Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
ilia_d008
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 01 окт 2007 17:29
Автомобил: VW Golf III GTI
Двигател: ABF 1995
Местоположение: Панагюрище

Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот ilia_d008 » Пет 18 апр 2014 19:30


Здравейте колеги,
споделете опит каква машинка би ми вършила най добра работа.Предназначението и ще е предимно за оран и фрезоване на лозето(няма и декар),около овошките и дворното място около къщата,общо взето нормалните селски занятия. :mhihi
Понеже си нямам и хабер от такава техника с какви параметри е най удачно да бъде машината,като идеята е възможно най комфортна да е работата с нея.Кой са читавите марки/модели такива и общо взето какъв прикачен инвентар ще е хубаво да има в комплекта,къде в региона Пловдив/Пазарджик може да се видят на живо?
И най големия проблем в историята е бюджета ~800лв. :dontknow




Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот silent » Съб 19 апр 2014 8:24


бюджета е ок...чувал съм че Гардена са ок...но по- добре отиди във форума на направи си сам. ...там има такава тема...


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот kris11 » Съб 19 апр 2014 11:13


Избирай схоризонтален вал и ремъчно задвижване. Задължително и задна скорост. Когато се окопае и няма задна скорост ще ти се скъсат вратните жили от дърпане назад. Ремъците не са скъпи и се сменят лесно.при блокирване на мотичките ремъка приплъзва.
С вертикалния вал са с червячна предавка и при блокирване на мотичките в пън примерно се троши червячната предавка.
Новите машини ми се струват много ненадеждни откъм здравина.
За оране ще ти трябват метални колела, плуг,теглич, тежести.Добре е да има и култиватор / с 3или 5 пачи крака/ с него лесно се обработва корапо почвата и тревите, вместо да се фрезова.


Потребителски аватар
ilia_d008
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 01 окт 2007 17:29
Автомобил: VW Golf III GTI
Двигател: ABF 1995
Местоположение: Панагюрище

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот ilia_d008 » Съб 19 апр 2014 12:11


За скоростите да задължително ще е със задна,нещо 2+1 ще е.Понеже ще се оре с каква мощност е най удачно да е машинката,предполагам колкото е по мощна по добре ~7к.с.Гледам из нета в бюджета ми попадат Gardenia,Prisma Forteco,MTD,Petrov,как са като надежност тези машини и подръжката проблемна ли е?


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8375
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот samo_pechka » Съб 19 апр 2014 13:47


А какво ви е мнението за малък мотоблок с прикачна фрезичка към него , не е ли по-добре . Нещо от този род http://olx.bg/freza-i28909309 гледам има и други такива малки с подобно решение . Мисля да си купим нещо подобно за малка зел.градинка , имам обикновена с чапички , но се окопава понякога и за по-възрастен човек е по-трудна за работа, докато тези с прикачната ми се струва ще е доста по-лесно воденето на машинката, отделно "трансформацията" от фреза към "тракторче" ще е бърза .....
Сори ,че се намесвам в темата на колегата :redface


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот tdi fen » Съб 19 апр 2014 17:51


добавям редуктора да е разглобяем съответно да подлежи на ремонт


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот kris11 » Съб 19 апр 2014 18:49


мотоблок е по-добър вариант , но по-скъп


Потребителски аватар
vanbo
Мнения: 146
Регистриран на: Чет 13 дек 2007 17:15
Автомобил: Passat 3 TDI
Двигател: 1. 6 SB 1992
Местоположение: Плевен

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот vanbo » Нед 20 апр 2014 20:44


Приятелю, минах по този път....Няколко години тичах след него във вилата, но видях, че от мене земеделец не става и го подарих/ почти / на друг мераклия....Та, на темата : От собствен опит и както по-горе споделиха колегите : Мотоблок, около 7 к.с./ макар че и с 5,5 к.с. ме повличаше понякога, накъдето си иска/, ремъчна предавка - задължително,задна скорост - също, метални колела - за оранта. Вече, допълнителният инвентар зависи от дейността....В моят комплект имаше и саморазтоварващо се ремарке, косачка, които веднага почти ги харизах - не ми трябваха...Ако вземеш с американският мотор,много внимавай с маслото - няколко познати го даваха за основен ремонт заради качеството и количеството масло...Моят мотоблок беше руски , каквото му налеех, с такова вървеше - така и не можа да се повреди за тези години...Успех в начинанието !!!


Потребителски аватар
liderass
Мнения: 296
Регистриран на: Чет 22 май 2008 8:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот liderass » Нед 20 апр 2014 21:02


Здравей колега. Моето предложение да потърсиш 2-ра ръка мотокултиватор АКМЕ, Роджерини. Гледам ,че ги продават с плуг и фреза. Имаме такова и вече 28 години работи без грешка, хем баща ми си докарваше допълнително пари, като ореше местата на хората на село. Няма такава машинка. Преди 1 година изпадна 1 такава за 700 лв, с плуг, ремарке и фреза и я отнесе един приятел и остана очарован. Вуйчо ми има Роджерини и не я ползва. Ако проявяваш интерес от машинка 2-ра ръка , мога да го попитам дали му се продава. РАзгледай иначе обяви може да намерош нещо запазено. Просто този мотокултиватор съм го признал за железен!


m135
Мнения: 226
Регистриран на: Нед 24 юли 2011 22:05
Автомобил: vw polo 1.4mpi
Двигател: AUD 2000
Местоположение: svishtov

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот m135 » Нед 20 апр 2014 21:14


При този бюджет, мотора ще е китаец. Аз скоро си взех на призма фортеко, двигател сумек 5.7 к.с. Реших да е пловдивска понеже има доста части за тях, гаранцията е 3 години, предна и задна скорост, редуктора е верижен. За фрезоване е идеална, пробвах я и с браздир, също добре се справи, но мястото е предварително изорано с трактор през есента. По принцип фрезата не е за оране,мъка си е, оре се с мотоблок или трактор. Друго неудобство при оране, двигателят на фрезата имат датчик за маслото, като вкараш едното колело в браздата и я наклониш ще се чудиш защо гасне.
По добре плати на някой да ти изоре есента, и не мъчи машинката. Друга особеност, не фрезовай постоянно мястото през лятото, приятно е за окото но губиш влагата, за да запазваш влагата вземи култиватор към фрезата, с него само начупваш кората на почвата и подрязваш плевелите.


Потребителски аватар
ilia_d008
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 01 окт 2007 17:29
Автомобил: VW Golf III GTI
Двигател: ABF 1995
Местоположение: Панагюрище

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот ilia_d008 » Пон 21 апр 2014 14:48


m135 написа:По добре плати на някой да ти изоре есента, и не мъчи машинката.

Това е проблема че вече я нямаме тази опция,и е основна причина за закупуване на машина!Втора ръка за сега може би не,ще се пообиколи по магазините да се огледа че на картинка едно на живо друго.
И все пак ще ми е полезно да видя мнения за гореспоменатите от мен марки,също и препоръки за модели!
:love.vwclub


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот tdi fen » Пон 21 апр 2014 15:32


мотоблоковете особено по-старите са много здрави но тези които се продават са си взели парите най-вече двигателите след 10,15,20 години работа в повечето случай не стават вече губят компресия,а части няма оправя се само с нов двигател ако намериш вариант някой който го е купил,но не го е ползвал и го продава е най-добре


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот tdi fen » Пон 21 апр 2014 18:23


ето няколко от най-добрите оферти
http://olx.bg/motofreza-bellini-b-110-i10887405 чугунен редуктор
http://olx.bg/profesionalna-motofreza---7-konski-sili---perfektno-kachestvo-i47275297 алуминиев редуктор
http://olx.bg/motofreza-gradina-7-ks-plen-komplekt-i44318891 регулируемо по височина кормило и пълен инвентар
за фреза с марков двигател са нужни 1100 без инвентар http://www.agrotehnika.bg/catalog/pubert-pubert-subaru-p-86.html но по-принцип на марковия двигател му дават около два пъти повече мото часове отколкото на китайския
имам наблюдения над такава с марков honda и китайска разликата е че в ниските обороти марковия има по-добър въртящ момент докато на китайската и трябва да се дава повечко газ съответно марковата работи по-тихичко докато китайската трещи повече,но и двете вършат перфектно работата си,ако ще се вози багажник на кола китайските са тежки и високи не са много удобни


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот forski » Пон 21 апр 2014 18:48


Гардената от третата обява, много я хвалят в "Направи си сам " до сега негативно мнение за нея от сорта на "китайски боклук" не съм срещал.
Последно работих с един Pubert с двигател Honda, то да ти е кеф да си фрезоваш нивата с нея, много леко и много приятно се работи с хубава машина :smile
Гардената е добра оферта заради трите скорости, мощния двигател и големия прикачен инвентар(отделен е въпроса до колко е използваем), с двете предни скорости е идеална за теглене на ремаркенце, имаш дори и фар :c020


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот kris11 » Пон 21 апр 2014 19:19


m135 написа: Друго неудобство при оране, двигателят на фрезата имат датчик за маслото, като вкараш едното колело в браздата и я наклониш ще се чудиш защо гасне.

Затова колелата за оране не са мижавите 20-30 см, а поне 40-54 см. Но се иска доп. ремъчно колело с голям диаметър за намаляване на оборотите. За оране задължително тежести. На МБ5Б са 2 странични по 20 кг и предна 22 кг



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 153 госта