Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Чет 30 авг 2012 12:15


Точно така! :)

Ще обърна внимание на KEF-a, идват скъпички, но ако си заслужават парите ще ги имам предвид при решението. За тях също има доста добри отзиви из глобалното пространство.

Уникалните неща оставям на уникалните хора, които искат да поемат съответните рискове и имат времето и желанието да се занимават. Аз искам просто добра (за парите си) аудио система, пък била тя и неуникална. Ако исках да съм по-уникат, нямаше да карам Голф или въобще VW. Аз залагам на изпитаното и доказалото се :) А който иска - да експериментира на своя глава. Аз съм си патил достатъчно от експерименти с "уникални" стоки, на уникални цени и с уникална продължителност на живота и качествата (до колкото ги има)...




Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Чет 30 авг 2012 13:11


Много по-голям риск поемаш като четеш ревюта и разчиташ на тях. Голяма част от хората купили си продукт от тоя клас нямат никаква база за сравнение и литват едни коментари от сорта:

- Леле това колко по-яко свири от старото ми 5,1 с пластмасови колони.

Затова потретвам - твоя слух и вкусови предпочитания ще са главния съдник в избора. А и като казах, че за Tanoy-а няма ревюта излъгах:
http://www.audioreview.com/cat/speakers/floorstanding-speakers/tannoy/precision-p30/prd_120674_1594crx.aspx

Забележи, че човека писал ревюто е краен клиент, който за разлика от повечето хвалебствия, които летят за тия или ония колони е описал системата си включително и кабелите!!! Написал е и с какви колони ги е сравнявал.

Иначе ми стана интересно какви толкова ревюта четеш и ми направи впечатление, че пишат едно и също нещо ама леко разбъркано като фактология или словоред.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Чет 30 авг 2012 14:00


Повечето от хората, отделили повече от 5 мин. за ревю описват цялата си система, вкл, какво са имали преди това и с какво са сравнявали, каква музика са пуснали за проба и какво им е направило впечатление... може би не си стигнал до по-детайлните ревюта, в американския амазон има няколко (пример: http://www.amazon.com/Yamaha-NS-777-3-W ... ewpoints=0) и из разни форуми - множество. Именно за това се оповах на тях - аз нямам с какво да сравня директно (като изключим Creative iTrigue, но както отбеляза, това би било комично сравнение ;) ).

Но е ясно, че око да види, ръка да пипне ;) Ще бъде направено, стига да не се окаже напълно невъзможно :)


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Чет 30 авг 2012 14:27


To Амазона единственото смислено което прочетох беше:

not bad but the overall sound quality is just ok

Основния минус в тези Ямахи, е че са с полипропиленови (PP) мембрани на басите и мида. До момента не съм чул говорител с PP мембрана, който да свири. Kато изключим хартията съм попадал на добре свирещи драйвери от кевлар, Алумуний, но не и PP.

Последна промяна от radi_nrj на Чет 30 авг 2012 17:20, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Чет 30 авг 2012 17:01


Струва ми се, че и в моя и в твоя случай човек намира това, което иска да прочете за даден продукт :)

Но все пак позовавайки се на статистическата оценка.... над 95% положителни отзиви ... :roll:

Тук още детайли ревюта от крайни потребители: http://www.audioreview.com/cat/speakers ... px#reviews

Все още търся и други алтернативи, но в момента главните претенденти са Yamaha-та и KEF-a.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Чет 30 авг 2012 17:28


P.s. Ето още една идея за размисъл: DALI ZENSOR 7
Първият им недостатък обаче е че не поддържат bi-wiring, което считам за доста полезна екстра, особено когато така или иначе не планирам да разгъвам повече от 2.1


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Чет 30 авг 2012 17:36


Виж това:
http://avitel-bg.com/home_audio/hi-fi-speakers/front-speakers/dali_ikon_5/

Звука на лентовите високи е в друга лига!


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот escrime » Чет 30 авг 2012 21:42


escrime написа:1. Отиди в Авител и послушай колоните с марка "Дали", но не най-ниския клас, а поне средния. Различни са като произход.


Още на втора страница, ама що ли си търкам клавишите? :roll:

П.П.: До сега се чудих кой модел слушах и ме изкефи и още не мога да се сетя... :banghead:


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Чет 30 авг 2012 22:22


DALI имат тамън 4-5 серии, всяка с по 4-5-6 модела... дефинирай малко по-конкретно кой е "най-ниския" и кой е "средния" клас?
Иначе мисля определено да им обърна внимание... за някои от моделите прочетох въздържани ревюта, имаше едни с доста положително ревю... но и аз вече се забърках кои кои бяха :)


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот escrime » Чет 30 авг 2012 22:25


Е, поговори на място с момчетата от Авител.
Аз тогава попаднах на адски отзивчиво момче и доста дълго слушахме музика и си говорихме за различните модели.

Чудя се кои конкретно ми харесаха тогава, но пусто не мога да се сетя... Или Концепт 8 или Лектор 6 бяха, но кои...


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Чет 30 авг 2012 22:47


Именно към Лектор серията четох доста забележки мисля... но ще видим.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 08 сеп 2012 20:28


След интензивно проучване, основните неща са купени:

- Yamaha Aventage RX-A810
- DALI Ikon 6 MK2
- VAN DEN HUL - The CLEARWATER

В магазина правих директно сравнение между DALI Ikon 6 MK2 и DALI Lektor 8.
Разликата между двете бе доста осезаема:

Високоговорителите:
Предимствата:
При Ikon 6, изнесени напред бяха вокалите - средните и високите честоти бяха кристални, конфигурацията на туиитърите определено си казваше своето. От ъпбиит рок до класическа - хрупкавостта и "игривостта" на звука впечатляваше!

