Избор на нов лаптоп?

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот fur1ous » Сря 31 яну 2024 15:48


Аз само да кажа, че HP = Huge Problem.




Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Каспър » Сря 31 яну 2024 18:31


HP лаптоп не бих взел, а като цяло от Емаг вече бих си взел само чорапи или гащи, след номера който ми направиха преди празниците с грешен продукт, криещ се румънски търговец и малоумният им чат бот който обслужва клиентите. Случката беше началото на декември, а едва вчера ми писаха (след десетки мейли и опити да се свържа с тях и с румънския търговец изпратил грешна стока) че мога да върна стоката и да бъде заменена за правилната. Сетиха се след два месеца и понеже ставаше дума за авточаст която колата ми чакаше в сервиз, се питам ако два месеца трябваше да стой колата в сервиза и да чака замяна с правилната част, какво трябваше да направя?
Иначе предложения модел на Dell мисля че ще свърши работа. Единственото което ще променя според това от къде ще го купя е RAM 16 GB и SSD 512 GB след като HDD ще отпадне. Ако умалее сториджа може да взема нещо външно хем и за бекъп ще върши работа.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Сря 31 яну 2024 19:53


Обърни внимание, ако трябва да се регистрира в сайта на Дел за допълнителната гаранция. За да имаш 36 месеца. Питай и търговеца и като си вземеш стоката виж какво пише в гаранцията. Както колегите преди препоръчват, 1255u 1355u и т.н. са окей, ако можеш да намериш лаптоп не повече от 100тина лева разлика с 1215u, за повече не си заслужава ъпгрейда при равни други параметри. За домашни нужди няма да видиш разлика никога. Също така, ако детето ще пише много на лаптопа, може да помислите за външна клавиатура, която да е удобна. (dell нямат гадни клавиатури, но си е въпрос на усет) Чудеса от батерията не очаквайте и ако лаптопа ще се носи на училище/университет/навън, тогава може би предложението на Влад има повече смисъл, да се гледа за по-премиум машина, дори и втора употреба.

Ако ще е устройство, което 99% от ползването си ще е под покрив, ниския клас не са толкова зле. Също така, не си прави труда да слагаш антивирусна. Windows Defender е достатъчно окей днешно време. Има вероятност да е с кофти микрофон и като са на обучения да трябва да ползва комбо слушалки, за да не пука/шуми/пръщи и т.н.

Успех !


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Каспър » Сря 31 яну 2024 21:43


Благодаря за насоките и полезната информация!
Оценявам помощта ти.
Ще се ползва 99.9% вкъщи на ток и чат-пат на батерия колкото да се поддържа читава батерията.
Детето е още малко и все още се учи да пише правилно ръкописно, пък камо ли на компютър. Трябва ми само за онлайн обучение засега, ако въобще стигнат до такова. Има и таблет и телефон, но те не са удобни за онлайн. Догодина като почне да се учи и на компютър да работи, лаптопа също ще свърши работа, че няма място за още една настолна машина вкъщи.
Офертата на Plasico е добра. Никъде не намерих по-добра цена за тези параметри и с включен Windows 11 Pro.
За момента единственото ми колебание е свързано със съхранението на данни. Има няколко варианта:
1. 256 GB SSD + 1 TB NVME SSD
2. Само 512 GB SSD и ако не е достатъчно, външен HDD.
Не, че предвиждам съхранение на голямо количество данни. Мисля го по-скоро откъм сигурност на данните и затова не ми се иска да разчитам само на едно място за съхранение. На облачните архиви нещо им нямам доверие.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Сря 31 яну 2024 21:59


Щом ще е за учене на детето, буквално можеш да си правиш еидн бекъп на важните файлове и да си ги слагаш на нормалния компютър. Реално погледнато дори песимистично с 256GB диск, който ще ти даде около 240, който Windows ще изяде към 40 със всичката помия след себе си и ти останат около 200. Това не е малко. Стига да не искаш да правиш галерия от BlueRay филми и няма да слагате много игри на лаптопа и или да се използва с някоя тежка програма. Не би следвало да те притеснява. Винаги можеш да си ползваш външен хард, ако имате вкъщи. Винаги може да си вземеш USB to SATA конектор и да направиш всеки диск - външен.

Щом ще си е вкъщи устройството, изработката и качеството на дисплея не оказват толкова огромно значение, както и винаги имаш опция за допълнителен монитор/мишка/клавиатура/слушалки/камера и т.н.

