Гаранция на автомобили втора употреба и автокъщите

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
gogogo79
Мнения: 255
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот gogogo79 » Съб 25 юни 2022 16:12


Как точно ще става гаранцията си е проблем на автотърговците. Да се информират какви са практиките по въпроса в уредените държави. Купувачът въобще не се интересува от такива детайли. Клиентът просто иска да си плати от там насетне да има спокойствие и да няма грижи.
„1) Автокъщата приема колата и я ремонтира в свой сервиз, с най-евтини части и набързо колкото да се крепи 1г.“- тоя вариант си прилича на това , което се практикува към момента със замаскиране на дефектите , да ти падне боята след първата автомивка , да ти лепи черно тиксо на таблото ,че като я запалиш да не видиш колко лампички светват и тн...
При положение ,че има възможност да се оставят фитбеци за автокъщата в мобиле и карс , които да не могат да се трият, винаги можеш да го нахраниш и така ако това е масова практика при тоя търговец му се срива имиджа и оттам приключва.




bbb12
Мнения: 122
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот bbb12 » Съб 25 юни 2022 18:35


Както е написал колегата gogogo79, гаранцията е проблем на автокъщата. Мен ни най-малко не ме интересуват техните проблеми. И не, клиента не може да си задели каквито и да било пари за последващи ремонти, защото самата идея за това е глупава. Стоката, каквато и да е тя се купува с цел използване, а не последващи занимавки с нея. Не вярвам някой да си купува кола с идеята да обикаля от сервиз на сервиз, да стои без превоз и това да му доставя удоволствие. След като си започнал определен бизнес следва да имаш необходимата подготовка и ресурс да го развиваш. Просто е.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот 777 » Съб 25 юни 2022 22:02


bbb12 написа:Както е написал колегата gogogo79, гаранцията е проблем на автокъщата.

Аз ти обяснявам в реалния свят как се реализират нещата. Защото гаранцията е проблем не само на автокъщата, а и на клиента. Ако има гаранция на думи, която реално се заобикаля в повечето случаи, значи все едно няма гаранция. И описах какви са вариантите за реализация за да се види, че не са особено надеждни. Особено тоя вариант клиентът да си направи ремонт където иска и да чака автокъщата да го плати. Малко като утопията с Каско да си купиш чисто нови части след инцидент на кола на 10г. Казват ти, че е овехтяла и съответно частите се плащат като процент. Ново огледало 200лв - ето ти 40лв.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот fur1ous » Съб 25 юни 2022 22:43


С Гаранция ще печелят повече пари и ще продават още по гадни коли. Ако се строшат както каза колегата гаранцията пада в/у тях - колата се вкарва и се прави да изкара до края на гаранцията с най евтиното налично + 100% 1 месец чакане, ,толкова е закона, най вероятно ще я връщат на 30-я ден за да ти е гадно и да чакаш, за да може ако има следващ път изобщо да не им се обадиш.

Другото дето клиента си вкарва колата в който си иска сервиз не се нарича гаранция и няма как да се случи.


gogogo79
Мнения: 255
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот gogogo79 » Съб 25 юни 2022 23:19


Нещата всъщност през последните години в тази насока(относно продажбата на вносни стоки втора употреба с гаранция) се развиват доста динамично. Факт е ,че от много време в Бг се продават лаптопи бизнес клас втора употреба , които ги внасят пакетно( когато някоя бизнес корпорация си обновява компютрите ги разкарва пакетно срещу ниска цена). Фирма в Бг ги купува и ги прадва на дребно тук с гаранция 1-2 години. Оставят си най- зле изглеждащите външно екземпляри(които нямат продаваем, търговски вид) за донори видеокарти , дъна , процесори , дислеи и т.н. и си действат. Климатици втора употреба Японски пак с гаранция и т.н. Да знам, че ще ми кажете че сравнявам кокошки с коне ...но ми е все тая. Темата не е за това да се дават бизнес решения на Джамбазите.


bbb12
Мнения: 122
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот bbb12 » Нед 26 юни 2022 0:39


В реалния свят явно хората са си го реализирали. Не виждам какво има да си обясняваме и да говорим в сегашно време за нещо, което го няма у нас. За да се реализира, трябва да има работещи институции и да се създаде нужната нормативна уредба. Въпрос на работа и желание. Елементарно и основно правило на пазарната икономика е предлагането на по-добър продукт от конкуренцията. Никой нормален бизнесмен не иска да си прецаква клиентите, просто защото ще ги изгуби. Подобни постановки, като описаните по-горе са характерни за монополистични и олигополистични пазари, и в частност картели. Разбира се, нито едното от изброените не е нормално. Автокъщите работят в сивия, че даже и тъмния сектор. Естествено, че при това положение изобщо не може да става и дума за гаранции, но не означава, че не трябва да има.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот 777 » Нед 26 юни 2022 9:53


bbb12 написа:За да се реализира, трябва да има работещи институции и да се създаде нужната нормативна уредба.

Формални приказки сякаш слушам някои политици от БСП, които от 30 години ги владеят тия изрази "трябва да има". С трябва да има и аз мога да ти опиша цял подреден свят. А дори в Германия и Австрия има автокъщи, които правят номера.


gogogo79
Мнения: 255
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Гаранция на автомобили втора употреба и автокъщите

Мнениеот gogogo79 » Нед 26 юни 2022 10:03


vocil написа:Темата може би е за некоректни автокъщи, не за приказки и мечти за гаранции на автомобили втора употреба.

Не са приказки и мечти . 1 година гаранция при закупуване на автомобили втора употреба в България съществува и се предлага . Въпросът е ,че не е задължително по закон и затова всеки търговец си решава дали да го прави или не. Не бих цитирал конкретни автотърговци , които предлагат тази услуга за да не правя реклама а и ще стане съвсем офф топик. Иначе не ми е проблем на лично съобщение да ви изпратя линк или линкове на такива търговци , които са си го написали ,че автомобилите ,които предлагат са с гаранция. И не , не става въпрос само за относително нови автомобили от сорта на офертите на dasweltauto .


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот Asko VW » Нед 26 юни 2022 12:37


Принципно има и една друга тема "Коректни автокъщи", където предполагам не е проблем да се споменат имената на такива. Стига да са наистина коректни, вкл. и към гаранцията, а не като прочетеш супер дребния шрифт да се окаже, че гаранцията покрива само крушките на мигачите и то със самоучастие на клиента (образно казано).
Иначе и аз съм на мнение, че трябват законодателни промени, с които да се въведе задължителна гаранция от около 1/2 - 1 г. Като същевременно се въведе някакъв минимално задължителен набор от повреди които гаранцията да покрива, за да не стане като с горепосочените мигачи :c020 .
Друг важен фактор е възможността за избор на клиента, дали да му се ремонтира колата или просто да я върне, в зависимост от ситуацията. Има голяма разлика между това на 4-тия месец след покупката да се разлопа турбото (съвсем примерно, не се хващайте за думата) и това на 20 км от автокъщата да блокира двигател или да се окаже, че не си купил една кола, а две съединени в един Франкенщайн.
Дали ще има хора, които ще купуват по-евтини коли, без гаранция, чрез врътка уж, че е от частно лице - да, дали ще се обявява по ниска стойност на сделката от реалната, с което гаранцията при необходимост от връщане на колата ще иде на кино - да, ще има такива и то не малко. Тук обаче отговорността си е изцяло на клиента избрал тази схема и съответно последствията са си за него.
Въпроса в случая е да се даде избор на клиентите и съответно някаква защита на изрядните и/или готови да платят повече, защото в момента нямаш никакъв избор и защита. Дали ще купиш екземпляр от ден модел за 25 или за 30 хил., гаранцията, че ще е читава бройка е една и съща - гаранция Франция.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот 777 » Нед 26 юни 2022 12:48


Автокъщи даващи гаранция има колкото искаш и сега. Само че тази гаранция е на думи. Като продавач на дини, който ти "гарантира" че са червени всичките.


bbb12
Мнения: 122
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот bbb12 » Нед 26 юни 2022 16:50


Гаранция на думи не е никаква гаранция. Естествено, че и в Германия има мошеници. Никой не си мисли, че там е някакъв идеален свят, но има огромна разлика с нашата дива действителност. Задължителна гаранция трябва да се въведе най-малкото, защото по този начин поетапно ще се разкара скрапа по улиците и селските тарикати в тоя бранш ще увяхнат.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4613
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот hvp800 » Пон 27 юни 2022 16:59


gogogo79 написа:Проблемът на нереформираната съдебна система е ,че не засяга едрите бизнес и престъпни интереси. А тези търгаши от автокъщите за щастие не са част от едрите риби и политически чадър над тях няма. Идеята на гаранцията е да се продават само и единствено читави коли . На нечитавите просто не им даваш гаранция и ги пращаш за износ някъде извън ЕС (в Африка или бившите Съветски републики да кажем). Според търговците в автокъщите , всичките им коли са читави. Това го твърдя на база на мои разговори с тях в качеството ми на потенциален купувач. Не разбирам в случая ... аз трябва ли да съм Марсианец , защото не искам келешчето да ме гледа в очите и да ме лъже ?


При един читав ГТП повечето морги ще изчезнат , ама тогава “бедния човечец” вместо БМВ ще е принуден да си купи Дачия. Дали ще е доволен ?
А защо едно БМВ е дошло в бг ( нали сме бедни) , а не е останало в “Бяла Европа” ? Май намесата на държавата няма да е добре за “обикновения българин” , който е решил да даде 20 и повече хилядарки за кола N-та употреба. Как мислиш ?


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2114
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Некоректни автокъщи!

Мнениеот Petrolhead » Пон 27 юни 2022 17:12


всеки който се е занимавал с продаването на коли в България ще ви каже, че българския клиент иска да бъде мамен.
има 2 неща, които се гледат:
1. цената
2. марката

в този ред.

десетки пъти ми се е случвало да обяснявам защо не трябва се купува точно тази кола. никакъв шанс. клиентът иска да чуе само, че колата е запазена и на малко километри.
може от нея да висят парчета кит, може под нея да има локва масло, може да не се затваря багажника. абсолютно никакво значение, ако е правилната марка, на ниска цена, всичко се купува.
каквото търсенето, такова и предлагането


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Гаранция на автомобили втора употреба и автокъщите

Мнениеот cecoa1 » Пон 27 юни 2022 19:12


Много са факторите, няма как са стане всичко цветя и рози от днес за утре... Според мен, едно добро и сравнително лесно начало, е да се спре с връщането на километражите.
Ако просто човек може да погледне историята на задължителните ГТП(което предполага някаква свързаност на бази данни от различните държави, поне в ЕС), то все може да си направи някакви изводи, дори без да е специалист. Отделно, е хубаво да се знае и броя на предишните собственици(в Германия го пише в талона, че даже и имена, адреси...не знам обаче как това кореспондира с новите закони за защита на лични данни).
...
Това с пробега според мен е много важна основа, ако го има, ще могат да се обяснят и много от аномалиите с цените...


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Гаранция на автомобили втора употреба и автокъщите

Мнениеот 777 » Пон 27 юни 2022 22:37


Опасявам се, че дори Германия не изпитва голямо желание да предава информация за пробега на колите си, защото знаят, че ще си подбият пазара. Колите на 400-500хил км в момента се продават успешно за сравнително добри пари. Ако има свързана БД, купувачите при нас ще започнат да не ги искат или да ги купуват на доста по-ниски цени, което косвено ще е загуба за икономиката им. Нищо не пречеше още преди години да създадат закони и свързаност на ниво ЕС и да има информация за пробег от ГТП на всяка кола по VIN.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bluedim, filizka, IronMaiden, rossko088 и 143 госта