Закупуване и внос на автомобил от Германия

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
Ferfax
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 15 юни 2023 10:43
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Ferfax » Пет 16 юни 2023 13:23


Няма да е на ход, щом ще се закупува дистанционно.
Ще се качва с автовоз.
Въпроса е договор, изпратен по пощата до колко ще е легитимен и какви документи трябва да придружават колата?
Нещо не ми се ще да заплатя даден автомобил и да пратя някой напълно непознат превозвач да го вземе барабар с документите... Току виж съм си останал с чакането...




thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот thanis » Пет 16 юни 2023 15:41


Колега, не беше споменал каква е ситуацията. Принципно можеш дистанционно да направиш и подадеш всичко и да отидеш да си я вземеш с полет готова и да тръгнеш направо на обратно без хотели и т.н. Затова ти казах, че без изобщо да се ходи там не може.

Ако е такъв казуса ти, сиреч автовоз - препоръчвам да си намериш фирма, която се занимава с това и с нея да си сключиш договор.
Ако мислиш сам да си организираш всичко, само и само да си спестиш едни 600-800лв, не съм сигурен, че би си заслужавало потенциални главоболия.
Принципно можеш да се разбереш с продавача по мейл и да подпишеш с електронен подпис. Договор по пощата не го прави нелегитимен, стига да дойде. (Тук си изцяло на волята на продавача на какво е съгласен). Щом ще се кара на автовоз, трябва да ти съберат всички необходими документи (Zulassungsbescheinigung Teil I, Zulassungsbescheinigung Teil II, TUV прегледа). Затова като си поръчаш тази "услуга" от наша си фирма, те ще си го гонят и проверят, дали всичко е дал.

Опция да те излъжат винаги има. Опция продавача да ти даде някой дарак - винаги има. Изключително препоръчително е колата да е минала TUV наскоро, поне да имаш някакво бегло спокойствие, че не е супер лимонка.
Имай предвид, че в Германия е възможно да ти продадат боклук от автокъща през търговеца, като физическо лице. Т.е. едно е да е нормален германец, друго е да е черньо/арабин от Щутгарт примерно.

Ако автомобила ще е над 8-10 хиляди евро, силно препоръчително е да мине през немски сервиз на марката да я огледат обстойно.

Цитат от линка: При регистрация в България на превозно средство, което вече е било регистрирано (употребявано превозно средство) в държава - членка на Европейския съюз, Европейското икономическо пространство или Конфедерация Швейцария:
1. документ за самоличност
2. превозното средство - за идентификация
3. документи за придобиване на собствеността с данни за идентификация на превозното средство (напр. договор, фактура и др.; представят се в оригинал и копие, като копието се задържа в "Пътна полиция")
4. свидетелството за предходна регистрация - част I и част II (ако част II е издавана). Задържат се при регистрацията.
5. документ за преминат преглед за техническа изправност, ако е наличен. Ако не е наличен или е с изтекъл срок, се извършва преглед за техническа изправност и окомплектоване на превозното средство в пункта за регистрация на "Пътна полиция"
6. документ за сключена застраховка "Гражданска отговорност" с бланка на двустранен констативен протокол за пътнотранспортно произшествие (ПТП)
7. митнически документ за оформен внос на територията на Европейския съюз, когато превозното средство се внася от Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, или Конфедерация Швейцария (представя се копие, което се задържа в "Пътна полиция")
8. табели с регистрационен номер, ако са ползвани такива при докарване на автомобила до пункта за регистрация
9. документ за платена продуктова такса за продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци ("екотакса")
10. декларация за придобиване на собствеността (по образец)
11. документ за платена държавна такса
12. нотариално заверено пълномощно - когато регистрацията се заявява от пълномощник

https://www.mvr.bg/opp/%D0%B0%D0%B4%D0% ... 0%B2%D0%BE

Тук има пълна информация, всеки локален КАТ може да тълкува наредбата по свой си начин.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот cecoa1 » Пет 16 юни 2023 22:49


Дай да обобщя малко.
С колата ти трябват само талоните, разбира се след като е снета от отчет от предишния собственик(щото ако не е, ти трябват и номерата, но никой няма да ти продаде кола така, освен ако не си му много близък роднина). Там ТЮФ, преглед, трябват ако я караш на ход до България, иначе е все тая.
Фирмите с автовози нямат сметка да те лъжат, освен ако не са някакви хептен негодници, които да се занимават основно с подобни измами. На нормалните това им е бизнеса, и няма да си рискуват репутацията за далавера с една кола. Разбира се има разни рискове да се случи нещо по пътя, но читавите фирми ще ти дадат гаранция в договора за услугата, така че ако колата ти не пристигне, да те компенсират поне с връщане на парите, за които си я купил.
Договора за покупка всъщност е подробност, която я искат основно у нас. Но дори тук знаят, че това е проформа, и никой не търси някаква легитимност на договора, стига да са налице талоните и колата да не се издирва като открадната.
Покупката на кола втора употреба от Германия, не е съществено по-различна от покупката на употребяван електроуред например. Разликата е, че колата върви с талоните. Знака за преглед също си стои на талоните, ако има валиден такъв. Също така в немските талони, в големия, има списък с всички собственици на колата от първата и регистрация до последната. Там си пише от кога до кога кой е бил собственик, та даже и адресите им май фигурираха, освен имената(та дали даже и рождените им дати нямаше, не помня вече). Та е добре да се знаят тия неща и да се гледат, като видиш, че човека си я е карал тази кола от години, явно не е мошеник. То коректния продавач и сам ще си отговори на въпроса откога я има колата, но просто в талона може да се провери.
Отделно, ако се пазят документи от т.нар. ТЮФ(годишен преглед - ГТП, но там е на две години), може да се видят разни неща, най-малкото километрите ги пишат, а също и разни забележки ако са намирани за отстраняване.
Сервизна книжка също имат повечето коли в Германия, и голяма част са обслужвани в официални сервизи на марката, поне при първия собственик, или до изтичане на гаранцията. Някои собственици ообслужват и в други официални сервизи, и това също се вписва. Въобще, различната информация се засича, и човек си прави изводите.
...
Аз лично бях продавач на колата си в Германия, купи я някакво момче от Чехия. И то всичко си беше предимно от разстояние. Поиска ми подробности по вайбър, повече снимки, снимки на документи... Цената я коментирахме в скромни граници, и той веднага предложи да ми изпрати капаро, но помоли ако може чак след месец да я вземе колата(той или негов приятел с платформа). Дадох му сметка, прати парите човека, и след около месец когато дойде да я вземе, колата беше отрегистрирана предишния ден(даже си запазих номерата за спомен, щото си ги бях избрал цифрите като на първата ми кола някога в България). Натовари си я на ремарке-платформа, и това е. Попълнихме една стандартна бланка на договор от интернет, повече за негово спокойствие, на мен не ми трябваше. Същественото е, че и някакъв посредник да беше дошъл, за мен като продавач няма разлика, та може купувача съвсем спокойно да осъществи такава покупка и без да присъства.
...
ПП: За да не ти е притеснено, търси вносител с добра репутация, или поне нещо от сорта "познат на познат", ако на някой твой познат така са му внасяли...то има доста хора и фирми, които се занимават с това.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 570
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот alpinab » Вто 20 юни 2023 14:57


Страничен въпрос, но да не отварям нова тема защото питането е пак за кола от Германия.

Харесал съм една кола точно 10К искат. Това значи, че мисля да тръгна с около 12 в мен кеш.

На летището в София, трябва ли да обява сумата и ако да, това проблем ли е някакъв? Може ли да нося дори обявени такава сума кеш в мен.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4252
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот tdi fen » Вто 20 юни 2023 15:21


моят съвет е да я платиш по банка излиза 6лв подбна транзакция ,а в теб да носиш само за пътни разходи


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот thanis » Вто 20 юни 2023 15:38


alpinab написа:Страничен въпрос, но да не отварям нова тема защото питането е пак за кола от Германия.

Харесал съм една кола точно 10К искат. Това значи, че мисля да тръгна с около 12 в мен кеш.

На летището в София, трябва ли да обява сумата и ако да, това проблем ли е някакъв? Може ли да нося дори обявени такава сума кеш в мен.


https://www.mfa.bg/bg/uslugi-patuvania/ ... irane-sumi

Тук е твоят отговор. Накратко до 10 хил. Евро си без проблем.

Добър съвет си остава, да не пътуваш с такава сума, защото всичко се случва и може да ги загубиш по нелеп начин.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот samo_pechka » Вто 20 юни 2023 16:10


Следният казус: автомобил с немска регистрация, собственост на български гражданин, все още си я кара. Същият иска да отпише колата от немско, да я докара с транзитни номера и да си я регистрира в България, пак на свое име. Сега моментът с договора.... малко шизофренична работа се получава , но...
Попита ме за решение, казах му, че не съм случвал на такъв казус . Предложих му, жена му ( или друго лице там ) да му напише кауффертраг и да си я регистрира в Бг.
И понеже ми стана малко любопитно, та каква всъщност е процедурата в такъв случай? Пак да кажа, говорим за лице, б.гражданин собственик на возило регистрирано на негово име в Германия и да иска да си я пререгистрира в България , пак на свое име.


Ivo_
Мнения: 719
Регистриран на: Вто 06 дек 2005 8:48
Автомобил: MK3 + T3 + МК5 Plus + MYLR
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Ivo_ » Вто 20 юни 2023 16:21


Вариант 1 - Кара колата в България. Паркира я в гараж. Сваля номерата, взема документите на колата и се връща в Германия, където я отрегистрира като връща номерата. Взема си документите за отрегистрацията с които отива в КАТ и си регистрира колата.