Ако от пласико се съгласят да ти добавят още един диск до 1000лв да го направите, дори и да е по-малък 512, пак ще си окей и достатъчно място ще имаш. Напомням ти, че тези устройства работят най-добре когато са запълнени до около 80%. Също така няма нужда да се прави disk cleanup на SSD - ще го убиеш по-бързо.

Също така, един трик е като си харесаш най-накрая машината, да я поръчаш онлайн- защото можеш да се възползваш от защитата за пазаруване през интернет и ако по някаква причина не ти хареса лаптопа, можеш да го върнеш стига да не си му разрушил тотално опаковката и да не са инсталирани 100000 неща на него. Като го получиш и стартираш, можеш в браузър да пуснеш музика, микрофон, да тестваш звука и т.н.

Последна промяна от thanis на Сря 31 яну 2024 22:01, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот 777 » Сря 31 яну 2024 22:00


fur1ous написа:Аз само да кажа, че HP = Huge Problem.

Не съм съгласен. Dell е водеща тъпотия за мен.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Сря 31 яну 2024 22:04


В ниския клас всички са кенефи, ама кво да се прави.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Каспър » Сря 31 яну 2024 22:23


Най-вероятно ще е 512 GB SSD и външен HDD ако се наложи. Имам два свободни HDD и USB to SATA конектор и спокойно мога да ги използвам за външни. На настолния съм с едно SSD и още два големи HDD, така че място и дискове има.
Предпочитам да го взема лично. Тия тъпотии с 14 дни за връщане не ги харесвам. Много хора злоупотребяват, разпечатват стока, пробват, мажат, драскат, чупят и после връщат защото не им харесало! Когато търговеца им откаже замяна или връщане на пари заради нарушение на търговския вид на стоката, се почва едно перчене че клиента винаги има право и т.н., а търговеца кучета го яли :no И на финала търговеца виновен, и хем губи клиент, хем е с кофти върната стока. Да не говорим пък какво правят куриерите с такива техники.
Затова на място, око да види и ръка да пипне.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Чудомир » Чет 01 фев 2024 1:08


Около мен в момента преброих 7 лаптопа - от 12 годишен до едногодишен.
Колкото и фанатично да звучи: лаптопите се делят на Леново и останалите. Разбира се, Леново също имат боклуци и правят абсурдни шмекерии, както и HP имат сигурно чат-пат хубави модели.

Иди и разгледай един X1 Carbon и сложи до него нещо друго и сравнявай. Ще видиш, че разликата е огромна. Клавиатура, хаптика, дисплей...
Имам 4 годишен X1 Carbon, домашният ми лаптоп е супер дупер Легион 5 за шапка пари, а на жена ми новият лаптоп е почти едногодишен Thinkbook Yoga с i5-1235. Да, последният върви много мазно под Win11, ама на него няма почти нищо инсталирано: браузер, мейл, офис пакет, нещо за снимки и туй то.

За сравнение: на жена ми стария лаптоп, 5-годишен Т430s върви абсолютно по същия начин под Линукс Минт като новата машинка под Win11. Практически няма разлика в стартирането на програмите за нормален потребител и реално не си заслужава купуването на нова машина, защото една маркова от среден клас върши същата работа, ако не си някакъв power user.

Единствената разлика би дошла от дисплея, ако вземем за сравнение някъв нов лаптоп, който има дисплей с а) 16:10 аспект, б) рефреш рейт от 90 херца нагоре или в) разширена цветова гама и/или ОЛЕД технология. Само в този случай си заслужава в твоя профил нова машина, и затова на твое място бих погледанл Vivobook на Асус, още повече, че е най-близо до бюджета ти.

Служебно ползвам Дел (евтина конфигурация от Latitude линията), който има най-абсурдната клавиатура на тоя свят. За да не го метна през прозореца (задължен съм да ползвам точно него), си купих външна клавиатура на .... Леново.
Ако си човек, за който е важна хаптиката на устройството, клавиши, шарнири, изработка и т.н. - Х1 Carbon (сигурно ти е извън бюджета, Т-серия (пак нова не стигат парите) или L / Е Тинкпад (посредствени дисплеи!), но в БГ мисля, че са с много малка разлика в цената спрямо Т. Употребявано не искаш... затова от сега мога да кажа... отиваш на компромис... с риск да се набуташ, ако вземеш Дел.
Но ако е за детето за следващите 3-5 години: всяко устройство ще му свърши работа.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот joro_kem » Чет 01 фев 2024 14:19


Чудомир написа:...Колкото и фанатично да звучи: лаптопите се делят на Леново и останалите...

