Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот drago_tr » Нед 28 фев 2021 14:45


Знам, че доста хора с нужната компетенция четат тук форума и затова реших да напиша дилемата в която съм в момента и да помоля за компетентно мнение.
Става въпрос за закупуване на климатик и поставянето му от фирмен сервиз на магазина. За сега ще спестя името на фирмата продавач и на фирмата монтажник.
Та ситуацията е следната.
Стария климатик се повреди. Отивам в магазина и купувам нов с включен безплатен монтаж. Стария климат, външното тяло за да се свали се изисква вишка. Викам вишката, свалям стария климатик, отварям кашона на новия и слагам външното тяло на местото на стария климатик без каквито и да е промени по стойките. Това го направих за да не викам втори път специализирана техника за закачването на новия. И от тук почва трагедията.
Обаждам се на въпросния сервиз за монтаж, който има договор с магазина за монтаж. Казвам им какво съм направил И от там ми казват, че щом съм отворил кашоните, значи гаранцията ми отпада!!!!!! :scare3
Искам да уточня, че такова нещо, при закупуването в магазина никой не ми е казал, че аз нямам право да отварям кашоните. Освен това в самата гаранция на магазина изрично е записано че аз трябва да проверя стоката и ако имам някаква претенция да я кажа още там. И още въпраса за кашоните също го няма описано и в информацията за клиента на въпросния сервиз. След няколко часови разправий, сега ще дойдат да го монтират, но ми отпада гаранцията. и аз ще трябва да подпиша отказ.
Та въпроса ми как да постъпя. Да настоявам ли за гаранцията въпреки отворените кашони. Мога ли от фирмата да искам протокол за монтажа и след това с нея да се объна към комисията за защита на потребителите.
Да кажа също....според мен, отваряйки кашоните, ми направи впечатление че нещо не е като да отвориш нова стока от кашон. Все едно това е било мостра някъде. :screwy Пипано е. Но това не ме притеснява, по лошото е ако е било такава е редно да ми кажат.
Надявам се някой да сподели мнение.




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот ktamen » Нед 28 фев 2021 15:37


Тая Защита на потребителите си защитава само заплатите, ама не пречи да ги потормозиш, ама едва ли ще се впечатлят от поредния измамен.
Гледай няколко клипчета в ютюб как се монтират климатици и следващия ще можеш да си го монтираш сам. Не мисли, че спецовете от въпросната фирма имат повече знания от теб самия.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот drago_tr » Нед 28 фев 2021 15:46


Това че се опитват да ме метнат ми е пределно ясно и на мен и на тях.Тук не става въпрос за монтажа. Мога и сам, имам познанията, но с гаранцията какво правим. В описанието изрично е записано че тя важи само при монтаж от оторизиран сервиз което и ще направят де.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот ktamen » Нед 28 фев 2021 15:50


Просто си купуваш климатик без гаранция. Гаранцията на подобни неща е като гаранцията на колите, демек докато е в гаранция трябва да плащаш много повече, отколкото плащаш след изтичането и.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4227
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот tdi fen » Нед 28 фев 2021 15:57


нищо не подписвай,а се обади и се разбери с търговеца той е длъжен да предостави 24 месеца гаранция


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот drago_tr » Нед 28 фев 2021 16:27


Търговеца твърди устно, че на мен ми е било казано че аз не трябва да отварям кашоните а аз не помня да е имало такова нещо. Това го няма и описано в търгоската гаранция предоставена ми от магазина. Ако ми го е казал аз със сигурност нямаше да ги пипам. А това да не ги пипам е в пълен разрез на написаното от тях, че аз трябва да проверя стоката и ако имам претенции да се смени на момента. Цитирам....Рекламация за некомплектованост и видими външни дефекти на стокатасе признават само по време на покупката.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот ktamen » Нед 28 фев 2021 16:48


Ти очевидно си в правото си, за съжаление ние не сме съдии, че да ги пратим в затвора тези мошеници, така че ти остава само да ги заплашиш с адвокат и ако не се стреснат наистина да потърсиш адвокат. Поне според мен шансовете ти са отлични. Ама дори да спечелиш никой няма да ти плати за похабените нерви и загубеното време.
Помня последния път като си купувах нов акумулатор. Купих го от Карфур, Вносителят беше Фулда България, отидох в един от изброените сервизи да ми заверят гаранцията, мошеника от сервиза взе бумагите и взе да попълва без да е видял колата. Попитах може ли така, -Може няма проблеми ми отговори с усмивка. Погледнах кво е написал - пишеше, че колата зареждала 13В, демек гаранция няма, щото колата е неизправна. Разбира се вдигнах скандал и той си оправи писанията и го накарах да удари още 5 печата върху поправяното, ама ако ми беше потрябвала гаранция сигурно щяха да ме отсвирят. Просто това е стандартния модел за бизнес в България. Не знам как може да се преборим с него, особено без истински съд.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2527
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот drago_tr » Нед 28 фев 2021 18:00


Аз смятам утре като го монтират да поискам подробен протокол за монтажа със всички технически показатели при монтирането, комплектност, вложени материали, работоспособност на машината, защо ми се отказва гаранцията и т.н. Имам ли право да им поискам такова нещо. По скоро аз нямам проблем с търговеца. Проблема го създава сервиза.


Потребителски аватар
williams_vn
Мнения: 722
Регистриран на: Сря 24 окт 2007 20:05
Автомобил: tuareg G-3 GTIedition
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот williams_vn » Нед 28 фев 2021 18:32


направо има го върни в кашоните и да си го вземат обратно хич не се разправяй с тия .


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 28 фев 2021 18:58


Трябва пак да наема вишка. Определено потърси КЗП. Вършат работа,мудни,но вършат.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот ktamen » Нед 28 фев 2021 21:01


На КЗП им писах за проблем с Виваком. И толкова, нищо не направиха.
Проблемът е с търговеца, той се крие зад монтажниците, ама проблемите идват от него.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 28 фев 2021 22:00


Тънкият момент е,че като купуваш стока,пред теб а тестват дали работи. С климатик това не се случва. Изкарват,плащаш,и чакаш монтажници.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот Каспър » Нед 28 фев 2021 23:18


Нещо се смесват нещата. Проблема според мен не е че си отворил кашоните, а че си монтирал сам външното тяло. Отварянето на кашоните не е фатално и никоя фирма не може да ти откаже гаранция заради това, защото плащайки ти имаш право да провериш какво купуваш и дали стоката е в нейната цялост и без дефекти.
Монтажа обаче на част от климатика при положение че цялата система трябва да се монтира от фирма която да даде гаранция за монтираната стока и за самия монтаж, вече може да е проблем. Фирмата не е длъжна да признае гаранция при положение, че ти самосиндикално си решил да си монтираш външното тяло, а те да монтират вътрешното и да вържат системата. Трябвало е тази стъпка да се обсъди с монтажната фирма преди да се направи, а не след това.
Какво ще кажеш на КЗП? "Аз си монтирах половината система, сега те са длъжни да монтират другата половина и да дадът гаранция за цялата". Звучи несериозно.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот joro_kem » Пон 01 мар 2021 6:06


КЗП има и онлайн формуляр. Пишеш си надлежно жалбата, възможно най-бързо, подаваш коректно данните си за обратна връзка, прилагаш към жалбата всичко - рекламата за безплатен монтаж, документът за покупка, гаранционната карта (ако има такава със стоката), снимка на мястото на монтаж на външното тяло и документ за разхода с вишката. Изчакваш да приемат жалбата (което ще стане, независимо дали ще отсъдят в твоя полза), разпечатваш копие от жалбата и от входящия и номер и отиваш в магазина. Искаш среща с Управителя, уведомяваш го какво си предприел и защо и мисля, че драмата с гаранцията ще приключи. Много е вероятно обаче, да ти поискат допълнително пари да монтаж - обикновено безплатен е стандартния монтаж.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Проблем с фирма за монтаж на климатик. Моля за съвет.

Мнениеот milmar » Пон 01 мар 2021 13:21


Според мен са си в право да откажат гаранция. Представи си че стойките са в окаяно състояние и климатикът се килне след време или направо падне, а те са подписали, че всичко е ОК? Не мисля, че има неангажиран съдник, който да отсъди в твоя полза. Представи си, че ти си на тяхно място.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта