Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот VWGT » Вто 07 сеп 2021 8:47


Пътуването общо взето беше като преди Ковид. По границите няма опашки. Единствено имаше някакъв по-скоро емигрантски контрол на унгаро-австрийската граница (оглеждаха само бусове), иначе колите ни пропускаха. Като цяло пътуваш ли с пътнически бус, бъди готов за проверки и на границата и от полиция по магистралата (на два-три пъти видяхме да тарашат бусове).

На Белград мапса ни отклони през околовръстното, като по-бързо.

Сертификати не са ни искани и не сме показвали никъде.

Горивата по магистралата в Унгария бяха на цени около и над 2,70-2.80. Във Виена заредих на 2.35 (за това обичам големите резервоари, 65 е търпимо).

Waze съкс.

Последна промяна от VWGT на Вто 07 сеп 2021 9:08, променено общо 1 път.




stoyanfourn
Мнения: 53
Регистриран на: Вто 15 юни 2021 9:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот stoyanfourn » Сря 08 сеп 2021 18:52


Само един въпрос да ви питам, предполагам че е ясно, но на връщане в България сигурно от всички държави ви искат и PCR тест или бърз антигенен тест? Като тези тестове можете и в България да си направите до 24 часа от влизането?
И не разбирам каква е разликата между държавите от "зелени зони" и "оранжеви зони", щото в заповедта на здравния министър нищо не разбрах - толкова е объркано, че най-добре човек да не ходи никъде извън България.
Питам защото толкова обичам да пътувам, но няма шанс да пълня гушите на частните лаборатории за тестове и каквото и да било.
Ако са безплатни съм съгласен на компромис само.


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Pichaga » Сря 08 сеп 2021 19:41


най кратко казано
ако влизаш от оранжева зона бърз тест ако не си ваксиниран или преболедувал през последните 6 месаца
ако влизаш от червена зона ако си ваксиниран или преболедувал правиш ПСР там или тук, ако не си ваксиниран/преболедувал два ПСР-там и тук
ако излизаш от БГ към трета държава, ако Бг е зелена зона, както беше юли нищо, ако е оранжева бърз антигенен, ако не си боледувал или ваксиниран
това важи за ЕС, за трети държави не знам
с две думи ако си ваксиниран, само при червена зона искат ПСР


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот VWGT » Пон 13 сеп 2021 8:14


Единствената граница, където ми поискаха сертификата, беше на влизане в България.
Искат на всички без значение кой от къде идва, то не че може и да се установи, защото на въпроса "от къде пътувате" можеш да отговориш каквото си искаш.
Ако нямаш сертификат/тест ти записват данните и имаш 24 часа да покажеш в местното РЗИ отрицателен тест, иначе карантина.
За деца под 12 години не изискват документи (за по-големи не знам).


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 561
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Piqndurnik » Пон 13 сеп 2021 9:21


На влизане в Германия проверяват на случаен принцип.
На влизане в България искат сертификати за възрастни и деца над 12г. Проверено, синът е на 10 години и нищо не му искаха, а за дъщерята (14) искаха.
Другаде, ако си транзит, гледат само личните карти. Реално никой никъде не ме е питал дали съм транзит. На някои граници (не в Шенген) дори на излизане гледаха само дали имаме документи без дори да ги пипнат.


gadnyara
Мнения: 262
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот gadnyara » Пон 15 ное 2021 0:47


Осъзнавам, че никога не съм пробвал да мина с работна кола през Швейцария за Германия, а скоро ще ми се наложи да го направя.
Баничарката (пътническа, еднообемна) ще е пълна с инструменти и остатъци от оборудване след инсталации в северна Италия. Колата е с българска регистрация. Дали ще ми се наложи да пиша митническа декларация? Изобщо не съм наясно Швейцария в какви отношения е с Евросъюза в тази посока.
Надявам се някой да даде информация за подобен случай, че алтернативата е удвояване на времето за път - през Австрия.

Винаги имам опцията да пробвам - реално отклонението, което рискувам е 40км в посока до It-Ch граница. Ако не става оттам, връщам се същите 40км и си обикалям през Австрия.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 15 ное 2021 8:02


Аз не мога да отговоря точно на зададения въпрос, но няма ли да е най добре да се прибереш през Хърватска и Словения!?


gadnyara
Мнения: 262
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот gadnyara » Пон 15 ное 2021 8:52


Като си свърша задачите, ще се прибирам от съвсем друга посока.
Единственият ми казус е "през Швейцария за Германия с багаж".

Допълнение: чух се с живущи в региона. Засега един потвърди, че няколко пъти си е купувал изгодни стоки, товарил в бус и пресичал Швейцария без никакви митнически занимавки.
Моите притеснения му се сториха смешни, особено се забавляваше като опитах да направя паралел с тормоза (напълно законен) от страна на сръбските гранични и митнически служби... Но парен каша духа.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот samo_pechka » Съб 18 дек 2021 14:19


https://www.euplf.eu/bg/eu-dplf-bg/index.html
Допълнително и за Румъния от 20 декември ще е необходим . https://plf.gov.ro/?fbclid=IwAR0LewcTyF ... NUHpf2DEoE


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот VWGT » Съб 18 дек 2021 17:44


В момента за кои държави се изисква? Има ли значение дали преминаваш транзит или ти е крайна дестинация?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Кайзен » Съб 18 дек 2021 18:11


Нови правила за пътуване от България към Германия
travel to Germany.png

Към правилото за PCR трябва да се добави и "бърз тест" направен до 24ч преди пътуване.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот samo_pechka » Съб 18 дек 2021 19:50


VWGT написа:В момента за кои държави се изисква? Има ли значение дали преминаваш транзит или ти е крайна дестинация?

Доколкото прочетох :
"Кой трябва да попълни цифровия формуляр за локация на пътници?
Пътниците, пътуващи до една от посочените по-долу държави (като крайна дестинация), трябва да попълнят формуляр за локация на пътници чрез Европейския формуляр за цифров локатор на пътници (dPLF)&

Франция
Италия
Малта
Словения"
Сега за Румъния обаче не знам... знам само, че се включва след 20 декември . Ако се налага и за транзит..ще е голяма "жътва" за тях. Глобите ( планираните ) според ЕЖК са били м/у 400 и 600 евро. Кое ще е вярно и дали ще е необходимо за транзит преминаващи, нямам представа.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот VWGT » Съб 18 дек 2021 21:18


Ммдааа
https://app.euplf.eu/#/form
Тук като влезеш ти излиза дродаун списък и там вече гледаш за държавата, за която ще пътуваш за какъв тип транспорт се изисква тази форма. Примерно за Франция я искат само за самолет, докато италианците за всичко.
Доколкото прочетох plf се иска само от страната, която е крайна дестинация. Сега аз примерно ще пътувам до Франция с преспиване в Италия. Франция не иска плф за автомобил, но италианците искат. Т.е. трябва да попълня само за Италия (преспиването май не е транзит).


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот icoico » Съб 29 яну 2022 16:34


Имайте предвид, че от миналия петък швабите не признават еднократната ваксина Янсен като пълна имунизация. Също така изискването за неподлежащи на карантина близки контактни лица стана "до три месеца след преболедуване или пълна имунизация"

https://www.infektionsschutz.de/coronav ... tab-4865-8


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 561
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Пътуване до Германия с автомобил - няколко въпроса предвид Covid-19

Мнениеот Piqndurnik » Съб 29 яну 2022 18:59


За сметка на това, бустър се признава веднага след поставянето и освобождава от тест където има изискване ваксиниран/преболедувал + тест.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта