Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Пон 31 май 2021 7:48


Здравейте,колеги!Закупих въпросния котел,втора употреба.Живея в къща и отоплявам 2 етажа,като досега не съм имал котел на дърва и въглища.Нямам никакви забележки -котела топли идеално,но проблема е следния:Паля го като слагам въглища отдолу,няколко дърва по дебели отгоре,вестник и подпалки най-отгоре.Драсвам клечката,като съм настроил терморегулатора на 70 градуса и клапата на димоотвода е отворена.Сега тук се явява миризмата откъм димоотвода на котела,където влиза кюнеца,т.е.от задната страна на котела и горния капак.Дали слагам много дърва и подпалки и при разгарянето се получава много висока температура,или понеже котела е стоял година в мазе на блок,да не би котките/евентуално/ да са си "свършили " работата върху него и каменната вата на капаците,че е бил разглобен?! От начало си мислех,че обгаря и сигурно е било така,но за десетина паления трябваше да изчезне миризмата.Когато пламъка от дървата понамалее и се разгарят въглищата,клапата си се притваря нормално при достигане на градусите и димоотвода и кюнците не са толкова горещи,миризмата намалява и почти изчезва.Укроти ли се горенето,държи си градусите и не мирише.С две думи,дали да намеря вата,каменна ли е,каква е не знам и да я сменя,или бъркам при запалването,като слагам много дърва.Който може да помогне със съвет,ще му бъда много благодарен! П.С.Комина дърпа,има тяга,и ако река да сменя ватата,каква и къде да търся?




apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот apolon » Пон 31 май 2021 8:20


Много е възможно миризмата да е от ватата.Използва се каменна(минерална) високотемпературна вата.Продава се в големите магазини за строителни материали и има с различни дебелини на листите,т.е. първо отваряш облицовката и мериш дебелината и после купуваш. :beer


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Пон 31 май 2021 9:08


Благодаря,колега!Ще премеря дебелината на ватата и ще я сменя.Като сваля капаците,с какво да забърша,или леко измия и самия котел,но да не е нещо миризливо?


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7650
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот goppa » Пон 31 май 2021 21:39


С какви кюнци си?
Шом миризмата изчезва след загряване на котела и комина то проблем ане е във ватата около чугуна, а в прегрети кюнци или слаба тяга преди да загрее комина.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Stivi » Пон 31 май 2021 21:52


И аз мисля ,че ватата в случая няма никакво отношение към миризмата !


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Пон 31 май 2021 22:06


Кюнците са от кафявите,емайлирани.Свалил съм ги от печката,с която се отоплявах досега.Така,че едва ли проблема е в тях,работили са и "обгоряли" отдавна.Проблема се появява при силното първоначално затопляне точно зад димоотвода на котела/над него/,когато котела се разгаря с подпалките и дървата и не е стигнало горенето до въглищата.Там е миризмата!Тягата е добра,дървата с подпалките отгоре горят като луди.Мисля,че все пак там нещо обгаря и с намаляването на силното първоначално горене и достигане на зададената температура,разгарянето на въглищата-котела се "укротява" И МИРИЗМАТА намалява!Тази вечер го запалих с по-молко подпалки и дърва,набра 70 градуса на водата по бавно,но и мириса бе много по слаб.Може би не трябва да го "силя" много в разпалването?!


Потребителски аватар
ogogin
Мнения: 396
Регистриран на: Чет 13 сеп 2007 3:34
Автомобил: Vw Golf MKV
Двигател: BWA
Местоположение: София

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот ogogin » Вто 01 юни 2021 12:55


Да не прави конденз като се разгаря, помпата постоянно ли върти водата или се вкл при определени градуси? Имам същия котел и като въртеше постоянно водоата виждах капки вода да капят докато се разпалваше котела, но пък миризма не съм усещал.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот icoico » Вто 01 юни 2021 15:20


А може би просто смърди на сяра, докато се разгорят въглищата?


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Вто 01 юни 2021 15:35


Помпата е настроена с регулатор на температурата на тръбата/горната/ и се включва на определени градуси,не върти постоянно.Конденз няма,горенето е добро и доста дълго,зависи от зареждането си държи температурата.Миризмата е най-силна при разгарянето на подпалките и дървата,преди още огъня да е стигнал до въглищата.Заредена е с горно горене.Мириса не ми прилича на дим от въглища,т.е. на сяра.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот muns61 » Вто 01 юни 2021 15:56


Освен да спретнеш една софра и да ни поканиш да анализираме миризмата, друг вариант не виждам. Така по преразказ е умряла работа.


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Сря 02 юни 2021 7:46


Прав си,колега!Идеята си я бива.Смених ватата,взех каменна/минерална/на листове-3см.дебелина с фолио.На кашона с рисунка на камина,за изолация явно се ползва.Изрязах я по капаците,влиза идеално.Запалих сутринта с по-малко подпалки и дърва и повече въглища.Може би с по плавното загряване,от ватата ли,но определено мириса е доста по слаб.Сега леко се усеща мирис на въглища,не е фрапантно.Щом загрее времето ще изчистя котела от нагар,кюнците и комина.Мисля и се надявам тогава вече всичко да е наред!


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Stivi » Сря 02 юни 2021 8:54


А пробвал ли си да го запалиш само с дърва ?


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Сря 02 юни 2021 11:55


Добра идея,благодаря ще пробвам само на дърва!


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот Водния дух1 » Сря 02 юни 2021 18:22


Времето е относително топло. Според мен комина няма необходимата тяга докато не загрее. Когато стане студено няма да я има миризмата.


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Неприятна миризма от котел на твърдо гориво-"Виадрус у 22

Мнениеот niki_k » Чет 03 юни 2021 6:00


Дано си прав,колега!И благодаря на всички,които се отзовават!



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта