Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко лв.

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко лв.

Мнениеот silent » Пет 26 дек 2014 19:34


Кой къде на каква цена зарежда. Цената на автомобилната газ поевтиня драстично, но цената на газта за битови нужди не особено. Тъй като не намерих в нета някакво сериозно инфо а форума ни се индексира добре в Гугъла да вземем да спретнем една тема пък дано хората да почнат да оказват някакъв натиск и на тези хайвани.
Всичко тръгна от съседната тема в която стана на въпрос, че цената на газта за битови нужди е освободена от акциз който е на стойност от 3.40лв за 10кг.газ, а също и че една 10кг. бутилка за битова газ събира около 18литра газ.
Простите сметки показват че реалната цена за пълнене на една 10кг. бутилка газ за бита би трябвало да е около 15лв. като сметката е такава. 18литра газ по 1лв. минус 3.40лв акциз който е включен в цената на автомобилната газ (в момента 1лв), но който акциз не се начислява към цената на газа за битови нужди. Да приемем че бензиностанциите работят с малък марж на печалбата и проявим съжаление към тези които пълнят бутилки за битови нужди и им дадем още 20% печалба над тази на бензиностанциите. При това положение цена над 18лв за 10кг бутилка би следвало да се приеме за спекулативна. Би следвало да се приема като цакане с топла бира и прочие други лафове за поредното преебване потребителя от енергийната мафия.
В момента ценята за пълнене на 10кг бутилка на газ станция РАФА (Газлоджистик) зад борсата на Булгарплод в Слатина е 22лв за бутилка или 2.20лв за килограм. На въпроса ми няма ли да се нормализират и техните цени ми бе казано че ей на вчера били свалили цената от 2.30лв на 2.20лв за килограм.
Беше ми и обяснено че ние клиентите "нещо сме почнали на много отворени да се правим"-край на цитата. И че това била най-ниската цена в София защото видите ли в Младост пълнели на 3лв за килограм. При цена от 2.20лв за килограм тяхната безакцизна газ съотнесена към цената на автомобилната газ( която има акциз от 340лв за тон) е 1.20лв за литър към 1лв за литър за автомобилната.
Е това ако не е наглост. Че и ние потребителите на всичкото отгоре като питаме що така изведнъж ставаме много отворени.
Та ще кажа накрая РАФА (Газлоджистик) зад борсата на Булгарплод в Слатина наглеят при това много и с цената и с пренебрежително и определено неуважително отношение към клиентите си. Ако добавя и това че имам сериозни съмнения и че лъжат с около поне половин килограм на 10кг. бутилка то газта им излиза още по-скъпа.

Последна промяна от silent на Пет 26 дек 2014 21:14, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот kossel » Пет 26 дек 2014 19:44


Аз зареждам на газстанцията до фирмения магазин на Шкода в Надежда, последно заредих на 2.50 кг преди 1-2 месеца. Бутилка от 10 кг.
Там я теглят на кантар. Отделно има и контролна везна в опасна бизост до едно злобно куче. Само с около 200 грама ме лъжат на зареждане. Тегля бутилката празна вкъщи и после като е пълна я тегля отново.


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Пет 26 дек 2014 20:37


Аз зачекнах този въпрос преди няколко дни в следната гореща тема:
http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=59&t=432428

Сега докладвам:
1. Газостанцията на бул. "Никола Мушанов" 120, вече продава газта на 1.21 лв/ литъра и естествено няма зареждащи автомобили, но все още има балъци да зареждат там газ в бутилки за битови нужди. Нямат никаква везна. Учудвам се на тяхната наглост, но това си е тяхно право.
2. Баща ми и чичо заредиха в Левски-Г на 0.99 ст за литър, но с уговорка, че аз се обадих на когото беше нужно. Тоест тази услуга не е за всеки. :confused Това е причината да не посочвам местоположение и се извинявам ако се създава впечатление, че парадирам.
И аз и авторът на настоящата тема подчертаваме, че явно се вихри грандиозна далавера, но нямам представа кой държавен орган може да бъде сезиран. :gruebel
Последното, което разбрах точно преди Коледа е, че газостанцията на SNG-газ(бившите "Топливо") намираща се почти срещу Билла - Овча купел ще зарежда бутилки след Нова година, но от кога и на каква цена спрямо автомобилната не можеха да ми уточнят поради липса на информация..


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот phantom_ » Пет 26 дек 2014 20:53


Да доложа и аз :mhihi При нас в гр.Шабла имаме една бензиностанция на която пълнят бутилки там цената за килограм е 3.00лв "Рос-Дим Ойл"се казва :banghead На борсите или така да го нарека на места където продават пълни бутилки цената е 29.00лв :banghead :horror А най евтино е на "Топливо"24.80лв за пълна бутилка :mhihi А инъче цената на автомобилния пропан бутан е 1.04лв. по бензиностанцийте :screwy

Сега може да кажете вече вашата газ скъпа ли е? :redface


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот Bai Sando » Пет 26 дек 2014 22:46


Аз последно сипвах на 99 ст.По принцип си е газстанцийка от тия външните с един чиче,дето пуска лафове. :smile
Но зареждането става с питане,че няколко пъти им вземаха накрайника за бутилки,че не били "удобни" на някой от ония горе,дето зареждали битови бутилки.И номера става като или не изкарваш бутилката от багажника или я оставяш до задната гума,все едно ти сипват на колата.
Явно искат да направят някакъв монопол с бутилките за бита и гледат да изчистят разни такива малки газстанцийки дето дават евтина газ :neutral


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Съб 27 дек 2014 0:00


Bai Sando написа:Явно искат да направят някакъв монопол с бутилките за бита

Сандо, то това е целта! :beer


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот hooligans » Съб 27 дек 2014 0:12


Или по-скоро са мерки за безопасност?

