Пътуване до Украйна през Румъния

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот thanis » Чет 10 фев 2022 10:31


Привет колеги,

налага ми се да пътувам до Украйна през Румъния и бих искал да попитам, ако някой може да сподели опит в Румъния има ли нещо специфично.

Маршрута ще е София-Русе-Дунав Мост - Букурещ - Фокшани - Роман - Филтичени - Сирет и от там в Украйна към Черневци (то е на 30тина км от границата)

Накратко трябва да се мине цяла Румъния от Дунав Мост до северната граница с Украйна.

Отдавна помня, че румънските милиционери много се радват на БГ регистрации и ако някой може да сподели опит за какво да се внимава и дали нещо специфично трябва да се знае.

Благодаря предварително,
Поздрави




gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот gadnyara » Чет 10 фев 2022 12:49


Точно по този маршрут нямам спомен как е, но западната част на Румъния пресичам редовно, в Букурещ също често ходя. Никога нищо лошо от униформените.
Имам приятел с жена украинка и не се е оплаквал от лошо отношение от румънците при ходене при родителите й.


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот bayspiro » Чет 10 фев 2022 13:04


Скоро пътувах малко по- на изток - Галац. Пътищата бяха добри но много села. В резултат - 360 км за 6 часа с добра кола. Задължително добър ГПС. Не само заради слабото информационно обозначаване но и за контрол на скоростта - полицията дебне най - вече в населените места. Букурещ заобиколи отдалече, трафика там и окло него е кошмар. След Фокшан се навлиза в Карпатите през прохода Фокшански врата ( не знам как е на румънски) т.е. има и планинска част може би със зимни условия.
П.С. Не носи привлекателни вещи - украинските таможници (митничари) много ги обичат.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот thanis » Чет 10 фев 2022 14:06


Благодаря колеги,
благодаря за отговорите. Няма да се минава през Карпатите, пътя е все в подножието. Виждам, че трафика или е зле или много села има, защото за 600км път дава 9 часа и половина. Т.е. няма магистрали в тази посока.
Букурещ май се заобикаля на Jilava. Иначе за украинските митничари какво имаш предвид ? Ще бъда сам и с мен ще нося раница с лаптоп, дрехи, каска, работни обувки, работна жилетка, фотоапарат, фенерче, и документи. Не би трябвало нищо да е интерес като "привлекателна вещ" и не знам на границата, дали ще искат да гледат целия багаж. Също така не знам, дали се заяждат за аптечки и пожарогасители евентуално с изтекъл срок. Автомобила е нов, но просто се притеснявам, че като видят, че съм сам и ще се заяждат.


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот bayspiro » Чет 10 фев 2022 14:12


Имах предвид крупни парични суми или подаръци. Обикновено остават за тях....


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот thanis » Чет 10 фев 2022 14:17


В сайта на външно министерство пише, че трябва да имаш достатъчно средства за престоя си + 5 дена, което в моя случай ще бъде 1 седмица. Т.е. според външно трябва да имам 350 Евро кеш със себе си или банково извлечение, че средствата са налични.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот samo_pechka » Чет 10 фев 2022 15:58


В самата Румъния с полицията не съм имал никога пререкания при спиране ( повече от 15 години може би, преди това съм имал и някое и друго заяждане със старата школа ) , вежливи са, особено ако се случи някой офицер, те много често говорят и други езици, на два пъти и много добър български и съм се оправял без проблем с тях.
Засичат в населени места скоростта , има глоби и то солени. Внимавай на пеш.пътеки , пресичат много без да се огледат и недай си да чукнеш някого, отиваш в панделника . Нощно време има много хора навън в населените места, често и в малките часове.
Ако колата се води товарна, трябва си лепнеш стикерите за скорост отзад, нямаш ли ги-глоба.
Отскоро изискваха онлайн регистрация дори и за преминаващи ( транзит ) https://plf.gov.ro/login
Подробности обаче много не знам, мои познати наскоро пътуваха, един от тях беше го попълвал, другите-не. Не са им искали нищо при преминаването. Но това дали е изолиран случай, не мога да кажа, провери си нещата.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот thanis » Чет 10 фев 2022 16:21


Автомобила е лек, няма да се води товарен по талон. През населени места нямам намерение да минавам, защото искам да я мина по най-бързия начин. Обикновено карам без спиране. Единствено мисля да заредя някъде в северната част преди да вляза в Украйна. Този документ за транзит дори и за леки коли ли важи ?


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот bayspiro » Чет 10 фев 2022 16:33


Този документ касае Ковид мерките. И да добавя, избягвай нощното пътуване. По нашия път до Галац на всеки километър имаше труп на прегазено куче. Щетите са...


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот thanis » Чет 10 фев 2022 16:40


Обмислям да тръгна рано сутрин в неделя на 27-ми и да пътувам през деня и живот и здраве по светло да успея да стигна Черневци в Украйна. На границата се надявам да не е 1 колона, а да се разделят на леки и тирове, че тоя пункт не ми изглеждаше много голям (Румъния-Украйна). Ако е Галати (до Браила) е по същия път, просто вие се отбивате, а аз продължавам на север, но не се минават Карпатите. След Фокшани е Аджуд, покрай Бакау, Роман, Фълтичени и Сирет преди границата с Украйна.

Румънците искат ли PCR или може само с ковид сертификат с 2 дози.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот VWGT » Чет 10 фев 2022 16:46


За транзит с личен автомобил в ЕС не се изисква PCR (даже най-вероятно и сертификата няма да ти искат).
До преди 2 седмици plf-а беше задължителен дори при транзит. Говореше се за някакви глоби от 600 евро ако го нямаш и те проверят. Сега не знам как е.

https://reopen.europa.eu/en/map/ROU/7004


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот bayspiro » Чет 10 фев 2022 16:53


На Дуранкулак сертификата го четат с пищов от телефона... QR кода


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот thanis » Чет 10 фев 2022 18:25


Понеже ще ползвам телефона с офлайн карти, мисля направо да си разпечатам ковид сертификата в няколко екземпляра.
На връщане е вероятно да пътувам нощем през Румъния, ама каквото такова. Ковид застраховка ще си направя, заради влизането в Украйна.

Забравих да добавя, пътя се води DN2/E85.

А да питам в Румъния къде да зареждам и кое гориво е по-добро. Имам възможност да тръгна или с дизел или с бензин.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот samo_pechka » Чет 10 фев 2022 18:48


Горивата им са добри. Там няма грижи .
П.п. видях, че мислиш през Жилава и на околовръстното да минаваш. Имай в предвид, че ако минеш по левия "ръкав" на околовръстното, ще се натъкнеш след малко каране на една опашка от чакащи коли заради един ЖП прелез . Това през деня , по всяко време . На това место съм чакал понякога по два часа, понякога половин, зависи как се случи, много е рядко да се мине по някаква случайност за десетина мин.. Това в работни дни. През нощта в малките часове я няма.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Пътуване до Украйна през Румъния

Мнениеот thanis » Чет 10 фев 2022 19:17


От Жилава, на дясно покрай Берчени, Глина и на Пантелимон пак на дясно и на болница Сантул Сава на ляво за към Синешти



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 187 госта