Избор на семеен автомобил (до 40к)

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
ventsi34
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 20 авг 2009 9:42
Автомобил: VW Golf MK5
Двигател: 1900 TDI BLS
Местоположение: Кърджали

Re: Избор на семеен автомобил (около 40к)

Мнениеот ventsi34 » Чет 17 мар 2022 15:58


Вече говорих с дилър на Шкода за нова Октавия. Просто новия модел ми хареса и реших да опитам. Конфигурирах си високо ниво на оборудване (не помня точно как му беше името, но беше преди VRS) 2.0TDI 200к.с. 4x4 DSG. Цената беше 78, но ми казаха, че ще ми я дадът на 73. При 25 000 първоначална вноска и около 5 000 остатъчна месечната вноска на колата за 5 години беше 970 лева (не съм сигурен дали това е с включено каско или не). В крайна сметка като се замислих ми се стори доста соленко, не ме разбирайте погрешно, не е проблем да го покрия това като разход, но дали наистина си заслужава. На запад предполагам си заслужава, защото ако караш стара кола и нещо се случи с нея труда е доста по-скъп. Относно авточастите мога да взема всичко с отстъпките на най-оборотните майстори, да знам че това е проблем при голяма част от сервизите, защото те искат да получат тази отстъпка, но при по-големи ремонти се намират още сервизи, с които човек може да се договори. Та от тези гледни точки, смятам, че дори и да стане нещо по-голямо в България е по-различно спрямо запада. За мен в България си заслужава да вземеш нов автомобил ако не се интересуваш от автомобили и не искаш да те лъжат назад-напред, а просто да караш без да го мислиш.

Тук ме впечетли една обява, но мисля да я пропусна само поради големия пробег на този автомобил. Този модел, ме кефи защото има всичко, което ме кефи. HL, TDI 190 к.с., 4x4, DSG, дигитален километраж:
https://www.dasweltauto.bg/vehicle/2000 ... 3Fpage%3D2

Относно ванчетата съм ги гледал, но някак не ме грабват. За мен е важно и автомобила да изглежда добре и да ме грабва.
Други модели които гледах:

VW Arteon Shooting Break - обаче тези купета са след 2020 година и май няма да ме огрее за такъв
Mercedes C-class - много ми харесва, но задната седалка ми се струва много тясна и багажника е супер малък в литри.

Какво не ми харесва:
Mercedes Е-class - голям грозобойник е това комби
BMW нямам идея как са, но много изчезват целите коли там, а следователно нямам представа и как са
Honda CR-V - знам, че е много здрава, но също не е по мой вкус.
Octavia 3 фейслифт - много ме дразни с тия разделени фарове

Други варианти са да търся:
Golf Комби, Seat Leon Combi или нещо с около или над 600 литра багажник, но пак са от по-ниския клас от пасата, а сметам че това ще има значителна разлика в комфорта.

Много е обвързващо със следене поведението на колато това чистене на DPF-а, то аз хубаво ще го следя, но предвид, че и жена ми ще я кара там ще е трудно. За това ще е хубаво да имам и някоя добра бензинова алтернатива. Въпреки, че ако смятам разликата в разхода, 2-3 литра бензин в повече на 100 километра по 20-25к които правя аз излиза около 1500-2200 лева за горив в повече, ако това се отдели за нов DPF в краен случай г/д на 3 години ще може да се заменя.




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1369
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот fur1ous » Чет 17 мар 2022 16:09


Виж някой Mercedes CLS щом харесваш Shooting Break

Или

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=noymre


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на семеен автомобил (около 40к)

Мнениеот 777 » Чет 17 мар 2022 16:55


ventsi34 написа:Много е обвързващо със следене поведението на колато това чистене на DPF-а, то аз хубаво ще го следя, но предвид, че и жена ми ще я кара там ще е трудно. За това ще е хубаво да имам и някоя добра бензинова алтернатива. Въпреки, че ако смятам разликата в разхода, 2-3 литра бензин в повече на 100 километра по 20-25к които правя аз излиза около 1500-2200 лева за горив в повече, ако това се отдели за нов DPF в краен случай г/д на 3 години ще може да се заменя.

Не знам каква е тая DPF хипноза. Значи смяташ, че като имаш дизел 10% от времето ти ще отива да мислиш за DPF-а - как е, добре ли е, запушил ли се е, днес регенерира ли. Може и да го сънуваш. Че и на 3г ще го сменяш... Странно как 10-15 годишни коли карат с оригиналния.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот Чудомир » Чет 17 мар 2022 21:43


38 000 за 7годишен пасат на 180х - след още 7 години ще е на 320х, ако караш по 20х на година, и ще има 8 000 пазарна стойност, по-скоро по-малко. Ще ги изхарчил 30 000 за обезценка и Х за поддръжка
73 000 за нова Октавия, която след 7 години ще е на 140 хил и ще има около 38 пазарна стойност (колкото Пасата, но ще е с по-малко км) - ще си изгубил в обезценка 35 000, но няма да си дал почти никакви в извънгаранционна поддръжка. 5 000 повече за 7 години не ми се струват такава голяма набудка, стига да имаш гребенче за толкова ценна брада.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот 777 » Чет 17 мар 2022 21:56


В по-нормални времена би трябвало в сметката да се включи и лихва на тия 73000 (дали като заем или пропусната от влог). В днешно време е неясно понятие.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8310
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот Stivi » Чет 17 мар 2022 22:07


Чудомир написа:73 000 за нова Октавия,ще си изгубил в обезценка 35 000, но няма да си дал почти никакви... .

А каското включваш ли го в сметките, или ще го кара без !? Понеже за разликата от 35 000 лв. при 4% е едни 1400 лв. на година :a045


ventsi34
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 20 авг 2009 9:42
Автомобил: VW Golf MK5
Двигател: 1900 TDI BLS
Местоположение: Кърджали

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот ventsi34 » Чет 17 мар 2022 22:45


И 7 години ще карам голф с раница, а не пасат. За мен има разлика.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3931
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот joro_kem » Чет 17 мар 2022 22:50


Май ти е по-важно как ще изглеждаш отстрани... Доста обосновани гледни точки се изложиха в темата, интересно ми е какво ще предприемеш и дали.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6170
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Избор на семеен автомобил (около 40к)

Мнениеот VWGT » Чет 17 мар 2022 22:58


ventsi34 написа:Тук ме впечетли една обява, но мисля да я пропусна само поради големия пробег на този автомобил. Този модел, ме кефи защото има всичко, което ме кефи. HL, TDI 190 к.с., 4x4, DSG, дигитален километраж:
https://www.dasweltauto.bg/vehicle/2000 ... 3Fpage%3D2

Пф, цените са жестоки, но явно поради задълбочаващите се проблеми в производството на нови автомобили ще е така.
Кофти момент за покупка.

ventsi34 написа:Много е обвързващо със следене поведението на колато това чистене на DPF-а, то аз хубаво ще го следя, но предвид, че и жена ми ще я кара там ще е трудно. За това ще е хубаво да имам и някоя добра бензинова алтернатива. Въпреки, че ако смятам разликата в разхода, 2-3 литра бензин в повече на 100 километра по 20-25к които правя аз излиза около 1500-2200 лева за горив в повече, ако това се отдели за нов DPF в краен случай г/д на 3 години ще може да се заменя.


Да отписваш дизела заради ДПФ-а не е сериозно. Приеми, че хората във форума са малко по-големи маниаци отколкото е необходимо :) В "живия живот" дизелите се карат без такива драми по изчакване, замерване, чистене и тн. На прима виста се сещам за едно 20 автомобила от моето обкръжение, които не знаят в какъв цвят свети ДПФ лампата. И да прекъснеш регенерация, после си продължава. Сега, ако караш само и единствено градско ... не знам, такъв познат нямам :)


По въпроса с новата кола, лизинга си е лизинг, каското е отделно и е по цени и условия на лизингодателя.
Какви ще са цените след 5 години на едната или другата опция нямам идея. В шантави времена живеем.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот Чудомир » Чет 17 мар 2022 23:01


Мисля, че не беше нужно да пиша, че сметката не е направена до последното пени, а отгоре-отгоре. Първите 1400 горница за скъпото каско на Окставията във варианта с Пасата ще отидат в смяната на съединител, вторите 1400 в смяната на ремъка, третите 1400 ще идат вместо за по-скъпо каско за комплекта нови гуми, масло и свещи, спирачки непосредствено след закупуване на Пасата и т.н.

Калкулацията в детайл може да си я направи само питащият.

ventsi34 написа:И 7 години ще карам голф с раница, а не пасат. За мен има разлика.

Щом е така, мога да ти кажа, че в Артеон Шутинг Брейк в сравнение с грозната Е-Класа ще си в нещо средно между изпикалник за болница и настъпена принцеса с кайма.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6170
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот VWGT » Чет 17 мар 2022 23:06


Новата Шкода колко време ще се чака? Хора от форума бяха писали, че вагените се чакат по 12 месеца и повече. Това сигурно също е част от уравнението.


ventsi34
Мнения: 158
Регистриран на: Чет 20 авг 2009 9:42
Автомобил: VW Golf MK5
Двигател: 1900 TDI BLS
Местоположение: Кърджали

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот ventsi34 » Чет 17 мар 2022 23:18


Не съм го говорил с тях това, но със сигурност нямам проблем до 1 година, не ми е толкова спешно.

Не съм и от хората, за които е важно как ще изглеждам, а да ми е комфортно и хубаво докато пътувам.

Относно дизела не че съм го отписал, но когато колата е на 200 000 километра е потенциално да започнат такива проблеми.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2394
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот StS » Чет 17 мар 2022 23:19


Все още е 1г, с опцията да стане повече или да спрат поръчките - данни от последните 2-3 дни...


vocil
Мнения: 251
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот vocil » Пет 18 мар 2022 0:39


Поредната забавна тема и само търкане на пръстите и клавиатурата. Много противоречия :
Мога да отделя 40 000 само за кола, което предполага вземането на много и различни решение за изкарването им, но не мога да реша каква и ще питам по форумите и даже там ще се размотавам вече седмица без идея.
Познавам всички оригинални вносители на авточасти и вместо да ги питам за съвет тях, като по вещи, аз само си говоря.
Аз питах за нова Шкода, но толкова и разбрах с каско ли, без каско ли, с пари ли... Въобще и толкова съм имал желание да питам и да купувам.
Нямам идея каква кола да си купя, но когато колегите от форума ми предложат нещо, казвам че примерно е голф с раница
И още много противоречия мога да изброя..
Относно покупката на автомобил :
Преценяваш бюджет.
Виждаш какво можеш да си вземеш за него.
Харесваш си което на теб ти харесва,. Ти ще си я караш.
Търсиш мнение от опитни хора за това, което си избрал.
Гледаш, обикаляш, сервиз и купуваш.
Почваш да караш.
И ако имаш 50% най-малко късмет, всичко е Ок.


ilkapavlova
Мнения: 38
Регистриран на: Нед 28 фев 2016 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на семеен автомобил (до 40к)

Мнениеот ilkapavlova » Пет 18 мар 2022 9:36


Взе ми думите от устата.Иначе ,много интересна тема ,въпреки че след 2 фолксвагена , отдавна имам 2 от други марки .Поучително е , каквото и друго да караш!



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта