Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7640
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот goppa » Пет 12 ное 2021 21:34


niki_k написа:Благодаря на колегите,които се отзоваха,но така и не получих отговор на два от въпросите!Трябва ли да изолирам отвътре стената през която минава комина и с какви материали? И втория,как да го зареждам правилно котела?Ето мойте наблюдения дотук:Сутрин ставам рано/през нощта не гори/,слагам една кофичка въглища/донбас/ 5 кг.,няколко дебели/4-5 сухи букови дърва/и вестник и отгоре подпалки/борови/.Паля,докато се разгори,от комина пуши доста,но след 20-тина мин.до половин час дима намалява,после докато горят дебелите дърва почти го няма,и постепенно се увеличава,но не е фрапантен при разгарянето на въглищата.Регулатора е на 75 градуса,вратичката долу е почти затворена,като на уредите/външни часовноци на тръбите/,защото оригиналния не показва вярно,на изходящата показва 80 гр.,а на обратната към 70 .До тук всичко е точно,вътре въглищата тлеят,дима на комина е нормален,и сега май правя грешката-слагам още няколко дебели дърва,и от комина дими та се"къса"! Ако вместо дърва сложа кофичка въглища-същата работа!Та въпроса ми е,кога да добавя гориво за да се разгори по бързо и да не е този дим от комина?Е стана малко дълго,но се опитах да обясня положението.Надявам се да дадете компетентни съвети!

Една кофичка въглища ми се струва малко даже и за 4 секционен U22. Ако го палиш с горно горене, трябвада го напълбиш с въглища до горната врата. Върху въглищата разпалки, палиш, разгаря и затваряш всички врати (дано са им добре уплътненията) и тогава термостата със синджира регулира въздуха за контрол на температурата. Така трябва да ти изкарва поне 12ч отопление .

Напред в темата си писал, че си с кюнците от старата печка. Ако са ф130мм ги изхвърли! И сложи нещо ф150 -160мм.




niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Нед 14 ное 2021 8:00


Колега goppa,котела е 3 секционен,17.7 кв.Да,кюнците са на 130 мм.-стандартните от старата печка.Има направен е "г" образен смесител от изхода на котлето,като конус и влиза в конусен кюнец,който се стеснява постепенно до 130 мм.стандартни кюнци за печка.Мисля,че ако сложа от по-голямия размер кюнци ,пак трябва да има смесител при розетката на комина,че и там е стандартна/130 мм./ и дали ефекта на изпускане няма да е същия? А не ми се разбива,за да го направя отвора по-голям.Зимата ще слагам повече въглища,както ме съветваш,но сега въпроса ми е кога да добавя дърва,след като попрегорят въглищата/около час и половина/ с това количество/5 кг./,или докато още горят силно.При добавката на дърва/около 75 градуса/въглищата вече не горят буйно и докато тръгнат дървата,дима от комина е много!Как е правилно да добавя гориво и кога,ето този момент не ми е ясен,за да няма толкова много дим?


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7640
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот goppa » Пон 15 ное 2021 22:00


Единична свивка от ф160 на ф130 е с доста по малко съпротивление от колкото целия кюнец да е ф130. Не разбирам защо те плаши разбиването на розетката и замяната и с по-голяма, след като котела не е в хола.
Добавянето на гориво винаги води до пушене. Този котел работи по-добре с горно горене. Просто си преценявай необходимото количество гориво, за да не се налага да добавяш.


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Вто 16 ное 2021 8:31


Благодаря,колега!Значи,ако правилно съм разбрал-имам 2 варианта за кюнците:Купувам от широките /160/ и един смесител на 130,който слагам на розетката.Така се предполага,че ще дърпа по-добре.И втория-разбивам и слагам всичко на 160.По лесно ми е на този етап е да пробвам първи вариант.За горивото,разбрах.Вече от опит-грешка разбрах,че когато попрегори първото зареждане и достигне 50-55 градуса,тогава като добаавя дърва и отворя за минута малко долната вратичка се разгаря по-бързо и затворя,не дими толкова от комина.


rld
Мнения: 540
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот rld » Сря 17 ное 2021 21:05


niki_k написа:Колеги,здравейте!Застудя и пак дойде време за палене на котела.Долу при него/на първия етаж/,миризмата я няма-явно обгоря.С дърва няма и в стаята горе,през която минава комина-на втория етаж.Продължавам-купил съм донбас въглища,когато запаля с тях,има нещо по различно като мирис във въпросната стая ,ноо определено не е на сяра и фрапантно.Запаля ли с "бобовдолски",/имам и такива/ в стаята,само в нея вече си мирише на въглища.Стигнах до извода,който ми подсказа колега от форума,че миризмата се просмуква през мазилката и влиза вътре.Как и с какво,макар че сега не е време за ремонти да я спра.Примерно стереопор да залепя на стената и после теракол и боя,става дума вътре в стаята,но така че материалите използвани,да не миришат,че това е спалнята.А,тапет е,мога ли върху него да лепя?
И още един въпрос,как да паля правилно с дърва и въглища-много дими това чудо от комина,като се разгаря,пък и после-къде бъркам?


Здравей, и аз от известно време се замислям за парно, че да поддържаш 4 печки не си е работа. Може ли повече информация каква ти е инсталацията след котела - радиатори и тръби? И нали за такова парно не е необходима горелка и ток? Котела върви 1000 +- лв, като при мен са по три стаи на етаж, общо 100-120 кв. Предполагам че за 4 стаи трябва да е достатъчен. Другото което се чудя е дали е добре да е в кухнята примерно или трябва да му се прави отделно помещение? Гледам че в мазетата ги слагат повечето хора


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Чет 02 дек 2021 19:27


DSC06280.JPG
Колеги,намерих в магазин кюнци на 150мм.Дали от тях,или от това,че застудя-котела гори една"идея"по-добре.С един смесител от 150 на 130 е на розетката на комина.Обаче леко пак си се усеща мирис в стаята,където минава комина при разгарянето явно на въглищата,все си мисля,че тяга има и все пак се просмуква от мазилката на стената на комина.Продължава да ми се "върти" в главата да взема някакси да изолирам външно точно ,където се нагрява стената от премнаващия дим.Тапет е,какво да направя,дали ще има някакъв ефект,с някакви топлоустойчиви материали,но и да не миришат,че да не стане по-лошо!
Прикачени файлове
DSC06277.JPG


rld
Мнения: 540
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот rld » Пон 06 дек 2021 13:23


бях гледал тапети РАУФАЗЕР в бриколаж. Скриват неравностите по стената но не пише дали са негорими


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Чет 09 дек 2021 17:10


Здравейте,колеги!Ето,какво открих като вариант от патили,като мен:Намокряне и сваляне на тапетите,стигане до мазилката.Намазване с дълбоко проникващ грунд.Изчакване да засъхне,шпакловка с теракол,или лепило за плочки.След изсъхване намазване с Боро контакт.Може да се повтори с теракол с мрежичка и после гипсова шпакловка.След изсъхване-боя,или пак тапет.Според Вас ще има ли ефект,дали миризмата ще изчезне?


Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот lokva » Нед 12 дек 2021 1:29


Наскоро гледах едно видео... Как с топлинна камера търсят пукнатини в стените. Мисля, че би свършило работа във вашия случай. Според мен проблема идва някъде от комина, не е в стената. Той е второто най горещо нещо след печката. И е подложено на големи температурни аномалии. И в допълнение честите слаби земетресения в бг може да са довели до образуването на пукнатини. За това и мирише само след запалване. На по късен етап ще се оцвети от саждите мястото около пукнатината.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Stivi » Чет 16 дек 2021 19:54


Да сложиш котел на въглища в стая където се живее и да очакваш да не усетиш миризма /особено при разгаряне/....голям оптимизъм ! Вече ако говорим за стаи над тази с котела , тогава търси проблем в стените :a045


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Чет 16 дек 2021 21:03


Колега,котела е долу,в стая в която не се живее.Проблема е на по-горния етаж,в стаята през която минава комина.Там се живее и затова търся мнения,как евентуално да я изолирам с материали,които не миришат.


