Термостат за помпа на камина с водна риза

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Vladislav_91
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 19 окт 2022 11:43
Автомобил:
Двигател:

Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот Vladislav_91 » Сря 19 окт 2022 11:58


Здравейте колеги, отоплявам се с камина с водна риза и тъй като имам конденз в комина ми препоръчаха да сложа контакнен термостат на помпата . Закупих го обаче не знам как да го свържа . Също проблем ли ще ако го монтирам на пвц тръбата , а не на металната част , защото няма място. Нямам ups . Ще съм много благодарен ако някой помогне ! :beer




Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот milmar » Сря 19 окт 2022 14:33


За такива като мен, дето уж разбират от всякакви токове, но нямат камина, а искат да опитат да помогнат, моля снимай за какво става дума.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот muns61 » Сря 19 окт 2022 17:04


За да нямаш конденз, трябва да вдигнеш температурата на изходящите газове, което е загуба на енергия.
Или да си изолираш комина, ако е метална тръба.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 19 окт 2022 17:31


Подкрепям напълно колегата muns61 ,преди 2 години бяхме на парно с дърва ,сега сме с пелети.....конденза се бори с по-висока температура .Каква е идеята на тоя термостат и как ще се пребори с конденза в комина ?


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот goppa » Сря 19 окт 2022 19:13


Vladislav_91 написа:Здравейте колеги, отоплявам се с камина с водна риза и тъй като имам конденз в комина ми препоръчаха да сложа контакнен термостат на помпата . Закупих го обаче не знам как да го свържа . Също проблем ли ще ако го монтирам на пвц тръбата , а не на металната част , защото няма място. Нямам ups . Ще съм много благодарен ако някой помогне ! :beer

Монтирай го на метална тръба възможно най близо до камината! За свързването ще трябва да мериш на кои клеми дава контакт при покачване на температурата и на тях да свържеш захранването на помпата.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 20 окт 2022 6:23


На металната тръба, щото на пластмасовата става ама ще лъже с 30-40 градуса разлика


Vladislav_91
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 19 окт 2022 11:43
Автомобил:
Двигател:

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот Vladislav_91 » Чет 20 окт 2022 10:06


Много благодаря за отговорите ! Интересума ме къде отива фазата и къде нулата . Помпата е с двужилен кабел и една мързеливка за вклячване и изклячване .
Прикачени файлове
20221019_125338.jpg
20221019_125245.jpg
20221020_110153.jpg
Ето на тази тръба трябва да се постави обаче няма как върху нипела не ляга хубаво ....


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот milmar » Чет 20 окт 2022 15:05


То за регулатора е ясно. 3 броя клеми: една обща - клема "1", НЗ контакт - клема "2" и НО контакт - клема "3". Ако искаш помпата да работи под зададената температура я включваш във веригата на НЗ, а ако искаш да работи, когато температурата надхвърли зададената температура- във верига с НО контакта. Аз лично не осъзнавам как ще повлияе включвнето и изключването на циркулационната помпа на влагата в комина.
Единствената логика за комина и според мен е тази:
muns61 написа:За да нямаш конденз, трябва да вдигнеш температурата на изходящите газове, което е загуба на енергия.
Или да си изолираш комина, ако е метална тръба.


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот bayspiro » Чет 20 окт 2022 16:22


Колега, не си взел правилния термостат за твоя случай. На тебе ти трябва термостат с капилярка.
https://russian.alibaba.com/product-detail/K50-series-deep-freezer-defrost-capillarty-581844403.html . Ето такъв примерно. Има ги на всички магазини за резервни части за ел домакински уреди, с различни температурни диапазони.
Внимателно увиваш капилярката около металната тръба, да не я пречупиш, след което добре я изолираш с вата или термотекстилна лента ( да не бяга топлото) а самото устройство в една кутийка и я за закрепваш на подходящи място. Не се навива цялата капилярка, а само около 20-30% от дължината.