Вариант 2 - Отрегистрира колата в Германия, взема си документа, купува транзитни номера и се прибира с тях в България. Отива и си я регистрира в КАТ, той е собственик на автомобила, не му трябва договор за покупко продажба.

Вариант 3 - кара колата както е с немските постоянни табели в КАТ (колата не е свалена от отчет в Германия). В КАТ прибират колата в двора, свалят номерата и ги изпращат по служебен път в Германия от където чакат потвърждение за снемане от отчет. Когато получат потвърждението (наколко седмици вероятно), викат собственика да приключи регистрацията в КАТ и да си вземе колата.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот fur1ous » Вто 20 юни 2023 17:42


alpinab написа:Страничен въпрос, но да не отварям нова тема защото питането е пак за кола от Германия.

Харесал съм една кола точно 10К искат. Това значи, че мисля да тръгна с около 12 в мен кеш.

На летището в София, трябва ли да обява сумата и ако да, това проблем ли е някакъв? Може ли да нося дори обявени такава сума кеш в мен.


Даже не съм сигурен автокъщата дали ще ти ги вземе кеш, а и няма никакъв смисъл да са кеш. По добре е за теб да са по банка във всеки един случай.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 570
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот alpinab » Вто 20 юни 2023 17:58


Частно лице е. Идеята ми кацам 8 там сутринта. Среща-оглед-бумащина- временни номера газ към нас. Доста идеалистично, наивно и авантюристично. Що пък не. С банката рискувам да не дойдат в конкретния ден и да се наложи преспиване там. Излишен разход.


Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот lokva » Вто 20 юни 2023 18:49


С тази идея може да удариш греда. След короната немците се научиха на мързел и без термин не искат да работят. Ако колата е в голям град може да няма свободни часове за месец напред. В по малките населени места работят и на момента. Ако собственика е отписва колата в същия ден ,може да стане и с неговия термин.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот Кайзен » Вто 20 юни 2023 20:05


alpinab написа:Харесал съм една кола точно 10К искат. Това значи, че мисля да тръгна с около 12 в мен кеш.

Аз бих тръгнал с точно 10к и банкова карта.
alpinab написа:Доста идеалистично, наивно и авантюристично. Що пък не.
Някои вече са го правили. Ако получиш подкрепа от продавача - всичко е възможно.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 570
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот alpinab » Вто 20 юни 2023 20:46


Да, благодаря на всички. И аз така мислех като опция - 10 за да няма хър мър по летищата и другото да е в карта.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот cecoa1 » Вто 20 юни 2023 21:00


samo_pechka написа:Следният казус: автомобил с немска регистрация, собственост на български гражданин, все още си я кара. Същият иска да отпише колата от немско, да я докара с транзитни номера и да си я регистрира в България, пак на свое име. Сега моментът с договора.... малко шизофренична работа се получава , но...
Попита ме за решение, казах му, че не съм случвал на такъв казус . Предложих му, жена му ( или друго лице там ) да му напише кауффертраг и да си я регистрира в Бг.
И понеже ми стана малко любопитно, та каква всъщност е процедурата в такъв случай? Пак да кажа, говорим за лице, б.гражданин собственик на возило регистрирано на негово име в Германия и да иска да си я пререгистрира в България , пак на свое име.

Не трябва договор, колата си е на негово име и в немските талони.
Мой приятел го игра тоя филм, но без транзитни номера, направо с немските отиде в КАТ. Регистрират я, няма проблем, а в Германия се отрегистрира след това от датата на която е била регистрирана в България. На теория това би следвало да може да стане по служебен път - от нашия КАТ до Германия да се изпрати съответната информация. Но на практика май нещо не функционира това, или е много бавно. Затова тия нашите в КАТ издават някакъв документ, който се превежда и се праща на немците(май може и по имейл, ще го питам утре моя човек, той как точно го направи). После вече след отписването в Германия, автоматично се връщат пари от данъка и застраховката на колата(по сметката от която са взети, иначе сигурно има някакъв начин да се посочи друга сметка, но не съм се интересувал). Като цяло това е по-евтин вариант, щото транзитните номера излизат по-скъпо и е излишна разправия..
Ще доуточня утре с моя приятел как точно ги направи нещата, и ще докладвам. :cool


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Закупуване и внос на автомобил от Германия

Мнениеот 777 » Вто 20 юни 2023 22:41


Кайзен написа:
alpinab написа:Харесал съм една кола точно 10К искат. Това значи, че мисля да тръгна с около 12 в мен кеш.

Аз бих тръгнал с точно 10к и банкова карта.

Тегленето в брой няма ли да има лоша такса или % от сумата?



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 163 госта