NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
netizen
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1257
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 22:12
Автомобил: Skoda Kodiaq
Двигател: DFHA
Местоположение: Велико Търново
Контакти:

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот netizen » Пон 20 сеп 2021 6:23


Ако има бюджет погледни 220+ , имаш възможност за вируталки, докери, и не на последно място идва с Active backup for business.
4TB мисля, че е разумен избор към днешна дата. WD Red примерно.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот VWGT » Пон 20 сеп 2021 8:42


Първоначално точно този модел ми препоръчаха, но с дисковете ще мина 1000лева, което ми е много.
Осовно за домашен бекъп ще се ползва.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот stefan4o » Пон 20 сеп 2021 8:57


Ако няма да качваш големи мултимедии, можеш и с по-малки дискове да минеш.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот brum » Пон 20 сеп 2021 10:06


За домашен бекъп ползвам един DS218j на Synology. Вързал съм два диска на WD по 1TB в RAID1, че иначе не е много NAS по моите критерии - сигурността на данните ми е важна.

Бавен е, ама не е някаква драма. Телефоните на всички ни се връзват към него по нощите и приточват новите снимки и видеа без да го усетим. Отделно, че и разни системни backup-и се правят переодично по нощите, та и тях не ги бърка много скоростта. Playstation-а (2ка) си чете дисковете от NAS-а също. Там обаче е по-бързо отколкото ако си ги чете от DVD-тата.

От както ползваме тази схема сме събрали около 600GB за около 4-5 години. За скорост към локалната мрежа - 2-3MB през web интерфейса. При директен достъп по NFS протокола е по-бързо, но не съм много сигурен колко.

Cloud нещата не са ми алтернатива. Първо, че за 1TB таксите не ме радват, второ, че трябва да разичтам на някой друг да ми пази данните. Предполагам, че там ще е по-сигурно, ама държа да имам контрол върху нещата.

Та DS218j е един от евтните варианти на Synology. Или поне беше. Сега като се замисля бих взел нещо по-лъскаво и бързо с 4 диска. От време на време заглеждам за оферти и изскачат тук-там неща на прилични пари, но много бързо заминават. Чак се учудих колко се тачат NAS-ове 2ра ръка...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот VWGT » Пон 20 сеп 2021 10:33


Точно това е и моята цел. НАС с райд1 задължително. Клауда почва да стъпва дебело, а жената не спира да снима :) Освен за чист бекъп искам да има някъде на едно място достъпно от всякъде музика, филми, учебни материали, защото само мъкна флашки и все нещо не сме взели. До тук за годините по мои изчисления имам материал около 1ТБ.

А за тези цели 5400 или 7200 дискове? Гледам и на двата в jar им дават 6gb/s трансфер ... https://www.jarcomputers.com/search?q=wd+red+&ref=


ПС: мисля с два такива да го комплектовам - Твърд диск 4TB WD Red Plus NAS WD40EFZX, SATA 6GB/s, 5400rpm, 128MB кеш, 3.5" (8.89cm)

Последна промяна от VWGT на Пон 20 сеп 2021 10:47, променено общо 1 път.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: NAS кой вариант е най-удачен за нуждите ми

Мнениеот brum » Пон 20 сеп 2021 10:44


Музика и филми не държа вече. В началото държах разни филми (Гепи, Две димящи дула, Трейнспотинг и т.н.), но от както има вариант да пускаш torrent-и без да ги сваляш е безмислено да се държат локално. Пускам КОДИ-то, цъкам Замунда и директно пускам филма без да чакам да се свали. Ако гледаш 4K неща обаче тази схема не работи. Поне с моя интернет :) .



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта