Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
Miki
Мнения: 1031
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Miki » Вто 11 авг 2020 14:18


Колеги, другата седмица ще се пътува до средна Германия.
Маршрута е Видин, през Румъния до Сегед, транзит през Унгария и Австрия до Пасау, и оттам в посока Нюрнберг.

Първи въпрос - искат ли PCR тестове за транзитно преминаващи през Унгария и Австрия, и на влизане в Германия. Уж не, ама на практика дали е така?

Втори въпрос - за преминаване през границите нужна ли е покана от лицето с постоянен адрес в Германия, при когото отиваме.

Някой ще каже защо питаш тук? Ами защото получавам противоречива информация от официални източници, та затова питам. Ако някой е минавал наскоро моля да сподели.
От външно министерство ми казаха, че трябва да имаме покана за всеки пътуващ от лицето с постоянен адрес, при когото отиваме в немско, иначе можело на някоя граница да ни върнат. Било мярка за доказване къде отиваме, и за да не кривнем някъде по пътя и да изчезнем. В общината по местоживеене (в Германия) имало формуляри, които се попълвали и заверявали, и с тях да движим по пътя (като ги получим сканирани по имейл)? Човека отиде в общината и оттам му казали, че такива били необходими само за идващи от страни извън ЕС. Ок, в Германия може и да не искат, ама на Сегед или на влизане в Австрия да няма проблеми?
Другото което е, човека от външно каза, че Австрия трябвало да се мине без спиране, което много ме учуди и звъннах да питам в австийското посолство. Оттам ми казаха, че нямало проблем да спрем за гориво и по кафе, не трябвало само да престоим повече от 12 часа на територията.

Трети въпрос - разбрах, че за транзитно преминаващи през Унгария и Австрия имало определен коридор за преминаване, но има ли някакви часови прозорци, в които имаш право да влезеш в дадената страна? Примерно на унгарско да може да се влиза само от 9 до 13 часа (или през някакъв друг час).

Предварително благодаря на отзовалите се.




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 11 авг 2020 20:09


Доста интересни въпроси. И аз ще гостувам една седмица в Германия от 22 Август. Принципно следя https://reopen.europa.eu/bg/map/HUN Гледам, че Унгарците пише, е проверяват и може да откажат при подозрения транзитно преминаване, пък и искат доказателство за дестинацията.
Германия от съвсем скоро са въвели някакви ограничения за областите Благоевград, Добрич и Варна
Аз мислех, че ще разхлабят, те затягат и току виж съм отложил, много ми стават условностите вече


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Курт Деликуртев » Вто 11 авг 2020 20:59


Коридора в Унгария е магистралата директно за Австрия, срещнах списък на бензиностанциите за зареждане от транзитно преминаващи. Виж темата за пътуване до Холандия, а колегата Одаджийски ти го е постнал, там има един европейски линк, можеш да си сменяш страните и за всяка от тях ти излиза много информация.


Потребителски аватар
Miki
Мнения: 1031
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Miki » Вто 11 авг 2020 22:28


Благодаря колеги. Интересно как ще докажеш дестинация, като отиваш на гости някъде в Германия.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 11 авг 2020 23:58




Потребителски аватар
Miki
Мнения: 1031
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Miki » Сря 12 авг 2020 12:49


Наредба на федералния министър на социалните въпроси, здравеопазването, грижите и защитата на потребителите при влизане в Австрия във връзка с ограничаване на SARS-CoV-2

https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassu ... r=20011194

$5 (1). Настоящият регламент не се прилага за транзита през Австрия без спиране.

т.е не би трябвало да има проблеми на влизане в Австия :th_up


Потребителски аватар
piron45
Мнения: 159
Регистриран на: Нед 04 юни 2017 16:18
Автомобил: VW Touran 1_9 TDI DSG
Двигател: BKC 2005
Местоположение: Самоков

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот piron45 » Сря 12 авг 2020 18:18


Малкия преди седмица си дойде от Германия без проблем, дори стоя два дни в Унгария. Каза че на никоя граница не са му искали нещо. Сега в петък си заминава обратно и ще пиша ако някъде има проблеми.


lyubomir minev
Мнения: 75
Регистриран на: Нед 02 мар 2014 12:47
Автомобил: VW Bora 1.9 TDI
Двигател: AGR 1998

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот lyubomir minev » Сря 12 авг 2020 23:21


Ами аз съм отговорил на повечето въпроси в темата за пътуване до Холандия,само че тогава минавах през Сърбия.


Потребителски аватар
piron45
Мнения: 159
Регистриран на: Нед 04 юни 2017 16:18
Автомобил: VW Touran 1_9 TDI DSG
Двигател: BKC 2005
Местоположение: Самоков

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот piron45 » Пет 14 авг 2020 19:51


Малкия тръгна в 5ч от Самоков, в София си събра колегите и в 8 беше на Калотина. В 16ч вече беше в Унгария без никакви проблеми по границите. Очаква до 12ч да пристигнат в Мюнхен. За транзитно преминаващите няма проблем да стигнат до Германия.


Потребителски аватар
Miki
Мнения: 1031
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Miki » Сря 26 авг 2020 15:52


Нямало е никакви проблеми по границите, само на влизане в Германия са им правили тест за коронавирус (мои близки пътуваха), понеже за останали една седмица.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот samo_pechka » Сря 26 авг 2020 19:06


Никакви драми по пътя с изключение на висенето по опашки при влизането в Румъния, Унгария и Австрия. Къде повече, къде по-малко.
П.п. добре, че Караванкен тунел не е по пътя ни, зверско чакане е било ( или още е така, не знам )


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 30 авг 2020 18:34


Аз пътувах нататък миналата събота, вчера се прибрах в България. Никакви грижи, никъде. На отиване само нашите граничари ми отвориха багажника да хвърлят едно око в него и въпреки това половин час поне утрепах на дунав мост. На влизане в Унгария 3 минути, като си купих винетка за Унгария и Австрия зададох Никелсдорф на навигацията, свали ме 5-6 километра преди границата от магистралата и ме прекара през някакъв страничен път, едни халета и между халетата 2 австрийски граничари, коли никакви. Поздравиха ме, хвърлиха поглед на личните карти, питаха ме къде отивам. Като им казах Германия ми дадоха един формуляр, в него беше попълнена датата на влизане и ми пожелаха приятен път.
От Австрия не разбрах кога влезнах в Германия, чак като на навигацията изчезна ограничението на скоростта.
На прибиране Германия-Австрия на едно, на Никелсдорф от ляво чакащите за влизане в Австрия бяха поне 2-3 км, на изход от Австрия нито австрийски, нито унгарски граничари, отворено до Румънската граница. На влизане в Румъния, десетина минути отне. Унгарския погледна личната карта и ми я върна, румънеца вика "Отвори задния джам и дай шофьорската книжка" :eek Фолио имам на задните стъкла, обаче на доста добър Български. Погледна и газ нататък. В Румъния, карането е отвратително, ама пусти ПСР тестове дето искат сърбите....
На влизане в България имаше 3 буса с коли пред мен само, чаках около час време.
Това беше цялата история. За Германия, Бавария имам повече от прекрасни впечатления, но те не са по темата и ще си ги запазя за мен


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Кайзен » Пон 31 авг 2020 7:59


К.Одаджийски написа:В Румъния, карането е отвратително, ама пусти ПСР тестове дето искат сърбите....

Трябвало е да провериш за актуална информация преди да тръгнеш..
viewtopic.php?p=4786262#p4786262
Информираме ви, че от 20-и август 2020 г. чуждите граждани, които преминават транзитно през Република Сърбия, могат да влизат в страната, без да е необходимо да притежават отрицателен RT-PCR тест за наличие на вируса SARS-CoV-2. Транзитното преминаване се ограничава за период не по-дълъг от 12 часа от момента на влизане на територията на Република Сърбия.

За карането в Румъния и аз съм съгласен. След добрите отзиви на някои пътуващи и една група български студенти, реших и аз тази година да мина през Румъния. Един път и никога повече. Лоши магистрали (подобно на Тракия) с малки изключения (явно сравнително нови отсечки) и много комплексирани шофьори.
В посока Германия-България платих 3€ винетка и 5€ за Дунав мост, а в посока България-Германия платих 16,50€ (Димитровград-Београд 11€ и Стара Пазова-Суботица 5,50€) такси през Сърбия. Празни магистрали и спокойно пътуване.

Електронните винетки си ги купувам online:
Унгария - https://ematrica.nemzetiutdij.hu/
Австрия - https://shop.asfinag.at/
Словакия - https://eznamka.sk/selfcare/purchase
Румъния - https://www.roviniete.ro/en/
Чешката все още се лепи на предното стъкло.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот samo_pechka » Пон 31 авг 2020 9:44


В Румъния пътищата ( настилката ) не е толкова отвратителна, колкото самото движение, шофьорите, пешеходците и те. . Имат някои странни решения как да са канавките, имат кофти участъци и намачкан път от камиони. Околовръстното на Букурещ е отвратително. Лошата магистрала е най-вече Питещ-Букурещ.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Кайзен » Пон 31 авг 2020 17:35


А1 от Nădlac до Lugoj на места също не е много добра. То и затова има(ше) участъци с ремонти.
Че дори и на новите участъци преди Sibiu има(ше) ремонти.

Като допълнение моите времена за преминаване
- през Румъния (Nădlac-Sibiu-Bucharest-Русе): 680км за 7:30часа или ср. скорост 91км/ч
- през Сърбия (А1 през Belgrade и А4): 535км за 5:20часа или ср. скорост 101км/ч
като в Румъния ми се налагаше да достигам и поддържам скорости от 140-150км/ч, докато в Сърбия карах на темпомат 125км/ч.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 184 госта