Места за посещаване в близост до София

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
sk.
Мнения: 1009
Регистриран на: Пон 08 фев 2010 19:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Места за посещаване в близост до София

Мнениеот sk. » Нед 06 мар 2011 9:33


Здравейте колеги!
Пуснах темата, защото не намирам друга подобна във форума, ако има дайте линк към другата тема :)

Всичко започна една неделя сутрин. Ставам, оглеждам се и виждам, че няма какво да се прави вкъщи. Горивото беше евтино. Пиша в google. "разходки около София" и ми излиза някаква тема от Мицубиши форума. Посетихме с приятелката 1-2 местенца от темата и реших да пусна и една тук.

Идеята е да описваме приятни места на около 100-тина километра от София, които са лесно достъпни и не изискват, кой знае какъв финансов ресурс за посещаването им.

Днес ще посетим "Трънското ждрело"

Намира се: Близо до с.Трън, след Брезник (Пернишко)
Кординатите от GPS-а са: 42градуса и 50 мин. и 4'' Северна и 22 градуса и 39 минути източна
Допълнителна информация
http://bulgariaturism.blogspot.com/2008/11/blog-post_02.html

Поздрави!




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11932
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 06 мар 2011 9:39


Точно такава тема едва ли има, но пък за Трънското ждрело специално има хубава тема viewtopic.php?f=61&t=152778


Потребителски аватар
maxpayne
Мнения: 2808
Регистриран на: Нед 28 сеп 2008 12:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот maxpayne » Нед 06 мар 2011 15:01


тетевен/рибарица
около 100-120км, зависи от къде тръгваш и къде точно отиваш


Потребителски аватар
Muncho
Мнения: 2996
Регистриран на: Чет 07 юли 2005 15:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот Muncho » Нед 06 мар 2011 15:19


До Тетевен е Гложенския манастир, който не е за изпускане.

Местността Оборище до Панагюрище също трябва да се види.
Крепостта Урвич ( няколко км след Панчерево )
Манастир Седемте престола
връх Вола
паметника на пролетариата над Лакатник
Черепишки манастир
пещера Съева Дупка
някъде посока Перник имаше пясъчни пирамиди.. но не помня подробности.


Потребителски аватар
sk.
Мнения: 1009
Регистриран на: Пон 08 фев 2010 19:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот sk. » Нед 06 мар 2011 15:25


Колеги дайте по детайлно де :)
Как се стига до мястото, какъв е пътят, има ли къде да се хапва или спи, такива неща :d


Потребителски аватар
milski
Мнения: 62
Регистриран на: Вто 07 дек 2010 10:21
Автомобил: Vokswagen Passat B3
Двигател: RP 1.8 Mi
Местоположение: Sofiq

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот milski » Чет 17 мар 2011 23:24


София като цяло е добър изходен пункт в това отношение.Накъдето и да тръгнеш в рамките на 100-тина км. може наистина да посетиш невероятни места.Вариант е и Етрополе(часовниковата кула е от 1710г.),а над града се намира Етрополският манастир.До манастира,на 50 метра,има и водопад - "Варовитец".Пътят е сравнително хубав.За нощувки не съм питал,но последно като ходих имаше детска група там на нещо като лагер.А що се отнася за хапване,хубаво е да си носи човек :D .Лек път.


Потребителски аватар
milski
Мнения: 62
Регистриран на: Вто 07 дек 2010 10:21
Автомобил: Vokswagen Passat B3
Двигател: RP 1.8 Mi
Местоположение: Sofiq

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот milski » Чет 17 мар 2011 23:35


Друг маршрут,който препоръчвам е до Земенския манастир в посока Кюстендил.Пътят също е хубав.Миналата година ходих там.Отпред,пред вратите на манастира,продаваха бира за жадните и скара за гладните :D. Ако след това имате сили може да се отскочи и до водопада Полска Скакавица.Един от най-хубавите може би.Тъй като трябваше много да се обикаля с кола,за да се стигне до с.Ръждавица,където всъщност се намира водопада(около 50-тина км.) и да се губи ценно време взехме влака от Земен за три спирки мисля че бяха.Оттам до водопада са около 15 мин пеша.Времето е напълно достатъчно да се отиде до водопада,да се разгледа и да се хване влака в обратната посока.В Земен също има къде да се похапне на много добри цени.


Потребителски аватар
milski
Мнения: 62
Регистриран на: Вто 07 дек 2010 10:21
Автомобил: Vokswagen Passat B3
Двигател: RP 1.8 Mi
Местоположение: Sofiq

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот milski » Чет 17 мар 2011 23:51


В посока Годеч се намира Разбоишкия манастир.Има хубава поляна до него за пикник.Може и да се стигне с кола до самия манастир,но незнам как.Иначе аз като ходих спрях в с.Разбоище,т.е.спира се малко след селото на една поляна.Оттам следва едно ходене от около 20на минути,но си заслужава.Гледката е невероятна.Проблемът е,че се слиза по стръмен склон,който после трябва да се катери.Пътят след Годеч е долу-горе добър.Има един участък от около 2 км с дупки.Но се преживява.В същата посока се намира и Букоровския манастир,а на около половин километър от него се намира водопадът Котлите.Имайте предвид,че лятото пресъхва.Друго,което трябва да се отбележи,че манастирът и водопада се намират встрани от междуселския път.До тях води черен път,който обаче е проходим при сухо време,но пък и малцина са тези,които биха се наели да ходят там когато е кално.


Потребителски аватар
milski
Мнения: 62
Регистриран на: Вто 07 дек 2010 10:21
Автомобил: Vokswagen Passat B3
Двигател: RP 1.8 Mi
Местоположение: Sofiq

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот milski » Пет 18 мар 2011 0:01


Аз да продължа :D .В Искърското дефиле,до гара Бов,е Вазовата екопътека,която води до водопада Скакля.В началото й има една полянка където има място за 7-8 коли.Оттам започва катеренето към самия водопад.А той се показва доста бързо пред погледа ви.Незнам като време колко е до горе,т.к.аз като ходих заваля по едно време и нямаше смисъл да се продължава.Снимки не съм качвал,т.к. в интернет има достатъчно.Но си заслужава.


Потребителски аватар
fill
Мнения: 1574
Регистриран на: Пет 29 юни 2007 7:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот fill » Пон 21 мар 2011 10:52


До трън има местност "Зелени вир". Пътеката е дървена и минава през Ждрелото на река Ябланишка. Дървените мостове ми изглеждат стари и затова не се качвахме повече от един човек върху тях. Природата е много красива.
Описание как се стига до Зелени вир :
Стига се до село Банкя ( да не се бърка със софийския квартал Банкя ) преди влизане в селото в ляво има завод за бутилиране на вода. Оставя се колата срещу портала. Продължава се малко напред и се завива в дясно след края на завода. Ходи се към 100-200 метра по една стръмна улица и се завива в дясно по една пътека. След това се върви само по пътеката, няма отклонения и не може да се обърка човек. Някъде след един час ходене се стига до ждрелото. Някъде към края на пътеката има водопад до който не стигнахме поради свечеряване. Един човек ми обясни за водопада и каза че бил много красив.
http://95.87.245.248/bg/kraishte/zavals ... ent_id=187
http://ipohew.piczo.com/h?cr=3&linkvar=000044#


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот Svetlix » Сря 23 мар 2011 21:16


Muncho написа:Крепостта Урвич ( няколко км след Панчерево )


На нея какво има да и се гледа? До колкото знам е частна и е забранено влизането. Поправи ме ако греша. Инфото ми е от края на Януари 2011 г.


Потребителски аватар
vw_derby
Мнения: 1323
Регистриран на: Пон 24 дек 2007 19:57
Автомобил: audi a4
Двигател: AFN

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот vw_derby » Сря 23 мар 2011 21:26


пещера "Съева Дупка" -с.Брестница-по магистралата за Варна,първото село след магистралата.Много интересна пещера,има еко пътеки и др.

Изображение
Изображение
Изображение
снимките са от телефон и не са с добро качество


black`
Мнения: 3377
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Global

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот black` » Сря 23 мар 2011 22:23


Люлин планина е хубава и лесна. Има невероятни гледки отгоре при ясно време. Дори към Сърбия. Вземете си хубав бинокъл. За 1 ден се обикаля всичко интересно напряко през полегатите дерета. Особено върха и бившите военни бази. Много Old School с автентични руски списания от време на дружбата и разни зарибяващи лозунги другари и другарки! :) Жалко, че никои не и обръща повечеко внимание и я разораха в ниското. :(
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%8E%D0%BB%D0%B8%D0%BD_%28%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B0%29


Потребителски аватар
Mihailov78
Мнения: 1112
Регистриран на: Пет 30 апр 2010 11:15
Автомобил: T3 Caravelle
Двигател: DG 1900cc Petrol
Местоположение: Sofia

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот Mihailov78 » Чет 24 мар 2011 8:34


Дивотински манастир "Св. Троица"

Банкя -> карате само направо, на излизане от Банкя, последната вилна зона на високото преди една спирка има отбивка вдясно -> карате 1 км -> отбивка вляво (половината е асфалт, а след послените вили става черен)->2-3 км през много приятна гора се отива на манастира.

Много приятно място в Люлин планина :P Последния километър е черен но е утъпкан, като е валяло си е кофти за лека кола. Ходете когато е сухо :idea: Спане и други екстри няма, но манастира е уникален. След него има една рекичка и място за перфектният пикник с дървени маси. :beer

За хората със сериозни машини: има пътища от манастира през билото на планината към Дивотино и Перник, ако сте подготвени преживяването ще е супер. За съжаление още нямам адското 4х4 и не мога да споделя как е нагоре :(

:arrow: GOOGLE MAPS


Потребителски аватар
Muncho
Мнения: 2996
Регистриран на: Чет 07 юли 2005 15:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Места за посещаване в близост до София

Мнениеот Muncho » Пет 25 мар 2011 19:00


Svetlix написа:
Muncho написа:Крепостта Урвич ( няколко км след Панчерево )


На нея какво има да и се гледа? До колкото знам е частна и е забранено влизането. Поправи ме ако греша. Инфото ми е от края на Януари 2011 г.

http://www.bulgariancastles.com/bulgari ... ost-urvich
Крепостта Урвич се намира на 15 км от София, на 8 км южно от кв. Кокаляне и на 6 км северно от с. Долни Пасарел. Най-удобният транспорт е градският автобус № 3, тръгващ от автогарата в кв. Гео Милев. Слиза се на спирка "Трудовак" (при Паметника на трудовака), слиза се по стръмна пътека до река „Искър”, тръгва се налява, пресича се реката и по малка, но добре очертана пътека се стига до постройка, изглеждаща като крепост. Това, обаче не е крепостта, а частен дом със забранен достъп, не особено приятелски настроена охрана и кучета. Тази сграда се заобикаля отляво и се достига до частично запазена кула и оригиналната крепостна стена. Наблизо са и руините на църквата „Св. Илия”. Ако се продължи още нагоре се стига до старичина скала, за която легендата твърди, че оттам е хвърлена жената на цар Иван Шишман.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта