Закупуване и внос на автомобил от Германия

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
ZvEr4O_MaN
Мнения: 270
Регистриран на: Съб 05 апр 2008 19:39
Автомобил: Vw Passat B6 CR 2009
Двигател: CBAB
Местоположение: Русе

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот ZvEr4O_MaN » Пет 06 дек 2013 23:54


Много умно изказване с кандилото мерси :),а особено за Дунава.




Banicharka
Мнения: 49
Регистриран на: Пон 28 яну 2013 12:12
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Banicharka » Съб 07 дек 2013 0:48


Колеги на границатас между Румъния-България като се прибираме от Европа сприра ли се за проверка на багаж в случая микробус? Дали гледат с какво е натоварен и правят ли проблем ако е натоварен с повече гуми?

Влад77 гледам много се заяждаш, време ти е за почивка май ?! Въпроса ми е свързан със темата защото бусе ще се купува от немско и ще има прикачена кола с платформа зад него. ОК ?

Последна промяна от Banicharka на Нед 08 дек 2013 13:43, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Пприбиране на кола от Германия до България

Мнениеот icoico » Съб 07 дек 2013 11:33


ZvEr4O_MaN написа:Здравейте колеги.
Интересуваме прибирането на кола с Бг номера от Германия с изтекъл годишен технически преглед,но с валидна ГО (гражданска отговорност).
Какви и как са възможностите за благополучно и безпроблемно прибиране до България.


Жокер: изтеклият преглед е основание за регресен иск от застрахователя при евентуално произшествие. Нещата са на кантар...случвало се е да ми искат талон за преглед маджарите, а и нашите ченгета редовно киснат след ГКПП за такива лесни пари, предполагам получават информация от някой митничар :a045 . Въпрос на късмет, най-вече да не стане някакво ПТП, че тогава си в киреча...

Последна промяна от Vlad777 на Съб Дек 07, 2013 10:56, променена общо 1 път
Това какво общо има с вноса на автомобил?


Има, има...както казваше един познат "карам бус, пълен с хладнилници, хладилниците с микровълнови печки, а печките с обувки" :mhihi :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
bulr1dr
Мнения: 397
Регистриран на: Пет 07 апр 2006 14:45
Автомобил: Mk1 Cab 1987 + MkV R32 2008
Двигател: от 1600 до 3200
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот bulr1dr » Пон 10 фев 2014 22:14


Здравейте Колеги :)

имам едно питане, дано да можете да помогнете. Казусът е следния: Ще купувам или по-точно купих кола за майката на приятелката ми. Тя превежда парите, тя ще кара колата аз само я докарвам и следователно цоловите номера и договора са на мое име. Купуваме я от БМВ Мюнхен, демек фирма. Та по какъв начин ще можем да регистрираме колата на нейно име в България?

Мислех си да направим договора на нейно име, но тогава как седят нещата с цоловите номера може ли те да са на мое име а колата да е нейна?

Също така си мислех да вкарам колата като моя и в БГ пред КАТ да представя измислен договор с нейното име (преди година купувах кола от Германия и помня, че попълнихме договора с немеца на капака на колата само двамата, подписахме се и това беше:)) В този случай обаче не знам как седят нещата като връщам номерата в КАТ.

Посъветвайте какво мога да направя в този случай. Иска ни се просто да избегнем цялата лудница и такси с нотариусите в България.

Благодаря ви предварително :th_up


Потребителски аватар
stinbg
Мнения: 70
Регистриран на: Сря 26 сеп 2012 18:37
Автомобил: Passat B6
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот stinbg » Вто 11 фев 2014 17:17


Има малка промяна при пълномощните - вече не важат. Поне в Бон отказаха да пишат кола на чуждо име в отсъствие на собственика с нотариално заверено и преведено пълномощно. Позоваха се на някаква промяна в закона. Това естествено не означава, че някъде, някоя лелка няма да ви пусне, но ако е стриктна и следи законите явно не би трябвало.
Спасението дойде в България - след като транзитния талон беше на мое име от една фирма занимаваща се с внос на автомобили срещу скромните 100 лева нагласиха така нещата, че записаха колата на новия собственик без да се налага предварителна регистрация и плащане при нотариус (тоест новия собственик с документите от фирмата директно си регистрира сам колата в КАТ). Това също е вариант - само не знам в КАТ София дали би минал този номер. За Бургас знам че става.

Червените номера няма значение на чие име са - те са само за транспорта и не правят никой собственик на автомобила.


Потребителски аватар
bulr1dr
Мнения: 397
Регистриран на: Пет 07 апр 2006 14:45
Автомобил: Mk1 Cab 1987 + MkV R32 2008
Двигател: от 1600 до 3200
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот bulr1dr » Вто 11 фев 2014 20:40


Благодаря ви колеги за бързите отговори :) Принципно ще е доста сложно с пълномощното от България, тъй като ние живеем в Германия и ще трябва да се пращат по куриери експресно и т.н. Ако номерата няма значение на кое име са, то в България се пише един договор фиктивен и направо тя си я регистрира в КАТ.

Иначе ако аз я регистрирам, какви са таксите за прехвърляне при нотариус след това горе долу (от много време не съм ходил)? И също така как седят нещата с данъчното, да не вземат да ми я зачислят на мен :)


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот PabloEscobar » Вто 11 фев 2014 21:13


Що се отнася до червените номера как ще пишете, който искате като получавате нов рег. талон с имената по договор както е писано?

Последна промяна от PabloEscobar на Сря 12 фев 2014 11:17, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
stinbg
Мнения: 70
Регистриран на: Сря 26 сеп 2012 18:37
Автомобил: Passat B6
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот stinbg » Сря 12 фев 2014 9:28


Ами както сам спомена, след като имаш пълномощно, явно човека собственик го няма наоколо. Ти обаче си там и ще караш въпросната кола и по пътя може да стане беля или просто да те снимат n-брой камери - естествено, че задълженото лице трябва да си ти а не някой някъде да отговаря за твоите действия - това е и причината колата да е собственост на някой, докато застраховката и транзитните номера на друг. И не ти го пиша това само защото седя и си разсъждавам, а защото съм го правил няколко пъти именно с кола закупена от Германия.


Потребителски аватар
kapitango
Мнения: 113
Регистриран на: Нед 18 фев 2007 19:25
Автомобил: Audi S6 plus
Двигател: V8 AHK
Местоположение: Плевен

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот kapitango » Пет 07 мар 2014 17:56


Здравейте, прочетох темата но за да съм сигурен, че съм разбрал всичко ще напиша последователността и ако някъде греша ще съм благодарен да ме поправите.
Търся си сравнително рядък автомобил и намерих такъв в германия. Обадих се на собственика за да го разпитам за подробности и да уточним кога да отида за да прегледам автомобила на място и евентуално да го купя. Лошото е че немеца е търговски представител и ми обясни, че единствените дни, в които си е в къщи и може да стане покупко-продажбата са петък, събота и неделя. В случая за да се оправят всички документи единствения ден остава петъка.
Обясни ми че колата има валидна застраховка и ТЮВ до 10 месец 2014г. Това не знам на мен от каква полза мие?
1. В случай, че след като направя диагностика, прегледам колата и реша да я купя, то заедно с швабата трябва да отидем до Zulasung-а и там да ми издадат червени транспортни номера и застраховка??
2. До колкото разбрах това с Zulasung-а трябва да се случи максимум до 12.00 часа на обяд??
3. Какви документи попълваме за покупко продажбата, от къде се взимат и с какви документи трябва да тръгна с колата на път за България?
4. Кога трябва да осъществим плащането.
5. Има ли начин швабата да извади транспортните номера предварително?
Благодаря предварително.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот samo_pechka » Пет 07 мар 2014 18:43


