Ласерман карс - внимавайте!

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот 110afn » Вто 11 окт 2016 10:35


Всичко е много сложно.И какви са тези 6 месеца? За толкова време всяка една кола можеш да я строшиш




Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот 777 » Вто 11 окт 2016 11:21


kossis написа:Ами точно за това е срока. За да може да се предявят претенции в този период по закон.
Имаш покупка на стар автомобил. В срок от тези 6 месеца му блокира мотора и чупи валове и тнт. Повдигаш обвинение срещу Продавача и имаш законовото право за това. Въпроса е каква е дадената сума за автомобила (заслужава ли си финансово), дали си намерил точният Адвокат за тази работа и какви документи имаш.

А и при доказване на Вината на продавача -той плаща разходите по делото ! :mhihi

Другото не го разбрах с това че за 1 месец се ходело до Германия многократно.

Продавача да ходи до Германия колкото иска, това е негово право.

Опитвам се да кажа, че двете цитирани дела са за случаи на повреда в двигателя още в деня на покупката. Съдията и да не разбира от коли може да проумее, че не може да се приеме за съвпадение толкова скорошна повреда. А след 1 месец може да си навъртял 5-10хил км (затова писах за ходене до Германия), да си оставил двигателя без масло, да си го прегрял и какво ли още не. Щом толкова вярваш в правосъдието, надявам се на следващата ти кола изобщо няма да заглеждаш двигателя. Ако има проблем до 6 м ще си върнеш парите. Ако избие ръжда дали ще платят и тенекеджията?


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот lion_heart002 » Вто 11 окт 2016 11:26


Все още ми е чудно, как по закон няма изискване да се дава гаранция за всяка продадена кола над 2000 лева. В Англия всяка кола за 1000 или повече паунда продадена от търговец има 3 месеца гаранция (понякога и по 12 месеца дават). Ако се строши я оставяш в сервиз по твой избор и ти я ремонтират напълно безплатно и имаш заместваш автомобил-пак безплатно като част от гаранцията естествено. Да не говорим, че в първия месец имаш правото да им върнеш колата и никакви въпроси не ти се задават. Имам приятелче което си купи Кайман, в първия месец смени три, докато реши кой точно цвят му харесва и с какви джанти. Накрая му казаха, че ако се върне още веднъж щели да си вземат колата и да му върнат парите, понеже им бе писнало да се занимават с него.


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот kossis » Вто 11 окт 2016 11:54


lion_heart002, така е и така трябва да стане и тук. Като в Лидл- не ти харесва стоката и я връщаш щото не ти отива на обувките до 1 месец.
За употребявани автмобили гаранция може да се даде, ако Продавача я е проверил и съответно и цената и е по висока.
Както каза и Влад за покупката от Германия - отиваш в Автокъщата и срещу лична карта и книжка Продавача ти дава да тестваш сам. Естествено че и гаранция ще ти даде. Същото е и в Швеция. Имам Братовчет там.

Тук още сме Дивият Запад. Но нещата се променят.

-----------------

3х7 делата може и да са за възникнали повреди непосредствено след покупката на МПСто. Но това не изключва възможността Собственика да ги е експлоатирал неправилно и да ги е потрошил собственоръчно, нали ?

Дали повредата възниква след 1 месец или след 1 ден, не значи че само Продавача или Купувача е виновен. Съдията работи с Доказателства и Факти. Та той не проумява и не предполага, а взема под внимание фактите и решава спрямо тях. За това в закона е предвиден този срок от 6 месеца в който може да се търсят права.

Относно моите коли- Тъста ги купува на макс 20 хиляди км. и ги дава на Жената :Mr Green Fun . А аз ако купувам са ефтинджоски и не си струват делата. Но целя такива с леки стандартни дефекти за модела.

Не че вярвам в Правосъдието много, а по скоро в възможностите на Адвокатското дело.
3х7 Опитваш се да кажеш че сме безсилни постоянно, но това не е така. Дивият Запад се е променил .......

Една кола може да се строши за 1 секунда в крайпътният дирек, а може и за години. :smile Въпроса е че когато човек си купува кола, той я избира и поддържа, следи за нейната изправност. Така че вероятността е по малка той да е виновен.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот 777 » Вто 11 окт 2016 12:07


lion_heart002 написа:В Англия всяка кола за 1000 или повече паунда продадена от търговец има 3 месеца гаранция (понякога и по 12 месеца дават). Ако се строши я оставяш в сервиз по твой избор и ти я ремонтират напълно безплатно и имаш заместваш автомобил-пак безплатно като част от гаранцията естествено.

1. Не сме в Англия;
2. Не са безплатни тия неща, влизат си в цената. Просто така ги рекламират;
3. Пробвай да намериш в Англия кола на 15г, за която дават такава гаранция - особено пък 12 месеца. Номерът минава, защото имат доста повече пари и ползват доста по-нови коли - при тях може да се рискува с гаранция. Едно че при нова кола е по-малка вероятността от сериозен ремонт и второ - при цена от 15хил лв примерно една надценка от 2-3хил по- не се усеща, а тя е вид гаранция за средностатистически ремонт. При кола за 3000 и вероятен ремонт за 1500 как да стане номера - ако ти я дадат за 4500 ще кажеш, че е много скъпа. Е, вариантите са 3000 без гаранция или 4500 със, но когато 99% избират варианта 3000лв никой не се занимава с усложения.


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот kossis » Вто 11 окт 2016 13:18


Варианти много.

Аз лично се уча от грешките си. И ако ми се наложи да купувам кола пак, ще гледам лично много внимателно нещата които биха ми подсказали че колата е с издухан мотор. Ще искам да я карам аз в присъствие на Продавача.

Но понеже гаранция няма бих си търсил правата ако се наложи за по големи суми.

Ти колега 3х7 явно би приел каквото стане. Аз не мога.

-----

Когато купих последната си Кола и ги побърках- кора под мотора, амортисьор ролка ми дадоха защото обещаха че ще я сменят, а не го направиха. Накарах ги да сменят крушки по фаровете.
А и самите те бяха сменили акуто и рециклирали турбото. Имаха желание просто.
Така че ако купиш нещо от измамник е едно, а ако го купиш от Продавач държащ на Клиентите е друго.
Накрая и антената на покрива я нямаше и Жената мина и ми взе една. После намерих втора по къса и чистонова под задните седалки ? :screwy
Собственика каза на момчето което му регистрира колите да ме гледа да не изнеса автокъщата на части. :biggrin

След около година и половина смених и гарнитура на главата, но глава си беше читава и ремонта си беше в нормите за стара Кола с такъв мотор. Хората оправиха част от проблемите и аз довърших.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот 777 » Вто 11 окт 2016 13:35


kossis написа:...И ако ми се наложи да купувам кола пак, ще гледам лично много внимателно нещата които биха ми подсказали че колата е с издухан мотор. Ще искам да я карам аз в присъствие на Продавача...

Абе казах ти, че вярваш в победата на социализма, ти не вярваш. Или по-точно май не го помниш и затова не разбираш израза. Всеки се опитва да гледа много внимателно, но накрая се получават изненади. По-важно е да гледаш що за човек е продавача и някаква обща история на колата. Ако е автокъща и останалите им коли не приличат на нищо, а набелязаната изглежда добра - по-скоро не е изключение.


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот lion_heart002 » Вто 11 окт 2016 13:39


Да бе, знам, че не е Англия. Но е крайно време нещата да се променят ! Нямаме и читави застрахователи-това е и част от проблема. Иначе ето ти 17 годишна кола с гаранция. Няма смисъл да се пробвам да намирам, такива съм виждал и имал много. Всяка над 999 паунда независимо на колко години е, ако се продава от търгаш е с гаранция-обезателно. Да не говорим, че има и коли за по 300 паунда с гаранция. http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201610078539706?price-from=1000&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly%20New&onesearchad=New&sort=price-asc&price-to=1500&advertising-location=at_cars&seller-type=trade&year-to=2000&radius=1500&postcode=gu321bd&page=1


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот kossis » Вто 11 окт 2016 13:50


3х7 остави го тоя Социализъм. Явно си търсиш безкрайни разговори, но както каза Влад - тук не е мястото.

Ами ако ти кажа че в разширителя на антифриза имаше масло, което видях, но не знаех че е масло и защо е там..... :smile Вече знам............. Но и колата е на такива години и цена.

За едно съм съгласен- важен е Продавача- имаше такива които праснали Кочините без акумулатори, със скъсани тампони на кората над мотора играещи хоро при запалване, неработещи климатици. Запалваха ги с помощна станция и като изпуши една чернилка и ти казват -еми това е колата. Не са се постарали да ремонтират дори климатика и да сложат акумулатор за да излъжат Клиента. Направо избягах..... :bowdown

Даже един се ядоса и ми вика -като не ти харесва Колата ходи си вкарай сам -еми прав е ! :Mr Green Fun


Помня много добре Социализма че и Комунизма. Точно за това не го спрягам за щяло и нещяло !!!


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот icoico » Вто 11 окт 2016 14:47


Jolly Roger написа:...Колкото до уредбата на законодателството касаещо продажбата на коли втора употреба, която според някои е не по-лоша от Германската...


А сигурен ли си, че знаеш какво е германското законодателство? Знаеш ли разликата между Sachmängelhaftung и Gebrauchtwagengarantie, да речем? Защото аз съм го чел и мога да ти кажа, че е само една идея по- различно от българското :rolleyes.

ЗЗП
Чл. 104. (1) Продавач е всяко физическо или юридическо лице, което в рамките на своята професионална или търговска дейност и въз основа на договор за продажба продава потребителски стоки.

(3) Потребителска стока е всяка движима материална вещ, с изключение на вещите втора употреба - обект на публична продажба, когато потребителят е имал възможност да участва в продажбата.

Чл. 105. (1) Продавачът е длъжен да предаде на потребителя стока, която съответства на договора за продажба.
(2) Продавачът отговаря за всяка липса на съответствие на потребителската стока с договора за продажба, която съществува при доставянето на стоката и се прояви до две години след доставянето й, дори и да не е знаел за несъответствието.


Чл. 108. Всяко несъответствие на потребителската стока с договора за продажба, което се прояви до 6 месеца след доставянето на стоката, се смята, че е съществувало при доставянето й, освен ако се докаже, че липсата на съответствие се дължи на естеството на стоката или на характера на несъответствието.


Чл. 109. Потребителят не може да оспори съответствието на потребителската стока с договора за продажбата й, когато:
1. при сключването на договора е знаел или не е могъл да не знае за несъответствието;
2. несъответствието се дължи на материали, предоставени от потребителя.

Чл. 111. (1) Всяко споразумение или договор, сключени с продавач преди появата на несъответствието на потребителската стока с договора за продажба, което ограничава или изключва отговорността на продавача по този раздел, е нищожно.
(2) Всяко споразумение, с което потребителят заявява, че знае за липсата на съответствие на потребителската стока с договора за продажба преди неговото сключване, в което не е посочено естеството на несъответствието, е нищожно.


Чл. 112. (1) При несъответствие на потребителската стока с договора за продажба потребителят има право да предяви рекламация, като поиска от продавача да приведе стоката в съответствие с договора за продажба. В този случай потребителят може да избира между извършване на ремонт на стоката или замяната й с нова, освен ако това е невъзможно или избраният от него начин за обезщетение е непропорционален в сравнение с другия.

Чл. 113. (1) (Нова - ДВ, бр. 18 от 2011 г.) Когато потребителската стока не съответства на договора за продажба, продавачът е длъжен да я приведе в съответствие с договора за продажба.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 18 от 2011 г.) Потребителят може да иска и обезщетение за претърпените вследствие на несъответствието вреди.

Чл. 115. (1) Потребителят може да упражни правото си по този раздел в срок до две години, считано от доставянето на потребителската стока.

Чл. 122. Потребителят има право на рекламация за всяко несъответствие на стоката с договореното, включително за стоки втора употреба, когато след доставката, при първоначалния преглед или при съхранението, монтажа, изпитванията или експлоатацията са открити несъответствия с договора за продажба.


P.S. Моля, който го е домързяло да прочете поне горния текст да се въздържи от коментари в стил "кога ще имаме закони като еди- къде си" Цитираното не се отнася до гаранция, а до несъответствие на закупена стока/в случая автомобил/ с описаната в договора. Прочее търсете си правата.

Jolly Roger написа:... както и лешоядското отношение на повечето адвокати, които се интересуваха повече от уреждането на командировъчните си хонорари за делото (което щеше да се гледа в Перник), от колкото от конкретният казус...


По- скоро ще удариш тотоджакпота без да пускаш фиш, отколкото ще намериш адвокат, който първо да не поиска кинти. Искам да кажа такъв, който да не е завършил ЮЗУ :mhihi


Legal76
Мнения: 13
Регистриран на: Нед 14 авг 2016 19:21
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот Legal76 » Вто 11 окт 2016 17:42


110afn написа:Всичко е много сложно.И какви са тези 6 месеца? За толкова време всяка една кола можеш да я строшиш

Ще тълкуваме, или ще се съобразяваме с нормата, разписана в закона?

Samsung Galaxy S7 edge


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19696
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот Vlad777 » Вто 11 окт 2016 19:56


Legal76, виждам, че се регистрира във форума, специално заради тази тема, но си доста лаконичен. Светни ни на истината.


Legal76
Мнения: 13
Регистриран на: Нед 14 авг 2016 19:21
Автомобил:
Двигател:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот Legal76 » Сря 12 окт 2016 6:32


Бих отговорил на всеки въпрос с удоволствие, но истината е тази, че трябва малко повече вяра в съдебната система. Случаят на човека, който е пострадал от недобросъвестните търговци, поне от чисто юридическа страна не е сложен, и ако има време, нека си потърси адвокат. Но, все пак, да се провери търговеца, какво имущество има, ако има изобщо.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот 777 » Сря 12 окт 2016 9:30


Адвокатите много обичат да дават успокоителни обещания на клиентите. Ооо, няма проблем, гаранция ще спечелиш. Накрая - ами то така се получи. И клиентът разбира, че от самото начало е нямал шанс (имам предвид реални случаи).


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Ласерман карс - внимавайте!

Мнениеот VWGT » Сря 12 окт 2016 9:30


а случаят описан от автора на темата реален ли е, или не?!
влиза някъв нов, драска пет реда обвинения срещу някакъв друг, и дим да го няма. (в друг форум се оказва, че темата му даже е заключена, що ли?)
Ние после 5 страници обсъждаме законовата рамка, без да знаем, кой реално е потърпевшия в тази ситуация.
Поне си обогатяваме общата култура.

ПП. вярата в съдебната ни система е отдавна изветряла, и една тема в един автомобилен форум няма да промени нищо, ако ще и Цацаров да се включи.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: licho58, petiop и 128 госта