Бойлер със щепсел

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот joro_kem » Съб 19 юни 2021 15:23


Ивайло Димов написа:Има бойлери с двоен нагревател ,единия работи на 1 kw ,другия на 2kw
а прекъсвачът пуска едновременно и двата? и с колко кабели се захранват тези с по два нагревателя?




Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 19 юни 2021 15:25


Е при теб не знам дали е така.Ключа двоен ли е?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот ktamen » Съб 19 юни 2021 23:10


joro_kem написа: двупроводна е инсталацията.

На снимката се виждат два трижилни кабела. Наистина ли е двужилна инсталацията? Къде е свързан другия край на жълтозеленото жило от захранващия кабел? Опитай се да нарисуваш някаква схема, може и на лист с химикалка и после снимаш с телефона. Предишната схема на свързване може да да се окаже по-безопасна и може да се наложи да я възстановиш както си е била преди да се вслушаш в съветите ни.
Ваго-клемите и аз не им вярвам. Като си свързвал ключа, е трябвало да оставиш повече дължина на жиците, така кабелите щяха да се свържат без допълнителни парченца и снадките щяха да бъдат по-малко.
joro_kem написа:) продължавам да се чудя защо превключвателят има две вериги...

Защото и нулата може да е опасна.
Утре техници на Енергото може да правят някакъв ремонт и да разменят свързването на двете жици, влизащи в къщата.
Сега си намалил риска защитния проводник да бъде прекъснат в този прекъсвач, но понеже не си ми симпатичен, довечера може да се промъкна и да открадна нулевия кабел между стълба и къщата ти, или ако не аз, може някой римлянин да му потрябва бакър или някое дърво да падне и да я скъса или още 1000 възможности да се прекъсне и всички занулени уреди в къщата ще се окажат офазени, включително и бойлера.
По селата е много често срещан порцеланов предпазител и на нулата, останал е отпреди много години, когато схемата от Енергото е била друга, май Белгийска система, и в къщите са влизали по две фази, без нула. Ако този предпазител изгори, всички електроуреди в къщата стават изключително опасни. Затова такива предпазители също са абсолютно забранени, ама на никой не му пука. Аз съм викал жичкаджии от EVN в 8 часа вечерта в неделя да им се карам, че са курдисали електронен електромер до такъв предпазител без да го махнат и отговорът им беше

- Ми то навсякъде е така и няма проблем :bishop Изобщо не разбраха за какво им говоря.
ДТЗто би предпазило хората в къщата и от прекъсване на нулата извън имота, не само от такъв предпазител, но и заради откраднат кабел, нулевите кабели се крадат по-често, защото все пак са по-безопасни.
За максимална безопасност, освен ДТЗ, трябва да има и двуполюсен предпазител на входа от Енергото и собствено заземяване.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот joro_kem » Нед 20 юни 2021 5:58


Двупроводна е инсталацията на къщата, а на бойлера е 3х2.5 кв.мм. жълто-зеления кабел отива към пластините на щепсела, в бойлера нямам идея къде, не съм го отварял, но предполагам на корпус. кутията е на кофти място, контактът също, затова идват къси жиците. от контакта до бойлера кафяв проводник е на фаза, син на нула, прекъсната е само фазата, вече.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот ktamen » Нед 20 юни 2021 11:14


joro_kem написа: жълто-зеления кабел отива към пластините на щепсела,.

На снимката има два жълтозелени, единият отива към пластините на щепсела, но аз питах за другия. Той къде отива? В таблото с бушоните ли?


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот joro_kem » Нед 20 юни 2021 11:48


Единият край е към пластините на щепсела, другият отива в бойлера


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот ktamen » Нед 20 юни 2021 12:16


Пак не разбрах.
joro_kem написа: захранващия кабел след контакта прекъснах с прекъсвач за бойлер (прекъсва и фаза, и нула).

Тоест прерязал си фабричния кабел с щепсел, с който си купил бойлера за да сложиш ключа между щепсела и самият бойлер?


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот joro_kem » Нед 20 юни 2021 12:22


точно такава съм я свършил! контактът се пада зад хладилника и не искам да го местя всеки път, когато искам да изключа бойлера (нямам отделен кръг с предпазител за този контакт). къщата е селска и се ползва само през почивните дни, затова и предпочитам бойлерите да са изключени, докато ни няма.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот ktamen » Нед 20 юни 2021 12:39


Гаранцията ти е отпаднала в същия момент, в който си отрязал кабела с щепсела.
Трябва да върнеш сините жици обратно да минават през ключа и да се прекъсват заедно с кафявата.
Много е вероятно в момента до бойлера да стига постоянна фаза. А да няма постоянна нула.
Изпратих ти лично съобщение.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот joro_kem » Нед 20 юни 2021 12:51


и ся кво излезе - аз изпълнявам вашите съвети, пък всичко е било както трябва :) с други неща се занимавам в момента, приятна неделя!


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот ktamen » Нед 20 юни 2021 13:44


Излезе, че писането в интернет не е най-добрия начин за комуникация.
Приятна неделя и на теб.


Потребителски аватар
Miki
Мнения: 1031
Регистриран на: Сря 19 яну 2005 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Бойлер със щепсел

Мнениеот Miki » Сря 23 юни 2021 13:13


На две места ползвам бойлер и на двете съм направил следното: на външната стена на банята съм прекъснал фазовия проводник и съм монтирал автоматичен бушон (съобразен да е с малко над мощността на нагревателя). Така хем имам допълнителна защита, хем мога да го ползвам като ключ, когато не искам бойлера да работи.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 44 госта