Избор на настолен компютър.

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
darknessevil
Мнения: 215
Регистриран на: Нед 13 май 2007 10:13
Автомобил: Passat B6 DSG 2009
Двигател: CBBB 170hp
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот darknessevil » Нед 29 дек 2019 23:13


Втория е no-name - не бих го и погледнал. Kingston, Samsung, Sandisk, Adata, Intel, и т.н. Сата 3 няма да е проблем - пак ще работи.

Според мен си заслужава да разучиш възможностите за рам паметта. Определено ще има положителен ефект.

П.П.: Ето ти едни 60 месеца гаранция - https://shop.sky.bg/250GB-3D-NAND-SATA- ... DS250G2B0A
От този магазин са точни. Нищо не пречи да потърсиш модела и на друго място - най-вероятно ще е със същата гаранция. Виж и в jmt.bg




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот stefan4o » Пон 30 дек 2019 9:23


с.775 е доста старичък като такъв. На работа единият ми е със същия - купих му от алиекспресс 4-ядрен процесор и живна доста !! Може да добавиш и още 4ГБ рам-памет.
Относно хдд - ако искаш да буутва по-бързо машинката - търси платка за PCI-E със слотове, поддържащи m.2 NVME технологията. Скоростта на запис и четене е няколко пъти по-добра от тази на стандартните 2.5-инчови ССД-а. На хлапето миналата година му сглобих нов ПЦ с A-data Gamix m2 nvme и зарежда виндовс10 за няколко секунди (около 7, ако се не лъжа). Не може да става сравнение, но все пак и на дърти машини м2 ссд си заслужава, единствено и само да се буутва операционна система от него.


Потребителски аватар
darknessevil
Мнения: 215
Регистриран на: Нед 13 май 2007 10:13
Автомобил: Passat B6 DSG 2009
Двигател: CBBB 170hp
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот darknessevil » Пон 30 дек 2019 9:43


Не съм сигурен до колко е резонно в случая. Неговата машина разполага с 2 свободни PCIe x1 шини (PCI слота въобще не го броя). Масово m.2 nvme платките са PCIe x4, а дори и да намери PCIe x1 преходна платка, то скоростта ще е доста по-ниска и сравнима със SATA 2, където е около 250 MB/s за четене и писане.

Пак казвам - знам, че се продават преходни модули от m.2 nvme към PCIe x1, но скоростта на самия интерфейс ще бъде лимитацията.

За справка:

Изображение


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот buller » Чет 09 апр 2020 8:54


Здравейте, колеги!
Времето мина, SSD не сложих, а направо Windows на USB drive (64GB флашка е под 30 лв.). Компютърът видимо се забърза (доколкото е възможно, заради флашката, но и ограничението на USB2.0), но определено се мъчи... Дискът трудно се връща от sleep, чегърта си доволно, но все пак е на 11 години, RAM не стига (4GB), видеокартата (ATI Radeon HD 4600 1GB) сече на Youtube на повече от 720fpm.
Мисля е време за смяна на цялата конфигурация и съм в дилема между бюджента маркова машина или сбирщайн. Монитор, периферия - имам. Говоря само за кутия (стандартна), до около 1000-1100 лв., задължително с SSD (по възможност хванато за дъното).
Това ми хвана окото:
https://www.emag.bg/nastolen-kompjutyr- ... D02H7WBBM/
Отворен съм към други предложения, машинката ще се ползва за офис приложения, но бих искал да има отделна външна видео карта.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот stefan4o » Чет 09 апр 2020 9:09


Предвид параметрите Леновото си струва, според мен. Може да му се добави малко рамчица, но и така ще е ОК. SSD, какъв вид е САТА или NVME. Второто го дават по-бързо. Настолният на щерка ми зарежда за 7-10 секунди ОС ВИН10 с такъв хдд.
Ако ще го ползваш за офис машина, защо държиш на външна видео карта?


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот buller » Чет 09 апр 2020 11:21


stefan4o написа:Ако ще го ползваш за офис машина, защо държиш на външна видео карта?

Защото имам племенник :mhihi
Разбира се, може да е с вградена и в последствие да се вземе - цените им падат доволно...


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот Чудомир » Чет 09 апр 2020 13:37


Не съм сигурен дали имаш точно това предвид, за което пишеш. Графичните карти са вградени (onboard), отделни (dedicated) или външни (external). Та за отделна говорим, а не външна, нали?

P.S. Чисто ново ПЦ ли се търси или може и втора ръка?


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот buller » Чет 09 апр 2020 18:55


Отделна, извинявайте ако съм бил неточен.
Не, не държа да е чисто нов и гледам и нещо подобно:
https://plasico.bg/hp-pavilion-nelson-1 ... ll-details
Видео картата ще трябва за 4К филми и леки игри, ако племенникът иска нещо в стил NFS.
Аз си играя Heroes3, там видео не трябва :mhihi


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот stefan4o » Чет 09 апр 2020 19:07


Щерка ми играе новия НФС със сравнително бюджетен АМД процесор с вградено видео. Така че...
И двата линка са с добри машини, които си дал. HP-то с i7 е хубав вариант също (макар и по-старо 8мо поколение). Но в спецификацията на сайта не виждам M2 слот на дънната платка.
https://ardes.bg/product/acer-veriton-e ... 002-159313
Инак, ако искаш да събираш конфигурация, ето една на АМД:
Процесор AMD Ryzen 3 3200G - 199лв.
Дънна платка ASRock B450M-HDV R4.0 - 139лв.
Памет 16GB DDR4 2666 ADATA Premier - Bulk - 143лв.
512GB SSD ADATA XPG GAMMIX S5 - 185лв.
Захранване 550W Zalman GigaMax - 95лв.
Кутия, някаква от 40 до много пари.
Това е, според мен, приличен бюджетен вариант. И излиза на цена доста под 1000 лева. С по-евтин модел кутия ще излезе къмто 800лв., като това е клиентска цена без никакви отстъпки. Ако държиш на Intel ще трябва да кихнеш някой лев отгоре, че техните процесори са по-скъпички.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот Чудомир » Чет 09 апр 2020 23:58


Към Smeagol: "нещо като NFS" ще върви и на Ryzen процесор с вградено видео. И ако не тръгне първия път, на следващия ще си подсигурил по-добра карта и нещата ще си дойдат на място, но защо да се дават пари, като няма да се ползва?

Пак ставам прекалено обстоятелствен и избивам на теории, но: Убеден съм в практиката А) или сглобен компютър с компоненти, които са подбрани от теб или някой, на който имаш доверие, или Б) само маркова техника от професионалната линия на един от производителите: Леново, HP, Dell, Fujitsu-Siemens. Ползван или нов - според джоба.

И двата ти линка са към потребителската линия на марков производител и не съм убеден (по-скоро съм предубеден) дали това е добро решение. Да, на цифри и параметри всичко се чете супер, но има неща в едно ПЦ, които за нормален потребител не са сравними с четене на етикета в магазина. В най-добрия случай са описани в някоя рекламна брошура на модела (това говоря примерно за ниво на шум в dB в проспектите на Fujitsu Simens Esprimo серията).

Други неща, които могат да не са оптимални в едно такова "ПЦ от Технополис":

Орязано дъно, на което има най-необходимите неща (примерно само 4 УСБ-та), или само 1 PCIe слот, въпреки че ПЦто е в нормално голяма ATX кутия. Пример... и тук дори не е толкова зле работата:
Изображение
Куц чип за мрежовата карта (разбирай нещо, дето струва 0,89 $ на едро и съответно така се държи)
Куц чип за безжичната мрежа
Евтино аудио (това важи за всички ПЦта с аудио на дъното)
Слабо захранване, което ще клекне, като сложиш една допълнителна графична
Малки / шумни вентилатори
Прекалено малки радиаторни тела (или както се казва на български желязната част за охлаждане върху процесора или други чипове)
Слаба поддръжка с драйвери (примерно има драйвери само за Уиндоус 10, който са опаковани в някакви цветни програми по 500 МБ)
Орязани интерфейси (примерно физически пасва щекера, обаче порта поддържа само по-стария протокол/скорост)

Общо взета на прима виста това ми хрумва. Не че е гарантирано, че в професионалните серии го няма това, но вероятността да се появят примерно 3 от гореизброените е като че ли по-малка.

Ето този магазин беше пускан преди години тук и хубавото е, че имат снимки от вътрешността на ПЦто, освен това продават в голяма степен професионалните линии на гореспоменатите марки:

https://www.rmania.net/kompyutri.html

А от фирмата, която си линкнал по-горе, бих погледнал това - остава да му вземеш едно SSD според джоба и необходимостите или РАМ и е пушка:
https://ardes.bg/product/dell-optiplex- ... 4gb-139345


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот stefan4o » Пет 10 апр 2020 6:15


Чудомир - в голяма степен казаното от теб е истина, но действително ли смяташ за добър вариант закупуването на маркова машина втора ръка за 800лв. с процесор излязъл на пазара през 2011г.? Питам те това, като човек ползващ два ноутбука от висок клас втора употреба - единият с трето поколение i5, другият с пето. Действително при ноутбуците и аз бих препоръчал стар, но висок клас, само че при десктоп-машините не мисля, че това е добра идея - на фона на предлаганите нови компоненти :wink Все пак това Леново, което е шир-потреба не мисля, че е по-малко производително от предложения от теб Делл (нищо, че Леновото е с бюджетна видео-карта, която дори вградената на Ryzen е по-добра от нея). Прав си за орязаните дъна (това, което му предложих като вариант е орязано), но за стандартен потребител някои от екстрите даже и са неизползваеми. Човек е по-добре да купува неща, които ще са му в употреба, а не да се презапасява и да дава пари за неща, които едва ли някога би ползвал. Примерно на мен две УСБ-та на фронт панела + 4 отзад са ми ОК, ама на някой може да са му малко.
Иначе в сайта, който си дал има интересни предложения на последната страница :gruebel
https://www.rmania.net/kompyutri-dell-- ... -3537.html
Не знаех, че имало и Triple channel при паметите :scare3 знаех само за dual-channel. :banghead Значи с 3 платки по 8ГБ ще ФрЪкне направо тая машина :th_up


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот Чудомир » Пет 10 апр 2020 10:14


Честно казано си помислих, че някой ще избухне с този аргумент, че процесорът е стар, но ме домързя да го търся кога е излязъл на пазара.

Да, прав си, ама дори и това спада към нещата, които съм казал. Защото ако беше замислено потребителя да може да ги различава, единият проц. щеше да се казва и5, а другия и25, защото е десет години по-нов. Ама не е така :-) и двата се казват и5.

Не съм казал, че това е най-доброто решение, а че едно възможно. Другото е собствен сбирщайн с хубави части. Но по моя преценка питащият няма знания за това, затова не съм задълбал натам.

И последно: не съм твърдял, че Леновото ще е по-бавно от Делл-а. Просто говорих на теория къде е разликата между ново пц от потребителската линия и такова от професионалната.

Нарочно не съм линквал към пц с xeon, защото заради шум и ток мисля, че не е най-подходящото решение за нормален потребител.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот stefan4o » Пет 10 апр 2020 12:18


Отбелязах го, като интересно за един определен кръг хора. Че харчи ток е ясно, но ме впечатли тая машина, а цената й е доста добра.


Потребителски аватар
System_error
Мнения: 137
Регистриран на: Чет 19 окт 2017 11:13
Автомобил: T4 Multivan 1998
Двигател: ACV
Местоположение: Силистра

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот System_error » Чет 28 май 2020 1:52


stefan4o написа:Не знаех, че имало и Triple channel при паметите :scare3 знаех само за dual-channel. :banghead Значи с 3 платки по 8ГБ ще ФрЪкне направо тая машина :th_up


Ами да ти кажа тогава, че съществува и "quad-channel". И то доста отдавна. :smile
То моето не е за хвалене, ама мен си ме устройва:
T7400 Workstation
Е, малко съм си поиграл с херците на процесорите и топли повечко, ама се държи стабилно на 3,8 (без много малко) GHz.
По млад е от буса ми с 10 годинки, което за компютър е все едно вече да е на командно дишане. Да, ама не. Няма да се впускам в подробности. Всичко се вижда от линка.
Имам го от 5-6 години и не мисля да го сменям. Причините са много и честно казано, не смятам да ги обсъждам тук. Ако някой има интерес, нека пише на лично. Ще споделя с радост. Не знам защо, но обичам старите, утвърдени с времето неща.
По спомен тогава платих 500 лв. като в последствие ъпгрейдвах процесори, добавих още RAM и вече второ (по спестовно откъм ток и по производително) видео.
Дебатите на тая тема могат да са безкрайни. По-добра информация може да се получи в друг специализиран Български форум. HWBG. Надявам се да не прозвучи като реклама.
@Чудомир и останалите четящи темата:
rmania не струват. Има цяла тема за тях в гореспоментия форум.
Дайте тука да си говорим за колите :smile


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 891
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Избор на настолен компютър.

Мнениеот MamaMy » Съб 30 май 2020 16:52


Аз в момента предлагам това за домашен компютър втора употреба. До сега нямам оплаквания.

Lenovo M83
Процесор : Intel Core i7-4770 8M Cache, up to 3.90 GHz
Оперативна памет : 16GB DDR3
Хард диск : (SSD) SAMSUNG 860 EVO, 250GB, SATA III, 2.5 inch MZ-76E250B/EU нов гаранция 60 месеца
Форм фактор : Tower
Гаранция : 6 месеца
Цена 588 лв. с ДДС
+ Официален WINDOWS 10 PRO MAR - 62лв. с ДДС
Прикачени файлове
unnamed.jpg
unnamed.jpg (14.36 KиБ) Видяна 2937 пъти



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 57 госта