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Пон 25 юли 2022 21:04


Здраейте,колеги!Лято е и време за ремонти!Реших да се опигам да оправя нещата с миризмата на сажди вътре в стаята.Започнах от горе на долу,измазах първо комина/тънко 2 ръце теракол и две ръце варов разтвор,направих кофраж и усилих с бетон отгоре бетонната козирка.Комина е с 4 дупки,като на първата е котела,на втората-абсорбатор,а другите 2 са използвани някога за печки в други стаи и точно те се оказаха запушени,направоо"зазидани" със сажди! Принудих се да бъркам с изкривено бетонно желязо през вратичките долу при котела и да освободя място,където пепелта да падне-беше ужасно,всичко от стаята бях изнесъл и после боядисвах стени и таван.Както и да е справих се с четирите дупки-изчистих ги отгоре с гюле и четка,като истински коминочистач,даже пробих и дупки в стената при котела за розетки за да мога,ако се наложи да местя кюнците да разчитам на 3 дупки, ако не гори и се запуши някоя.До тук добре,качих се горе на етажа,където комина минава през 2 от стаите и понамирисва.Перфоратор и къртене до тухла,и изненада,където минава работещата /първа/ дупка на комина фуги пръст да вкараш.Къщата е стара и е строена когато материалите са били "кът",както и парите,не че сега много ги има/визирам себе си и парите/,та как продължих: Фугиране м/ду тухлите с топлоустойчив теракол,след изсъхване,лепило за плочки и накрая гипсово лепило на "боро".Фина шпакловка и латекс.Същата "операция" и в другата стая на етажа през,която минава комина.Споделям просто,какво съм направил,надявам се наистина да има ефект,но това мога да го разбера,когато почна редовно да паля! А забравих да кажа,че проверих и позамазах на места и подпокривното пространство,където минава комина.Измазан е с варов разтвор и със същото подмазах.Дано съм бил полезен и за други колеги!


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Съб 21 яну 2023 15:58


Здравейте,колеги!Според мен се справих,миризмата изчезна!Само да добавя,че удължих комина по следния начин:1.5 мм ламарина използвах за удължението,на височина 55 см.Забодох квадрата на 5 см в отвора на комина на покрива,отлях на 3-4 см в долния му край бетон отвън на ламарината на същата височина с кофраж,за да го държи.След изсъхване и махане на кофража,опаковах с каменна вата на дебелина 3 см,залепена с теракол за ламарината.Сложих мрежичка и шпакловах външно с теракол тъничко,след изсъхване измазах с варов разтвор 2 ръце.Отлях и козирка.Мисля,че тягата леко се увеличи.Това е!
DSC06358 (2).JPG


Danchooooy
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 09 яну 2024 18:48
Автомобил: БМВ
Двигател: М57

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Danchooooy » Вто 09 яну 2024 18:55


С правен котел съм 25 киловата с горелка за антрацит на био енергия . Искам да ви попитам ако изведа вентилатора да дърпа въздух отвън да не е от помещението дали ще гори по добре ? Че така като работи и взема въздух от помещението започва да вкарва студено от където намери фуга . Благодаря предварително


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот ktamen » Сря 10 яну 2024 12:21


Предполагам, че на котелът му е все тая какъв въздух ще влиза, но докато гори стаен въздух той осигурява прилична вентилация на помещението заради постъпващия през цепките свеж външен въздух. Така че по-добре да го оставиш така.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта