Пристигна B8 Alltrack

Разкажете, споделете, похвалете се със своя Volkswagen - тук всеки може да има тема
Потребителски аватар
mukot
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот mukot » Сря 21 сеп 2022 9:54


Sir William написа:
Vlad777 написа:Защото другото седи като на свинче звънче на B8 Alltrack. Циганийка.


Абсолютно е така, гледах няколко такива варианта, просто седи нелепо. В крайна сметка да си гледам колата грозна 3 месеца в годината не ме кефи, аз заглеждам 19-ки, с грозни 17-ки ми идва твърде отгоре.

Иначе по темата - ще остана на 18-ки и сега зяпам за гуми. Колата се кара всеки ден по кофти магистрала, искам хубави и сигурни гуми. Не мога да кажа “парите няма значение”, не искам да чупя касичката, но определено няма да купя боклук заради едните пари. Чета, разучавам уж, ще съм благодарен на съвет от опит и практика.

Тогава си лесен. Просто купуваш премиум марка нови гуми. За нормална експлоатация не е от голямо значение дали са Мишлен, Гудиър или Континентал. :smile




Потребителски аватар
Sir William
Мнения: 12
Регистриран на: Пет 22 юли 2022 20:39
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател:

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот Sir William » Сря 21 сеп 2022 22:19


Не знам дали съм толкова лесен, аз много чета за тия неща, а и съм карал доста премиум гуми :) Дори клоня към Kumho 18-КИ за зимни, не знам как това ще се приеме предвид нагласата колко премиум за трите марки горе :)

П.П. Аз за летни на няколко коли вече карам с Унироял и съм супер доволен поради ред причини, а не е да не съм карал и с двойно по-скъпа гума. Това с премиум класът ми е малко сива зона на мен :)


Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 670
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот jordan17772 » Чет 22 сеп 2022 6:54


Ако това са ти гумите KUMHO WP52 XL 245/45 R18 100V, няма какво да го мислиш. Хилядарка и малко и си готов за зимата. Среден клас гуми, а си и с 4*4. Разликата с по-скъпите е много вероятно да те изкарат +1 сезон повече спрямо кумхото.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот stefan4o » Чет 22 сеп 2022 7:52


Е, Кумхото не са върхът на сладоледа :th_up В по-малките размери са на цена близка до китайците и сърбите.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4246
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот tdi fen » Чет 22 сеп 2022 9:08


наскоро гледах едни зимни kumho сториха ми се малко твърди и бяха произведени в Китай


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот stefan4o » Чет 22 сеп 2022 9:22


Да, и аз съм виждал такива произведени в Китай. А на един колега му бях купувал едни BF-Goodrich от Диана - и също бяха китайски :)
Не казвам, че са лоши или от сорта, просто отбелязвам. Доста неща се произвеждат в Китай, убеден съм, че и някои ребрандирани като немски, също са произведени там. Мога да покажа и доказателства ако някой иска :mhihi


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот group® » Чет 22 сеп 2022 10:02


Изборът на гуми, особено зимни, започва с нуждата.
Ходи ли се по планини, сняг, лед, магистрално...
И те така.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот stefan4o » Чет 22 сеп 2022 11:02


group® написа:Изборът на гуми, особено зимни, започва с нуждата...

Именно ! И дали изобщо има нужда от зимни гуми, да допълня :th_up


Потребителски аватар
Sir William
Мнения: 12
Регистриран на: Пет 22 юли 2022 20:39
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател:

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот Sir William » Чет 22 сеп 2022 23:59


Аз не съм привърженик на идеята за всесезонни гуми каквато и кола да се кара.

Иначе имам впечатления от Кумхо на Outback и са добри. Днес гледах едни и ми се сториха твърди обаче, както беше писал колегата горе.

По всяка вероятност в крайна сметка ще купя други, имам варианти за добра цена. Ще обмисля и разгледам внимателно в идните дни.

Що се отнася до за какво се ползват - аз лятото мърдам много и се ходи по всякакви места. Зимата не толкова, но се случва да се кача на криви места. Основното е, че масово колата ще се кара на магистрала ежедневно. Чат-пат уикендите ще има качване на сняг, но нищо екстремно. Щом Астрата я качвах на сняг с Гиславед - и Пасатът ще оправя. :)


powerade
Мнения: 1046
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот powerade » Пет 23 сеп 2022 7:58


Ми взимай Firestone Winterhawk 4, на цена на Кумото, че и по-ниска. Миналата година видях 2-3 коли обути с такива, мек беше грайфера и лепнеше така да се каже хаха. Иначе с тая модерна и тежка кола и 4 по 4 и системи а у, драпането няма да ти е проблем в сняг в всякаква зимна гума (дори и всесезонна) важното е на магистралата в мокрото и мръсното и в завоите да държи.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот fur1ous » Пет 23 сеп 2022 8:41


Аз се колебаех между Kumho-то и Firestone-a и взех Firestone-a, произвеждат се в Италия.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот dobrin » Нед 25 сеп 2022 8:28


group® написа:Изборът на гуми, особено зимни, започва с нуждата.
Ходи ли се по планини, сняг, лед, магистрално...
И те така.

Според мен зависи много и от стила на шофиране :th_up


Потребителски аватар
Sir William
Мнения: 12
Регистриран на: Пет 22 юли 2022 20:39
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател:

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот Sir William » Нед 25 сеп 2022 22:59


Зависи от много неща ако на човек му пука, според мен :)

Ако на човек не му пука - просто взима не най-евтините зимни и не най-евтините летни.

Зависи и от опит, ако позволите. Сиреч колко и къде си карал и с какви гуми, коли, при какви обстоятелства. Ако опрем само до нуждите - тогава взимаме най-скъпата гума според сезона и след това си ти с твоето си каране и както си свикнал.

Що се отнася до мен - явно впечатлението ми от Кумхо е старо, трети гуми гледам и ми се струват доста твърди, не знам дали не си втълпявам, но гумата не ми харесва. Разликата като комплект с висок клас е към 300-400 общо, по-скоро ще отида натам. Като избера ще дам инфо тук да знаете, пък ще ги следим заедно после.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот group® » Пон 26 сеп 2022 0:15


Sir William написа: Ако опрем само до нуждите - тогава взимаме най-скъпата гума според сезона и след това си ти с твоето си каране и както си свикнал.

Точно с това не съм съгласен.
Принципно има доста големи теми за гуми според сезоните и там многократно е обсъждано това.
Ето линк за зимните - viewtopic.php?f=59&t=429377

Накратко ще се опитам да резюмирам:
Гумите са с различна насоченост. Това, че е най-скъпа е най-малкото за ориентир. Челните места в тестове показват комплекс от качества - сухо, мокро спиране, шум, икономия на гориво, издръжливост, различни сцепления и т.н.

Тестовете не показват как се променя поведението във времето. Изисква се задълбочено разглеждане на теста за да се установи в кои дисциплини една гума се изявява повече от други.
И още една важна вметка - тестовете са по размери. А една гума рядко печели едновременно в малки и големи размери. Тоест трябва да се гледат такива тестове, които са близки до търсения размер.

От всичко това следва, че ако магистралното шофиране ти преобладава зимата, търсиш гума с добри показатели на аквапланинг, спирачен път и шум. Често това съвпада с топ моделите (скъпите).
Но ако търсиш гума, с която ще се качваш често по планини и ще се сблъскваш със сняг и лед, забравяш за шума и се насочваш към повече нордик гума. Тук гумите често изостават и в спирачен път на сухо и мокро.

Същото важи и за летни гуми - има по-спортни (магистрални - изискват повече загряване), има икономични и има 'по-градски' (такива, които не се нуждаят толкова от загряване).

Затова и се казва, че гума се избира според нуждата.
Най-скъпото понякога подвежда и аз имам горчив такъв опит.


Потребителски аватар
Sir William
Мнения: 12
Регистриран на: Пет 22 юли 2022 20:39
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател:

Re: Пристигна B8 Alltrack

Мнениеот Sir William » Пон 26 сеп 2022 23:36


group® написа:
Sir William написа: Ако опрем само до нуждите - тогава взимаме най-скъпата гума според сезона и след това си ти с твоето си каране и както си свикнал.

Точно с това не съм съгласен.
П


Съгласен съм с преобладаващата част от мнението ти, според мен това е от тоя тип разговори, които не са за форум, а за маса, където бихме се разбрали за 5 мин :)

Аз също споделям мнението, че най-скъпото не е непременно най-доброто (дори да излезнем от хипотезата дали е най-доброто според нуждите). Имам сума ти хобита и интереси, от които разбирам достатъчно много в полза на тая теза :)

Сам обаче казваш, че има случаи, в които реално скъпото носи достатъчно аргументи в полза на това, за което ги ползваш тези гуми. Като теглим чертата за моите нужди (магистрала, рядко качване на сняг и дори при качване - нищо кой знае какво) - скъпата гума е по-удачният вариант. При тежестта на колата и 4х4 (доколкото това е 4х4) този вариант е най-удачен, при все, че не смятам, че каквато и да е гума над ниския клас би дала кой знае каква девиация реално (не хипотетично, макар това с гумите да е доста относително понятие). Тоест говорим дали човек може да си го позволи - не дали ще тегли кредит за да си купи зимни гуми. Аз лично, ако човек ме пита дали да инвестира пари, които са над възможностите му - в скъпи гуми - бих казал, че има и други варианти, които "по нищо не отстъпват реално". Подозирам, че повечето хора тук биха реагирали така, което иде да каже, че няма крайно мнение, а всичко зависи от как е зададен въпросът.

Та да обобщя - зададох въпроса си за да получа съвет от хора, каращи колата, които знаят държанието на това шаси с тая тежест и са минали през крив/прав опит. Нямах за цел да питам генерално какви гуми да купя - карам от 18 г и съм карал всякакви коли, а по планини съм стигал на места, които са спорни дали се стигат и с колело :)

Нямам за цел да засегна когото и да е тук - търся опит от хора, знаещи повече от мен и са минали през тия чуденки. В тоя ред на мисли - благодаря за съветите на всички, особено на @Group, тъй като всеки съвет относно Олтрак-а ми е ценен и си го пазя като очите - събирам всичко в главата и пазя материал за почерпка като се засечем :)



Върни се в “Моят Volkswagen”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: edition и 58 госта