Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
liderass
Мнения: 296
Регистриран на: Чет 22 май 2008 8:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот liderass » Сря 30 апр 2014 17:24


Колега виж дати обява. http://olx.bg/motoblok-motoblok-ruggerini-motofreza-motofreza-motokultivator-motokultivator-traktor-traktor-i47928005
Над бюджета ти е, но е наистина добра машина!




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8377
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот samo_pechka » Сря 30 апр 2014 20:39


А за тази какво ви е мнението http://olx.bg/motofreza-kubota-i47726429 сори пак ,че ползвам темата на колегата


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот tdi fen » Чет 01 май 2014 14:30


samo_pechka написа:А за тази какво ви е мнението http://olx.bg/motofreza-kubota-i47726429 сори пак ,че ползвам темата на колегата
изглежда добре остава всичко да и работи както трябва,цената е добра


AngelK
Мнения: 1
Регистриран на: Вто 24 мар 2020 17:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот AngelK » Вто 24 мар 2020 18:41


Здравейте колеги. Изинявам се предварително, че използвам темата на колегата, но и моят въпрос е доста подобен и мисля че тук има доста компетентни хора, които ще могат да ми помогнат в избора ми на мотофреза/култиватор.
Аз съм абсолютно нов в бранши и никога не съм се занимавал с подобна техника.
За какво ще използвам машината:
- за обработка на не повече от 500кв.м(вместо обръщане с права лопата, понеже няма достъп за трактор) всяка пролет и есен за засаждане на градина за собствени нужди.
- за профилактично прекопаване 1 или 2 пъти в годината ( за да не буренясва) на не повече от 500кв.м на място превърнало се почти в ливада
Бюджет: до 700лв.

След доста мнения в интернет прочетох че
- е добре да е с хоризонтален вал и ремъчно задвижване защото с вертикалния вал са с червячна предавка и при блокирване на мотичките в пън примерно се троши червячната предавка. Задължително и задна скорост.
- мотоблок е по-добър вариант но по - скъп ( никъде не видях мотоблок за до 700лв.)
- ако е на дизел е по добре. Но до колкото разбрах няма мотофрези на дизел а само мотоблокове от по висок клас.
- ако ще се оре с плуг то задължително трябват и метални колела и тежести.
- че има китайски двигатели и маркови ( не успях да разбера кой е китайски и кой марков)

Кой модели и марки са добри надеждни и издръжливи.
След доста ровене в интернет тези модели по- долу ми се сториха подходящи за моята цел. Моля за менения и препоръки и за други модели и варианти всякаква информация ще бъде полезна.
Бих искал и колелата да са по големи поне 10 инча по възможност.

1. https://www.onlinemashini.bg/benzinova- ... 8cc-/20164

2. https://praktis.bg/gradina/gradinska-te ... 1-skorosti

3. https://gradina-bg.com/%D0%BC%D0%BE%D1% ... 1g-75.html


Потребителски аватар
jack99
Мнения: 22
Регистриран на: Нед 23 фев 2020 20:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот jack99 » Вто 24 мар 2020 19:18


Бих ти препоръчал Viking, но едва ли ще се включи в тоя бюджет.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот tdi fen » Вто 24 мар 2020 21:26


моята е като зелената имам я от 2013 г и аз работя около 400кв двор,като цяло съм доволен единствения проблем
е,че протече единя семеринг на редуктора по спомен струваше около 20 лв смяната му беше елементарна, моят съвет е да търсиш комплект с плуга и метални колела защото,ако ги купуваш отделно излизат скъпо


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13431
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот kris11 » Пет 27 мар 2020 18:38


tdi fen написа:.... моят съвет е да търсиш комплект с плуга и метални колела защото,ако ги купуваш отделно излизат скъпо

Нито плуга нито мет. колелета стават за работа.На плуга няма изместване от центъра на фрезата. Колелетата са с малък диаметър и без шина. Като вземеш да ореш и започне да те дърпа надясно ще разбереш защо е нужно изместване на плуга в страни от центъра. Това чудо е за песъклива почва. В глинеста ще натрупа кал м/у перките и ще се образува цилиндър - яко бутане за да върви напред.

Последна промяна от kris11 на Съб 28 мар 2020 18:15, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот muns61 » Пет 27 мар 2020 18:48


За оранта съм напълно съгласен с Крис. За да може да оре един такъв култиватор,мтрябва да е около 200 кила.


Потребителски аватар
System_error
Мнения: 137
Регистриран на: Чет 19 окт 2017 11:13
Автомобил: T4 Multivan 1998
Двигател: ACV
Местоположение: Силистра

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот System_error » Вто 28 апр 2020 3:14


С риск да си навлека хейт, ще споделя и моето мнение.
Това с прикачния инвентар на мото блок/фреза (визирам плуг) е пълен т@шак. Особено това с колелата. Били те железни или гумени. Гумените са по скоро за разходка. Железните са успешен маркетингов трик според мен. За да правиш качествена оран си трябват конски сили и тежест (за сцепление). То си зависи и какво се разбира под "оран" де. Ако ще е 15 см. не е оран, а по скоро окопаване, като с мотика. Разликата е, че не бъхташ.
Само си помислете защо на съвременните (и не толкова съвременни) трактори са им набили скоростни кутии с по 24 и повече предавки. Всъщност трактора не е толкова двигател, колкото скоростна кутия и тежест.
Много зависи и каква е почвата - глинеста, чернозем, пясък, какво искаме от нея и т.н.
Моят избор навремето (преди 6-7 години) беше Texas TX 602 B
Тогава я взех за под 1000 лв, но ако пак ми се налагаше, бих избрал същата.
Основното при избора ми беше мотора - Briggs & Stratton. Доказана марка и практически неразрушими при добро обслужване. Другото са мотичките. Сваляш двете крайни и се получава доста добър "плуг". Заравят се целите. Преборих десетина годишна целина от 150 квадрата (троскот и незнайно какви бурени) за около час.
Както споменаха и колегите преди мен - задължително с ремъчна предавка и заден ход.
Успех!


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13431
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот kris11 » Вто 28 апр 2020 18:43


System_error написа:
Основното при избора ми беше мотора - Briggs & Stratton. Доказана марка и практически неразрушими при добро обслужване.
Другото са мотичките. ... Преборих десетина годишна целина от 150 квадрата (троскот и незнайно какви бурени) за около час.

1. Да .Редовна смяна на масло, възд. ф-р и прецеждане на бензина като се налива от туби.
Проблем се получава с ЕГН то - вдървява се мембраната на карбуратора .Миналото лято сменях на "МТЛБ" -то 1992 г. набор.
Не е проблем около 7-8лв е нова. Сменя се като се развият 4 винта и се внимава да не се изстреля пружинката под мембраната.
2. в силистренско май няма глинести почви :wink


Потребителски аватар
System_error
Мнения: 137
Регистриран на: Чет 19 окт 2017 11:13
Автомобил: T4 Multivan 1998
Двигател: ACV
Местоположение: Силистра

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот System_error » Вто 28 апр 2020 22:52


---------------

Последна промяна от System_error на Вто 28 апр 2020 23:54, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
System_error
Мнения: 137
Регистриран на: Чет 19 окт 2017 11:13
Автомобил: T4 Multivan 1998
Двигател: ACV
Местоположение: Силистра

Re: Помощ при избор на Мотофреза/култиватор!

Мнениеот System_error » Вто 28 апр 2020 23:49


System_error написа:
kris11 написа:2. в силистренско май няма глинести почви :wink

:smile Дори подобие няма. За разлика от терените от Варна надолу :c020
Не, че съм някакъв експерт, но това е най-гадния тип земя за обработване. Мисълта ми беше, че ако една машина върши добра работа в силистренско, в локвите на Обзор /варненско/ ще се държи по друг начин. Не, че няма да свърши работа, но...
Всеки си решава за какво да си даде парите. Има и електрически фрези за по около 150-200 лв. Промоционални хем.
Може би са за оранжерии :biggrin

Edit:
kris11 написа:На плуга няма изместване от центъра на фрезата. Колелетата са с малък диаметър и без шина. Като вземеш да ореш и започне да те дърпа надясно ще разбереш защо е нужно изместване на плуга в страни от центъра. Това чудо е за песъклива почва. В глинеста ще натрупа кал м/у перките и ще се образува цилиндър - яко бутане за да върви напред.


Това не е плуг, а браздир. Да си садиш лук и минзухари :biggrin
В неотложни случаи може и картофи на леха :icon_lol
Извинявам се, ако съм засегнал някого.
Весело ми стана :icon_lol



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 182 госта