Идеята за този термостат сигурно е да спира помпата като угасне печката, да не се преохлажда, но както са казали по-горе си е загуба на топлина

П.П Не се впечатлявай,че термостата на картинката е за хладилник, има такива и за високи температури. Просто не намерих по -подходящо изображение за илюстрация


Vladislav_91
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 19 окт 2022 11:43
Автомобил:
Двигател:

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот Vladislav_91 » Пет 21 окт 2022 0:41


Ясно , ще взема такъв с капилярка , защото този няма къде да го поставя .
А иначе виках коминочистачи уж(професионалисти) и видяха че имам конденз , казаха че трябва да си взема контактен термостат , защото като помпата работи постоянно и набива студена вода , намалявала тягата ....


bayspiro
Мнения: 905
Регистриран на: Чет 12 мар 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот bayspiro » Пет 21 окт 2022 7:29


Колега, сега , като се замислих, по твоята схема кой ще ти пусне помпата като запалиш печката? :rolleyes


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот milmar » Пет 21 окт 2022 9:03


Или не винаги е разумно да се слушат специалисти-коминочистачи или аз съм много тъп, или просто не разбирам от комини.
Според мен няма да има полза от коментирания начин на използване на регулатора.

Според мен, за да има конденз в комина:
1. коминът се преохлажда в моменти на по-слабо горене на камината
2. горят се недобре изсъхнали дърва или пелети с висока влажност
3. горните две едновременно

Най-логично е да се изолира комина, особенно ако е метална тръба, както беше казано в самото начало от колегата, но беше много старателно отхвърлено като идея, доста типично и познато, манталитет :biggrin .

Другият вариант е да се направи по-сложно управление, и то на горивния процес, ако камината позволява (има налична) автоматизация. Трябва да се следи температурата на комина, но и температурата на водата. Ако коминът изстива, т.е. температурата на комина падне под някаква (може и опитно) установена, горенето в камината да се засилва, без значение дали има нужда от гледна точка отопление на жилището, но и да не се достига опасна температура на водата.
Това е със излишен разход на енергия, както беше казано.


batjoro
Мнения: 98
Регистриран на: Вто 14 мар 2006 15:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот batjoro » Пет 21 окт 2022 17:34


Мой приятел си сложи термостат, като целта му беше през нощта, като угасне камината, да не хаби ток помпата излишно въртейки не топла вода.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот goppa » Пет 21 окт 2022 19:21


Термостатът за включване на помпата освен поради причината изтъкната от колегата над мен, се слага и за да намали кондензацията в камината.
Продуктите от горенето на всички изкопаеми и био горива са предимно въглероден двуокис и вода . Когато димните газове от горенето срещнат студена преграда (водна риза, например) водната пара в тях кондензира по повърхността. Това създава една , така да се каже, електролитна среда в която материалът от който е изградена водната риза (обикновено стомана) корозира. С покачване на температурата кондензцията на тея водни пари намалява и изчезва. За това с цел удължаване на живота на печката(сухи сажди се чистят далеч по-лесно от клей) и за улесняване на чистенето е нужно въпросната печка да загрее възможно най-бързо. За целта помпата не трябва да работи при студена печка.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Термостат за помпа на камина с водна риза

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 21 окт 2022 20:07


То хубаво ама не разбрахме автора какво гориво слага в тази камина ,в еднофамилна къща ли живее,в кооперация на няколко етажа ли е,в жилищен блок ли е .Къде е поставена тази камина ,защото ако е в кухнята и над него има вързани 2-3 аспиратора трудно ще се отърве от конденза .Докато се отоплявах на дърва доста често съм "забравял" помпата да върти защото преди лягане винаги слагах една голяма цепеница и няколко шепи донбаски въглища та да изкара поне още 3-4 часа .Естествено затварях клапата към тръбите на 90% ,за да гори бавно .И никога не съм имал проблем с кондез .Сега с пелетите е ясно ,помпата се включва на 45 градуса да върти водата и на толкова се изключва ,има си стаен и котлен термостат и таймер кога да се включва или изключва .Добре е измислено с някои отрицателни нюанси но това са подробности .



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 173 госта