ПП: Като гледам, това е в разрез със закона, незнам какви глупости пишете...


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот phantom_ » Съб 27 дек 2014 0:33


Safety first :mhihi Ама тея направо ни е.ават мамата :horror


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот ktamen » Съб 27 дек 2014 0:40


Хули, без да се засягаш, ама законите в Бг май всички са направени да обслужват интереса на братчеда, чичо, стринка и лелинчо. Като няма конкуренция цената е лесно да се диктува, а най-лесния начин за премахване на конкуренцията е със закон по твоя поръчка.
Силно се съмнявам, че "нередовните" са нередовни щото им се свидят 100лв да си купят кантарче. Нередовни са щото освен кантарче (което безусловно е много важно за безопасността) им искат и значителни рушвети за правото да си продават стоката на конкурентни цени.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот инжектопляктор » Съб 27 дек 2014 0:44


hooligans написа:Или по-скоро са мерки за безопасност?

Интересни са разните мерки за безопасност, но много по-интересно е като се окаже, че в радиус примерно от 30-40-50км не можеш да заредиш "легално" от малките газови бутилки тип "туристическа". Много са малко бензиностанциите, при които това може да стане "легално" с кантар и т.н. Аз зареждам газ на газовата колонка на някоя бензиностанция - няма да споменавам конкретно, за да не правя сечено на хората. Цена - левче/литър или колкото в момента е пропан-бутанът за колите. Сипвам в колата и като свърша - сипвам в бутилката.
п.п За какво тогава ги продават туристическите бутилки, като няма къде да ги пълниш?
phantom_ написа:...там цената за килограм е 3.00лв "Рос-Дим Ойл"се казва

Значи 1 килограм газ е към 1.8литра, което прави към 1.88лв/килограм. Останалото отиват при нечие алчно дупе.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот hooligans » Съб 27 дек 2014 1:07


Аз няма от какво да се обидя, все пак не "кова" аз законите, но си е забранено да се пълнят битови бутилки на автомобилни газстанции...
Това за мен е нормално, защото има всякакви идиоти, които може да са над мен или над теб и т.н
За мен по-притеснителното е, защо газстанциите не покриват изискванията за пълнене на битови бутилки, ами погазват закона с тези накрайници?
Защото е по-лесно ...

ПП: Смешно е да се твърди, че изискването е "кантарче"


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот инжектопляктор » Съб 27 дек 2014 2:07


hooligans написа:Аз няма от какво да се обидя, все пак не "кова" аз законите, но си е забранено да се пълнят битови бутилки на автомобилни газстанции...

Защото струва пари - вероятно. Или не им се занимава на повечето газ-станции с излишни усложнения. И както виждаш - тези, които покриват изискванията всъщност се опитват да диктуват високи цени като монополисти. Но не могат, докато ги има такивато с "накрайниците". Аз искам да ми сипят газ и да ми я сипят на нормална цена. Другото, което е - понякога няма в радиус от 30км около хората и повече, газостанция която да покрива изискванията, споменати от теб. От тях до София ли да отидат да сипят едната газ?Забранено е да се пълнят битови бутилки на газостанции, ама защо не е забранено да се взимат с 20% повече пари за същият продукт - газ, че и повече?И да има около мен "редовна спазваща изискванията" газстанция, сам си направи сметката от къде ще зареждам, ако ми продават газ-та с 20-50% по-скъпо. Тези пари не ги печатам в гаража лично аз. Хем акциз се говори по-горе че нямало за битовата газ, хем се продава все едно не че има, ами и доста по-скъпо.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот Bai Sando » Съб 27 дек 2014 11:16


А,забравих...има и газстанция на която "легално" се пълнят бутилки,но там цената е 10 ст.повече.Винаги е било по-скъпо при тях,но пък не пълнят на кантарче а като останалите.Даже продават и гумени пръстенчета за бутилките като резервна част.Явно тия 10 ст. в повече отиват в гушата на когото трябва и за това не им правят проблеми :wink


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот hooligans » Съб 27 дек 2014 14:20


То и на краденото гориво цената е -50%
:no


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: Цената на битовата газ(Пропан бутан) - Кой къде, колко л

Мнениеот phantom_ » Съб 27 дек 2014 14:52


Това за горивото не съм го срещал,на 2.55лв. нафта на черно вървеше 2.00лв :mhihi

Последна промяна от hooligans на Съб 27 дек 2014 17:27, променено общо 1 път.
Причина: Не съм запознат, просто сложих примерна цифра :)



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 10 госта