Решение за отопление на коридор в селска къща

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Сря 15 ное 2023 21:31


Здравейте колеги, става въпрос за ефективно и интелигентно решение за отопление на коридор в селска къща, гредоред с площ 10м2 с височина 2,60м, другите 3 стаи съм решил да ги отоплявам с инверторни климатици или на Мицубиши или на Дженерал 12-ки, но за коридора не ми се купува още един климатик и си мисля да сложа радиатор/конвектор на Адакс за около 300лв и да му настроя термостата накъмто 20-22 градуса и да ги поддържа, проблема е, че няма да върти въздуха, както климатика а за друго ефективно решение не се сещам, ако сложа духалка трябва да работи денонощно и шума няма да е подходящ за спане в околните 3 стаи на етажа.




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1343
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот fur1ous » Сря 15 ное 2023 21:35


Еми сложи адакса. Сметката ще ти се вдигне с от 20 до 70 лв в зависимост колко е изолирано помещението.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Сря 15 ное 2023 21:43


Понеже в момента е високо 3.1м, ще го сваля на 2.6м с гипсокартон с окачен таван и каменна вата.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1343
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот fur1ous » Сря 15 ное 2023 21:45


Добре де имаш пространство за водно подово, защо не реши цялата къща по тоя начин, най комфортно е.
Иначе тавана може и да не го сваляш, отгоре има ли нещо?


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Сря 15 ное 2023 23:11


Водно подово???????? На гредоред, не на плоча?????????????какво да го захранва това водно подово - термопомпа,камина на дърва? Бях се замисли за камина с водна риза защото топлината от дървата е друга, но като ми казаха цена за камина прити + 3 радиатора по 2 метра всеки (турски тенекиени, не на глидери), медни тръби,разширителен съд и помпа и другите салтанати за 7-8 бона и ми се отщя.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1343
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот fur1ous » Чет 16 ное 2023 0:45


Е, ако няма да живееше няма смисъл, слагай един Adax в коридора, гледай да е поне 1500w да му е лесно да затопля помещението, тавана го направи след като видиш какъв е резултата, ако те удовлетворява като сметки и топлина не се занимавай.


apolon78
Мнения: 12
Регистриран на: Съб 22 окт 2011 18:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот apolon78 » Чет 16 ное 2023 7:29


Здравей, колега!
А защо смяташ, че ще ти се налага да отопляваш коридора? Ако е вътрешен между трите отопляеми стаи едва ли ще има разлика повече от 2-3 градуса. А и тази разлика ще се изравни, ако държиш врата на стая, в която в момента няма никой отворена към коридора (или през нощта). Това при хипотезата, че постоянно отопляваш и трите стаи. Споделям от личен опит в апартамент, където с 4 климатика в стаите поддържах 23-24 градуса равномерно навсякъде, включително коридора.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Чет 16 ное 2023 11:50


apolon78 написа:Здравей, колега!
А защо смяташ, че ще ти се налага да отопляваш коридора? Ако е вътрешен между трите отопляеми стаи едва ли ще има разлика повече от 2-3 градуса. А и тази разлика ще се изравни, ако държиш врата на стая, в която в момента няма никой отворена към коридора (или през нощта). Това при хипотезата, че постоянно отопляваш и трите стаи. Споделям от личен опит в апартамент, където с 4 климатика в стаите поддържах 23-24 градуса равномерно навсякъде, включително коридора.

Мислих и за този вариант, но тъй, като климатиците ще бъдат подбрани според квадратурата за определените стаи си мисля, че така те ще работят в максимален режим и няма ли да има опасност да ги съсипя, освен това ти си в апартамент, което е различно, тук говорим за къща на 2 етажа, където отопляем ще бъде САМО 2-я етаж, иначе в другия случай е да завиша критерия за отопление с по 5м2 за всеки климатик (стаите са по 16 м2 приблизително всяка, аз задавам 20 с цел резервиране), така, че 3-те дванайски климатици би трябвало да не е проблем да рабоят за по приблизително още 3м2 в повече (тоест влизат си напълно в условието ДО 20м2 за климатик, а и в крайна сметка е коридор - там няма да се гони температура, както в стая, но незнам да не презоря климатиците пък.Спрял съм се на един от двата за площ 16м2 и височина на стаята 2,5-2,6м2
https://homemart.bg/klimatici/klimatici ... -plus-wifi - 3 броя от тия
или три броя от тия:
https://homemart.bg/klimatici/klimatici ... aohg12kgca
въпреки, че и при двата модела с малко съм завишил квадратурата с цел презастраховане през зимата и това, че нямам външна изолация, иначе дограмите и вратите са сменени с нови.
Взимам ги основно за отопление, с охлаждането нямам проблем защото съм в Балкана.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2394
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот StS » Чет 16 ное 2023 18:05


Климатиците като 3 броя са си ок, в по-голямото помещение обаче сложи 18ка и тя ще ти топли коридора без "да се зори". То никой от тези климатици няма да се зори, особено ако работят и 3те едновременно... Митцото идва малко слабичко, щом си в балката и нямаш изолация...


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Чет 16 ное 2023 19:33


Тоест да се ориентирам като цяло към General, като единия от трите да е 18 ка?


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2394
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот StS » Пет 17 ное 2023 10:24


Ами по скоро бих ти препоръчал - 18ка нещо от сорта на това - Инверторен климатик LG AC18BK NSK/AC18BK UL2 Artcool Mirror UVnano™, 18 000 BTU

и 2 LG 12ки за стайте. Не знам кой и защо ти е препоръчал тези марки, но съм забелязал че повечето прекупвачи и "майсторе" в България си хвалят тва с което са свикнали или им е пълен склада...

Разбира се от LG имаш и по евтини и все пак с японски компресори варианти, разгледай нета и ще ги намериш..


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот joro_kem » Пет 17 ное 2023 13:23


eng написа:Тоест да се ориентирам като цяло към General, като единия от трите да е 18 ка?

препоръчвам да зададеш въпроса си в този форум:
https://forum.setcombg.com/%D0%B2%D1%81 ... B0-59.html
на мен ми бяха много полезни съветите за избор на климатици за отопление на селска къща

Последна промяна от joro_kem на Съб 18 ное 2023 6:56, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот eng » Пет 17 ное 2023 20:15


Благодаря, ще пробвам и там.


Irnik
Мнения: 89
Регистриран на: Съб 08 апр 2023 22:28
Автомобил:
Двигател:

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот Irnik » Съб 25 ное 2023 20:28


Конвектора върти въздуха много по добре от климатик , поради това , че е на пода и директно си взема студения въздух , затопля го и го праща нагоре . Климатика колкото и да му е мощен вентилатора , трудно ще качи студения въздух горе / върти топъл въздух до тавана и ти го духа в главата / . Според мене отоплително тяло на тавана е глупост . За парите , които ще похарчиш , може да инсталираш подходящ котел на пелети с водна риза и радиатори . Аз ползвам такъв /голям , отоплява 3 етажа / , няма грешка . А , ако не живееш там постоянно , конвектори е по добър избор .


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12788
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Решение за отопление на коридор в селска къща

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 25 ное 2023 20:31


Климатици не могат да отопляват ефективно къща. Локално парно е друга бира. Топло, комфортно, прекрасно.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 125 госта