Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
SNap92
Мнения: 2
Регистриран на: Чет 18 авг 2022 10:29
Автомобил:
Двигател:

Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот SNap92 » Чет 18 авг 2022 10:52


Здравейте,

Преди 6 години си взех книжката и до сега не ми се е налагало да си вземам кола, но и това време дойде.
Гледайки из офертите на мобиле мн. ми хареса VW Touareg като външно тяло и вътре как изглежда.

Знам че за нов шофьор много хора биха казали че да се качвам направо на Touareg като първа кола е малко пресилено, но имах възможността да се кача на един и изключително ми хареса преживяването.
Много ми хареса колко масивна е отвътре и колко практична е и има страшно мн място, удобна беше както отпреде така и отзаде за пасажери.
Хареса ми и че не беше мн пъргава в сравнение със спарк колите които съм карал из софия (предимно електрички VW e-up), което изключително мн ме устройва защото съм леко по муден щофьор и не харесвам да развивам високи скорости (най много съм дигал до 100 :D )

Бюджета ми е към 10,000лв и гледайки обявите има няколко на тая цена от 2007-2009, като се има впредвид че аз търся САМО и ЕДИНСТВЕНО със автоматична скоростна кутия (не мога и не желая да карам ръчна).
Това което забелязах е че всички от обявените коли бяха дизели 2.5TDI и 3.0 (нито един с бензин или с газ), проблемни ли са или принципно само с такива двигатели са били правени Touareg-зите през 2007-2009?

Това което искам да питам също е, какво мога да очаквам от такъв вид кола? Какви са най-честите проблеми които тя има? Много ли е по скъпа за поддръжка в сравнение с други коли от подобна класа?

Изключително много се извинявам ако задавам глупави въпроси или раздразвам някого, изобщо не съм вещ в сферата на колите и никога не съм имал голям интерес към нея, просто в момента ще ми се наложи да си взема автомобил с цел да стигам от точка А до точка Б (предимно извънградско), не го вземам да ми е кеф или да превличам внимание а просто като средство за предвижване.




thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот thanis » Чет 18 авг 2022 12:30


Здравей,

Туарезите от тези години за тези пари, общо взето са си тиктакащи бомби. Ако финансовата част не е проблем, всичко друго няма смисъл да се коментира, защото с пари се оправя каквото и да му има.
Скъпи са за поддръжка този клас автомобили, Туарега сам по себе си не е в ниската категория на разходи. Може да има проблеми с кутия, наводняване, електроника, ЕКУ, дюзи, турбо, маркучи, охлаждаща система и т.н. Но общо взето премиум джип от тези години за тези пари ще има същите или еквивалентни проблеми. Истински запазени и читави автомобили от тези години са около 3-4 пъти по-скъпи от бюджета ти. Изводите си прави сам. Понякога не е грешка да си вземеш кола и да я оправяш с времето, но трябва да си наясно на какво хоро се хващаш.

Също така има огромно значение, за колко км на година говорим като цяло. Това не са автомобили да се карат по 5к на година.

Ако бюджета ти е 10к и нямаш заделени поне още 5-6, бих ти препоръчал просто да смениш класа автомобил.

И за последно, ако парите не са проблем, ще си намериш читав майстори и ще и се радваш.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот fur1ous » Чет 18 авг 2022 12:43


На Туарега и като цяло кола автомат до 10 000лв. имай предвид,че само евентуален ремонт на автоматичната скоростна кутия може да стигне 6000 лв.

Иначе на 2.5TDI му се носи славата,че е един от най-ненадеждните двигатели на VW.
Има доста meme-та в нета :mhihi

Иначе за поддръжка само гумите са ти 1.5к лв. за Туарега.

А и не разбирам защо ти е автомат като ще караш предимно извънградско, то извънградско слагаш 5 или 6 и с километри не ти се налага да пипаш нищо :drive

6237c515e4189188512ae0d359c14450.jpg
6237c515e4189188512ae0d359c14450.jpg (63.39 KиБ) Видяна 1756 пъти


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот hooligan_sk » Чет 18 авг 2022 14:50


Поддръжката е сходна с другите SUV-вове от този клас и период. Подготви се психически, за около 10 000лв годишно и 2-3 месеца в бокса. Може и да не се наложи, но ще е въпрос на шанс, повечето си искат своето. Много сложен и свръх амортизиран автомобил. :th_up


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4246
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот tdi fen » Чет 18 авг 2022 14:57


сумата е голяма за смяна на вериги ако е с въздушно окачване също ремонтите са скъпи


SNap92
Мнения: 2
Регистриран на: Чет 18 авг 2022 10:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот SNap92 » Чет 18 авг 2022 15:05


Мале хора, благодаря много за уточненията, очевидно правилно са ми казвали да не си вземам такова за като първа кола. Предполагам че ще се насоча към нещо друго!


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4246
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот tdi fen » Чет 18 авг 2022 15:27


вземи си honda cr-v бензин


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8385
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот samo_pechka » Чет 18 авг 2022 15:42


Аз съм заглеждал туарег за работна кола ( теглене на ремаркета предимно) . Ако е за мен, бих гледал да е с ръчна кутия ( задължително !! ) , да е 2.5 ( имам си причина да е такъв) , да е на пружини и да е фейс.
Има някои неща които наистина са кофти изпълнени при туарег, има си слаби места, недостатъци и т.н. но както са казали "братята" роми, две убав на едно няма .
Правилен съвет е за ЦРВ бензин. Като цяло са добри коли .


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот hooligan_sk » Чет 18 авг 2022 16:23


За 10К, SUV автомат... Що годе съвременно компактно сув-че, отива 20-30К. И CR-V и Тигуан и тн. В този бюджет, най-луксозното, което да е сравнително поносимо за поддръжка, е нещо като Пасат Б6/Супърб. :gruebel


Потребителски аватар
Vidol Nikolov
Мнения: 2148
Регистриран на: Чет 22 яну 2009 12:22
Автомобил: Jetta 1.6
Двигател: PN
Местоположение: ---

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот Vidol Nikolov » Чет 18 авг 2022 16:35


След като търсиш бензин и газ се насочи към Порше Кайен с 3.2 бенз за някоя хилка отгоре. Поне вътре не е толкова скапано, като в Туарег и все пак си е Порше.
Приличен избор е ЦРВ 2008/9, но за 10 ще е тотал.
Общо взето за тези пари може да се вземе някое постно А4 Б8 нов внос дизел, Пасат или нещо друго от ВАГ групата, сред като ти е приоритет.
Туарег за 10к ще е тотален таласъм.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот cecoa1 » Чет 18 авг 2022 18:27


Моят съвет е, да си формулираш по-добре питането, евентуално и темата може да се преименува....
Ако искаш добри съвети за возило, то е добре да кажеш как ще го ползваш, какво точно ти трябва, колко пари ти се дават и подобни подробности.
Трябва ли да е джип, 4х4, лукс, проходимост, скорост, мощност, икономичност, пространство?! И


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот bbb12 » Чет 18 авг 2022 21:40


Не бих се наел да ти дам съвет за конкретна марка или модел, защото не се имам за специалист в сферата на автомобилите. Мога да ти посоча обаче някои не бих казал съвети, но да речем отправни точки, вече ти ще си решиш какво е релевантно за теб и с какво ще се съобразиш.
- какъвто и да ти е бюджета, във всички случаи си остави едни поне 2 хил. лева за обслужване, гуми, належащи ремонти, евентуално регистрации и т.н.
- на каквато и кола да се спреш, силно препоръчително е да я прегледаш в официален сервиз на марката преди покупката. Ако ти откажат, по-добре се откажи и ти от колата. Не се съгласявай на оглед в сервиз предложен от търговеца.
- не се навивай да вземаш кола с явни проблеми. Да - всичко се оправя, но ако има кой да ти го оправи. Читавите майстори са огромен кът и в общия случай ще се окажеш в ситуация, че имаш пари, плащаш си, а накрая пак нямаш кола. Да не говорим за нервите и загубеното време.
- щом ще караш извънградско, гледай автомобила да е поне 120 к.с., че и нагоре, за да можеш да изпреварваш сравнително нормално. Това не означава, разбира се, да правиш рискови маневри.
- поне според мен е хубаво колата да има багажник. Колкото по-голям, толкова по-добре. В тази връзка помисли дали да не е комби. На мен веднъж годишно ми се налага да превозя нещо по-обемно, но няма нужда нито да се моля на някой, нито да търся разни други варианти. Разбира се, това е чисто субективно.

Поразгледай обявите и може да постнеш тук линкове. Има доста колеги, които с радост ще ти дадат инфо за конкретните екземпляри.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот fur1ous » Пет 19 авг 2022 0:31


Аз съм съгласен с горното освен с комбито, да си купиш комби и да го ползваш веднъж годишно по предназначение за мен е глупаво. Всеки хечбек или спортбек ще ти върши работа с пуснати задни седалки щом ти се налага веднъж годишно да пренесеш багаж.


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот Каспър » Пет 19 авг 2022 8:26


https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv ... nt-1328218
Автора да прочете горната прясна статия и ще разбере защо са му казали да бяга от такива коли с този бюджет.
Иначе при джипка за 10к, едни допълнителни 5к идват веднага с първите такси, регистрация, застраховки, гуми и обслужвания, за да стъпи на пътя и да тръгне. Ремонт винаги ще излезне на кола от този тип закупена за такава мижава пара, така че още едни 5к в джоба, ако не иска да стой пред блока.
Или иначе казано за джипка за 10к, трябва да имаш бюджет около 20к в момента на покупката и всяка година по около 10к без горивото за да поддържаш гъзарията :mhihi


Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 670
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: Нов шофьор искащ да си купи Touareg

Мнениеот jordan17772 » Пет 19 авг 2022 8:33


В момента цените са толкова надути, че не е за купуване сега. С тия пари може да си позволи малкия тоарег - голф 5 или 6 :mhihi



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: madmen и 150 госта