Избор на пелетна горелка!

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 15 дек 2015 10:49


Тази горелка, на пелетен котел ли ще я монтираш или сменяваш просто горивото на чугунен котел от дърва и въглища с пелетна горелка?
Българските горелки на Ерато GP4 не са ама никак лоши, на цена около 1500лв с врата за котела и монтаж може би. Не са обаче много ефективни пелетни горелки монтирани на чугунен котел за въглища. Просто огъня от горелката няма какво да го спре да излезе през комина, докато стоманените пелетни котли са поне три ходови и са с доста по добро КПД.
По принцип като гледаш за горелка, киловатите са най малкото нещо което те интересува. Важни са, но много по важно е да има колкото се може повече модулации, т.е горелката да се управлява от повече датчици, примерно по температура на водата, управление на помпата, управление на вентилатор, седмичен програматор, управление по стаен термостат. Тези ератовските в направи си сам ги преправят с някаква българска електроника за 200 лв някъде струвала, която позволява и управление на горелката по интернет и още някакви благинки




Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот 110afn » Вто 15 дек 2015 11:25


k_garchev написа:Колеги имам нужда от малко помощ!Бях се спрял на пелетна горелка Pell!Котела ми е 24KW,и "грее" около 20KW радиатори!Иксах 30KWа горелка,защото мисля за в бъдеще да "свържа" към системата ощеедно помещение с два радиатора в него!Да,но днес ми звъннаха и миказаха,че в момента нямат в наличност 30KW и ми предложиха 40KW!Обясниха ми,че горелката може да работи на няколко степени и нямало да е проблем,просто ще се настрои да работи на по-ниска мощност.Та въпроса ми е,вярно ли е това или не и проблем ли ще е?Няма ли да изразходва по-голямо количество пелети,все пак горивната камера ще е по-голяма и ще "лапа" повече матриал?
Имам още две предложения от въпросната фирма-Грейко и Биотех!По принцип Биотеха съм го изхвърлил от списъка,от четенето насам/натам останах с впечатление,че горелката трябва да е тубосна,а Биотеха не е!Грейкото гори и нисък клас пелети и висок,може и слънчогледови и мисля,че и костилки може да гори!
Коя горелка бихте ме посъветвали да купя?Да скачам ли на 40KW Pell или да взема 30KW-о Грейко?

Никакъв проблем няма да ти е, че ще вземеш по-голяма горелка. При пелетните от много глава не боли, само ще ти е по-скъпа да си я напазаруваш, но пък когато ти потрябват киловати си ги имаш


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот k_garchev » Вто 15 дек 2015 11:42


Да,знам.Не за първи път ми правят забележка.Като пиша бързо и ми е станало навик,просто ми е по удобно.Благодаря за забележката.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7639
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот goppa » Сря 27 яну 2016 21:43


k_garchev написа:Колеги имам нужда от малко помощ!Бях се спрял на пелетна горелка Pell!Котела ми е 24KW,и "грее" около 20KW радиатори!Иксах 30KWа горелка,защото мисля за в бъдеще да "свържа" към системата ощеедно помещение с два радиатора в него!Да,но днес ми звъннаха и миказаха,че в момента нямат в наличност 30KW и ми предложиха 40KW!Обясниха ми,че горелката може да работи на няколко степени и нямало да е проблем,просто ще се настрои да работи на по-ниска мощност.Та въпроса ми е,вярно ли е това или не и проблем ли ще е?Няма ли да изразходва по-голямо количество пелети,все пак горивната камера ще е по-голяма и ще "лапа" повече матриал?
Имам още две предложения от въпросната фирма-Грейко и Биотех!По принцип Биотеха съм го изхвърлил от списъка,от четенето насам/натам останах с впечатление,че горелката трябва да е тубосна,а Биотеха не е!Грейкото гори и нисък клас пелети и висок,може и слънчогледови и мисля,че и костилки може да гори!
Коя горелка бихте ме посъветвали да купя?Да скачам ли на 40KW Pell или да взема 30KW-о Грейко?


Колега, ако котела ти на твърдо гориво е 24 kW, и те е топлел, предполагам че реално за къщата ти са достатъчни около 10 kW за отопление. При пелетните горелки винаги е по-добре котела да е с по-голяма мощност от горелката, за да усвоява повече топлина. 40 kW пелетна горелка може да топли къща с РЗП 300 до 500 кв.м (зависи как е изолирана и колко са зиморничави обитателите). И инсталирана на 24 kW котел простоще топли комина повече от 20kW горелка.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот k_garchev » Сря 27 яну 2016 23:16


Вече монтирах пелетна горелка.Burn it Pell 30kw.Разхода от 23 декември до 23 януари ми е точно един тон пелети.Като през деня поддържа температура 23 градуса,а през ноща 20 градуса.Още може да се свали разхода,но не съм си играл с настройките,все още разучавам.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7639
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот goppa » Чет 28 яну 2016 6:46


k_garchev написа:Вече монтирах пелетна горелка.Burn it Pell 30kw.Разхода от 23 декември до 23 януари ми е точно един тон пелети.Като през деня поддържа температура 23 градуса,а през ноща 20 градуса.Още може да се свали разхода,но не съм си играл с настройките,все още разучавам.


Разхода ще падне когато се стопли навън:). Тон на месец е нормален разход за къща с РЗП 120m2.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот 777 » Чет 28 яну 2016 10:35


Като пари какво означава тоя тон?


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Чет 28 яну 2016 10:48


Средната цена за дървени пелети /щото има и слънчогледови/ е 350лв-380лв за тон!


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот 777 » Чет 28 яну 2016 11:55


380лв/месец не е много похвален резултат. С 2-3 добри климатика едва ли щеше да има разлика в парите.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот Stivi » Чет 28 яну 2016 13:53


Тя темата е за избор на пелетна горелка,да не навлизаме в споровете с какво да се топлим,кое е по-евтино,кое по-комфортно и други такива :a045 Иначе като се има предвид,че това е периода с доста студени дни и поддържаната температура разхода е напълно в нормата :th_up


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот k_garchev » Чет 28 яну 2016 15:40


Тона го купувам за 367лв и ми взимат 10лв за доставка сед това!Пелетите,които купувам,поне според мен са с лошо качество,но нямам друг избор.Само този е производителя в нашия район.Догодина ще се комбинираме с още няколко чоевка и ще се ходи да се докара един камион от някъде.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот kris11 » Вто 02 фев 2016 20:04


Към колегите с пелетните - как се справяте с неразмерните пелети ?? ИЛи ги сортирате предварително ?


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот 110afn » Вто 02 фев 2016 20:25


Ако имаш в предвид дължината, няма проблем, шнека си ги троши. За дебелината незнам, но ако са клас А++ са си един калибър всички.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот k_garchev » Сря 03 фев 2016 11:54


И при мен дължината им е доста различна,но не съм имал до сега проблеми.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Избор на пелетна горелка!

Мнениеот VWGT » Сря 03 фев 2016 16:32


В този период разхода при нас е бил 1,1 тона. Квадратурата е 220 кв.м (парно и топла вода)
Цена на тон 375лв с транспорта. Отделно има 60 лв за ток т.е. за периода режийните са 460лв.

С дължината до сега не е имало проблем, не сме сортирали пелети :)



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта