Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот инжектопляктор » Вто 22 сеп 2020 12:24


Привет, наскоро едни приятели смениха квартирата и са на етаж 5-ти. Лятото драма няма, но наближават зимните месеци и започва резонният въпрос за отоплението. Разговаряхме и това ме накара да се замисля и аз.
Има ли някой, който се отоплява на газ, но няма централна газификация, а на печка с газова бутилка? Излиза ли всъщност по-евтино и топли ли по-добре от класическите духалки, конвектори и т.н, които всички работят на един и същи принцип, по един и същи Закон на ОМ и Закон на Джаул-Ленц, та и консумацията им е практически същата на всички?
А другото с газта - там предплащаш. Можеш да контролираш разходите. А сметката за ток виждаш каква е когато излезе.




Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 416
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот dalgia-73 » Вто 22 сеп 2020 12:30


Газта свършва доста бързо.По добре е някакъв конвектор или климатик.Отделно трябва и да се проветрява помещението заради кислорода.С две думи отживелица.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот milmar » Вто 22 сеп 2020 14:30


Директно отопление с изгаряне на газ в стаята е безмислица. Имам все още такава печка, която купихме, когато децата бяха малки ( т.е. преди близо 20г.) за сигурност, ако спре тока. Не сме изгорили повече от 2 бутилки за цялото време. Стои като паметник.


teodorpc
Мнения: 231
Регистриран на: Сря 14 фев 2018 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот teodorpc » Вто 22 сеп 2020 14:38


Никак не е препоръчително отоплението на газ по този начин. Все пак се отделят и други газове при горенето, а не само СО2. Един маслен радиатор под прозореца би бил по-комфортен и дори по-евтин вариант.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот инжектопляктор » Вто 22 сеп 2020 14:39


dalgia-73 написа:По добре е някакъв конвектор.

Разлика между конвектор и духалка няма. И двете са с реотан. Единствената разлика е, че няма вентилатор. Инвестицията в климатик е 1500-2000лв. С тая спряла икономика заради коронавируса много се чудят какво ще правят тази година зимата.
teodorpc написа:Един маслен радиатор под прозореца би бил... дори по-евтин вариант.

Масленият радиатор има реотан. Работи по закон на Ом и джаул-ленц. Независимо какво точно ще сложиш, включва ли се в тока, различно ли е от климатик за 2000лв, работи по един и същи принцип, закон и сметката е една и съща. През нагревателя минава ток. Нагревателят се загрява и отдава топлина. Топлината е еквивалентна на консумираната мощност. Не се лъжете по конвектори, маслени радиатори и т.н. Всичко изброено, което се включва на ток, различно е от климатик харчи еднакво количество ток, ако очакваш еднакво отделено количество топлина в помещението. Климатикът мести топлото, не го произвежда. Но при ниски температури икономията пак я няма никаква. По тая причина 200кг акумулиращи печки са били "популярни" навремето. Нагрява на нощна тарифа и през деня уж включва по-малко.
Наистина не знам тия реклами на радиатори, конвектори и т.н по телевизията каква релевантност имат. Икономия няма. Харчиш киловати ток, получаваш киловати отоплителна мощност. Няма икономия от какъвто и да е било реотан, защото КПД-то му е 1, каквото минава - прави го на топло.
Та, вариантите изключваме климатика в днешно време са:
- Дърва
- Газ
- Произволен отоплителен уред на ток с изключение на климатик/термопомпа
Последният независимо под каква форма, вид и цвят е - има ли реотан - киловати=джаули по определена и фиксирана формула.
А, да - забравихме парното. Но в много сгради и градове топлофикация няма.
За мен рекламите по телевизията за всякакви отоплителни конвектори и радиатори са промиване на мозъка.
Твърдят, че е по-икономично, но не е и не може да бъде. Законите на физиката важат за всички.
1.5kW/h x 0.25лв x 12h x30дни=135лв на стая за 30 дни.
1.5kW газова печка - 120g/h x 12h x 30дни = 95,04лв при цена 2.2лв/кг
30 литра бутилка с 25литра вместимост в кг = 13кг. При 1.4кг/ден = 9дни.
Наистина, не съм се замислял чак толкова. Много време съм бил на дърва. 135лв на стая при 4 помещения в жилище = 540лв за ток на месец.
800лв = 10 кубика дърва. И се топлят 3 помещения без проблеми. За цялата зима. Слагаш и 200лв въглища и ти си човека. 500-1000лв на зима по-малко.
Спрямо тока дори 250лв за парно на месец, като ти е топло в 4 помещения изглежда евтино.
Сложете 2 заплати средни по 850-900лв. И излиза, че едната заплата почти цялата е отопление. Пък ако си сам или топлиш една стаичка или стоиш гладен цяла зима. И то при условие, че не плащаш наем. Егати лукса в днешно време е буквално да не умреш от студ зимата.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот joro_kem » Вто 22 сеп 2020 15:20


Мдаа, вторник май е малкия петък, вече... С печка на пропан-бутан не е никак комфорно, нито пък икономично, но това е видно от написаното преди мен. В крайна сметка, гравитацията не прощава никому!


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот инжектопляктор » Вто 22 сеп 2020 15:28


joro_kem написа:С печка на пропан-бутан не е никак комфорно, нито пък икономично

Ако нямаш парно или термопомпа за 5000лв, или климатик за 2000лв на помещение вариантите са ти ток, газ, дърва.
Представи си, че живееш в панелка под наем, както сигурно 60% от хората в градовете. Как ще се отопляваш, за да не ти заминава цялата заплата за отопление? По моя скромна сметка на 1.5 киловата отоплителна мощност имаш с до 40лв по-малка сметка. За същото топло. Ако използваш 30 литрова газова бутилка и си я сменяш на бензиностанцията при това. Ако си под наем, би ли слагал климатици за 6000лв в квартирата? Ще бъде интересно и който се отоплява да даде за квадратура с неговия метод за отопление при температура нормална за живеене зимата - поне плюс 20 градуса, каква сметка в левове е постигнал за месец.


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот Re5Pec7 » Вто 22 сеп 2020 15:44


инжектопляктор написа:Ако си под наем, би ли слагал климатици за 6000лв в квартирата?


Малко OFF, но като си под наем, тези неща не се ли обмислят преди наемането на квартирата?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот инжектопляктор » Вто 22 сеп 2020 15:59


Re5Pec7 написа:Малко OFF,

Прав си. От друга страна 50% от жилищата, които се отдават под наем нямат климатици. Което поставя много хора пред този избор. Интересно ми е да разбера как го решават проблема такива хора. За мен е ясно - 10 кубика дърва и 10 чувала въглища и зимата е готова. А когато наемаш квартира гледаш местоположение, близост до работа, училища, детски градини, транспорт, магазини, състояние на блока, на входа, място за паркиране. Едва ли някой като наема квартира първата му мисъл е "м***му с какво ще се топля зимата". Пък и жилище, което да се отдава под наем и във всяка стая да има климатик е рядкост.


teodorpc
Мнения: 231
Регистриран на: Сря 14 фев 2018 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот teodorpc » Вто 22 сеп 2020 19:32


Пак да кажа, че не всичко е пари. За 20-30лв. по евтино да се тровиш на газ някак си не е оправдано. Представете си да спите на газова печка, където всички продукти от горенето си остават в стаята и си ги дишате цяла зима, че и през деня. Най- евтино от към сметки е с климатик. Да, масленият радиатор грее, колкото харчи, но има предимството, че се се загрява по-голяма акумулираща маса (масло), по голяма площ която отдава и лъчиста енергия за разлика от духалка и конвектор. На практика е 1:1 с нормалното парно, което заедно с подовото отопление за мен са най комфортните начини за отопление.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот инжектопляктор » Вто 22 сеп 2020 19:55


teodorpc написа:Пак да кажа, че не всичко е пари. За 20-30лв. по евтино да се тровиш на газ някак си не е оправдано.

45лв на стая е близо 200лв на месец за 4 помещения. Не че нещо....
Пробвай да се топлиш зимата със заплата от Кауфланд, ако живееш сам, примерно.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот Bai Sando » Вто 22 сеп 2020 20:03


Имал съм газова печка и повече никога няма да повторя.Една бутилка отиваше за една седмица,като се пускаше само вечер от 18 до 22 или нещо такова беше.Отделно смърди,люти на очите и се трупа страшна влага по стъклата.С нея отоплявах само хола,в другите стаи беше хладилник.
Сега съм с два климатика.Единия е от 1300,другия 900лв и повече от 150 лв ток не съм плащал тая зима,като не ги гася никога.Само свалям температурата на 20-22 като ме няма.Панелка 70 кв.с изолация.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4228
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот tdi fen » Вто 22 сеп 2020 20:22


братовчеда се топлеше на газова печка ,освен че мирише особено и винаги прозорците, бяха в конденз по това съдя че влагата е висока стените мухлясаха по ъглите след първата зима я изхвърли

Последна промяна от tdi fen на Вто 22 сеп 2020 20:41, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот инжектопляктор » Вто 22 сеп 2020 20:30


Bai Sando написа:Сега съм с два климатика.

Едва ли някой, освен този който си е купил жилището би налял 2200лв за климатици. Не знам и как от 18 до 22 си топлил, като от 22 до 8 ще стане -10 в помещението. В момента наистина започвам да се чудя хора, които не са ИТ или банкери, живеят сами на 1 заплата и се топлят зимата. После мнения как младите били мързеливи, че живели до 30 при родителите си. Ами като плащайки наем не може да се вържат 2-та края...


teodorpc
Мнения: 231
Регистриран на: Сря 14 фев 2018 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Изгодно ли е отоплението с газова печка?

Мнениеот teodorpc » Вто 22 сеп 2020 20:33


инжектопляктор написа:
teodorpc написа:Пак да кажа, че не всичко е пари. За 20-30лв. по евтино да се тровиш на газ някак си не е оправдано.

45лв на стая е близо 200лв на месец за 4 помещения. Не че нещо....
Пробвай да се топлиш зимата със заплата от Кауфланд, ако живееш сам, примерно.

Всеки сам си преценява и се разпростира според чергата. Щом говорим за 4 стаи значи в имота има и деца + газова печка :horror . Аз като съм бил с по-ниски доходи и на квартира, сме били по двама трима в стая и с каквото и да се греехме беше поносимо като се раздели. Това,че днес ще спестиш отоплявайки се с газ, не означава, че утре няма да се набуташ за лекарства, ако изобщо са поправими щетите.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: gogosi и 38 госта