Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Маршрути, хотели, заведения, проблеми на пътя
Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Andonov » Пон 20 юни 2022 10:23


Камерите за средна скорост ги има още от миналата година. Като пътувах навигацията ми ги показва и постоянно изчилсява средната за участъка (IGO), така че имаше кой да мисли заради мен,Но камерите са само в посока от България към Белград. В другата посока миналата година нямаше - гледах постоянно по табелите.
Igo.jpg




Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Andonov » Пет 29 юли 2022 7:21




retaer
Мнения: 73
Регистриран на: Вто 02 фев 2021 21:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот retaer » Пет 29 юли 2022 7:56


Тия са станале мамси джаз средна скорост па не знам си ква скорост мани

Последна промяна от Vlad777 на Пет 29 юли 2022 7:58, променено общо 1 път.
Причина: предупреждение за спам. Това не е чатче.


software
Мнения: 1
Регистриран на: Нед 31 юли 2022 14:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот software » Нед 31 юли 2022 14:12


Здравейте, колеги!
Предстои ми пътуване с кола на LPG от София до Холандия на 21.08.2022г. сутринта трябва да съм там!
За първи път ще пътувам през западна Европа с толова много километри, граници, държави (ходил съм в Гърция и Турция) и съответно имам много въпроси. Ще съм ви много благодарен
ако ми помогнете (най-вероятно не само на мен) с актуална информация.
Прочетох всички форуми и се обърках още повече, защото най-важно е маршрута да се съобрази с движението и чакането по границите, сега е активния сезон на гастарбайтерите и се чудя от
къде да мина. През Румъния не ми се минава заради лошите пътища и шофьори.
Мисля си за Сърбия - Унгария - Словакия - Чехия - Германия - Холандия за да избегна поне малко срещите с гастарбайтерите по пътя и бензиностанциите.


1.Маршрут и гранични пунктове ?
2.Резервирал съм спане по средата на пътя до Будапеща на 19.08.2022г. , ако тръгна през ноща ще стигна ли до 15.00 часа ?
3.Има ли достатъчно газ станции , като с едно зареждане минавам 400 км. Слизте ли от магистралата за по-евтино гориво ? Имам GPS Garmin , ще ми показва ли бензиностанциите ?
4.Накрайници за зареждане на газ разбрах, че е необходима допълнителна приставка все още ли е така и за къде ?
5.Видеорегистратори позволени ли са в Европа ?
6.Къде трябва да са включени къси светлини на фаровете , имам дневни, които не се изключват ?
7.Застраховка на пътници и "Европейска здравноосигурителна карта" вадите ли си за 10 дни ?
8.Навсякъде ли може да се плаща с карта и за къде ми трябват пари в брой ?
9.Има ли забранени стоки (или количества) цигари, алкохол, храна, вода ?
10.В Сърбия как е най-изгодно да се плаща горивото и таксите ?
11.Сега нали няма Covid-19 ограничения ?

Винетка за Унгария ще си купя онлайн 14,94 EUR за да не се бутам с гастарбайтерите, (за Австрия 9,20 EUR онлайн винетката трябва да бъде закупена най-малко 18 дни преди планираното пътуване) или Словакия и Чехия на място.

Ако не съм се сетил за нещо важно моля пишете.

Извинявам се ако съм станал досаден :) Но по-добре да съм наясно.

Приятен ден на всички !!!


Потребителски аватар
MAX75
Мнения: 116
Регистриран на: Нед 10 яну 2010 15:40
Автомобил: VW Passat 1997
Двигател: AFN
Местоположение: Bulgaria

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот MAX75 » Нед 31 юли 2022 22:31


Някой може ли да каже какво е положението на Хоргош и Градина?


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Чудомир » Нед 31 юли 2022 23:16


На Хоргош беше тегаво преди 4 дни, в посока БГ чакахме 3 часа, а на Калотина - 5 часа. Обратните посоки не изглеждаха да са по-малко натоварени.

Към software:
Зареди догоре с бензин от БГ, ще ти трябва. Също така не е лошо да носиш еквивалента на 150 евро в динари, защото на бензиностанциите в Сърбия могат да те цакат в курса, обясняват, че не работят карточетците на касата и други измислици.

Австрийската винетка онлайн може да си я купиш да важи от веднага, ако избереш опцията, че не си физическо лице, а търговско/юридическо.

Адаптер за зареждане ти трябва след Унгария (за Австрия и Германия), не винаги, но е хубаво да имаш. Също така на повечето големи бензиностанции също дават адаптери на касата да си напълниш, но трябва ти да питаш.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 01 авг 2022 6:56


software написа:5.Видеорегистратори позволени ли са в Европа ?

