Разглобяване на ъглошлайф - корона ?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
tisho_tch
Мнения: 868
Регистриран на: Сря 25 юли 2007 13:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр. Троян * Skoda Fabia II - 1.6TDI *

Разглобяване на ъглошлайф - корона ?

Мнениеот tisho_tch » Чет 25 апр 2024 21:05


Колеги моля някой знаещ за съвет как мога да сваля зъбното колело (короната) за да го сменя със здраво з. колело. Гледах клипчета в ютуб, но не се ориентирах как точно да действам. Ъглошлайфа е Raider AG56 industrial, много ми е удобен затова искам да го ремонтирам. Опитвах с нагряване по периферията и чукане, но не мърда. Прилагам снимки.
Прикачени файлове
20240425_213519.jpg
20240425_213526.jpg




Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7656
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Разглобяване на ъглошлайф - корона ?

Мнениеот goppa » Чет 25 апр 2024 21:31


С лагерна скоба не става ли?


Потребителски аватар
tisho_tch
Мнения: 868
Регистриран на: Сря 25 юли 2007 13:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр. Троян * Skoda Fabia II - 1.6TDI *

Re: Разглобяване на ъглошлайф - корона ?

Мнениеот tisho_tch » Пет 26 апр 2024 8:40


goppa написа:С лагерна скоба не става ли?


Не знам, но я нямам тази скоба.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Разглобяване на ъглошлайф - корона ?

Мнениеот samo_pechka » Пет 26 апр 2024 9:28


Моят съвет: отиваш в сервиз , който се занимава с ремонт на ел.инструменти. Те разполагат с пресичка за тази цел. Около 15 до 20лв ще ти вземат макс за смяната , в тази сума включен е и лагера.
Иначе , без подходящи инструменти рискуваш да фърлиш шлайфа в кофата .
Повече обаче ме смути счупените зъбци. Не знам причината каква е, но това е признак ( ако не е влязло чуждо тяло ) за калпаво качество или технологията за направата на самата зъбчатка . Напоследък нашумя една техника за направа на такива елементи с пресоване на метален прах и изпичане ( сега не се сещам как се наричаше самата технология)
Ако е така изработено . То няма мине много време и новото ще стане така...
Смени марката .


Потребителски аватар
tisho_tch
Мнения: 868
Регистриран на: Сря 25 юли 2007 13:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр. Троян * Skoda Fabia II - 1.6TDI *

Re: Разглобяване на ъглошлайф - корона ?

Мнениеот tisho_tch » Пет 26 апр 2024 10:32


Надявам се новата зъбчатка да е с добро качество. В сервиза ми е ясно че ще стане. Все пак бих опитал от любопитство дали ще успея сам, ако някой даде съвет как да процедирам...или линк към видео евентуално.


powerade
Мнения: 1048
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Разглобяване на ъглошлайф - корона ?

Мнениеот powerade » Пет 26 апр 2024 15:20


https://www.youtube.com/watch?v=B9w-WXVnusk

Ето, най-добре да намериш приятел, който има такава с 3 рамена. Смазваш резбата на скобата да има минимално триене там и стягаш. Като стегне и нямаш вече сила, ако не е тръгнало да излиза, удряш с чука по оста на скобата.
Най-важното, пазиш себе си, очи, пръсти, че ако се счупи скобата може да те контузи.

И тъй като съм почти сигурен, че няма да влезнат ушите на скобата, по-добре да се пробва с това

https://www.youtube.com/watch?v=JRiMIorP-oQ

Там обаче шанса да прецака (или извади директно) лагера от кожуха е голям. Та така.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Разглобяване на ъглошлайф - корона ?

Мнениеот ktamen » Пет 26 апр 2024 20:24


tisho_tch написа:много ми е удобен

Само си мислиш, че е удобен, щото не си пипал истинска машина. Разумно е да го изхвърлиш и да си купиш син бош 850 вата.
По принцип на подобни ментета им слагат шпонка и зегерка. Изненадан съм, че тук е набита зъбчатката.
Със скоба няма да стане. Трябва да разгледаш тези прахозащитни щуротии отпред и по възможност да ги разкараш за да разбереш коя повърхност трябва да е опорна. Поставяш тази повърхост на подходяща тръба и с пресата натискаш отгоре по оста.
Ама като нямаш преса трябва с много тежък чук, поне 3кг пак с подходяща тръбичка за да не млатиш по челото на оста.
Ама такива тръбички също нямаш.
Демек или трябва да платиш 50лв на сервиз или да я потрошиш самостоятелно.
samo_pechka написа: пресоване на метален прах и изпичане ( сега не се сещам как се наричаше самата технология) .

Металокерамика се нарича, гореспоменатия бош е с такива зъбчатки. Ресурсът им е 20 пъти по-голям от тези на райдер. Малката зъбчатка струва 3лв, а голямата 5лв. Работят гладко и мазно. Смених ги заради видимо износени зъби, счупени зъби нямаше. Самият ъглошлайф го купих от Продавалника за 50лв, ремонта се наложи след около година тежка работа. Имам още един такъв, купуван нов преди повече от 10 години, само четки съм му сменял.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Разглобяване на ъглошлайф - корона ?

Мнениеот ktamen » Пет 26 апр 2024 21:06


https://www.youtube.com/watch?v=7MNsveBPyl0

Абонирайте се за този руснак, той има страшно много клипчета за всякакви машинки, обяснява много подробно с подробности.
Единствената глупост, която съм го засичал да прави е да слага лагери с гумена капсуловка на ротори, а те не стават за големи обороти. Прегряват и бързо се скапват, ако са в пластмаса, ше скапят и нея.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 100 госта