Питане за проточен бойлер

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
teodorpc
Мнения: 231
Регистриран на: Сря 14 фев 2018 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот teodorpc » Вто 15 дек 2020 20:49


Не е задължително да има заземяване, условието е да има 3 -проводна инсталация, демек може и да е занулен контакта, но с нулев проводник свързан към 0 преди дефектно-токовата. Така или иначе до контакта трябва да са 3 проводника. Отделно има дефектно-токови, които си вървят с уреда и са на самия захранващ кабел.




Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Winner25 » Вто 15 дек 2020 21:02


Сега ползвам проточна батерия и не върши работа. Може причината да е в това че е от евтините - crown мисля че беше, но не топли достатъчно. Искам да си сложа нормален смесител и бойлер. Няма ли таблица, формула или каквото е където да сметна и да сложа това което трябва, защото всеки е на различно мнение. Сега съм сложил кабел 4кв мм. Ако е необходимо ще го сменя. Кабела ще е над гипсокартон и под него ще има вата. Не искам да имам проблеми в бъдеще. За банята ще ползвам нормален обемен бойлер. Тръбите са полипропиленови, така че няма да свършат работа за заземяване.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Stivi » Вто 15 дек 2020 21:17


А защо на сложиш стандартно малко бойлерче под мивката и да си спестиш проблемите !? Ако не си денонощно на мивката си върши идеална работа !


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот ktamen » Вто 15 дек 2020 22:24


Ако продължаваш на държиш на мощности клонящи към 10кВт кабелът ти трябва да е поне 16мм2 заради ватата. Ако няма вата, може и 6мм2. Трижилен с качествено ДТЗ :exclaim Отделно заземяване не ти е нужно, ама ти е нужен грамотен жичкаджия, какъвто очевидно не познаваш, щом питаш такива работи по форумите :exclaim
Обмисли добре и предложението на Стиви.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот tdi fen » Вто 15 дек 2020 22:41


https://www.gaudi-ds.com/protochen-bojl ... 6101-4807/ този според мен ще върши работа


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот milmar » Вто 15 дек 2020 22:45


За миене на ръце 3-4кW е достатъчно, но за кухня - 7kW. А иначе, както стана дума вече,може да помислиш и за малко обемно бойлерче 10-15л. Предимствата му са, че имаш много гореща вода, каквато проточния обикновено не може да осигури и малка мощност, съответно по-малко проблеми със захранването.

tdi fen написа:https://www.gaudi-ds.com/protochen-bojler-siemens-dh06101-4807/ този според мен ще върши работа

Нещо подобно имам предвид за кухня, имам опит със същата марка, но 7kW.

4мм2 е напълно достатъчно. По сметка е на ръба, но такъв консуматор обикновено се ползва в кратковременен режим на работа, дори не е повторнократковременен.


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Winner25 » Сря 16 дек 2020 0:14


Не искам обемен поради две причини. Едната е че ще трябва да загрявам определено количество вода, което много често няма да ползвам. В същото време като се наложи да го ползвам не знам дали 10л ще са достатъчни. Другата причина е че заема повече място. Не мисля че ми е нужен чак 10kw, по-скоро 6-7kw. В момента ползвам за баня и кухня проточен който по спомен е 9kw. За миене водата е прекалено топла. Не може да се ползва без да се смесва със студена. Свързан е с 4кв мм мостов кабел който стандартно е предвиден за бойлер в апартамента. Интересно е че мостовия кабел не е мръднал, но кабелите в самия бойлер на места са с разтопена изолация.


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Duke_BG » Сря 16 дек 2020 8:19


абе не се знае под базилката в какво състояние е


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот milmar » Чет 17 дек 2020 17:07


Winner25 написа:..... Интересно е че мостовия кабел не е мръднал, но кабелите в самия бойлер на места са с разтопена изолация.

Ако разтопяването е в близост до връзките, вероятно има лош контакт и затова загрява на това място. При късо съединение вероятността за пожар е малка, но при лош контакт и много ток, лесно може да стане беля, не говоря за конкретния случай само.

За 9-10kW проточен бойлер и то за баня (човек може да се къпе повече час, особенно ако топлата вода не свършва :-) ) 4мм2 определено е малко.


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот Winner25 » Нед 20 юни 2021 20:59


Да повдигна пак темата :smile Препоръчайте проточен бойлер, който да върши работа за мивка. Ако някой има впечатления от конкретна марка, модел нека сподели.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот ktamen » Нед 20 юни 2021 22:04


Елпром 6кВт.
Ама ти трябва отделен дебел кабел за него.
Всъщност май на всички кутии с големи букви е написано, че трябва да се включи през ДТЗ, значи такива бойлерчета, като за теб няма.


nikmar
Мнения: 344
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот nikmar » Пон 21 юни 2021 10:39


Ако водоснабдяването е от язовир с доста студена вода, трябва по-мощен бойлер, както колегата по-горе определя, но трябва да се има впредвид и завишената сметка за ток. За по-бедните се препоръчва стандартен бойлер и на нощен режим, доколкото е възможно...


Потребителски аватар
eng
Мнения: 1073
Регистриран на: Пет 16 фев 2007 23:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бг

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот eng » Сря 03 апр 2024 13:28


Здравейте колеги, бих искал да позлвам темата на автора, питането ми е подобно:
Искам да си сложа проточен бойлер за банята, имам партида с монофазен и партида с трифазен ток.Монофазната инсталация е след основен ремонт, всички големи консуматори са на отделни токови кръгове , а в началото преди тях има и ДТЗ, бойлера ми е на 4мм2 (елдом 40 литра вертикален монтаж - не стига до никъде). Трифазната инсталация има само проводник,шалтер и предпазители с вложка на едно старо табло, ако реша да купувам трифазен бойлер ще трябва ново табло, нови АП-та , задължително ДТЗ трифазно, да пускам кабел от таблото до банята, като ново трасе и става една............
Мисълта ми е : има ли в момента на пазара монофазен проточен бойлер до 500-600лв, който би вършил работа за банята (само една точка на захранване с вода), евентуално да сменя АП-то на сегашния бойлер с такова от 50А и да пусна кабел от него към бойлера 6мм2 или няма да стане?
Както и да препоръчате сериозен производител на проточни бойлери, не пречи и български да е (Теси,Дипломат и т.н.).
Благодаря предварително.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4244
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот tdi fen » Сря 03 апр 2024 13:48


Мисля че няма монофазен който може да осигури достатъчен дебит и температура за къпане е разбира се строго индивидуално


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Питане за проточен бойлер

Мнениеот ktamen » Сря 03 апр 2024 15:50


eng написа: има ли в момента на пазара монофазен проточен бойлер до 500-600лв,

Няма, и в склада няма и от Съюза не пращат.
С 4мм2 можеш да захраниш макс 7кВт, като в моята баня, може да се къпеш ама е мъка. Даже Бойлера да е хамерикански за 50 000 пак ще върши хапсолютно същата работа. Има и по-мощни монофазни, но и за тях ще трябва да къртиш за друг кабел и пак ще е мъка къпането, ама по-поносима.
Ако не минава през вата 2,5мм2 са достатъчни за 20кВт трифазен бойлер.
Идеята на моята баня е мръсната вода да минава през топлобменник и чистата вода да се подгрее предварително преди да стигне до бойлера, така и 5 киловата стигат, ама е сложно за изпълнение.
Трябва да извикаш читав жичкаджия да прецени на място колко трябва да се кърти за нов трифазен кабел. Ти не можеш да прецениш. Напиши ми телефона си, ще ти се обадя да ми покажеш реалното разположение, може да си късметлия и да се мине без видими поражения по плочки и прочее.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 167 госта