ами, фанатично звучи :cool всеки има мнение, но да задраскаш НР от уравнението, не ми се струва много разумно.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Чудомир » Чет 01 фев 2024 19:49


Ако говорим за задраскани, абсолютно сигурно задраскан е Дел. При HP съм имал допир с два мои и два чужди, тоест мнението ми е доста ограничено. Затова писах "сигурно имат хубави". Гледал съм ревюта на скъпи HP-та и ми изглеждат ОК, но не съм виждал скъпо HP на живо.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Каспър » Чет 01 фев 2024 20:05


Аз не разбрах на Dell какви са минусите, освен клавиатурата за която си споменал по-горе?


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот thanis » Чет 01 фев 2024 20:29


Колегите живеят с мисълта за лаптопите от преди 5-8 години.

В ниския клас всички лаптопи са клозети, затова си вземаш нещо, което е с така или иначе ниска цена и параметри, които те устройват.

Тук всеки си знае неговото и почти никой не се съобрази с критерия на автора. Ако можеш да си поне малко отговорен потребител и не си психично болен, няма голямо значение какъв лаптоп ще вземеш. Всичко ще оцелее за домашно ползване.

Lenovo X1 Carbon втора употреба е чудесно, само дето за тоя бюджет ще си вземеш немски или скандинавски кенеф с 8 GB RAM и 8350u, който e почти 2 пъти по-бавен процесор от колкото 1215u, Което дори е в ниския клас на модерните процесори. Ако машината ще се носи на училище, навън, ще се гледа на открито, трябва голяма батерия и т.н. Тогава премиум изработката оказва своето значение. И T/X серията на lenovo има значение повече. Както и факта,че за тях е по-лесно да се намират части. За лаптоп, който ще е на бюро на закрито, еми сори колеги, ама изработката няма голяма тежест. Клавиатурата е субективен фактор. Дете, което се учи, надали ще направи разлика между смотана и хубава клавиатура.

HP били смотани, Dell били смотани, само едни лаптопи имало (Lenovo) и не знам си какво. За всеки конкретен случай има идеална машина. Ще ме прощавате, ама ако не бяха корпорацийте, нямаше Lenovo да е изобщо фактор. Последните години правят супер смотани машини. Минаха времената до T440. Винаги може да се измисли критерии, където само един конкретен модел лаптопи да го покриват. Ако кажа, че искам лаптоп с 20+ часа батерия в компактно шаси и да не шуми с пасивно охлаждане и да струва до 2000лв и да е нов - има само един лаптоп отговарящ на тези критерии Macbook Air M1 - това означава ли, че няма други валидни опции - не. Но на така зададен критерии има само един отговор.

Автора каза, че иска Intel, Windows, нов, да е с голям екран, да е 1000лв - еми няма много опции на пазара. Това е като да кажeш, че искаш кабрио на бензин и да почнете да кръщавате, че трябва пасат на дизел с ръчка, щот е value for money.

Dell Имат много хубава серия XPS, но това е премиум и е все едно X1 серията на Леново. А иначе в ниския клас за 1000 път - всички са кенефи. Автора да си живее живота спокойно ще си има 3 години гаранция, пък нека му е гаден лаптопа. Детето гаранция няма да разбере.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4252
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот tdi fen » Чет 01 фев 2024 20:37


до късмет е от три нови Леново два не работеха и директно заминаха на сервиз


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Избор на нов лаптоп?

Мнениеот Vlad777 » Чет 01 фев 2024 21:14


Кой модел? Вчера дойде на колега новия T14s G4 с 13та серия i7, 32 RAM и 1TB SSD. Има изключително солидна и качествена изработка и тежи под 1300 гр. Не разбирам какво значи, че вече нямало лаптопи като т440. За мен това е много стабилна машина за парите си.

До сега сме минали през десетки модели на Леново и в сервиз не са ходили, за разлика от доста други марки. Събираме ги на купчина умрелите, като голяма част наскоро ги изхвърлих - утре ще снимам остатъка.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 199 госта