В Германия и Австрия има правни проблеми за ползване на регистратор, в Австрия първата глоба е 10 хил евро, сигурно и метър може да се мине, но аз моята камера я хвърлях в жабката като минавах от там
software написа:7.Застраховка на пътници и "Европейска здравноосигурителна карта" вадите ли си за 10 дни ?

Аз и за 3 дни да излизам правя здравна застраховка, все пак се по 2-3 лв на ден
software написа:8.Навсякъде ли може да се плаща с карта и за къде ми трябват пари в брой ?

Нося си евро за всеки случай, последния път през Сърбия като минах в Унгария се оказа че не мога да си купя винетка с карта, взимаха само кеш и еврото ми потрябва
software написа:10.В Сърбия как е най-изгодно да се плаща горивото и таксите ?

С карта


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Кайзен » Пон 01 авг 2022 9:13


software написа:Здравейте, колеги!
Предстои ми пътуване с кола на LPG от София до Холандия на 21.08.2022г. сутринта трябва да съм там!
Приятен ден на всички !!!

1. https://goo.gl/maps/owLBSLj8BpHtGk9a9
Бъди на Калотина между 01:00 и 03:00 часа. От там Келебия-Томпа-път53-път51-М8-М6 и така няма да си в трафика по М5 и М0 в Унгария.
2. По този път шофирането е около 9 часа. Като добавиш часова разлика от 1 час и 1-2 часа чакане на границите, то ще си преди/около 15:00 часа в хотела.
3. Газстанции има достатъчно. Само в Германия е пожелателно да слизаш от магистралата, ако искаш да заредиш по-изгодно. Относно Garmin - сам трябва да провериш.
4. Трябват ти две приставки - за Германия (ACME) и за Холандия (Bajonett)
5. На мен и моите познати/колеги никой не ни е правил забележка. Казваш (ако някой те пита), че снимаш екскурзията за лични цели и няма проблеми. В интернет е пълно с клипове от всички страни, което значи че хората си снимат.
6. Ако дневните са ти фабрични - може да караш на дневни навсякъде.
7. Застраховките са личен избор.
8. Аз плащам навсякъде с карта. Тази година само на Петрол-Драгоман не ми приеха чуждата карта. Ставало само с български - българска работа. Путарините в Сърбия ги плащам в евро, с банкноти и монети точно приготвени.
9. Има максимално количество на цигари и твърд алкохол - провери за актуални данни в сайта на МВнР
10. Таксите в евро, горивото с карта
11. Към момента няма.

Според мен си направил погрешен избор за време на пътуване и преспиване в Будапеща. Всеки петък е пълно с пътуващи в Унгария и по този начин към международния трафик се добавя и месния. Също така винаги е добре първия ден да се изминат поне половина, а по-добре и повече, километри. В твоя случай до средна Холандия и по маршрута по-горе, то първия ден ще шофираш 9 часа, а втория 13 часа.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот VWGT » Пон 01 авг 2022 10:48


3. Защо не ползваш онлайн навигация, така ще можеш да следиш трафика в реално време, имаш търсене на бензиностанции и тн. За Сърбия има еднодневни пакети по 3-4 лева с безлимитен роуминг. Гармин и друга навигация бих ползвал само за страни със скъп роуминг.

Към горното ще добавя, че за мен е грешка за подобен вид преспиване, да влизаш в Будапеща, или който и да било друг голям град (и то особено петък следобед, ще загубиш ужасно много време). Има достатъчно малки градчета, хотели и тн по пътя, при които ще имаш съвсем минимално отклонение и загуба на време. Аз бих потърсил място за преспиване някъде в Чехия.

Днес ... да, но на19.08 е голямото прибиране и не бих изключил Румъния като маршрут. Нняколко дни преди това започни да преглеждаш viamichelin, google maps, waze и други подобни, които работят с жив трафик, за да се ориентираш с натоварването по границите.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Кайзен » Пон 01 авг 2022 12:28


Следи сайтовете с камерите по сръбските граници. Напр. https://www.elivewebcams.com/tompa-kele ... kehr-live/
И времето за изчакване на унгарските гранични пунктове - https://www.police.hu/en


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот radotom » Вто 02 авг 2022 16:39


Едно леко трипче Пловдив - Сърбия - Будапеща - Румъния - Пловдив
Целта беше Хунгароринг, където да наблюдаваме на живо осирането на бокса на Ферари! :banghead

