Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
ChimeyJimmey
Мнения: 3877
Регистриран на: Съб 01 окт 2005 8:47
Автомобил: торанага
Двигател: AXQ

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот ChimeyJimmey » Нед 10 яну 2021 10:55


Играл съм във всички филми с DHL, UPS и тем подобни куриери отвсякъде.
Имам и постоянен EORI номер от близо 10 г.
Почти няма логика в тоя внос, хора... Всичко е късмет.




Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот Каспър » Нед 10 яну 2021 11:06


Аз също. Затова те питах защо мислиш че някой ще се занимава с нещо с декларирана стойност под 30 лв. освен ако не е среден кашон.
Логика има, но всичко опира до желанието на митничаря който е на смяна да си свърши работата. Ако го мързи минаваш гратис, ако му се бачка снасяш на държавата.


Потребителски аватар
ChimeyJimmey
Мнения: 3877
Регистриран на: Съб 01 окт 2005 8:47
Автомобил: торанага
Двигател: AXQ

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот ChimeyJimmey » Нед 10 яну 2021 11:11


E, aз това "нормална" логика не мога да нарека...
И за толкова години опит съм спрял да давам прогнози за чакани пратки,
просто се надявам. :mhihi


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1934
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот beuchat » Нед 10 яну 2021 12:03


Както е казал колегата по-горе явно опира до желанието на конкретния митнически служител.На мен ми задържаха на митницата ptz камера декларирана със стойност 12 долара.На мой колега примерно подобна ptz камера,но с доста по-добри параметри,писана с реалната стойност никой не я задържа и си минава спокойно.А в това,че пощите са тромави,никой не се съмнява.Написах им мейл с копия на платежни и транзакции и никой не благоволи да отговори,та се наложи да звъня по телефона и тогава вече ми обърнаха внимание.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот brum » Нед 10 яну 2021 14:08


group® написа:Според мен пощите умишлено са със занижен контрол. За да имат някаква предимство пред куриерите. Иначе са загинали.


Я пак? Кой определя дали пратка ще мине през митници или не? Служител на пощи или служител на митници?

Пощите нямат нищо общо с това. При DHL (примерно) се изискват повече документи за да могат да се ускорят процесите през митницата. Реално на DHL почти винаги таксата им за куриерската услуга подминава 30лв, та още тогава е ясно, че пратката ще бъде задържана на митницата.

Предимството на пощите е цената. И май няма друго...

beuchat написа:писана с реалната стойност никой не я задържа и си минава спокойно


Това са по-скоро изключения. При обема пратки който обработват това най-вероятно са пропуски на служителят/техниката.


Потребителски аватар
ChimeyJimmey
Мнения: 3877
Регистриран на: Съб 01 окт 2005 8:47
Автомобил: торанага
Двигател: AXQ

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот ChimeyJimmey » Нед 10 яну 2021 14:15


Единственото сигурно в цялата работа е,
че ако се ползва куриер като DHL, UPS и т.н, и пратката е на стойност над 30 лв,
ще има цесия. Задължително!
Предимството на пощите в същия случай, освен ниската цена,
е че пратката може би ще "мине метър" покрай мито/ДДС.
Въпреки че, според номенклатурните разпоредби - не би трябвало да "мине метър".

Толкоз от мен.
Здраве и късмет! :th_up


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот brum » Нед 10 яну 2021 15:18


За това, че пратката задължително е над 30лв за да се ползва DHL - ми не съвсем. Правя платки в JLCPCB. Те пращат по DHL. 10 платки - 2 долара, транспорт - 12 долара. Та има изключения, но са много редки.

Включително и с DHL съм минавал метър там, където се е очаквало да има ДДС. Пак JLCPCB и стойност с транспорта около 50лв. Помолих търговеца да не включва сумата на транспорта като обявява цената на пратката и цената падна под 30лв. И така разминах забавянето на митниците. Ама това беше не за да спестя някой лев, а защото времето ми беше ценно. И на DHL им отнема между 1 и 2 дни да освободят пратка.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот group® » Нед 10 яну 2021 15:28


brum написа:
Я пак? Кой определя дали пратка ще мине през митници или не? Служител на пощи или служител на митници?


Всъщност и от двете страни зависи.
Трудно ще разясня всичко (а и не знам доколко има смисъл), но в общи линии е следния ред:
Първо пристига групаж от някакъв разпределителен хъб. Примерно 10000 пратки си ги представи в един чувал. Обявяват се в митница с митнически манифест като групаж и с някакви параметри и данни по критерии - брой, стойност, от ЕС, извън и т.н.
После служители ги разделят основно на такива от ес и извън. Тези от ЕС се освобождават. Остават тези извън.
Те се делят на такива с ниска стойност (под 30лв примерно) и такива с висока.
Тези с ниска са документи, евтинджоски, лични вещи и т.н.
При пощите тук са огромно количество. При куриерите значително по-малко. Това също има значение.

Оттук всичко зависи от волята и желанието за работа и на двете страни. Могат такива със стойност над 30лв да попаднат при тези с ниска. Може всичко да се случи от нехайство на служителя в пощата.
Зависи и митничаря колко и каква работа ще свърши. Как ще прегледа документите, колко пратки ще избере на случаен принцип за ФК - физически контрол (има и други принципи -
параметри като конкретни изпращачи, държави, видове стоки. Случва се стоки да се задържат още при предварителен манифест за проверка).
В цялото това мазало битува определен метод на работа между пощи и митница. Той е доста различен от този при куриерите. И обемите са различни. И стимулите. И целите.
При куриерите е важно времето. За да имат минимално проверки, които забавят, самоконтролът е много по-висок.
На пощите им дреме на ... Затова и липсва самоконтрол. А на митничарите им идва в повече обемът им. Заплатите ниски. Далавера няма.
В общи линии затова пощата се възползва и няма интерес от повече контрол. Пратки си минават ей така - бавно, но евтино. Клиентът щастлив.
Потърпевши са куриерите, защото им се вменяват неща, защото си вършат работата. :icon_lol

Има разлика и заради митницата. Куриерите са на Летище, а Пощи на Столична митница. Малко съм работил със Столична навремето, но разликата с Летище беше космическа. На Столична се обмитяват колите - та и самата митница е все едно си в Дупница :mhihi


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот Каспър » Нед 10 яну 2021 15:37


brum написа:
group® написа:Според мен пощите умишлено са със занижен контрол. За да имат някаква предимство пред куриерите. Иначе са загинали.

Я пак? Кой определя дали пратка ще мине през митници или не? Служител на пощи или служител на митници?
Пощите нямат нищо общо с това. При DHL (примерно) се изискват повече документи за да могат да се ускорят процесите през митницата. Реално на DHL почти винаги таксата им за куриерската услуга подминава 30лв, та още тогава е ясно, че пратката ще бъде задържана на митницата.
Предимството на пощите е цената. И май няма друго....

Не съм съгласен, че пощите нямат нищо общо с това. Пратките пристигат първо в централата на пощите и там при разпределянето ПОЩЕНСКИ служител отделя пратките които подлежат на митническо оформяне и биват изпратени към митница. Този пощенски служител от една страна гледа да си върши работата и да спазва закона, но от друга страна прави това което му се спусне от висшестоящите като заповед. Та това което group® казва не е невъзможно да се случва и има доза логика в думите му.
Също не е вярно твърдението ти, че DHL изискват повече документи за митническо оформяне на пратките, отколкото изискват БГ Пощи.
При DHL и останалите куриери (Fedex/TNT са едно, UPS) плащаш за скорост на транспортиране и митническо оформяне. Това е валидно когато говорим за експресните услуги на тези куриери. Когато говорим за стандартните им услуги, също се чака около месец.
При стандартната пощенска услуга на БГ Пощи предимство е цената и шанса да минеш метър, но чакането е голямо и за транспорт и за митническо оформяне. БГ Пощи също имат експресна пощенска услуга EMS Bulpost (Express Mail Service), която е със скоростта на експресните услуги на горепосочените куриери, но цената й е дори по-висока от тази на въпросните куриери, а поради високата й цена митническото оформяне на пратките е сигурно и контрола там е много по-сериозен от стандартната пощенска услуга.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4246
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот tdi fen » Нед 10 яну 2021 19:40


искам да си поръчам нещо от Amazon de ще се дължи ли ддс на тизи пратка над 30 лв е


Потребителски аватар
DAJelev
Мнения: 67
Регистриран на: Чет 21 юни 2018 9:08
Автомобил: VW Passat Variant Highline
Двигател: DFCA 2016
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот DAJelev » Нед 10 яну 2021 20:14


DoH_KuXoT написа:С датата всичко наред ли е при теб. Като дам часова зона +2 часа мята времето 6 часа напред. Като дам -4 пък е 1 час назад. Нещо не е наред или аз се оплетох с настройките , че нямах много време и го оставих.

Не съм забелязал да има проблем, но и скоро не съм свалял клипчета от камерата. Утре ще сваля и ще видя как е часа. Моята я поръчах без GPS модула и часовника й се синхронизира с този на телефона, твоята ако е с GPS модула да не се сверява от него и за това да се бъгва нещо.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот Каспър » Пон 11 яну 2021 0:05


Някой с препоръка за читаво зарядно за телефон с поне два USB порта, поддръжка на Quick (Fast) Charge и дисплей?
Това ми допадна, но го има само в европейски складове, което прави транспорта му безсмислено скъп:
ROCK LED Display QC 3.0 3A 3 USB Phone Charger Fast Charging For iPhone Xiaomi Samsung Fast EU Wall Adapter Turbo
https://a.aliexpress.com/_mMAohid
Ще се ползва с някой от тези два кабела, които скоро взех пак на ROCK и съм доволен от качеството им:
https://a.aliexpress.com/_msEnczJ
https://a.aliexpress.com/_m0oonZF
Само първия кабел поддържа Quick Charge 3.0, но пък втория е много удобен за употреба с това чупещо рамо.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4246
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот tdi fen » Чет 14 яну 2021 17:56


С пакета за ДДС в областта на електронната търговия, който беше приет на 5 декември 2017 г.
и ще започне да се прилага от 1 юли 2021 г., се премахва съществуващият към момента праг от
10/22 EUR, под който вносните стоки са освободени от ДДС. Това означава, че от датата, на
която пакетът влиза в сила, митническите органи ще трябва да начисляват ДДС върху всички
стоки при пристигането им в ЕС, освен ако — съгласно схемата за обслужване на едно гише
при внос — продавачът вече е начислил ДДС по време на покупката. От същата дата онлайн
пазарите („платформите“) ще имат и задължението да съхраняват определена информация за
целите на ДДС и при поискване да я предоставят на данъчния орган

вече май няма да има пратки освободени от ддс,който има да купува нещо да побърза


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот brum » Чет 14 яну 2021 20:49


Има бол EU складове и Aliexpress е един вид подготвен за тази работа. САЩ като голям пазар беше първото място на което почнаха да отварят складове и да вкарват стоката за да улеснят търговията. Същото се случва от известно време и в EU - все повече смислени стоки почват да държат наличност тук. От около година насам е видимо и 80% от нещата над 20-30 долара съм ги поръчвал от EU складовете. Съвсем друго е пазаруването от тях когато куриерските служби не са натоварени и не се налага да се занимаваш с митници.

Няма да се учудя ако митническото представителство на пощите е свързано с тази работа. Ш ма извиняват, ама ако искат на всяка пратка отгоре да вземат по 16лв няма да стане. Особено на тези дето са по 5 долара и ДДС в тази сума.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Кой какво си е купувал от aliexpress.com и други китайски сайтове?

Мнениеот brum » Вто 19 яну 2021 20:47


Ха, вече може да се оставя feedback за покупките 5 месеца по-късно! Това е screenshot от сайта направен току що:


1.png
1.png (26.68 KиБ) Видяна 658 пъти



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 64 госта