smart home

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот VWGT » Чет 13 яну 2022 13:47


Аз имам някъде едно непотребно raspberry pi, ако на някой му трябва може да пише и ще се разберем.
Иначе последното, което си поръчах, са термоглави за радиаторите, заедно с панел за управление и няколко датчика за отворен прозорец. Все още ги чакам и не мога да кажа как работят, но от приятели каквото знам си заслужават. Особено при новите цени на парно и тн.

Иначе вече има страшни маниаци, особено такива с къщи и дворове. То са поливни системи с метеорологични станции с прогнози за време, кога да поливат тревата, кога не ...




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот fur1ous » Чет 13 яну 2022 13:50


За поливането на тревата е по правилно да се сложи датчик за влажността на почвата, дори няколко ако е по голяма площ и да се следят те, че прогрнозата не е много точна винаги :biggrin


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: smart home

Мнениеот k_garchev » Чет 13 яну 2022 14:16


VWGT написа: ...

Може ли линк какво точно си поръчал,че и аз се заглеждам по термоглави?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот VWGT » Чет 13 яну 2022 21:52


Home matic от тук: https://smartlife.bg/product/homematic- ... ermostat-1

един стенен термостат, 4 термо глави, 4 датчика за прозорци


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот brum » Пет 14 яну 2022 1:22


milmar написа:Контактите ги използвам за контрол на разхода на климатиците вкъщи, а и също за дистанционно включване и изключване.


Провери melissa climate. Българско е :) . И наистина има малко smart в него - като те види, че ще се прибираш (следи ти локацията) пуска климатиците. Това вече е "умно" в известна степен - не ти да цъкаш, а да следи начина ти на живот и да те отменя в някой задачи.

Умни са и част от модерните бойлери дето ги пишат за такива. За разни от тях съм чел, че се адаптират към режима ти на консумация на топла вода и почват да греят водата така, че да е там когато ти трябва и да я няма когато не ти трябва. Смъкват загубите, оползотворяват по-евтината нощна енергия и докарват икономия.

Масово за умни устройства броят тези дето са IoT. Ама между свързаност и вземане на решения има голяма разлика. Особено ако решенията са "умни" решения.

За термоглавите на радиаторите - ще станат умни като започнат да топлят стаята когато ти си в нея и като започнат да следят прогнозите, за а се съобразяват с тях (ако пече слънце в стаята може да е излишно да я топлиш). Ама такива за момента не съм виждал, но с нетърпение чакам да почнат да се появяват все повече умни устройства които да се справят с определени задачи по-добре от нас.

fur1ous написа:За поливането на тревата е по правилно да се сложи датчик за влажността на почвата, дори няколко ако е по голяма площ и да се следят те, че прогрнозата не е много точна винаги :biggrin


Преди 10тина години точно такава ми беше системата. Следи влажността на почвата и полива рано сутрин. Поливаше толкова, че да държи влажността в определена граница зависеща от типа насаждения. Насажденията бяха домати и краставици, а системата беше самоделна :) . Единствените драми бяха като полея сутринта, а после завали дъжд. Та удачно да се комбинират и двете - хем да се гледат прогнозите, хем да се следи влажността.


Потребителски аватар
самкатааa
Мнения: 184
Регистриран на: Пон 09 яну 2012 17:06
Автомобил: Seat Ibiza 6L
Двигател: ATD

Re: smart home

Мнениеот самкатааa » Пет 14 яну 2022 1:55


Наскоро ми се наложи да монтирам в новопостроена къща системата "Nea Smart 2.0". Доста добре измислена система за подово-отоплителни инсталации (или радиатори) с възможност за надграждане и управление до 60 зони (стаи).


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: smart home

Мнениеот silent » Съб 15 яну 2022 13:08


Общо взето аз не държа всичко да е на едно просто си купувам това което мисля че може да ми върши работа и от което имам нужда...имам приложения за термостат с управление на отоплението, камери, прахосмукачка робот, рутери, смарт контакти. Просто добавям това което ми трябва и което преценя че трябва да купя. Всичко от една марка не е оферта. Да, имаш отделни приложения , но на фона на актуалните смартфони това не е проблем за мен.

Последна промяна от silent на Съб 15 яну 2022 13:28, променено общо 1 път.


Kiofre
Мнения: 222
Регистриран на: Сря 29 май 2019 7:19
Автомобил:
Двигател:

Re: smart home

Мнениеот Kiofre » Съб 15 яну 2022 13:20


Хубаво е да ги вижда всички накуп Google Home например, иначе поне за мен става голяма каша. Ползвам три различни платформи - Sonoff, OKAlfred и Mi Home, но само Sonoff се вижда и управлява от Google Home. Удобно ще е ако има как, всичко да се чете и управлява от едно приложение, ама няма да стане... :no


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: smart home

Мнениеот k_garchev » Съб 15 яну 2022 15:52


Аз ползвам Alexa и ми вижда Sonoff устройствата и всички в Smart life App-a,като там имам и хъб.Само няколко крушки не ми вижда,защот са през приложение Magic home.Но сега съм поръчал крушки,които се свързват със Smart life и другите ще ги продам.Между другото,ако на някой му трябват да каже.Имам 3бр крушки и ще ги продам на цената на които съм ги купил от алиекспрес.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта