Защо да използваме Waze?

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот thanis » Вто 21 сеп 2021 12:41


Няма значение какъв е апп-а. Закона включва устройства за усведомяване за наличние на пътна камера/патрул. (Новата поправка просто добавя мобилните телефони, като такива устройства при наличние на приложение, което има такава функционалност) Т.е. пак е нелегално и blitzer.de е същата работа както при Waze.




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот fur1ous » Вто 21 сеп 2021 15:41


Нищо не могат да ограничат, реално погледано.
Винаги могат да сменят иконката на патрула с някоя по нежна и също толкова подходяща примерно - Изображение

Колкото ограничиха замунда, вместо торенти пише банани вече :mhihi , толкова ще ограничат и waze.

А това,че е забранено да отварям приложението докато карам, нищо не ми пречи да си заключа телефона като ме спрат и няма сила която да ме накара да го отклча.

VWGT написа:Според мен идеята им е да забранят всякакви ивенти, защото както казваш, винаги може да отбелязваш домати вместо фуражки.

Няма как да забранят всичко, защото това да покажеш,че пред теб има задръстване на магистралата, наводнение или друга опастност на пътя, може да спаси човешки живот.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот brum » Вто 21 сеп 2021 17:20


Абе няма. Винаги могат тотално да забранят приложенията които позволяват това да се случи (пук било то и с еднорози вместо полицай). Вкарват санкции за производителите и те се дръпват от пазара.

Waze-а е много хубаво, ама всички станаха тарикати и най-важното е къде са патрулките. И покрай сухото ще изгори и мокрото в един момент. Факт, че за България този момент е много далеч.

Навъдиха се разни дето фучат с 80км/ч при ограничение 50км/ч. Куражлии, щото с лъскавият смартфон знаят къде са патрулките. Обаче това по никакъв начин не променя факта, че децата нямат спирачки. Та сега се замислете тия правилници защо са писани. И каква е разликата да караш със ограничението или +30км/ч в спирачният път. Лошото е, че жертвите на пътя ще продължават да стават повече и ни закони, ни правила ни оправят към момента. Никой не цени човешкият живот когато е чуждият...

Та толкова за тоя Waze. Добра идея, ама с лош резултат накрая.

И да си призная - и аз го ползвах. И продължавам да го ползвам поради факта, че показва по-кратки маршути като време от google maps-а. Не за да фуча с 130 по околовръстното щото видиш ли нямало патрулки пред мен.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот cecoa1 » Вто 21 сеп 2021 18:01


В България много абсурдни ограничения има на места.
В Германия също има, но по-малко и не чак толкова фрапиращи като в България.
Там примерно където стана катастрофата в Своге, знаци 30...при положение, че още по соца на същото място Москвичи и Лади си минаваха там безгрижно с двойно и тройно по-висока скорост.
Ама у немско виждаш доста начесто дупки в асвалта от пробите за контрол на качеството ... А у нас откраднали парите за строежа, и накрая за да си измият ръцете, и да не се изтрепе съвсем народа на такива места, слагат странни ограничения.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 22 сеп 2021 6:36


Аз два пъти ходих в Германия и останах с впечатлението първо, че уейз не се ползва толкова много и дори и да се ползва не са много активни потребителите, то не че и имаше какво да отбелязват де. Направи ми впечатление, че и ограниченията се спазват от всички, мотористи, автомобилисти и колоездачи :Mr Green Fun Не попаднах и на малоумни ограничения, както и на зарязани такива след ремонт, а повечето кръстовища бяха с ускорителна лента. За една седмица минах покрай 4 скрити в храстите радари, нито един не беше отбелязан в навигацията


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот Pichaga » Сря 22 сеп 2021 11:12


Същата работа и в Испания. За 14 дни използване нон стоп на уейз, почти нищо. Пълно с уейзъри, които не са активни. Полиция не видях, радарите им са статични, но имаше аварии, катастрофи и прочие-никакво отбелязване
В България е много много по активно


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот group® » Сря 22 сеп 2021 11:19


В Бг основната активност е от камионджии/бусаджии.
Което още повече ме кара да мисле, че минусите от това приложение са повече от плюсовете.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот hooligans » Сря 22 сеп 2021 23:43


К.Одаджийски написа:Аз два пъти ходих в Германия и останах с впечатлението първо, че уейз не се ползва толкова много ....

Там приложението е забранено, та може и за това да е.

group® написа:В Бг основната активност е от камионджии/бусаджии.

Това не е точно така, в много коли виждам телефон с включен уейз.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 23 сеп 2021 7:18


hooligans написа:Там приложението е забранено, та може и за това да е.