Та... тъгнахме към 5 сутринта.
Българо-Сръбската граница мина за около 1.5 - 2 часа.
Като стигнахме Сръбско - Унгарската стана интересно, но след 6 часа висене на запален двигател заради климатика, благополучно се изнизахме от там
В Будапеща, както можете сами да се досетите, има много какво да се види.
И в двете части на града...
Проблем е с колите. Паркирането в сините зони е доооста скъпо, освен това са ограничени по време на до 3 часа.
За това си избрахме паркинга на аеропорта, където за 4 дни платихме 50лв.
Проблем е достъпа до него от към разтояние, но не и от към транспорт.
https://bkk.hu/apps/docs/terkep/metro.pdf
Хващате си метро М3 (част от него заменен с автобуси М3 заради ремонт на тази линия на метрото), слизате на последната спирка, където хващате автобус 200Е за аерогарата и слизате на спирка FPORT И се оказвате на около 40-50м от денонощния паркинг на аеропорта.
При желание, има безплатен трансфер до летището, който ние не ползвахме
Май не видяхме млади хора, дето не знаят английски, но по-възрастните клатят глава печално също като мен :mhihi (е, аз поне горе-долу разбирам, нищо, че не мога да говоря)
Връщането беше през Румъния, където на Унгаро-Румънската граница чакахме под 20 мин, а на Румъно-Българската - към 30.
Вероятно следващото подобно пътуване ще е над Сърбия, особено ако намерим авиокомпания с добри предложения :icon_lol

ЕДИТ
Нещо много важно забравих:
НЕ плащайте в евро в Унгария!!!
Всеки сам може да си определя обменния курс съвсем законно и, повярвайте, той няма да ви хареса!
На жена ми един дюнер и едно парче пица за малко щеше да й струва 30 евро!
На всякъде може да се плаща с карта (което е най-изгодно), но бива да си обмените едно 50лв във форинти за всеки случай

Отделно, ресторантите работят до 11 вечерта. До толкова е и метрото.
Рейсовете са до 12 часа.
Синята зона в Будапеща не действа м/у 21 и 8 часа - т.е. тогава можете да си паркирате безплатно на улицата


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот gadnyara » Вто 02 авг 2022 23:11


Ее, явно има случай, при който мога да не съжалявам, че съм принуден да избягвам Сърбия - висенето на техните граници компенсира с остатък 5-те часа повече път през Румъния. Това от стартова точка София.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1527
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Кайзен » Сря 03 авг 2022 17:59


radotom написа:Едно леко трипче Пловдив - Сърбия - Будапеща - Румъния - Пловдив
Би ли споделил и къде си зареждал и на какви цени?


Pepsito
Мнения: 109
Регистриран на: Съб 14 мар 2020 14:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот Pepsito » Сря 03 авг 2022 22:45


Здравейте! Ще Ви разкажа съвсем прясна информация. Минавам през Връшка Чука, бързо се минава, но пътят през Грамада е в ремонт и е трагично! Минете през Видин и Кула, после Връшка Чука!В Зайчар тегля пари от банкомат в сръбски динари. В Сърбия газта е 1.90 лева, бензин и дизел са по-скъпи от при нас! Винаги е по-изгодно да плащате в местна валута. Путарини съм плащал в евро и динари, ако имате динари още по-добре! Келебия-Томпа минахме точно за 5 часа и 40 минути!!!! На Хоргош-Рьошке е....същото!!!Голям поток и голямо туткане от унгарска страна!?!? Сякаш влизаш в банка, то проверки на багаж, почесване и т.н. Никаква организация!Да не говорим за гастерарбайтерите ....Винетка за Унгария плащам в динари на сръбската граница, иначе те цакат в евро.В Унгария не зареждам газ, пълня в Сърбия и малко преди Словакия обръщам на бензин(40 л./бутилка). В Словакия газта е 0.99 евро, там заредих на първата бензиностанция, като се обслужваш сам!?! В Чехия винетката е 19 евро или 350 крони, но и там като нямаш крони те цакат в курса с евро. Няма банкомат! Плащаш и така. В Чехия газ почти не се предлага, или я има на много малко места. Цената и е около 1.60лева.Бензин и дизел са почти равни около 50 крони за литър.В Австрия газ няма. Винетката е 9.60 евро за 10 дена.За дизел и бензин цените са около 2.10 евро!С карта съм плащал, но преди това питам, за да няма това-онова! Дано съм бил полезен. Пълни си резервоара в България!


dtony
Мнения: 33
Регистриран на: Съб 09 фев 2008 17:24
Автомобил: Passat 7
Двигател: Cdga 2012
Местоположение: София

Re: Въпрос към пътуващите през Сърбия? Актуална информация?

Мнениеот dtony » Чет 04 авг 2022 6:40


Би ли споделил по кое време на деня са минавани границите.



Върни се в “Пътеводител”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 173 госта