Питане за проточен бойлер

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
teodorpc
Мнения: 231
Регистриран на: Сря 14 фев 2018 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот teodorpc » Вто 15 дек 2020 20:49


Не е задължително да има заземяване, условието е да има 3 -проводна инсталация, демек може и да е занулен контакта, но с нулев проводник свързан към 0 преди дефектно-токовата. Така или иначе до контакта трябва да са 3 проводника. Отделно има дефектно-токови, които си вървят с уреда и са на самия захранващ кабел.




Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Winner25 » Вто 15 дек 2020 21:02


Сега ползвам проточна батерия и не върши работа. Може причината да е в това че е от евтините - crown мисля че беше, но не топли достатъчно. Искам да си сложа нормален смесител и бойлер. Няма ли таблица, формула или каквото е където да сметна и да сложа това което трябва, защото всеки е на различно мнение. Сега съм сложил кабел 4кв мм. Ако е необходимо ще го сменя. Кабела ще е над гипсокартон и под него ще има вата. Не искам да имам проблеми в бъдеще. За банята ще ползвам нормален обемен бойлер. Тръбите са полипропиленови, така че няма да свършат работа за заземяване.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Stivi » Вто 15 дек 2020 21:17


А защо на сложиш стандартно малко бойлерче под мивката и да си спестиш проблемите !? Ако не си денонощно на мивката си върши идеална работа !


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот ktamen » Вто 15 дек 2020 22:24


Ако продължаваш на държиш на мощности клонящи към 10кВт кабелът ти трябва да е поне 16мм2 заради ватата. Ако няма вата, може и 6мм2. Трижилен с качествено ДТЗ :exclaim Отделно заземяване не ти е нужно, ама ти е нужен грамотен жичкаджия, какъвто очевидно не познаваш, щом питаш такива работи по форумите :exclaim
Обмисли добре и предложението на Стиви.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4228
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот tdi fen » Вто 15 дек 2020 22:41


https://www.gaudi-ds.com/protochen-bojl ... 6101-4807/ този според мен ще върши работа


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот milmar » Вто 15 дек 2020 22:45


За миене на ръце 3-4кW е достатъчно, но за кухня - 7kW. А иначе, както стана дума вече,може да помислиш и за малко обемно бойлерче 10-15л. Предимствата му са, че имаш много гореща вода, каквато проточния обикновено не може да осигури и малка мощност, съответно по-малко проблеми със захранването.

tdi fen написа:https://www.gaudi-ds.com/protochen-bojler-siemens-dh06101-4807/ този според мен ще върши работа

Нещо подобно имам предвид за кухня, имам опит със същата марка, но 7kW.

4мм2 е напълно достатъчно. По сметка е на ръба, но такъв консуматор обикновено се ползва в кратковременен режим на работа, дори не е повторнократковременен.


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Winner25 » Сря 16 дек 2020 0:14


Не искам обемен поради две причини. Едната е че ще трябва да загрявам определено количество вода, което много често няма да ползвам. В същото време като се наложи да го ползвам не знам дали 10л ще са достатъчни. Другата причина е че заема повече място. Не мисля че ми е нужен чак 10kw, по-скоро 6-7kw. В момента ползвам за баня и кухня проточен който по спомен е 9kw. За миене водата е прекалено топла. Не може да се ползва без да се смесва със студена. Свързан е с 4кв мм мостов кабел който стандартно е предвиден за бойлер в апартамента. Интересно е че мостовия кабел не е мръднал, но кабелите в самия бойлер на места са с разтопена изолация.


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Duke_BG » Сря 16 дек 2020 8:19


абе не се знае под базилката в какво състояние е


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот milmar » Чет 17 дек 2020 17:07


Winner25 написа:..... Интересно е че мостовия кабел не е мръднал, но кабелите в самия бойлер на места са с разтопена изолация.

Ако разтопяването е в близост до връзките, вероятно има лош контакт и затова загрява на това място. При късо съединение вероятността за пожар е малка, но при лош контакт и много ток, лесно може да стане беля, не говоря за конкретния случай само.

За 9-10kW проточен бойлер и то за баня (човек може да се къпе повече час, особенно ако топлата вода не свършва :-) ) 4мм2 определено е малко.


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Winner25 » Нед 20 юни 2021 20:59


Да повдигна пак темата :smile Препоръчайте проточен бойлер, който да върши работа за мивка. Ако някой има впечатления от конкретна марка, модел нека сподели.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот ktamen » Нед 20 юни 2021 22:04


Елпром 6кВт.
Ама ти трябва отделен дебел кабел за него.
Всъщност май на всички кутии с големи букви е написано, че трябва да се включи през ДТЗ, значи такива бойлерчета, като за теб няма.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот nikmar » Пон 21 юни 2021 10:39


Ако водоснабдяването е от язовир с доста студена вода, трябва по-мощен бойлер, както колегата по-горе определя, но трябва да се има впредвид и завишената сметка за ток. За по-бедните се препоръчва стандартен бойлер и на нощен режим, доколкото е възможно...



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 42 госта