Прахосмукачка робот - избор и мнения

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот fur1ous » Съб 12 мар 2022 20:47


Не работи в тъмното да, но мен пък не ми пречи моя чисти през деня когато няма никой вкъщи.




Потребителски аватар
StS
Мнения: 2390
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот StS » Нед 13 мар 2022 0:31


+1 S6+


Потребителски аватар
blaze
Мнения: 257
Регистриран на: Съб 04 апр 2009 10:10
Автомобил: Кораб Майка
Двигател: AHF BAU
Местоположение: Самоко3

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот blaze » Сря 23 мар 2022 21:34


Много благодаря за активността колеги!

Като цяло, трябва да се придържаме към лазер, с камерата не е оферта, въпреки , че точно тук се тай моя проблем!

Говоря за Lydsto R1, който ползвам сега, но като цяло важи за всички роботи.
След многократни дискусии със сервиза на фирмата от която го купих, стигнахме до извода, че постоянното сканиране на жилището с лазера, или по-скоро постоянното нанасяне на промени в картата е проблема, защото като мине до кухнята, вижда затворените врати на другите стаи и слага черти на картата. Съответно като искам довечера да го пратя в хола, той има черта на картата, където е вратата и неможе да си изчисли маршрут до там. Тръгва на някъде хаотично из къщата, мотае се 5-10мин, види по някое време, че вратата е отворена и отиде да действа каквото му е казано.
ЕТО ТОВА Е ПРОБЛЕМА НА ЛАЗЕРА.

Ако е с камера, тя сканира тавана на помещението и вратите не го бъркат. Съответно може да е малко по-хаотичен и да се блъска тук там, ама в крайна сметка затова му е бъмпера.

В заключение, НЯМА решение на проблема, постоянно си обновява картата и се обърква после. То е направено за не се блъска тук там ама....

Много е просто според мен решението, ама китайците ги мързииии до неузнаваемост. Нито Xiaomi нито Lydsto нито Roborock ми отговориха на мейлите.
Според мен трябва да си избираш ти, да сканира ли постоянно или веднъж запазваш картата (с отворени врати) и после да се оправя само с бъмпера дали има промени или не. Ако засече прекалено много промени, чрез удари в бъмпера, може да те попита "абе пич, искаш ли нова карта, нещо много неща си разместил?"
Дори ако вложат 2.50лв за 5 ИЧ сензора, пак става. LIDAR да си сканира когато му кажеш за картата, после да се ориентира с ИЧ или с Камера дори!

Както прави Roborock s6 maxv !! Но той камерата я ползва само за да избегне чорапи, кабели, изпражнения и т.н. а радара пак си пише карта всеки път. Но пък с него може да си гледаш на камерата какво става пред робота, дефакто си шпионираш, дори може да говориш чрез него.

Xiaomi mi vacuum mop pro , той чистеше 1 идея по-добре от Lydsto. Но той при ВСЯКО ПУСКАНЕ чертае НОВА карта, не променя просто старата , а чертае изцяло нова, старата изчезва! Недоразумение ужасно. Съответно и той заради вратите, не си намираше стаите.

Та като цяло, за сега решението е:да пращам робота на раходка, за да види, че е отворена вратата и после да го пратя да чисти.

Малко алгоритъма е "робота е по-умен от човека" той знае че е затворено там, къде го пращаш ти за зелен хайвер....тъпо, но факт! Елементарно е желанието на собственика да е с приоритет, ама има ли врата няма ли - отива натам на където си го изпратил, а не да се вози насам натам като муха без глава. Ми да отиде и да види, има ли, няма ли врата....


Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1073
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот Tipsy » Чет 24 мар 2022 8:02


И аз в началото имах проблем с вратите, но го реших по следния начин - промених границите на стаиите да не започват от мястото на вратата, а малко по-навън или по-навътре.
Стаята, в която е робота съм й изместил границата по-навътре. Така като стигне до края не го бърка има ли врата и тази врата дали е отворена или затворена, той си чисти до преди нея. След като отворя вратата излиза да чисти в коридор - на коридора границите също са изместени по-навътре. Ако вратите на другите стаи са затворени също не ги отразява и след това мога да си го пратя в тях без да ми се опъва.
Проблем ще е ако го затвориш в стая, на която границата излиза след вратата и тогава отчита, че тази врата е затворена и отказва да се прибира на зарядното.


Потребителски аватар
blaze
Мнения: 257
Регистриран на: Съб 04 апр 2009 10:10
Автомобил: Кораб Майка
Двигател: AHF BAU
Местоположение: Самоко3

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот blaze » Чет 24 мар 2022 8:08


Tipsy написа:И аз в началото имах проблем с вратите, но го реших по следния начин - промених границите на стаиите да не започват от мястото на вратата, а малко по-навън или по-навътре...

Аз 1 час си играх да му наместя точно границите , всяка врата да е точно където е. Подходя ти е интересен и има логика. Моя е паркиран е дна стая, от която отива във всички други. Само за секунди да се завърти и вижда веднага затворените врати и слага черти на картата.
Та ако изкарам границите на всяка стая пред вратата й, най-вероятно ще отиде пред вратата да започне и ще види, че е отворено и ще си кара както трябва! Ще го тествам днес!

Ето това ми е картата, виждате как е сложил черта на антрето, когато види затворена врата, така слага черта и после неможе да отиде в дадена стая, докато не види че вратата е отворена. И това го прави с лазера, а не с бъмпера. То ако ползваше бъмпера за тия неща, нямаше да има проблем, защото ще отиде и ако не се блъсне, ще влезе, ама той лазера отдалече като сложи чертата и въобще не ходи до там после.
Изображение


Новите граници ги направих така, на има територия пред вратата, така като тръгне за стая, дори преди да е било затворено, той има маршрут до пред вратата и би трябвало като отиде, да види че е отворено и да си работи нормално, без да се лута.
Изображение
touch here images


Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот lokva » Чет 24 мар 2022 15:21


от толкова много четене направо се обърках,към кой модел да се насоча. жилището е 55 квадрата . кухнята е плочки. в детската има пъзел нареден на пода, хэла е килим черно и сиво... останалите помещения са балатум . между стаите има две малки пракчета около 20 мм високи. Кой модел робот бихте ми препоръчали ... бюджета ми е около 700 лв


Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1073
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот Tipsy » Чет 24 мар 2022 16:01


blaze написа:Ето това ми е картата, виждате как е сложил черта на антрето, когато види затворена врата, така слага черта и после неможе да отиде в дадена стая, докато не види че вратата е отворена.

Моята действа по същия начин и затова изместих границите. С новата карта предполагам няма да имаш проблем.

lokva написа: килим черно и сиво

За черно по пода съм чувал, че обърква сензора - мисли, че е дупка и заобикаля. Слагат бяла лепенка на сензора, за да го лъжат. За друго не мога да помогна, въпрос на личен избор е според мен и/или на бюджет.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот Vasseto » Чет 24 мар 2022 18:15


У нас е Xiaomi roborock s5 max (Роби). И жена ми твърди че няма такива черти на вратите. Ако са затворени не влиза но си ги помни къде са и няма нужда да му ги оказваш пак.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2390
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот StS » Чет 24 мар 2022 18:15


lokva написа:от толкова много четене направо се обърках,към кой модел да се насоча. жилището е 55 квадрата . кухнята е плочки. в детската има пъзел нареден на пода, хэла е килим черно и сиво... останалите помещения са балатум . между стаите има две малки пракчета около 20 мм високи. Кой модел робот бихте ми препоръчали ... бюджета ми е около 700 лв


Roborock - S5, S6 - за каквото има бюджет.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот Vasseto » Чет 24 мар 2022 18:17


Тези дни заглеждам Roborock S7 max с голямата докинг станция.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2390
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот StS » Чет 24 мар 2022 23:34


S7 е може би най-доброто към момента въобще на пазара, но то си идва на съответната цена, аз в високия сегмент не знам да има по-добро...

Успех


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18715
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот hooligans » Чет 24 мар 2022 23:37


lokva написа:от толкова много четене направо се обърках,към кой модел да се насоча. жилището е 55 квадрата . кухнята е плочки. в детската има пъзел нареден на пода, хэла е килим черно и сиво... останалите помещения са балатум . между стаите има две малки пракчета около 20 мм високи. Кой модел робот бихте ми препоръчали ... бюджета ми е около 700 лв


С този бюджет най-доброто е S5 Max.


Потребителски аватар
blaze
Мнения: 257
Регистриран на: Съб 04 апр 2009 10:10
Автомобил: Кораб Майка
Двигател: AHF BAU
Местоположение: Самоко3

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот blaze » Пет 25 мар 2022 8:12


Vasseto написа:У нас е Xiaomi roborock s5 max (Роби). И жена ми твърди че няма такива черти на вратите. Ако са затворени не влиза но си ги помни къде са и няма нужда да му ги оказваш пак.

Може ли да потвърдиш, като чисти при затворени врати, не променя ли картата слагайки прегради там?

Иначе и аз гледах S6maxv с камерата, защото имаме куче, и детето разхвърля кабели , връзки , та камерата да гледа за тия неща.
S7 беше на промоция в техно/маркет/полис 950лв бях го харесал и него.

Реално това Lydsto ме грабна заради станцията. 700лв със станция - няма. Аз съм му казал да не се чисти сам, за да не стряска детето с шумната станция, когато искаш- цъкаш, изпразва се в станцията и газ. Вече месец, не съм го чистил на ръка робота, само вода за мопа сипвам. Което си е +

Като роботи всички имат еднакви възможности за работа, въпроса е в приложението и алгоритъма, демек на коя фирма е.

!!! И да потвърдя, чрез изместване на границите на стаите , пред вратите, няма вече проблем с намирането на маршрут към затворена стая.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот nikmar » Пет 25 мар 2022 9:42


Колеги, имам едно френско роботче (Electromix) и му търся зарядно със стандартна букса (Ф5,5 мм) и следните параметри: AC 230 V, 50 Hz - DC 18 V, 400 mA (min., може и повече).


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Прахосмукачка робот - избор и мнения

Мнениеот Vasseto » Пет 25 мар 2022 19:58


Потвърждавам. Не променя картата при затворени врати. Не слага черни черти. Нито пък се е налагало да се местят границите на стаите.
Ако е затворена вратата и го пратиш да чисти в стаята със затворена врата. Отива мота се малко пред вратата. Почва да мърмори нещо и се прибира на дока. Май ми тегли една майна. Но стаята не я забравя. Има само една виртуална граница заради цветя.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 32 госта