При Lektor 8 звукът бе като цяло по-плътен, ниските честоти доминираха. Пасваха чудесно на рок, придаваха "твърд" дух на всяко рок изпълнение и не натрапваха китарите прекомерно. Звукът като цяло бе "тлъст" и изпълнен, но някак изцяло изместен в по-ниския диапазон. Визуално красиви и с подходящ размер.

Недостатъци:
Ikon 6: Кратко и ясно: ниски честоти. Нищо друго не ми липсваше при пробата. Образно казано - един прекрасен на вкус хляб, на който обаче му липсва едното крайче. Чисто визуално Ikon 6 са по-малки и по-простичко изглеждащи от Lektor 8, което го причислявам по-скоро към недостатъците, но е въпрос на вкус.
Lektor 8: Тук недостатъците сякаш бяха по-трудно за дефиниране. По-глухи средни, липса на високи... Нещо всякаш се губеше. Не знам кое беше, знам само, че не беше в ниските честоти. За определен тип музика - може би все пак правилните колони, но не за всеки!

И така на база на горното и макар и на по-заден план фактът, че Ikon 6 бяха мъничко по-евтини от Lektor 8 - решението бе взето: Ikon 6 МК2, които на втори етап да бъдат допълнени със съб, който да запълни именно хралупата, която Ikon 6 оставят в честотния диапазон.


Кабелите:
Признавам, че не отделих може би достатъчно време за проучване там, така че се доверих до голяма степен на персонала. Дилемата бе между VAN DEN HUL - The CLEARWATER и QED - Silver Anniversary XT.
Нямаше как да се направи практическо сравнение, според персонала вторите имат тенденцията да подсилват именно това, което Ikon 6 има и без това в изобилие. Първите според тях са по-"равни" по отношение на влияние.
Послушах съвета, знаейки, че и двата се славят с положителни рецензии в интернет, а бяха на общо взето една и съща цена.
Лични впечатления за евентуална разлика (извън визуална) между двата нямам.

Така и така съм тръгнал да правя кратко, непрофесионално ревю в полза на следващия, може би е редно да кажа и нещо за рисиивъра:

Receiver:
Надали мога и сам да кажа колко часове прекарах в четене на ревюта, форуми, техн. спецификации и т.н. на различните достъпни за мен рисиивъри...

В крайна сметка се вслушах в няколко съвета и така изборът се стесни полека лека и падна на Yamaha Aventage RX-A810.

Който иска, може да намери достатъчно информация в интернет, но съвсем накратко: това е риссивър, модел 2011 година, чиито главни предимства са:

- 7.2
- Макар и нисък модел, но от серията AVENTAGE на Yamaha, с която се гордеят и с която държат сериозни позиции в HiFi сферата. През процепите за въздух се вижда и защо това е така - липса на всякакви чипове, отделни платки с old-school компоненти, високо тегло на целия уред, изключително стабилна и масивна конструкция от метал и т.н. и т.н.
- Video upscaling
- 3D compatibility
- Поради навлизането именно сега на пазара на последователя RX-820, цената на RX-A810 бе изключително добра, стига човек да успее да се добере до такъв уред - оказа се, че търсенето е много голямо, а предлагането - все по-малко! Може би към цената трябва да включа и обикалянето от магазин на магазин докато открия една единствена бройка останала на склад.



Първите ми впечатления от конфигурацията са силно положителни, с единствената твърда забележка, че за да ми хареса звука (лично на мен, спрямо моя вкус) напълно, събууфър е напълно задължителен!
Нека обаче да не подвеждам излишно - Ikon 6 предлагат приличен бас, не липсва изцяло.... просто дълбочината му за моя вкус не е достатъчна. Не бих се изненадал, ако е напълно достатъчен за някой.

Ах колко чисто зучат класики като Metalica - Nothing else matters, Whiskey in the jar, Guns'n'roses - November Rain и т.н. и т.н.
... и как липсва само онзи плътен, плътен бас, който да те накара да се пренесеш другаде!!

Опитах да добавя лека корекция от няколко децибела на биските честоти - има леко подобрение, но все пак се усеща, че нещата са по-скоро насилени.


В края на дългия пост, който се надявам да може да послужи и на друг в нужда, искам да благодаря специално на radi_nrj, който запази голямо търпение да се опита да ме вкара поне отчасти в правия път! :)

Благодаря и на escrime, който пръв спомена магическата дума DALI! :)


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Чудомир » Съб 08 сеп 2012 20:39


Честито и кеф да си ги бузиш!


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот radi_nrj » Съб 08 сеп 2012 20:43


Аз искам искрено да те поздравя за избора на колони. :да:


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Конфигуриране на домашно Аудио (приемник/усилвател + колони)

Мнениеот Haralampi » Съб 08 сеп 2012 20:50


Благодаря ти! А аз искам искрено да ти благодаря, че не се отказа да ме побутваш в правилната посока!!! :bowdown

Забравих да уточня, че колоните са bi-amp-нати, това бе една от предпоставките при избора, за да използвам максималното и от усилвателя. Не съм пробвал по другия начин, не мога да кажа нищо за това до колко разликата е осезаема, но съм уверен, че кавато и да е разликата - то е положителна в полза на bi-amp.

В момента свири The Unforgiven (разбира се flac!) и усещането е неповторимо. Нямам търпение да чуя отново, но със съб.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта