Бръмбар срещу Костенурка

Форум за всички "въздушни" Volkswagen-и
buick
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 09 окт 2010 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Kърджали

Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот buick » Съб 09 окт 2010 14:50


Уважаеми VW маниаци и особено вие, които сте сред хората, поддържащи този сайт.
Бих искал да ви обърна внимание върху един не особено приятен факт, който видях, че един от колегите е засегнал мимоходом във форума, но явно недостатъчо, а и все още смятам, че проблемът е подценяван, тъй като нещата не са се променили.
Става дума за употребата на думите "бръмбар" и "костенурка" по отношение на най-популярните модели на марката от Волфсбург по света. Целият свят ги нарича с някакви бръмбароподобни летящи насекоми, което е много добре, тъй като се вижда стремеж към нещо ефирно и подвижно, с което може да се сравни един автомобил. Всеки производител би се гордял да придобие от народа такова сравнение. Може би затова и в новото си издание на този модел във VW си му сложиха директно името New Beetle. В целия свят почитат "бръмбара" и той е неизменен спътник на собствениците си.

Какво обаче става у нас - тук разбирачите "амбриажи" (наричам ги така, защото това отново е една изконна дума, която по нашите земи се използва, за да обозначи съединителя) са лепнали на световния любимец наименованието на бавното и трътлесто земноводно, с което не само го обиждат, но и осмиват. Волно или неволно.
Надявам се, че дотук съм ясен, но въпреки това не разбирам защо и днес, 10 години след началото на новия век, във времето на интернет и изобилието от информация някои НЕВЕРОЯТНИ БЪЛГАРСКИ АВТОМОБИЛНИ ЖУРНАЛИСТИ продължават да наричат страхотната кола, създадена от Хитлер и Порше "костенурка".

Предлагам вие като официална трибуна на марката VW у нас да направите апел към ръководството на фирмата във Волфсбург да излезе с официална декларация към българските медии, с която да забрани веднъж завинаги използването на обидното "костенурка" по повод на такъв култов модел. Такова нещо преди години направиха Jeep, които забраниха да се използва името на марката им за обозначаване на други високопроходими автомобили 4х4, които нямат нещо общо с традиционната марка Jeep.

Дайте да им дадем урок на нашите "амбриажи". Те само взимат парите на читателите си, за да им предложат никому ненужни сурогати.

Благодаря за разбирането.
С уважение,
buick




Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот hooligan_sk » Съб 09 окт 2010 15:29


Наистина ли? :shock


Потребителски аватар
Deo88
Мнения: 2673
Регистриран на: Пет 31 авг 2007 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Панагюрище

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот Deo88 » Съб 09 окт 2010 15:47


Че кои сме ния , че да забраним да наричат модела "костенурка" ? Нито имаме права над иконата на марката ни , нито да разгласяме как е правилно и как трябва да се нарича автомобилът . Съгласен съм с хъса ти и стремежа , но смятам , че няма какво да направим по въпроса ! Обърни се към Добрин , тои ще ти каже най-добре кое може и кое неможе да се направи .

п.с. Единственото което може да се направи според мен , е като се озаглави правилното наименование на автомобила по весници и списания ! Но както всички знаем , повечето тук си го наричат "костенурка" и надали да се откажат от това име .

Нали знаеш баснята за костенурката и заека :олелеее

Успех и добре дошъл във форума :beer


Потребителски аватар
Varbona
El Presidente
Мнения: 7655
Регистриран на: Пон 28 юни 2004 14:31
Автомобил:
Двигател:

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот Varbona » Съб 09 окт 2010 19:00


Колега буик, въпроса който повдигаш е доста сериозен и е хубаво че има хора, които обръщат внимание на по-широката общественост за него. Лично ще говоря с Добри, относно потенциални действия за изкореняване на тази пристъпна практика.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот dobrin » Съб 09 окт 2010 19:01


Колега, разбирам идеята ти, но ми се струва крайно не на място. Не знам до колко си говорил с някой от феновете на автомобилите с въздушно охлаждане от марката. Знаеш ли как се наричат? Сами себе си? Въздухари или ... костенуркаджии. Става въпрос за хора, които имат не един и два такива автомобила, реставрирани до последния детайл. И определено названието костенурка не е обидно, нито подигравателно.
Така че не се коси толкова.


Потребителски аватар
sastezatelya
Мнения: 1334
Регистриран на: Сря 08 авг 2007 12:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот sastezatelya » Съб 09 окт 2010 21:58


Много интересна тема си пуснал колега.Поздравления :да: Разбирам те напълно какво имаш предвид и въпреки,че до някаде съм съгласен с твоето мнение дори като стане на въпрос каква кола имам - кажа ли Бръмбар ме гледат странно,но кажа ли Костенурка "Ааааа Костенурка ли от онези старите".Ако искате преместете темата в Air Cooled раздела мисля,че ще има какво да си кажем :да: :beer :wink:


Потребителски аватар
arrougance
Мнения: 764
Регистриран на: Вто 15 апр 2008 20:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот arrougance » Съб 09 окт 2010 22:14


buick написа:Предлагам вие като официална трибуна на марката VW у нас да направите апел към ръководството на фирмата във Волфсбург да излезе с официална декларация към българските медии, с която да забрани веднъж завинаги използването на обидното "костенурка" buick


И аз апелирам за същото, защото и на мен ми е обидно като чуя някой "разбиращ" да се изразява неправилно за най-великият модел на марката ! А бе с две думи поресен съм от думата костенурка...


Потребителски аватар
Stefan
R.I.P Madcap
Мнения: 18394
Регистриран на: Пет 16 сеп 2005 8:50
Автомобил: VW mk1 Cabrio VW mk2 Black Betty
Двигател:
Местоположение: Чепеларе/Пампорово

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот Stefan » Съб 09 окт 2010 22:31


Това е като да разделиш думите Голф и Перник. И мен ме дразни факта, че през вечер по тъпото шоу на Слави Трифонов ги слушам тези обиди, но какво да направя :dontknow: Веднъш им се прати e-mail в който ги помолихме да спрат с тия неща, но явно са малоумни и не разбраха молбата ни :evil:


Потребителски аватар
nakoviq
Мнения: 230
Регистриран на: Чет 22 окт 2009 21:55
Автомобил: Vw Corrado
Двигател: 9A
Местоположение: velingrad

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот nakoviq » Съб 09 окт 2010 23:22


А бе що се занимавате с глупости не ми е ясно който както иска ше си нарича колата, било то костенурка, бръмбар или така нататък не виждам нищо не както трябва. Гледайте си количките карайте си ги и не са разпраайте със щуротии :023: :053:


Потребителски аватар
BuGmaN
Мнения: 3037
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 19:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот BuGmaN » Съб 09 окт 2010 23:39


А ся де :не: :dummy: , вместо да се гордеем, че си имаме и наш прякор за красивата кола, още повече, че тя прилича повече на Кастенурка, отколкота на Бръмбар или по-точно Буболечка, която, придполагал са нарекли, така Американците, щото спрямо техните коли по онова време е изглеждала Буболечка. Що трябва да се ограничаваме и да копираме нечий беден речник или език - все тая, незная, на съм за прякора Костенурка! Ей хора я се осъзнайте бре! :lol:


Потребителски аватар
asentm
airman
Мнения: 3081
Регистриран на: Вто 16 ное 2004 17:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот asentm » Нед 10 окт 2010 6:46


колега, поздравявам твоята позиция. Честно казано на нашата държавица ни трябват точно хора с мнение, но........ първият прякор на тази кола, е даден още при нейното представяне - кефер.
какво е това? бръмбър........но не какъв и да е, а торен...т.е. такъв дето ходи по "акита" ...... Немците и до ден днешен си я наричат така и си я обичат. Вярно, по различни точки на света името е различно, прякора костенурка се използва не само в БГ, но и в турция.
така, че нека да си караме костенурите със здраве :applause:


Потребителски аватар
BuGmaN
Мнения: 3037
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 19:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот BuGmaN » Нед 10 окт 2010 11:17


Мнението на колегата е интересно и добре представено, поздравявам го и аз, че в предният пост забравих, защото се из-дразних от позицията... Чудя се дали още го поддържа, сега след като знае и позицията на феновете mhihi ... :beer


Потребителски аватар
batetony67
Мнения: 1802
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 2:18
Автомобил: VW Beetle
Двигател: CU 1980
Местоположение: София
Контакти:

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот batetony67 » Нед 10 окт 2010 12:02


Както виждам колегата buick се е регистрирал тук само, за да зачекне една тема, която е разизсквана неведнъж в нашите среди. Няма да разсъждавам надълго и нашироко, ще бъде досадно, но ще кажа само, че на нас, собственици и фенове, ни харесва това наименование и не виждам нещо обидно, още по-малко несправедливо да наричаме така любимата ни марка автомобил. Изхождайки от ника на колегата предполагам е фен на американските автомобили, обидно ли му е на него да наричат тези автомобили пътни крайцери, лайнери, кораби и какво ли още не? Не мисля, напротив, във всеки език има нелитературни изразни средства, с които народа е свикнал да нарича нещо, което харесва или не, та и ние така, ще си остане "костенурка".

П.П. А тия от JEEP трябва да са горди, че името на тяхната кола е станало нарицателно за автомобил с повишена проходимост.


Потребителски аватар
asentm
airman
Мнения: 3081
Регистриран на: Вто 16 ное 2004 17:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот asentm » Нед 10 окт 2010 22:18


batetony67 написа:
П.П. А тия от JEEP трябва да са горди, че името на тяхната кола е станало нарицателно за автомобил с повишена проходимост.

а и името е плод на печатна грешка от невежество на военен чиновник :applause:


Потребителски аватар
stenly_r
Мнения: 323
Регистриран на: Чет 05 май 2005 14:24
Автомобил: VW 1300
Двигател: F
Местоположение: Банкя
Контакти:

Re: Бръмбар срещу Костенурка

Мнениеот stenly_r » Вто 12 окт 2010 22:23


buick написа:...Целият свят ги нарича с някакви бръмбароподобни летящи насекоми, ...


Полша - Гарбусек (с ударение на А)
Финландия - Купла (с меко Л) - мехурче

:gruebel



Върни се в “Air Cooled & Boxer”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 120 госта