Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот fur1ous » Нед 04 сеп 2022 20:50


Според мен първоро фуджитсу ти е напълно достатъчно, останалите са г/д 500лв. отгоре, а при добре изолирана стая ще ги избиваш тия 500лв. с години и няма смисъл.




Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот viksanlg » Пон 05 сеп 2022 6:09


Аз от климатици не разбирам, но ако са по- икономични на твое място би си взел по- икономичните и комфортни такива.По правило, ако не се лъжа и незнам дали ще го спазят, ние трябва/физическите лица/ да минем според новите изисквания на свободния пазар на ток както фирмите, а там за сега цените са страшни.Всеки спестен киловат ще играе с левове по джоба ти и тогава да не се окаже че избиването на парите е въпрос на 2-3 месеца...Каквото било, било от тук на татък по отношение на енергията под какъвто и да е вариант няма да има в близките 5-10 години според мен.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот muns61 » Пон 05 сеп 2022 8:14


Приемайте малко по-критично хвалбите за икономичност.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот fur1ous » Пон 05 сеп 2022 9:07


viksanlg написа:Аз от климатици не разбирам, но ако са по- икономични на твое място би си взел по- икономичните и комфортни такива.По правило, ако не се лъжа и незнам дали ще го спазят, ние трябва/физическите лица/ да минем според новите изисквания на свободния пазар на ток както фирмите, а там за сега цените са страшни.Всеки спестен киловат ще играе с левове по джоба ти и тогава да не се окаже че избиването на парите е въпрос на 2-3 месеца...Каквото било, било от тук на татък по отношение на енергията под какъвто и да е вариант няма да има в близките 5-10 години според мен.


То в линковете си пише колко харчат, може сам да провериш, а всъщност изолацията е много по важна, ако ти бяга топлината е абсолютно все тая с какво ще се топлиш, всичко ще харчи много.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4227
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот tdi fen » Пон 05 сеп 2022 11:07


Winner25 написа:.
ако стаята е приблизително 10кв аз бих заложил на 7ца mitsubishi heavy според мен 9ка няма да е ефективна особенно в по-топлите дни ще спира и тръгва много често


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот Stivi » Пон 05 сеп 2022 13:52


tdi fen написа: ако стаята е приблизително 10кв аз бих заложил на 7ца mitsubishi heavy според мен 9ка няма да е ефективна особенно в по-топлите дни ще спира и тръгва много често

Абсолютно вярно, а за тази малка и топла /по описанието/ стая да се взима хиперинвертор е като да хвърляш парите през прозореца, разликата в цената, ще я избиеш от икономия ....когато климатика вече ще е за смяна :a045


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот Winner25 » Пон 05 сеп 2022 17:17


Казаха че фуджицуто е с по шумно външно тяло и при разскрежаване му пукат пластмасите. Това наистина е така, понеже имам фуджитсу в другата стая. Не мога да намеря информация до каква стойност пада минималната консумация. Везните клонят към митсубиши електрик, само ме притеснява да не е по-мощен от колкото ми е необходим


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот Stivi » Пон 05 сеп 2022 17:47


Не гарантирам за 100 % достоверност, но информацията ми /от човек с фирма за продажба и монтаж на климатици/ е, че Electirc-a за България /до 12-ка/ се произвеждат в Турция, а Heavy-то идва от Тайланд....за някой това може да е от значение icon_idea


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4227
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот tdi fen » Пон 05 сеп 2022 18:54


доверен майстор ми препоръча точно ZS-W


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот viksanlg » Вто 06 сеп 2022 6:14


tdi fen написа:
Winner25 написа:.
ако стаята е приблизително 10кв аз бих заложил на 7ца mitsubishi heavy според мен 9ка няма да е ефективна особенно в по-топлите дни ще спира и тръгва много често

:th_up
Stivi написа:Не гарантирам за 100 % достоверност, но информацията ми /от човек с фирма за продажба и монтаж на климатици/ е, че Electirc-a за България /до 12-ка/ се произвеждат в Турция, а Heavy-то идва от Тайланд....за някой това може да е от значение icon_idea

:th_up


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот Winner25 » Вто 06 сеп 2022 9:51


tdi fen написа:доверен майстор ми препоръча точно ZS-W

Май на това ще се спра и аз. Въпреки че е с по голяма номинална мощност, минималната консумация е 200вата, докато за фуджицуте е 250. На ap25 по брошурите които намирам е 350, според питребители в други форуми пада до 280-300


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот milmar » Сря 07 сеп 2022 8:01


Winner25 написа:....
..... минималната консумация е 200вата, докато за фуджицуте е 250. На ap25 по брошурите които намирам е 350, според питребители в други форуми пада до 280-300

На този параметър "минимална мощност" аз лично не бих обръщал внимание въобще, моите климатици имат минимална мощност 2-3W, когато са на Standby и 0W, когато щепселът е издърпан от контакта.
Важното е да може да произвежда много топлина, дори и при минус 15 градуса навън и да има добра ефективност при това. Ако тези неща са така, малко други параметри бих гледал за климатик за отопление. Колко е "минималната консумация" за мен е безмислен търговски параметър, защото може да си консумира тази енергия и да работи в безмислен режим, без да прави почти нищо полезно, или с много лошо КПД при тази мощност.
Преди години бях смятал, че климатик за отопление с добри параметри на цена до 2000лв би изплатил разликата в цената спрямо такъв на цена около и под 1000лв (с по-лоши параметри) за около 5г. А климатик за 3000лв е напълно безмислено да се купува. Това за нормална употреба в изолирана стая, за хора с ангажиметни, които само като се приберат от работа пускат на нормална температура, иначе на някаква поддържаща или изключен климатик.
Климатик с цена 3000+, която цена наистина е подплатена с добра ефективност, би се изплатил, ако помещението се отоплява постоянно през деня (ако не 24 часа), не е добре изолирано, или примерно е магазин или офис, който постоянно се отваря да влизат/излизат хора. Само в тези условия предимството на скъпия климатик ще проработи.

fur1ous написа:..... а всъщност изолацията е много по важна, ако ти бяга топлината е абсолютно все тая с какво ще се топлиш, всичко ще харчи много.

Моята логика е точно на обратно :beer . Именно когато трябва да се "топли много" и ще се "харчи много топлина", защото по някаква причина се губи, именно тогава ефективността на климатика е важна, защото и малкия процент разлика в качеството, при голяма консумация на енергия ще води и до голяма разлика в парите, в полза на ефективността.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот fur1ous » Сря 07 сеп 2022 10:20


Няма как да ме убедиш,че нещо ще е по икономично ако топлината бяга.
Пробвай сам. Отвори си дограмата на ножица и пробвай да отопляваш.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот Stivi » Сря 07 сеп 2022 10:33


И енергийния коефициент на климатика, и изолацията са важни, но да дадеш 3000 вместо 2000 лв., за климатик с който да топлиш неизолирано жилище, не е икономически оправдано ! Тези 1000 лв. горница е много по-добре да се дадат, за качествена дограма и изолиране на някоя външна стена, отколкото за климатик със SCOP 5.1 вместо за такъв с 4,7 !


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Какъв климатик да избера? От какъв сте доволни?

Мнениеот nikmar » Пет 09 сеп 2022 14:59


Подкрепям горните мнения. След като сложих нова дограма с 3-слоен стъклопакет и топлоизолация с графитен стиропор, температурата в жилището ми се вдигна с 3 градуса зимата, а лятото падна с 3 градуса... И така вече 5 години! Изводът е ясен!



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта