Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19688
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот Vlad777 » Пон 30 дек 2019 13:28


И в случая какво е виновен продавача? И коректно ли е по този начин да се отнасяме към него? Подобни "цигански" изпълнения само ще доведат до още по-големи откази за поръчки от България...




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот stefan4o » Пон 30 дек 2019 14:52


ivo_555 написа:
Въпроса ми е, ако върнат пратката, какво става, трябва ли продавача да ми върне парите, или проблема си остава за моя сметка, той реално ги е пратил, но аз не съм ги взел от митницата?

Обади се по телефона и ги питай, отгога пратки на стойност 5 долара трябва да минават митница? Доколкото зная има таван за сумата, който със сигурност е по-висок от 5 долара, за да минават през митница.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот Pet_rov » Пон 30 дек 2019 15:21


До 30 лв не минава митница.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот brum » Пон 30 дек 2019 15:22


Vlad777 написа:И в случая какво е виновен продавача? И коректно ли е по този начин да се отнасяме към него? Подобни "цигански" изпълнения само ще доведат до още по-големи откази за поръчки от България...


Най-вероятно виновни са пощите и/или митниците. Предложи адекватен вариант за реакция в който нещата ще си дойдат на мястото и съм за.

Има и малък шанс стойността на пратката да е надписана. Имал съм точно такъв случай. Че даже и не беше това което бях заръчал...

Pet_rov написа:До 30 лв не минава митница.


На теория - да. На практика - не.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот ivo_555 » Пон 30 дек 2019 16:48


Vlad777 написа:И в случая какво е виновен продавача? И коректно ли е по този начин да се отнасяме към него? Подобни "цигански" изпълнения само ще доведат до още по-големи откази за поръчки от България...
Айде ако обичате без определения, точно, че не желая да правя „цигански” номера, затова питам какво да правя, ако си прочел правилно, питам дали да оставя нещата така, и аз да съм ощетения, ще пиша на продавача ако трябва за какво става въпрос. В случая обаче и аз не съм виновен, че пратка за 5 долара е на митница, нали. Поръчвам много неща, макар и по дребни, и ако знаете китайците пък какви „цигании” въртят...., така че в някой отношения сме квит!
Звънях в митницата, от там ми изрецитираха явно заучена фраза, да представя необходимите документи и ще я освободят, за целта обаче, или трябва да бия 200км, или да дам 12 лева на пощата, някак не излиза сметка, ама някак и аз не съм виновен, че пратка за 5 долара е в митницата,конкретно от този китаец съм пазарувал много, и съм сигурен, че ще се разберем, ама искам все пак да проуча нещата и да съм подготвен.

Последна промяна от ivo_555 на Пон 30 дек 2019 16:48, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот Pet_rov » Пон 30 дек 2019 16:57


БГ Пощи само те представляват пред митницата. Митничарите са тези, които определят кое да се обмити и кое не. Има и случаи, обратни на твоя, скъп телефон минава, без да се плати мито. Въпрос на шанс.


Потребителски аватар
darknessevil
Мнения: 215
Регистриран на: Нед 13 май 2007 10:13
Автомобил: Passat B6 DSG 2009
Двигател: CBBB 170hp
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот darknessevil » Пон 30 дек 2019 17:52


Или си извади електронен подпис за 2х 12 лева и си освобождавай всички пратки сам след като поръчваш много неща.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот ivo_555 » Пон 30 дек 2019 17:59


Поръчвал съм стотици неща, за пръв път нещо отива в митницата, ако случаите зачестят явно ще се мисли и за този вариант.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот stefan4o » Пон 30 дек 2019 18:31


Няма ли вариант да ти покрият разходите, ако докажеш, че стоката действително е за 5 долара ? :eek


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот ktamen » Пон 30 дек 2019 20:44


Българските държавни институции съществуват само и единствено да усложняват живота на българските граждани.
Преди 20 дни ме глобиха с фиш за влизане в забранена улица, като питах защо ме глобяват за очевидно незаконен знак, катаджията предложи да ми пише акт, който да обжалвам. Да де, ама разправиите и загубеното време кой ще ми ги плати. Държава, община и КАТ са организирана престъпна група. Към тях спокойно могат да се добавят и митници и пощи и всякакви от този сорт.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот Pet_rov » Пон 30 дек 2019 20:49


Забрави НАП, НОИ РЗИ НС МС КЕВР. Въобще да вземем всички да заминем в чужбина.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: RE: Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот brum » Пон 30 дек 2019 21:15


ivo_555 написа:...да представя необходимите документи и ще я освободят, за целта обаче, или трябва да бия 200км...


Последният път като питах тия от пощата казаха, че варианта да си освободиш сам пратката по не-електронен път вече го няма. Факт е, че пратките вече не ходят в митницата на ул. Веслец, а отиват на Челопешко шосе 31. Там има една "будка" с двама митничари и трима от пощата (единият е касиер).

Та имам два въпроса към по-знаещите:
1) Има ли все още вариант без електронен подпис да си освободиш пратката директно пред митниците? Ако да - как?
2) И кой е най-достъпният вариант за електронен подпис който може да се използва пред митниците (кой доставчик)? Важно е и да е читава услугата, а не да се боря постоянно с проблеми на доставчика.

А относно наблюденията ми, че след промените в митниците броя на спрени пратки рязко се увеличи - ей тук си го пише:
нов проект между „Български пощи“ ЕАД и Агенция „Митници“

Критериите за освобождаване на пратка не са се променили. Обаче доста народ се оплака, че пратките му рязко са поскъпнали заради таксите на пощата.


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот apchih » Пон 30 дек 2019 21:30


Ако искате да си освободите пратка и нямате електронен подпис, сваляте необходимите документи (Декларация-Съгласие и Декларация за стойност) от тук: https://www.bgpost.bg/bg/485, пращате ги по имейл и чакате 5-15 дни да стане чудото. Тествано. Вижте и примерните образци тук: https://www.bgpost.bg/bg/500, за да си спестите излишните "контакти" със служителите на Митницата.

И нещо друго. Говорих с хората от "бутката" преди няколко месеца и с друг представител на Митницата. 2020 година ще се увеличи броя на пратките, които ще минават Митническа проверка. Явно осъзнават каква "печалба" може да се извлече :death


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот joro_kem » Пон 30 дек 2019 22:36


И аз пазарувам от али, ама стотици пратки за лично ползване ми звучи... невярно. Възможно е и това да е причината стоката да е на митница.
п.п. съвсем скоро и обявите в олх и подобните платформи ще влязат в полезрението на държавната администрация


Потребителски аватар
darknessevil
Мнения: 215
Регистриран на: Нед 13 май 2007 10:13
Автомобил: Passat B6 DSG 2009
Двигател: CBBB 170hp
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот darknessevil » Пон 30 дек 2019 23:12


При лично предаване би било трудно според мен. А доставките по куриер мисля, че вече се наблюдават от НАП - определен оборот спрямо ЕГН ... а може и да е само слух. Нямам достоверно потвърждение.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 187 госта