Изкупуват ли се някъде стари гуми

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
El Guapo
Мнения: 5
Регистриран на: Чет 18 мар 2021 18:07
Автомобил: Touareg
Двигател: 3 TDI

Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот El Guapo » Вто 11 апр 2023 12:33


Здравейте, последната тема във форума по тази тема е от 2009, така че се надявам днес да науча нещо ново. Купих си нови летни гуми и старите вече 3 месеца никой не иска да ги купи в ОЛХ. Дот-а им е 2015-та, така че е разбираем слабия интерес. Цената толкова съм я смъкнал, че следващото стъпало е направо да ги подаря. Исках само преди това да попитам дали някой знае за пункт за закупуване на гуми за вторични (или за други предназначения). Гумите са големи и тежки, така че все нещо би могло да се припечели, колкото поне да си върна парите от промотиране в ОЛХ. Гумите са XL 275/45 R20 110Y, не са и чак толкова изтъркани, имат си грайфер, просто са стари.

Ще съм благодарен за всякакво мнение.




Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2212
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот Каспър » Вто 11 апр 2023 20:43


Здравей. Поста ти звучи леко комично. Взел си Туарег с 8 годишни 20-ки с доста грайфер, но стари!
Свалил си ги преди три месеца и си решил да продадеш гуми които още преди години са били за боклука.
Дори си налял пари в обява за подобни гуми с цел да предизвикаш някакъв интерес към тях :eek
И понеже не се намира никой луд който да купи подобна гума (била тя и с доста грайфер), сега искаш да върнеш гумите на вторични и да припечелиш нещо колкото да покрие парите за промото на обявата!
Ти ме разби :rolleyes
И на този фон караш Туарег 3.0 TDI.

Последна промяна от Каспър на Вто 11 апр 2023 20:51, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот 777 » Вто 11 апр 2023 20:49


За съжаление не изкупуват, а искат да платиш за да ги оставиш. На една гумаджийница лятото искаха 3-4лв на бройка, нещо като екотакса.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот goppa » Вто 11 апр 2023 20:59


И за това туку край някое село се запали димяща перно клада. Та орките да съберат теловете от гумите.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 567
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот alpinab » Вто 11 апр 2023 21:34


Не се изкупуват стари гуми от специализирани пунктове. Но идеята да ги запалиш и след това върнеш телта на вторични е опция, която заслужава да се обмисли.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот Lupender » Вто 11 апр 2023 21:54


Такива гуми са за дрифтъри, трябва да се пробва в БМВ форума, дали няма да дадат някой лев за тях.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот Stivi » Вто 11 апр 2023 21:57


alpinab написа: Но идеята да ги запалиш и след това върнеш телта на вторични е опция, която заслужава да се обмисли.

Ебаваш се...нали !?


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18718
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот hooligans » Сря 12 апр 2023 0:21


С кой акъл продаваш гуми на 8 години? За един приятел питам и не очаквам отговор, важното е да сме живи и здрави!


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 12 апр 2023 6:52


Никой не изкупува. Миналата година се интересуваха, че се събраха доста от служебните коли, отделно мои 4. Гумаджията, който ползваме ми каза следното, Аз не съм длъжен да ги взема. Защото после плащам на общината да ги извози. Единственият вариант е да ги засилиш у некой дол. При което си тръгнах доста замислен. А пред очите ми се появи площадката на Екорек, където има складирани хиляди гуми.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 636
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот railfan » Сря 12 апр 2023 7:40


Аз мисля, че големите фирми за гуми ги взимат безплатно при условие, че си купиш нови от тях.
Не искам да правя реклама, аз си сменям гумите в Медина мед и когато сменях комплектите миналото лято, си купих 2 нови и 2те износени за хвърляне останаха при тях и не съм плащал нищо.


Потребителски аватар
hi4umir4uu
Мнения: 181
Регистриран на: Вто 23 юни 2009 13:28
Автомобил: Passat b7
Двигател: EcoFuel
Местоположение: София

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот hi4umir4uu » Сря 12 апр 2023 7:49


НАРЕДБА ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ТРЕТИРАНЕ НА ИЗЛЕЗЛИ ОТ УПОТРЕБА ГУМИ гласи:
(1) За изпълнение на задълженията си по чл. 7 и 8 лицата, които пускат на пазара гуми, са длъжни да осигурят възможност за приемане на ИУГ от крайните потребители в местата на продажбата и на смяната им.
(2) Информация до крайните потребители относно възможността по ал. 1 се осигурява чрез обява на интернет страницата или на видно място в обекта от лицата, извършващи продажба и смяна на гуми.
(3) За предаването на ИУГ крайните потребители не дължат заплащане.
(4) Лицата, извършващи продажба и/или смяна на гуми, в т.ч. мобилните сервизи за гуми, сключват договор с организация по оползотворяване на ИУГ, с лица, които пускат на пазара гуми, и изпълняват задълженията си индивидуално и/или с лица по чл. 14.
(5) Лицата по ал. 4, в т.ч. мобилните сервизи за гуми, са длъжни да осигурят възможност за приемане на ИУГ от крайните потребители в местата на продажба и смяна на гумите.
(6) С договорите по ал. 4 се гарантира предаването на ИУГ на лица по чл. 14 за оползотворяване.
(7) Лицата, при чиято дейност се образуват ИУГ, отговарят за цялостното оползотворяване или обезвреждане на ИУГ.
(8) Отговорността по ал. 7 се носи и от лицата, на които ИУГ са предадени за събиране, съхраняване или транспортиране.
(9) Лицата по ал. 7 и 8 се освобождават от отговорност след предаването на ИУГ на лице, което притежава документ по чл. 35 ЗУО за оползотворяване или обезвреждане на ИУГ
Тоест там където са купени НОВИ гуми са длъжни да вземат старите


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот groznika » Сря 12 апр 2023 7:58


Еееххх... Новите гуми вече не се правят хубаво като едно време. Ако бяха 10-12+ годиши, да ги взема, ама само 8... Виж ако ги позадържиш малко може и да ги купя като поотлежат. ;)


Потребителски аватар
El Guapo
Мнения: 5
Регистриран на: Чет 18 мар 2021 18:07
Автомобил: Touareg
Двигател: 3 TDI

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот El Guapo » Сря 12 апр 2023 8:25


Благодаря и на отзивчивите и на саркастичните коментари. За пръв път търгувам и не знаех какво да очаквам, затова се обърнах към форума, но явно тук те дебнат само да се изложиш и ти се нахвърлят. На мен ми звучи напълно нормално да се изкупуват стари гуми, за каквито и да е цели, но явно няма такава практика, а също и ми се струваше, че все някой може да намери полза от гумите, защото са големи и здрави. Новите са поръчани от бггуми и те ми потвърдиха, че ако искам, мога да оставя при тях старите и те ще ги дадат за рециклиране. Явно, все пак има начин.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19688
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот Vlad777 » Сря 12 апр 2023 9:19


Te bggumi ще ги вземат, но със сигурност няма да ги "изкупят". На сайта на НОРД Холдинг, които рециклират гуми е обявена цена от 160 лв/тон, но цената я плаща този, който предава гумите за рециклиране. Т.е. за да се освободиш от гумите се плаща, а не се взимат пари.


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: Изкупуват ли се някъде стари гуми

Мнениеот stardreamer » Сря 12 апр 2023 10:43


Да споделя малко опит с изхвърлянето на непотребни гуми:
Обадих се в общината (или РИОСВ, не съм сигурен) и ги попитах къде мога регламентирано да изхвърля ненужни гуми. Дадоха ми адрес на гумаджийница, с която имат договор или нещо такова, които събират ненужните гуми и ги занесох там, хората ги взеха без проблем и не съм плащал нищо. Това беше през 2021 г.

Колега, ако ще ги хвърляш - може да звъннеш да питаш къде имат такъв пункт, вероятно още е безплатно.

Успех!


И хора, старите гуми НЕ СА ПРОБЛЕМЪТ НИ, проблем са беззаконието и агресията на пътищата.



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 177 госта