Мнение за избор на рутер

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
masterixx
Мнения: 123
Регистриран на: Нед 06 мар 2011 21:27
Автомобил: Touran
Двигател: BSX 2009
Местоположение: Sofia

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот masterixx » Вто 06 апр 2021 19:38


Трудно ще покриеш апартамента с рутер за 100лв.
Ако ще използваш рутера само за интернет без vpn, ipsec и т.н. си вземи два TP-Link TL-WR740N за 30-40лв и си ги бриджни - аз така съм си решил проблемът с покритието на целия апартамент.
Ако решиш да пробваш с 1 рутер и е 5Ghz - провери, колко от устройствата ти го поддържат.
Wan порта на единия рутер го включваш директно в който и да е порт на Вивакомския. Само гледай на твоя рутер вътрешната мрежа да е различна от 192.168.1.0/24 - мисля че Виваком използваха тази.
Бриджа ще разбереш как се прави от youtube.
Хубаво е и да спреш WiFi на Вивакомския през техния сайт.

При възможност, определено ще си заслужва да пуснеш кабел макар и не FTP до телевизор или конзола.

Все пак, ако решиш да даваш излишни пари за скъп рутер, гледай да не е много нов, за да можеш да прочетеш мнения за него - често се явяват много неприятни бъгове...играл съм го и с рутер за над 400лв.




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот fur1ous » Вто 06 апр 2021 21:00


Най добре да се махне вивакомския рутер и да се вземе хубав рутер които поддържа IPTV.


Потребителски аватар
Stoyanov_Vw
Мнения: 528
Регистриран на: Вто 06 дек 2011 1:31
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: 1.9 TDI AHF
Местоположение: Bourgas

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот Stoyanov_Vw » Сря 07 апр 2021 16:54


За разлика от А1 при мен няма конкретен порт за IP телевизията. Проверих като размених кабелите и ги сложих на другите портове и телевизията работи. Идеята ми е новия рутер да е в средата на помещението (тухлени стени, къща) като към Wi-fi ще бъдат вързани 1-2 телефона, лаптоп и евентуално смарт TV (ако все пак то не е с пач).

thanis, заинтересуваме с идеята за Arduino и хоумсинема, можеш ли да ми разкажеш малко повече, понеже не съм запознат?
masterixx, какъв кабел имаш предвид до телевизора, ако не FTP?

Благодаря, на всички включили се до тук!


masterixx
Мнения: 123
Регистриран на: Нед 06 мар 2011 21:27
Автомобил: Touran
Двигател: BSX 2009
Местоположение: Sofia

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот masterixx » Сря 07 апр 2021 18:39


Ако не правиш розетки, кабелни канали и т.н. няма смисъл от FTP - екраниран и доста твърд...има смисъл ,ако минава близо до микровълновата :)
Вземи си обикновен UTP, много по мек и лесен за работа.


Потребителски аватар
Stoyanov_Vw
Мнения: 528
Регистриран на: Вто 06 дек 2011 1:31
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: 1.9 TDI AHF
Местоположение: Bourgas

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот Stoyanov_Vw » Сря 07 апр 2021 19:33


Моя е грешката, че не съм обяснил как точно седят нещата. Входната линия на виваком влиза до мястото където е сега рутера им (нещо като сборен пункт), от там тръгват вече положени преди мазилката кабели към всяка една от стаите, на края на които има розетки. В момента на розетката в хола е вързан приемника на IP телевизията. Моята идея е на тази розетка да вържа нов рутер, чийто Wi-fi сигнал да използвам, а от него да пусна пач към приемника за IP телевизията.


masterixx
Мнения: 123
Регистриран на: Нед 06 мар 2011 21:27
Автомобил: Touran
Двигател: BSX 2009
Местоположение: Sofia

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот masterixx » Сря 07 апр 2021 20:04


Да, така става.
Само изключи DHCP на рутера и му сложи IP за мениджмънт извън DHCP на главния рутер или резервирай такова. След това включваш пача в един от LAN портовете, ТВ и приемник в другите LAN портове и си готов. Ако имаш някъде слаб сигнал в къщата пак правиш същото - рутера в пач панела и останалите LAN портове + WiFi си ги използваш, т.е. става switch/AP.
Та не виждам, защо ще даваш повече от 40лв за рутер.

И ако двата рутера са ти с WiFi, направи ги на един канал, еднаква парола и SSID - така устройствата ти ще се връзват автоматично до по силния сигнал.


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1934
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот beuchat » Сря 07 апр 2021 20:07


Един TP Link,модел-някой от Арчърите им,мисля че ще ти върши чудесна работа.Не е нужно да даваш безбожно висока сума за рутер,за да имаш добър Wi-fi.Аз лично вкъщи съм с един двубандов,гигабитов,евтин Mercusys(румънски TPLink)+гигабитов 8 портов суич пак на същата марка и съм предоволен.Никога не ми е забивал рутера или суича,всичко си бачка перфектно.Безжичната ми скорост е същата като тази по кабел.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот fur1ous » Сря 07 апр 2021 20:19


Основния рутер които ще раздава IP адреси е добре да е по хубав, останалите може да са най обикновенни рутери


Потребителски аватар
Stoyanov_Vw
Мнения: 528
Регистриран на: Вто 06 дек 2011 1:31
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: 1.9 TDI AHF
Местоположение: Bourgas

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот Stoyanov_Vw » Пет 09 апр 2021 15:11


Здравейте. Някой с наблюдения над TP-Link Archer C6, AC1200, понеже срещам много положителни коментари, но и на липват такива за проблем с Wi-fi сигнала на устройства с по нов Firmware от 1.2.
Харесва ми заради многото антени, но по-евтин вариант би бил TP-LINK TL-WR841N, който естествено не е Dual band. Отбелязвам, че за Archer-a се срещат и мнения за проблеми с 5Ghz мрежата.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Мнение за избор на рутер

Мнениеот silent » Пет 09 апр 2021 15:25


Аз преди половин година сложих Tp-link Archer Ax50 Ax3000 ...и се родих нищо общо със предишната ми сапунерка...на него имам закачени по кабел ПС, ТВбокс, ДВР, и още един рутер след който пак по кабел има закачени още 3тв бокса. По уай фай постоянно има закачени 4 камери и непостоянно 2телефона 2таблета 1лаптоп....всичко държи без да кляка скороста....



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 170 госта