Прави се покупко-продажбен договор ( има готови бланки ) , тогава се извършва и плащането, в него момент той тр да ти предаде големия талон , малкия и док. за преглед и газове.Както и ключовете . Аз съм процедирал с вариант да отидем до Цуласунга двамата , той си отчислява колата и смъква номерата , през това време колата стои на паркинга на Цуласунгщеле-то , оправям си документите на място ( става бързо, тр ти лична карта и док. на колата , кауффетраг-а е за Бг- там ще ти тр ) ) оттам - често в близост до тях има агенти/кабинки за направа на номера и застраховки ( ще ти трябва). Връщаш се , слагаш номерата и минаваш една проверка за автомобила ( номер купе , номера рег.) лепват ти стикерчето на номера и си готов за път . Напоследък ползвам услуги на агенти-комисионери за цялата галимация . Плащам малко отгоре, ма става доста по-бързо :bowdown И не се занимаваш абс. с нищо ,като стане готова ,направо сядаш и тръгваш .
П.п. със сигурност си изтървам нещо , колеги да ме поправят ...Може и самия продавач да се ангажира от-до да ти свърши работата , както се разберете .


Потребителски аватар
bulr1dr
Мнения: 397
Регистриран на: Пет 07 апр 2006 14:45
Автомобил: Mk1 Cab 1987 + MkV R32 2008
Двигател: от 1600 до 3200
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот bulr1dr » Пет 07 мар 2014 18:53


kapitango написа:Здравейте, прочетох темата но за да съм сигурен, че съм разбрал всичко ще напиша последователността и ако някъде греша ще съм благодарен да ме поправите.
Търся си сравнително рядък автомобил и намерих такъв в германия. Обадих се на собственика за да го разпитам за подробности и да уточним кога да отида за да прегледам автомобила на място и евентуално да го купя. Лошото е че немеца е търговски представител и ми обясни, че единствените дни, в които си е в къщи и може да стане покупко-продажбата са петък, събота и неделя. В случая за да се оправят всички документи единствения ден остава петъка.
Обясни ми че колата има валидна застраховка и ТЮВ до 10 месец 2014г. Това не знам на мен от каква полза мие?
1. В случай, че след като направя диагностика, прегледам колата и реша да я купя, то заедно с швабата трябва да отидем до Zulasung-а и там да ми издадат червени транспортни номера и застраховка??
2. До колкото разбрах това с Zulasung-а трябва да се случи максимум до 12.00 часа на обяд??
3. Какви документи попълваме за покупко продажбата, от къде се взимат и с какви документи трябва да тръгна с колата на път за България?
4. Кога трябва да осъществим плащането.
5. Има ли начин швабата да извади транспортните номера предварително?
Благодаря предварително.



Здравейте колеги,

та да напиша какво стана при мен (колата вече е регистрирана в БГ :)) или как се оправих с различните имена и тн. Както каза колегата по-горе номерата не е нужно да са на името на човека който ще регистрира колата в БГ, трябва да са на името на този който ще я кара до БГ и само той може да ги вземе. В случая опълномощих БМВ Мюнхен да вземе номерата от мое име, майката на приятелката ми (собственичката на колата) подписа договора и го прати обратно сканиран по е-майл, аз отидох взех колата, закарах я до БГ и тя там с договора си я регистрира както си му е реда (номерата като се връщат няма никакво значение на кое име са).

Иначе да отговоря и на колегата:
1. Да, отивате заедно в Zullasungsstelle-то, той я отписва, плаща и данъците и връща номерата (ако е била регистрирана въобще, ако не е това отпада). След това ти си правиш застраховка и взимаш номера (като ти дават номерата обикновено ти правят директно и застраховката с тях. ВАЖНО Колата трябва да има валиден ТÜV за да ти изкарат временни номера) и с тях отиваш да си вземеш новия талон така да се каже (в който е вписано твоето име и временните номера).
2. Не, трябва да е просто в работното им време (просто обикновено работят до рано).
3. За България тръгваш с договора за покупко-продажба (може да принтираш един примерен от немското мобиле, попълвате го двамата, може и на капака на колата :) и готово, няма нотариуси и т.н.) и новия талон и застраховката на номерата.
4. Когато искате :)
5. Има, но трябва да му попълниш пълномощно, което трябва да стане лично, демек ако не си в Германия преди това няма как. Цялата процедура по взимането на номерата и прехвърлянето обаче не отнема повече от час и половина в пиков час :)

Няма какво да се притесняваш, накратко: Пробваш колата, харесва ти, попълвате договор, отписвате колата, правиш номера (със застраховка), регистрираш я временно, караш я в България директно в КАТ и я регистрираш :)


Потребителски аватар
kapitango
Мнения: 113
Регистриран на: Нед 18 фев 2007 19:25
Автомобил: Audi S6 plus
Двигател: V8 AHK
Местоположение: Плевен

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот kapitango » Пет 07 мар 2014 20:05


Много ви благодаря за отговорите.
Препоръчайте ми маршрут за връщане с най-малко такси. Отправната точка е Дрезден и трябва да стигна до Плевен. По Гугъл мапс гледах най-пряко излиза през Чехия, Австрия, Унгария, Румъния, и през Видин или Оряхово влизам в БГ.
Гледам, че във всичките държави се плаща винетка но само за Чехия не открих цената. В Австрия-8,5 евро, Унгария-3 евро, Румъния-3 евро.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот samo_pechka » Пет 07 мар 2014 20:34


http://www.vinetki.eu/. Не съм пътувал до Дрезден скоро ( него край ) . Минавал съм през Чехия и Словакия , пробвал съм и през Австрия , Германия. Има вариант и през Сърбия .Ако ще е през Румъния , през Ченад ,Тимишоара и т.н. до Видин , не знам как е пътя в Българско обаче , да не се окаже ,че през Сръбско да е по-добрия вариант , София и т.н.. Аз се движа до Гюргево , него го знам как е и ми е удобно.


Потребителски аватар
stinbg
Мнения: 70
Регистриран на: Сря 26 сеп 2012 18:37
Автомобил: Passat B6
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот stinbg » Пет 07 мар 2014 21:50


Пътувал съм от Дрезден и там най-прекия път е през Чехия, само им е малко кофти магистралата, но в Словакия е ОК. После през Унгария (магистрала) и ако търсиш най-евтиния и кратък маршрут Румъния и моста Видин или Русе. Минавал съм и по двата, кофтито на Румъния е, че не се плащат магистрали, но то е защото нямат :smile - плаща се само винетката. Има магистрален участък на входа на Румъния откъм Унгария и малко преди Букурещ. Останалото е междуградски път, като ако пътуваш към Видин е кофти заради Карпатите и множеството села по пътя, моста се плаща също но не помня колко - около 10 лв. Към Букурещ е по спокойно за пътуване и има и магистрала както споменах (моста на Русе също се плаща). Иначе най-"магистрално" е през Сърбия, което обаче се заплаща и нямам точен спомен, но около 15-18 евро беше. От Видин до София е сравнително добре, предполагам и към Плевен ще е добре като се качиш на магистралата. От Русе до Плевен не съм пътувал отдавна и не знам дали са ремонтирали нещо там.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот samo_pechka » Пет 07 мар 2014 22:24


Румъния съм я пресичал многократно , най-доволен съм през "долния" път: Джурджу -Александрия- Крайова- Тимишоара-Ченад . Доста по-ненатоварен и по-спокоен , има един-два участъка калпаво шосе . Преди покрай ремонтите беше малък ад , но сега нещата са доста по-добре . Оттатък-много камиони, коли и безразсъдно шофиране ... и четири часа висене на околовръстното на Букурещ (редовно, рядкост е било да е за два- два и половина часа) :thumb_down запознати знаят за къде става въпрос , заради него висене , гледах ако ще минавам през Букурещ, да е през нощта него участък



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 161 госта