Операционна система за Netbook Asus

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
badov
Мнения: 205
Регистриран на: Пон 23 авг 2010 11:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv/Strasbourg-France

Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот badov » Вто 27 сеп 2011 22:15


Здравейте колеги.От доста време се опитвам да накарам един netbook да заработи както трябва, но не мога да случа на операционна система.Разни "разбирачи" ми дават акъл, но ми писна от некомпетентни мнения.Понеже знам, че в нашия форум има доста колеги които са програмисти и могат да ми помогнат питам тук :oops: Става въпрос за netbook Asus.Ето го и модела
http://www.pazaruvaj.com/prenosimi-komp ... properties

Първоначално го мъчих с XP, но му идва тежко.Харда му е 4гб и не ми остава никакво място за документи и прочие.Опитвах да качвам разни убунту версии, но повечето искат поне 4.2гб свободно място.Сега му качих едно Ubuntu 9.04 netbook edition, но ми прави проблеми с качването на програми-например не мога да си инсталирам скайп, който свалям от официалния сайт-версия за убунту.Не мога да инсталирам и флаш плеър.Моля колегите които разбират от компютри да ми препоръчат каква ОС да му сложа.Компютъра ми трябва предимно за интернет, скайп, гледане на клипчета в интернет и четене на документи с офис пакет.Благодаря предварително на отзовалите се колеги :drunk




Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот bobocamaro » Вто 27 сеп 2011 22:27




Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Вто 27 сеп 2011 22:32


ubuntu 9.04 е прекалено стара версия. текущата е 11.04, след 2 седмици излиза версия 11.10. Политиката на Убунту е да поддържа нормалните версии 18месеца. т.е. 9.04 не се поддържа вече. не те съветвам да пробваш директен upgrade до 11.04, тъй като се чупят доста пакети и е лек кошмар. най - бързо ще стане чиста инсталация. друг вариант е upgrade до 10.04, тъй като това е най - близката поддържана версия и след това към 10.10, 11.04 или директно към 11.04.
относно Skype, не ти се инсталира, тъй като му трябва допълнителни пакети от repository_то, който липсват, тъй като версията ти не се поддържа и съответно пакетите са махнати от repo-то. можеш да пробваш да изтеглиш статична версия на Skype или както казах по - горе, upgrade. ако имаш други въпроси относно Ubuntu, Debian, Linux или FreeBSD, може да пишеш тук или на ЛС


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот enigma79 » Вто 27 сеп 2011 22:41


vw_golf_4_tdi написа:ubuntu 9.04 е прекалено стара версия. текущата е 11.04, след 2 седмици излиза версия 11.10. Политиката на Убунту е да поддържа нормалните версии 18месеца. т.е. 9.04 не се поддържа вече. не те съветвам да пробваш директен upgrade до 11.04, тъй като се чупят доста пакети и е лек кошмар. най - бързо ще стане чиста инсталация. друг вариант е upgrade до 10.04, тъй като това е най - близката поддържана версия и след това към 10.10, 11.04 или директно към 11.04.
относно Skype, не ти се инсталира, тъй като му трябва допълнителни пакети от repository_то, който липсват, тъй като версията ти не се поддържа и съответно пакетите са махнати от repo-то. можеш да пробваш да изтеглиш статична версия на Skype или както казах по - горе, upgrade. ако имаш други въпроси относно Ubuntu, Debian, Linux или FreeBSD, може да пишеш тук или на ЛС

А нещо не забравили?
ubuntu 10.04 lts


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Вто 27 сеп 2011 22:46


enigma79 написа:
vw_golf_4_tdi написа:ubuntu 9.04 е прекалено стара версия. текущата е 11.04, след 2 седмици излиза версия 11.10. Политиката на Убунту е да поддържа нормалните версии 18месеца. т.е. 9.04 не се поддържа вече. не те съветвам да пробваш директен upgrade до 11.04, тъй като се чупят доста пакети и е лек кошмар. най - бързо ще стане чиста инсталация. друг вариант е upgrade до 10.04, тъй като това е най - близката поддържана версия и след това към 10.10, 11.04 или директно към 11.04.
относно Skype, не ти се инсталира, тъй като му трябва допълнителни пакети от repository_то, който липсват, тъй като версията ти не се поддържа и съответно пакетите са махнати от repo-то. можеш да пробваш да изтеглиш статична версия на Skype или както казах по - горе, upgrade. ако имаш други въпроси относно Ubuntu, Debian, Linux или FreeBSD, може да пишеш тук или на ЛС

А нещо не забравили?
ubuntu 10.04 lts


не, не съм. 10.04 се поддържа 5 год. но това не променя факта, че е по - стара от 11.04.


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот enigma79 » Вто 27 сеп 2011 22:50


vw_golf_4_tdi написа:
enigma79 написа:
vw_golf_4_tdi написа:ubuntu 9.04 е прекалено стара версия. текущата е 11.04, след 2 седмици излиза версия 11.10. Политиката на Убунту е да поддържа нормалните версии 18месеца. т.е. 9.04 не се поддържа вече. не те съветвам да пробваш директен upgrade до 11.04, тъй като се чупят доста пакети и е лек кошмар. най - бързо ще стане чиста инсталация. друг вариант е upgrade до 10.04, тъй като това е най - близката поддържана версия и след това към 10.10, 11.04 или директно към 11.04.
относно Skype, не ти се инсталира, тъй като му трябва допълнителни пакети от repository_то, който липсват, тъй като версията ти не се поддържа и съответно пакетите са махнати от repo-то. можеш да пробваш да изтеглиш статична версия на Skype или както казах по - горе, upgrade. ако имаш други въпроси относно Ubuntu, Debian, Linux или FreeBSD, може да пишеш тук или на ЛС

А нещо не забравили?
ubuntu 10.04 lts


не, не съм. 10.04 се поддържа 5 год. но това не променя факта, че е по - стара от 11.04.

Да но и не можеш да подминеш факта че всяка следваща ос става по тромава и с мноого повече бъгове в началото че и после,доста често нещо се троши яко.Аз тествах и новата и не останах очарован,нещо куца за сравнение с 10.10.Отделно човека иска за Netbook,а не за домашен компютър където рам и хард с лопата даги ринеш mhihi


Потребителски аватар
badov
Мнения: 205
Регистриран на: Пон 23 авг 2010 11:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv/Strasbourg-France

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот badov » Вто 27 сеп 2011 22:51


Първото убунту което пробвах беше 11.04, но не иска да се инсталира.Пише ми-трябва да имате поне 4.4гб свободно място, а харда ми е 4гб.Свалих си го от сайта на линукс, направих си го на флашка както е описано там.За надграждане пробвах-не става.Пише ми, че не може да свали файловете понеже няма интернет.Бях на wifi, закачих му кабелен нет, пак не става.Пробвах и със статичната версия на скайп-не разпознава формата на изтегления файл.Ровх из чичко гугъл и намерих команди за изпълнение в терминала за директна инсталация на всякакви неща-изписва ми-не е намерена база данни за тази програма.Има ли някакъв начин да кача убунту 11.04 или някаква друга по-нова от настоящата ми версия на този малък хард диск, или ако няма как да го излъжа понеже знам, че има и такъв вариант.


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот enigma79 » Вто 27 сеп 2011 22:53


Сложи това тествал съм го и знам че се държи добре :да:
ubuntu long term support 10.04


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Вто 27 сеп 2011 22:55


4GB ти е целият диск или само дяла който си заделил за Ubuntu?


Потребителски аватар
enigma79
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 3268
Регистриран на: Пет 10 юли 2009 17:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот enigma79 » Вто 27 сеп 2011 22:57


vw_golf_4_tdi написа:4GB ти е целият диск или само дяла който си заделил за Ubuntu?

Капацитет на твърдия диск 4 GB
:012:

Процесор
Процесор тип Intel Celeron M
Скорост на процесора 0.9 GHz
Памет
Размер на паметта 512 MB
Памет тип DDR2
Екран
Размер на екрана 7"
Разделителна способност 800 x 480
Тип видео карта Интегрирана
Твърд диск
Твърд диск тип SSD
Капацитет на твърдия диск 4 GB


Потребителски аватар
vw_golf_4_tdi
Мнения: 1647
Регистриран на: Чет 09 юли 2009 23:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna
Контакти:

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот vw_golf_4_tdi » Вто 27 сеп 2011 23:05


честно казано при мен инсталацията, макар и Кубунту не може да падне под 6 ГБ и то само ОС, не включвам /home дял-а. моят съвет е да изтеглиш alternate инсталация - http://releases.ubuntu.com/11.04/ubuntu-11.04-alternate-i386.iso.torrent и я запиши на боот флашка, след това чиста инсталация

отностно критиките на колегата, http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_1104_1110&num=1
пичовете правят benchmark при всеки release на Ubuntu, тъйкато са му големи фенове :). показателите са доста сходни. Ubuntu взимат кода от upstream (kernel.org, gnome, kde, etc.) и промените които правят не са колосални, така че критикатата ти е неправилно насочена.


Потребителски аватар
badov
Мнения: 205
Регистриран на: Пон 23 авг 2010 11:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv/Strasbourg-France

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот badov » Вто 27 сеп 2011 23:14


Благодаря за насоките и за линка към торента :bowdown
Първо ще пробвам със 10.04-версията която колегата предложи.Утре ще го сваля, правя го на флашката и да видим дали ще се радвам на нормално работещ нетбоок :D
Утре ще пробвам и живот и здраве ще пиша направо от него за резултата.Благодаря на отзовалите се колеги :bowdown
Ако имам още върпоси ще пиша :beer


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот slimmer » Сря 28 сеп 2011 8:11


Ох, тия 4 GB...

По принцип и с Ubuntu/Kubuntu може да се пробваш, ама то заема, както си разбрал, доста място. По-добре с Xubuntu - XFCE е далеч по-лека среда и няма толкова зависимости. Но и то си е тежичко в сравнение с това, което може да постигнеш с Debian и Archlinux - там още при инсталация може да си избереш какво точно искаш. Само дето изискват малко повечко опит де...
PCLINUXOS с XFCE. Има и Mini версия, която предполагам е точно за теб - за да си инсталираш най-необходимото.

http://forum.eeeuser.com/ - чети :)

Ако имаш опит с линукс или ти се учи, може би е по-добре да се насочиш към нещо, което да ти инсталира необходимото за конзола и от там нататък да инсталираш само каквото ти трябва - за препоръчване XFCE/LXDE + Chromium като по-лек браузър (има и по-леки де, ама надали ще ти вършат добра работа). Имам предвид Debian или Archlinux. Първото е стабилно, второто е с по-нов софтуер. Второто за мен е и по-лесно за поддръжка, ама това си е лично мнение.

Каквото и да решиш, има хора, които разбират от това явно тук, та ще помагаме ;)

Успех!


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3931
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот joro_kem » Сря 28 сеп 2011 9:35


имах такава машинка около година и нещо, бачкаше перфектно с ХР. ето ти малко по темата за уиндоус на ЕЕЕ: http://www.mobiew.com/%D0%B8%D0%BD%D1%8 ... eee-pc-32/
и на английски: http://www.eeeguides.com/2007/11/instal ... thumb.html


Потребителски аватар
slimmer
Мнения: 1012
Регистриран на: Чет 24 апр 2008 7:36
Автомобил: VW Bora
Двигател: TDI-AJM 2002
Местоположение: София

Re: Операционна система за Netbook Asus

Мнениеот slimmer » Сря 28 сеп 2011 9:43


TiL написа: но досега когато съм го ползвал като live дистро съм бил доволен

Аз понеже едно време го бях пробвал и като основна система и бързо се отказах заради Package Management-а... Както и от Slackware поради същата причина. Да не говорим, че е с по-стари версии на доста програми (firefox v 3.5.1!)
Не си казал какво имаш против конкретния PCLinuxOS с XFCE и Xubuntu, че не ги препоръчваш... Много е лесно да кажеш "това не става"...



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта