

Благодаря на всички...
-КОНСТРУКЦИЯТА Е ДЪРВЕНА, ПОЗНАТА Е НА БЪЛГАРИТЕ ОТ ВЕКОВЕ;
-СТАРАТА ПЛЕТЕНИЦА ИЗПОЛЗВАНА ЗА ПЪЛНЕЖ, ВЕЧЕ Е ЗАМЕНЕНА С МОДЕРНИ ИЗОЛАЦИОННИ МАТЕРИАЛИ ПОКРИВАЩИ ВСИЧКИ ЕВРОПЕЙСКИ НОРМИ ЗА ТОПЛО И ЗВУКОИЗОЛАЦИЯ;
-СЪВРЕМЕННИЯТ НАЧИН НА ИЗГРАЖДАНЕ ЩЕ ВИ ПОЗВОЛИ ДА ИМАТЕ СВОЯТА МЕЧТАНА КЪЩА ЗА ИЗКЛЮЧИТЕЛНО КРАТЪК СРОК;
-ВАШИЯТ ДОМ ЩЕ Е ТОПЪЛ И УЮТЕН ОЩЕ В ДЕНЯ НА ЗАВЪРШВАНЕТО МУ, ЗАЩОТО ПРИ ТОЗИ ВИД СТРОИТЕЛСТВО МОКРИТЕ ПРОЦЕСИ СА СВЕДЕНИ ДО МИНИМУМ;
-БЛАГОДАРЕНИЕ НА СРАВНИТЕЛНО ТЪНКИТЕ СТЕНИ/12-18СМ/, КОНСТРУКЦИЯТА НЕ ЗАЕМА МНОГО ОТ ЗАСТРОЕНАТА ПЛОЩ;
-МАЛКОТО СОБСТВЕНО ТЕГЛО ПРАВИ КЪЩИТЕ ПОДХОДЯЩИ ЗА ВСЯКАКВИ ТЕРЕНИ, А СЪЩО И С МНОГО ВИСОКА СЕИЗМИЧНА УСТОЙЧИВОСТ;
-ПРИ ВСИЧКИ ПОЛОЖЕНИЯ ЦЕНАТА НА ЕДНА ТАКАВА КЪЩА Е НЕ ПО-ВИСОКА ОТ ТАЗИ НА КОНВЕНЦИОНАЛНАТА.
Какво представляват пасивните къщи?
Пасивните къщи са сгради, в които вътрешният климат може да се получи без активно отоплителна или охладителна система. (Адамсон 1987 и Феист 1988). Къщата сама се подгрява и охлажда и затова се нарича "пасивна". За Европейското пасивно строителство, необходимо условие е годишните изисквания да са по-малки от 15 kWh/(m2 на година), и не трябва да бъдат увеличавани разходите за енергия необходими за други нужди (например електричество за домакински нужди). Нещо повече, комбинираната първична енергия за жилищната площ на пасивна къща не трябва да достига 120 kWh/(m2годишно) за отопление, топла вода и електричество за домакинство. От тук като стартова позиция, допълнителните енергийни потребности могат да се покриват с възобновяеми енергийни източници. Такива са например произведената енергия от слънце вятър и вода. За да разберете за системи за производство на електро енергия от слънце посетете наша страница www.sunsys.info .Това означава, че комбинираната енергийна консумация на една пасивна къща, е по-малко от средното изискване за електричество за домакинство и топла вода. Комбинираната енергия в една пасивна къща е ЧЕТИРИ пъти по-малко в сравнение с енергията консумирана в една съвременна къща отговаряща на всички европейски строителни норми.
Каква е разликата?
Основните характеристики,
които отличават пасивните къщи
Компактна форма и добра изолация:
Всички елементи на външната обшивка на къщата са изолирани за постигане стойности на U-фактора 0.15 W/(m2 K).
Южна ориентация и оптимизиране на сянката:
Пасивното използване на слънчева енергия е съществен фактор при дизайна на пасивната къща.
Енергийна ефективност на стъклата и рамките на прозорците: Повече информация можете да видите на страницата REHAU (www.rehau.bg )
Прозорци (остъкляване и рамки в комбина) трябва да има U-фактор по-малък от 0.80 W/(m2 K), при слънчев топлинен коефициент около 50 %.
Добре уплътнена конструкция на сградата
Изтичане на въздух от неуплътнени връзки трябва да е по-малко от 0.6 пъти от общия обем на къщата за час.
Пасивно подгряване на свежия въздух: Свежият въздух трябва да бъде прекаран през приземието, където да приеме температура на почвата. Това подгрява свежият въздух до температура около 5°C, дори през най-студените зимни дни.
Високо ефективно топлинно преобразуване от изсмуквания въздух използвайки въздух-въздух топлинен топлообменник: Повече информация можете да видите на страницата на австрийският производител Drexel-Weiss.(www.drexel-weiss.at )
По-голямата част от топлината от изсмуквания въздух се трансформира във входящия свеж въздух (топлинно преминаване над 80 %).
Доставка на топла вода от възобновяеми източници. Повече информация можете да видите на страницата REHAU (www.rehau.bg )
Слънчеви колектори или термо помпи грижещи се за затопляне на водата.
Енерго спестяващи домакински уреди (клас А):
Ниско енергийни хладилници, готварски печки, фризери, енерго спестяващи лампи, сушилни и други са необходимост в пасивната къща
Производство на електроенергия от алтернативни източници. Повече информация можете да видите на наша страница (www.sunsys.info )
При самото проектиране може да бъде заложено поставянето на слънчеви модули в самата архитектура като декоративен елемент. Същото е възможно и д асе направи на покривът вместо поставянето на покривното покритие.
Как се живее в пасивна къща?
Отговори на често задавани въпроси за конструктивните стандарти на бъдещето
1) Може ли къщата наистина да остане топла без отоплителна система?
- Пасивните къщи, които бяха тествани и са вече обитаеми са окончателно одобрени. В цяла Европа климатът е подходящ за строителство на къщи с ниски енергийни изисквания за топлина добавена към входящия свеж въздух, за да остане къщата топла и комфортна през зимата. Измерванията направени на вече готовите къщи доказаха, че енергийните разходи могат да бъдат прогнозирани и предвидени с голяма точност в зависимост от обитателите, като се калкулира общата годишна консумация.
2) Не са ли пасивните къщи твърде скъпи?
- Цената на една пасивна къща е сравнима с цената на една обикновена къща. Както и да е високото качество на пасивните елементи ще рефлектира върху първоначалните разходи за строителство. Годишните спестявания за отопление/охлаждане са съпоставими с процент от цялата стойност на сградата. В годините инвестицията дадена в самото начало ще Ви се връщат в спестени пари за отопление/охлаждане. Не трябва да се забравя, че се готви проект, при който вложените пари за изолация ще могат в известен процент да се приспадат от облагаемия доход. (Решение на съвета за енергийна ефективност от края на 2002 г.) И не на последно място такъв род къщи ще получават по лесно кредити от банки поради факта, че ще отговарят на най-последните норми влизащи в сила от 2010 г. в цялата европейска общност.
3) Можеш ли да отвориш прозорците на пасивна къща?
- Разбира се, обитателите могат да отварят прозорците когато си поискат, но това не е необходимо. Пасивната къща постоянно се захранва със свеж въздух благодарение на вентилационна система. Това има предимства: различно от прозоречната вентилация, фини филтри спират праха и цветен прашец. Качеството на въздуха в къщата е винаги отлично, независимо дали обитателите са били навън и прозорците не са били отворени. Разбира се при всички къщи ако прозорците се оставят отворени през зимата за дълъг период от време, температурата на вътрешния въздух ще се понижи забележимо, и енергийната консумация за отопление ще се повиши
4) Хората често изразяват резерви към нуждата от вентилационна система: Има ли проблеми с бактерии, шум и прах?
- Вентилационната система на пасивните къщи е една система за доставка на свеж въздух, а не климатична система, която циркулира вътрешния въздух. Развитието на бактерии е проблем само на циркулационните системи (и то само ако са лошо проектирани). Шумът от вентилаторът и клапаните са напълно елиминирани (например монтаж премахваш вибрациите, ниска скорост на въздуха, акустични заглушители в каналите за въздух). Въздушните дюзи за входящия чист въздух са разположени близо до тавана, където въздухът постъпва с не голяма скорост и така това става почти незабележимо за човешкото ухо.
5) Не е ли пасивната къща една усложнена високо технологична къща?
- Не, пасивната къща е приятелски изглеждаща и оборудването й е лесно за употреба. Вентилационната система има контрол като на обикновен телевизор. Технологията на пасивна къща е така проста, и не се нуждаете да наемете някой, който веднъж годишно да сменя въздушния филтър: Вие можете да го направите сами.
6) Има ли вече построени къщи в България?
- Не, Ще обясним защо. Средната цена на м2 прехвърля 2000 лева. На повечето клиенти първите думи са - Вие сте луди - Аз за тези пари ще си построя къща от тухли. Да прави сте. Можете даже и две къщи да си построите, но те няма да бъдат пасивни. След 15 години примерно ще се окаже, че парите които сте спестили днес сте похарчили за подържане на нужният микро климат в къщата (разбирайте отопление/охлаждане и проветрение), за хапчета защото сте се разболявали по често от фактът, че с проветряването сте вкарвали в къщата различни прашинки от дървета, трева или просто прах от улицата, че сте похарчили повече електро енергия, за да чистите редовно с прахосмукачка, и не на последна място сте ставали всяка сутрин като пребити, защото през нощта сте спали в затворено помещение без нужната ви обмяна на въздуха. Е сега какво ще кажете? Не е възможно хем по добри прозорци, по висок клас изолация, различни системи за пестене на енергия и да е по евтина. Просто приемете, че парите дадени днес ще Ви се върнат в рамките на следващите 10 или 15 години.
pafaka написа:абе мани ги ти тея работи..ше стане утре едно земетресение ...и ще си останеш в/у поляната ....този вид строителство е добър за зони, в които няма земетръс ...както и да ги укрепват...квото и да правят..нямам им доверие...а м/у наскоро правихме нещо подобно...сега ще ти покажа малко 3д-та...ако ти хареса...ела ше ти напрайм нещо ...ще измислим проектче ..всичко точно
![]()
...
golfer написа:pafaka написа:абе мани ги ти тея работи..ше стане утре едно земетресение ...и ще си останеш в/у поляната ....този вид строителство е добър за зони, в които няма земетръс ...както и да ги укрепват...квото и да правят..нямам им доверие...а м/у наскоро правихме нещо подобно...сега ще ти покажа малко 3д-та...ако ти хареса...ела ше ти напрайм нещо ...ще измислим проектче ..всичко точно
![]()
...
не знам дали изграждането на къщи ти е професия, но и децата знаят, че леките къщи издържат на земетръс.
еле пък сглобяемите имат възможност за отклонение по вертикала без по-сериозни поражения от пукнатини.
при стоманобетона и тухлите скъса ли се заварката ....
а всичко се крепи на заварка.
таз къща е хубава, но само на екрана.
50 кубика дървен материал без никаква полза.![]()
ако върху гредите се сложи ламарина ще стане да си събирам сеното върху бетонния пояс опасал къщата.
ама това вече е въпрос на гледна точка.
нищо лично просто изказвам мнение.
Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”
Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 53 госта