Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот Mishonti » Нед 24 ное 2019 9:08


silent написа:а ако перефразираме Цецоа ...за наште условия само Дъстър....е не го казва директно но върти и суче и в крайна сметка кат един матросов е легнал на капака на дъстъра и го брани от метаните яйца от гадните фолксвагенджии.... :mhihi :mhihi :mhihi...


Абсолютно точно! 4 страници, 20 негови мнения казващи едно и също нещо по различен начин, опитвайки се да ни убеди как Дачията е най-добрият избор на света.. :screwy
После с ранг ФВ Експерт...

По темата - и аз като Влад не бих си причинил нещо подобно, разбирам само хората купуващи ги на едро за фирмите си, иначе по-добре Голф Кънтри...




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9891
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот group® » Нед 24 ное 2019 9:27


Аз пък не видях cecoa1 да го харесва?!
Видях човек, който направи темата.
Иначе щеше да е:
"Дачия Дъстър,предимства и недостатъци"
Баси боклука, вземи си Тигуан

Страшен капацитет, дискусия, помощ...
:gruebel

Ама нека авторът да оцени?


п.с, разделът е за избот на автомобил, а не на VW


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 894
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот viksanlg » Нед 24 ное 2019 9:37


Ако искате форума да е на ниво,НИЕ всички определяме нивото и такива смешни лични напатки са безпредметни и не помагат на никой , а само е лично злорадо удоволствие...
Аз не харесвам Дъстър от страна на интериор ,а Дъстър първо поколение екстериора и беше плачевен,но не бих си позволил такива лични коментари.Сега колата е малко по пипната,но нямам наблюдения какви са реалните и качества, но ако исках такъв вид превозно средство бих си взел Лада Нива Урбан!
1406547908_lada_4x4_urban_31_01.jpg


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19167
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот stefan4o » Нед 24 ное 2019 9:46


Ел. техника вече каза, че не иска Нива. Предполагам, че колата няма да се ползва приоритетно извън пътя. Само УАЗ не видях да му е предложил някой.
За да не съм оффтопик - ако колегата има събрани пари накуп - защо не пробва да вземе нова направо (някой вече го предложи преди мен и има право)? По-добра инвестиция във времето би била сякаш. Реално след 5-6 години употреба ще струва нещо, а тези, дето сега са на по 5-6 ще са станали на 10+ години. Гледайки цените на 10-годишните Дачии ми се струва, че падат доста драстично надолу, спрямо 5-годишните. :wink
Съвсем отделно стои въпросът, че фейслифтовата е пипната доста по-добре от първата и има по-добър избор откъм моторизации и оборудване.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19728
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот Vlad777 » Нед 24 ное 2019 11:05


DoH_KuXoT написа:Бюджетен двигател, нисък към среден клас изпълнение , чудесен избор за много потребители.

Е така преди години влязох в макдоналдс и ми предлагаха средни картофки или големи картофки. Аз им казах, че искам малки, а те казаха, че малки няма - има средни и големи. И тогава ги попитах как така има средни, след като по-малки от тях няма и между какво са средни?!

Ето как се разпределят класовете. Както се вижда и на картинката - по-надолу от дъстър няма нищо. Нисък към среден - това е VW T-CROSS. Дачията си е нисък към по-нисък...
suv.jpg


А защо говоря за концепция от миналия век - защото съвременните автомобили вече имат редица системи за асистиране на водача, които ги отличават драстично от автомобилите от миналия век. Това за например завиващи светлини, лед матрични светлини, адаптивен круиз контрол, система за автоматично спиране при излязло препятствие на пътя, система за следене на лентата, система за отчитане на преумора у водача, автопаркиране, система за следене на знаците, система за следене на налягането в гумите, сензори за дъжд, светлина, автоматично затъмняване на огледалата и доста други, които в момента не ми се изброяват...

Една изключително практична за мен екстра е App Connect, с който голяма част от апликациите на телефона излизат директно на дисплея на мултимедията в колата - така ползвам Waze, Google Maps и други и е мега удобно.

Та дори и в актуалния дъстър екстрите са ограничени до ел. стъкла, камера за заден ход, предупреждение за мъртва точка и круиз контрол (най-обикновен). Това са "екстри", които производителите от среден клас като VW имат от миналия век и тогава това се считаше за нововъведение и "екстра". В този век автомобилите се развиват в посока интелигентни системи, свързаност и функционалност. Неща които при дачия са тема табу.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8310
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот Stivi » Нед 24 ное 2019 11:20


Mishonti написа:Абсолютно точно! 4 страници, 20 негови мнения казващи едно и също нещо по различен начин, опитвайки се да ни убеди как Дачията е най-добрият избор на света.. :screwy
После с ранг ФВ Експерт...

И това при положение че по неговите думи "няма ,и никога не мисли да си купува Дачия" ,направо съм учуден откъде идва тази спонтанна симпатия към марката :question Аз за разлика от него съм си купил Дачия и ако някой реши да ми прочете постовете в темата ще разбере че определено "не лягам на капака да я защитавам от яйцата" :mhihi Не карам Дъстър а Лоджи 2015,с най-мощния /доколкото тази дума е подходяща за 107 кс/ дизелов двигател и всички екстри за модела, която превъзхожда "джипката" във всичко друго освен в проходимостта и въпреки това казвам че да си купиш Дачия си е голям компромис /аз я купих за да ми изкарва пари/. Някой твърдят че дизела с 90кс 4Х4 при Дъстър бил пъргав и достатъчен като мощност ,може и така да е,но след като тествах един със 107 кс. 4Х4 /не с 90/ на познат ,моята после ми се струваше като ракета /предполагам заради скоростната кутия/ ,а за 90кс и за бензинките не искам да си помислям каква е мъка при положение че на мен най-мощния дизелов двигател ми се струва слаб. Разхода на дизела е средно 6,5/100 на бензинката е около 9/100 /без магистрално с над 120 че там е ужас/ ,това за моделите 4Х4 Пак повтарям - единствената разумна причина да си купиш Дъстър 1 е,ако ти трябва точно такава кола - с много голям просвет,4Х4 ,по-нова година и евентуално на по-малко километри с която не мислиш да навърташ много километри,но пък такива екземпляри от първи собственик с доказана история липсват на пазара понеже хората си ги карат,или ако ги има са с кофти цена icon_idea Ако колегата обмислящ покупката мисли че това са неговите критерии,то тогава ДА,може спокойно да купува румънеца ! Виж Дъстър 2 вече е много по-добра /откъм комфорт и ергономия / кола,но тя не е обект на разглеждане тук.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19167
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот stefan4o » Нед 24 ное 2019 11:47


Да попитам и друго колегата, пуснал темата. Държите ли на 4х4? Защото ако не държите - има вариант Сандеро Степуей, на марката Дачия. Който чисто визуално изглежда в пъти по-добре от Дъстър. Като човек, който някога е творил дизайн на автомобили (макар и на ниво самоук) твърдя, че дизайнът на Сандеро Степуей е в крак с останалите коли от тези години и клас. Не коментираме интериора и предлаганите опции за оборудване - там си е Дачия отвсякъде :wink Ако мога да се изразя кратко - Степуей си е направо с готин екстериор.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8310
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот Stivi » Нед 24 ное 2019 11:57


Ако 4Х4 не беше водещо изискване в случая ,едва ли щяхме да водим тази дискусия :wink


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот инжектопляктор » Нед 24 ное 2019 12:37


Spas написа:Аз предимства на този автомобил не виждам.

Автомобилът е идеален. Ако слизаш от 20 годишен Пасат или Ауди, няма да усетиш особени недостатъци. Задна камера, мултимедия с флашка, висок е - катери бордюрите и можеш да го караш и по селата с по-кофти пътища. Вътре не е много шумно при движение. Бензиновият двигател 1.6 с газова просто не върви, но дизелака 150 коня си ускорява доста прилично. Движи се стегнато и си е ОК като количка. Не знам откъде имате такива негативни изказвания. Но честно казано съм се возил в няколкогодишен VW, мисля че беше Jetta - от компактните седани...Ми той скърцаше интериора му повече отколкото на Дачията. VW и Audi правиха коли до края на 90-те..айде началото на 00-те. След това освен по цена не виждам какви са им толкова "достойнствата".
А фабричната газова е бонус. Извинявай, ама да си купя нов Golf за 45 бона с поддръжка с цена като за премиум, а вътре дървен и с просвет на детска количка или да взема Дачия за половината пари с по-евтини части, поддръжка и фабрична газова? На Golf-а разхода му в левове на 100км колко е, а на Дачията с газова? Щото това, че някой си е купил ново, не означава че иска да плаща като поп, ако има алтернативи да получи същото за по-малко пари.
А VW от народна кола се опитва да се представи като премиум. Но сегметът е зает. От такива като Mercedes.
От моя скромен опит с Duster-и мога да кажа само ласкави неща. Шумът е в рамките на допустимото и всичко е нормално.
Има го и лафа - "На мене всичките ми части са оригинални, щото карам Дачия". То просто оригиналните са толкова евтини, че не си струва да правят фалшиви.

Последна промяна от инжектопляктор на Нед 24 ное 2019 12:42, променено общо 1 път.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот cecoa1 » Нед 24 ное 2019 12:42


Stivi написа:
Mishonti написа:Абсолютно точно! 4 страници, 20 негови мнения казващи едно и също нещо по различен начин, опитвайки се да ни убеди как Дачията е най-добрият избор на света.. :screwy
После с ранг ФВ Експерт...

И това при положение че по неговите думи "няма ,и никога не мисли да си купува Дачия" ,направо съм учуден откъде идва тази спонтанна симпатия към марката :question

Не помня да се познаваме и с двама ви, та ми дръпнахте такива подробни анализи от нема нищо.
Специално за вас, и за другите, на които по някакъв начин съм им извадил очите, опитвайки се да съм обективен, вместо да се включа в дружното плюене на общо основание, ще обобщя позицията си в темата, и който иска може да се върне назад и да види, че във всичките си постове не казвам нито нещо повече, нито нещо по-малко...нито нещо различно...

Съвсем просто е, даже плюещите се съгласиха, че колата е здрава и надеждна. Това е важен обективен критерии, и важна информация преди покупка.
От там нататък, всеки може сам да си прецени колко му харесва, или колко би му била от полза, според собствените му изисквания и критерии. Ясно е, че без проба едва ли някой ще си купи, а пък и се изброиха основните недостатъци, на които всеки може да обърне внимание, колко биха му били от значение. За възможности извън пътя, вижда се геометрията на колата, може да се предположи, а и има доста клипове в нета.

Това е. Няма "тъпа" или "остра" кола, има различни коли за различни хора.
Личното мнение, което изказах е, че в България, предвид доходи, пътища, и начин на ползване на средностатистическият автомобил, вероятно този модел би бил един от най-практичните за доста хора. Но никъде не съм казал, че хората са длъжни да са практични.

Та ако държите да ме плюете лично, защото съм казал, че тази кола съвсем заслужено може да се хареса на доста хора, нуждаещи се от по-универсалните и качества(разбира се за сметка на други), на сравнително по-достъпни цени, то може да продължите, аз няма какво повече да отговоря. Дадох ви вече сравнението, все едно да предложиш на някого в клуба на Бентли обикновен Голф - ще има плюене и отвратени физиономии, но това не прави Голфа лоша кола, точно както и негативните мнения тук не правят Дъстъра лош избор, за хора на които им трябва точно това.
Никой не е длъжен да плаща за неща, които не му трябват, ако има избор да не го прави.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот инжектопляктор » Нед 24 ное 2019 12:46


dobrin написа:Това за 400 000 са градски митове и легенди. Приятел от клуба караше служебен Дъстър и по спомен на около 15 000 двигателят отида на боклука ... Преди това на друг подобен турбината умря ....

Дачия Логан служебна гони 300 000км. И климатика работи. Освен че Логана обикновения най-евтиния е кашон с 4 колела. Дъстъра е класа над него.
А от фабрични дефекти никой не е застрахован. Те и в VW имаха бая акции, заради фабрични дефекти, които гледат да не признават до последно, ако могат.
Vlad777 написа:Дачията си е нисък към по-нисък... Неща които при дачия са тема табу.

Виж в новия Ford Focus като базово оборудване какво има. Просто не си прав. Цената на нов VW "премиум" не е по джоба на повечето българи. Освен това дачията има система за отчитане на налягане в Гумите, мултимедия с навигация, температура и т.н. Както се казва - за толкова пари толкова. Оферта е направо. Форд фокус седан 2015 нямаше дори мултимедия нормална. Явно вие сравнявате наистина кола за 28 хиляди с кола за 108 хиляди. Сравнявайте го с 20 годишните изгнили кошници и кажете тогава дали не е по-добре. Или хората да се трепят, докато дойде време да извадят голямата парА и вместо апартамент да си купят VW?

Последна промяна от инжектопляктор на Нед 24 ное 2019 12:55, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот Водния дух1 » Нед 24 ное 2019 12:54


Ей,ще го откажете човека...


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7823
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: GLC X254 + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот hooligan_sk » Нед 24 ное 2019 13:00


А я да проверим, колко всъщност е здрав Дъстъра според официалната статистика на TUV...

Май май излиза, че има над средния брой дефекти
Прикачени файлове
Duster.jpg
Duster.jpg (72.18 KиБ) Видяна 1352 пъти


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6117
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот DoH_KuXoT » Нед 24 ное 2019 13:09


Cecoa1 Aбсолютно подкрепям разсъжденията ти. Тук обаче разсъжденията са други, трябва топ спиид, ускорение, всичко под 150 коня дори не може да потегли, гони се лукс, съвременни асистенти , които е модерно да имаш, не толкова да ползваш колкото просто да присъстват в автомобила. В друг форум на Шкода имаше скоро снимка с умен борд компютър който показваше как при движение с 120км/ч огромен супърб с над 200коня ползва само 36 от тях, но дачията с 115 не може да се движи и ти не би могъл да убедиш някой в обратното. Моя Пасат б7 е 105к.с. и стои пред блока, защото няма сила да тръгне, предишния ми 115к.с. В5.5 не съм изпреварвал никога защото не може, 120хил км му завъртях само в дясна лента с десен мигач да ме подминават. Едните vw преди 2000 не признават, другите трябва колата им да разпознава маркировка и знаци, нищо, че в България тези системи рядко работят, трети иска топ мултимедия която се плаща 12хил лв при поръчка и няма дори 10 процента от възможностите на китаец с андроид който с монтаж и от хубава марка идва на 600лв от колега от форума. Изобщо у нас е важна "табелата" Дачия не е уау, друго е да сложиш а8 3.0тди пред кафето в неделя да те видят че си с баси колата на 17 години с дискове и накладки колкото разходите по дачията за 5 години, но пък а8 е паркирана пред панела в Люлин.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Дачия Дъстър,предимства и недостатъци

Мнениеот инжектопляктор » Нед 24 ное 2019 13:10


hooligan_sk написа:Май май излиза, че има над средния брой дефекти

Сравняваш несравнимото. Tiguan втора ръка струва почти колкото нов Duster. Сравни с Polo, Golf или нещо в подходящия ценови диапазон. И какво означава "fault rate"? "Тотална щета" или "трака ми шарнира"? Защото подозирам, че е второто. Разликата не е голяма, при условие фундаменталната разлика в ценовия клас и смятам, че доста добре се е представил. И имай предвид, че частите за Dacia са много по-евтини от тези за VW. Сменяш и караш. А не като ти се развали Tiguan-а и да имаш недвижима собственост, защото ремонтът струва 2 бъбрека и 6 месечни заплати. Разбирам, че тук има фенове..почитатели..както искате го наречете. Но е факт, че с тая ценова политика новите VW нямат толкова почва в България. Аз с нищо не съм виновен за това. И на пътя в момента ще видиш много повече нови Dacia-и отколкото VW.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: IronMaiden и 34 госта