Ами аз не знаех и си го ползвах, спираха ме и един бус полицаи, телефонът беше на таблото с включен уейз. Провериха ме, поговорихме си, телефонът се виждаше много добре, не го споменаха изобщо :rolleyes


Потребителски аватар
Snuupy
Мнения: 471
Регистриран на: Пон 26 яну 2015 0:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот Snuupy » Чет 23 сеп 2021 8:34


group® написа:В Бг основната активност е от камионджии/бусаджии.
Което още повече ме кара да мисле, че минусите от това приложение са повече от плюсовете.


Грешно мислиш. То няма минуси.... Само плюсове. Показва ти ограниченията, ако има инцидент на пътя, къде има камери за червен светофар, патрули и тнт.
До сега, един път не ме е подвело. В София виждам супер много уейзъри, понеже и аз карам постоянно с Waze. Извънградско също, постоянно има някой пред мен или след мен.


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот thanis » Чет 23 сеп 2021 12:06


Snuupy написа:
group® написа:В Бг основната активност е от камионджии/бусаджии.
Което още повече ме кара да мисле, че минусите от това приложение са повече от плюсовете.


Грешно мислиш. То няма минуси.... Само плюсове. Показва ти ограниченията, ако има инцидент на пътя, къде има камери за червен светофар, патрули и тнт.
До сега, един път не ме е подвело. В София виждам супер много уейзъри, понеже и аз карам постоянно с Waze. Извънградско също, постоянно има някой пред мен или след мен.


Груп може би има предвид, че това приложение е благодат, примерно ако си от престъпния контингент. Нека не проявяваме въображение за какви дейности точно може да е полезно това.

Конкретно за бусаджийте е голям минус за останалите на пътя. Многократно ми се е случвало всякакви бусчета да правят какви ли не глупости, само защото си мисли, че е сам на пътя. И на места където трябва да има ограничение си пердаши, защото Waze му показва, че няма полиция.

Постоянното ползване на Waze, вместо да те предпазва от смотани глоби, те прави "Господ" на пътя и ти вдига увереността да правиш неразумни маневри с останалите участници в движението, защото ти имаш "допълнителна" информация в конкретна ситуация.

Също така, Waze е кофти за намиране на адреси/локации. Все пак няма как да е в директна конкуренция с фирмата майка. Waze е social navigation platform. Ако премахнат social, има други навигации, който са по-добри в основната си функция.

П.С. Навигация, не е само да пишеш София-Созопол и да цъкнеш GO. Търсенето по координати е доста важно понякога. Както и навременното обновяване на промени в пътната обстановка.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот 777 » Чет 23 сеп 2021 13:32


Какво се натиска за да се съобщи, че някъде дебне КАТ?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот VWGT » Чет 23 сеп 2021 13:35


Абсолютно подкрепям.
1. waze те учи на лоши неща. Отпускаш се. Не съм бусаджия, но си признавам, че с него отпускам повече газта, позволявам си някои неправилни маневри, само защото отпред е "чисто" и тн. Дано скоро не започне да дава информация и за насрещен трафик, че ...
2. За навигация като точен адрес е зле. Рутирането му обаче работи добре вкл и в реално време и мога да кажа, че е с най-точната карта от към временни ремонти и тн. Вкл съпорта на картата е отличен. За всеки рипортнат от мен проблем с картата съм получавал смислен feedback и решение.
3. Според мен потребителите му много са се увеличи за последната година (вкл баща ми, който ползва всичко 3 апп-а, waze, viber и whatsapp).


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот Vlad777 » Чет 23 сеп 2021 17:10


VWGT написа:учи на лоши неща. Отпускаш се.
Това е бъдещето. В тази посока се движи цялата автоиндустрия. Асистенти, които внимават вместо теб, свързаност, дигитализация и събиране на всевъзможни данни, автономни автомобили, изкуствен интелект, споделяне на ресурсите и т.н.

Аз лично Waze го възприемам като система, която добавя нов слой информация към шофирането. Вече от доста време го ползвам и се улавям, че механично следвам направлението и маршрута, който ми задава, не мисля от къде трябва да мина, за да стигна където съм тръгнал.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Защо да използваме Waze?

Мнениеот Vlad777 » Чет 23 сеп 2021 17:12


777 написа:Какво се натиска за да се съобщи, че някъде дебне КАТ?
Натиска се едно оранжево пинче и се избира какъв тип случка или препятствие има на мястото, където се намираш. Един от вариантите е полиция.
VWGT написа:учи на лоши неща. Отпускаш се.
Това е бъдещето. В тази посока се движи цялата автоиндустрия. Асистенти, които внимават вместо теб, свързаност, дигитализация и събиране на всевъзможни данни, автономни автомобили, изкуствен интелект, споделяне на ресурсите и т.н.

Аз лично Waze го възприемам като система, която добавя нов слой информация към шофирането. Вече от доста време го ползвам и се улавям, че механично следвам направлението и маршрута, който ми задава, не мисля от къде трябва да мина, за да стигна където съм тръгнал.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта