Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 13 юни 2021 21:40


През юни.
:mhihi
П. П. Наздраве колега!




niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Пон 14 юни 2021 19:23


Наздраве на всички колеги,които са на маса!Колега,не се учудвай,тук вали,духа вятър и навън е около 10 градуса,така че котлето и в момента гори на 60 гр.и вътре е "приказка"!


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7651
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот goppa » Пон 14 юни 2021 19:57


Почисти комина и кюнците! Също и фукса на котела (има капаче отзад под него). С азбестова гарнитура е. Ако се е разпаднала я смени!. Свали капаците и включи една подвижна лампа в котела. Ако свети между ребрата уплътняваш с акрилен силикон. Ако и след тези операции мирише, значи комина ти е слаб.


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Вто 15 юни 2021 10:38


Комина и кюнците вече съм изчистил,фукса се е залепило капачето,ще трябва да го чукна като отместя райберчето и гарнитурата ще се разпадне,така че ще я сменя.Изглежда пообгоря,защото не мирише при котела.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Ивайло Димов » Вто 15 юни 2021 12:44


Комина си почисти ,аз съм на пелети и го чистя всеки месец


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот ktamen » Пет 18 юни 2021 14:23


Извинявам се на колегата, че му ползвам темата за малко страничен въпрос, ама не ми се отваря нова тема.
Трябват ми ковашки въглища, ама гугъл нищо не знае по въпроса. Питах го за антрацитни и ме прати в Топливо, ама там ми казаха, че нямат, Гугъл се е объркал. Предложиха ми донбаски, ама аз не съм сигурен, че стават. Преди 15 години бях купил един чувал и май бяха точно донбаски. Ама те правят половин метър пламъци и не са особено подходящи за ковашко огнище.
Въпросът ми е как горят донбаските въглища, правят ли големи пламъци или моите въглища са някакви други?


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 18 юни 2021 14:25


Опитай да ги намокриш ,едно време като бях на дърва съм си взимал такива и задължително преди да ги сложа в печката ги мокрех .Развиват доста силна температура


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Пон 01 ное 2021 23:06


Колеги,здравейте!Застудя и пак дойде време за палене на котела.Долу при него/на първия етаж/,миризмата я няма-явно обгоря.С дърва няма и в стаята горе,през която минава комина-на втория етаж.Продължавам-купил съм донбас въглища,когато запаля с тях,има нещо по различно като мирис във въпросната стая ,ноо определено не е на сяра и фрапантно.Запаля ли с "бобовдолски",/имам и такива/ в стаята,само в нея вече си мирише на въглища.Стигнах до извода,който ми подсказа колега от форума,че миризмата се просмуква през мазилката и влиза вътре.Как и с какво,макар че сега не е време за ремонти да я спра.Примерно стереопор да залепя на стената и после теракол и боя,става дума вътре в стаята,но така че материалите използвани,да не миришат,че това е спалнята.А,тапет е,мога ли върху него да лепя?
И още един въпрос,как да паля правилно с дърва и въглища-много дими това чудо от комина,като се разгаря,пък и после-къде бъркам?


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот viksanlg » Вто 02 ное 2021 7:36


Ако нещо ти просмуква от комина, най малко ще се оцвети от саждите с черно.Убеден съм ,че не е това проблема.
За да дими единствената причина е липсата на тяга, а причините за това са или запушен комин или присъствието на друга по висока сграда, която прави заслон и пречи на комина да дърпа както трябва или билото на покрива е доста високо, а комина ниско и прави заслон...


Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот lokva » Вто 02 ное 2021 8:47


не знам дали е добра идея във вашия случай. навремето лепихме един алуминиеви тапет зад котела който изолираше стената зад него


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Stivi » Вто 02 ное 2021 10:38


viksanlg написа:Ако нещо ти просмуква от комина, най малко ще се оцвети от саждите с черно.Убеден съм ,че не е това проблема.

Да дими в стаята /че да оцвети/ и да мирише са две мнооого различни неща :a045


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот viksanlg » Вто 02 ное 2021 18:54


Съгласен... Сега един приятел, който има комин направен от блокчета, чието качество явно не е на ниво и при конденз просмуква пез блокчетата, гипскартона оцветява в " лайна" и си мирише на сажди, а не на дим.
Друго, когато на мен започва да ми се позапушва комина или на вън няма тяга, защото времето е топло тогава не се удимява видимо защото не е толкова много, но си мирише на пресен дим , а не на отлежал комин ,нищо ,че не се вижда с просто око..Незнам до колко бях ясен.... А наздраве....


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Сря 03 ное 2021 19:23


Благодаря на колегите,които се отзоваха,но така и не получих отговор на два от въпросите!Трябва ли да изолирам отвътре стената през която минава комина и с какви материали? И втория,как да го зареждам правилно котела?Ето мойте наблюдения дотук:Сутрин ставам рано/през нощта не гори/,слагам една кофичка въглища/донбас/ 5 кг.,няколко дебели/4-5 сухи букови дърва/и вестник и отгоре подпалки/борови/.Паля,докато се разгори,от комина пуши доста,но след 20-тина мин.до половин час дима намалява,после докато горят дебелите дърва почти го няма,и постепенно се увеличава,но не е фрапантен при разгарянето на въглищата.Регулатора е на 75 градуса,вратичката долу е почти затворена,като на уредите/външни часовноци на тръбите/,защото оригиналния не показва вярно,на изходящата показва 80 гр.,а на обратната към 70 .До тук всичко е точно,вътре въглищата тлеят,дима на комина е нормален,и сега май правя грешката-слагам още няколко дебели дърва,и от комина дими та се"къса"! Ако вместо дърва сложа кофичка въглища-същата работа!Та въпроса ми е,кога да добавя гориво за да се разгори по бързо и да не е този дим от комина?Е стана малко дълго,но се опитах да обясня положението.Надявам се да дадете компетентни съвети!


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот viksanlg » Сря 03 ное 2021 20:01


За мен няма нужда да изолираш стената през която минава комина.Комини се изолират когато минават през подпокривни пространства и там е студен комина, като в резултат на това от горещия дим и студения комин парите кондензират и се стичат по комина и избива тази гняс.Ти нямаш този проблем.Каквото и да му слагаш пушека ще си излиза докато не си решиш проблема с тягата и аз си изказах мнението от къде може да е.Ако искаш да намалиш пушенето отдолу затваряй вратичката напълно, за да намалиш притока на кислород и да забави горенето, защото поради липса на тяга горенето е по бързо и пушека не смогва да се издигне и все някъде трябва да да излезе нали.Другото нещо което не ми се вярва но не е невъзможно е да ти е пробита самата камера на котела и от там за излиза пушека...провери...


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Pet_rov » Чет 04 ное 2021 15:13


За да не минава мизерията през картона, според мен е добре да се облече комина с пожароустойчивия оранжев гипс-картон, но на конструкция. Ако се лепи, е вероятно гадостта да пробие през топките лепило и картона. Въпреки, че съм лепил гореописания картон на проблемен комин и после нямаше проблеми. Зависи явно колко е конденза.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 166 госта