Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
mihaylovmb
Мнения: 12
Регистриран на: Пон 20 яну 2020 18:52
Автомобил:
Двигател:

Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот mihaylovmb » Пон 20 яну 2020 19:04


Привет на всички! :cool

Търся си семеен автомобил и на този етап съм се спрял на този модел : Kia Cee'd I Комби (ED) от 09.2010 до 12.2012 (Facelift)

Като цяло съм привърженик на бензиновите двигатели, макар че така и не успях да прочета нищо лошо за дизеловите при KIA и по-специално при серията им Cee’d, което е чудесно.

Бензиновите мотори, на които съм се спрял са :
- 1.6 – 115/122/126 кс – от 09.2007 до 12.2012 г. – 5 ръчни скорости
- 1.6 CVVT – 125 кс – от 06.2009 до 12.2012 г. – 5 ръчни скорости
- 2.0 – 143 кс – от 09.2007 до 12.2012 г. – 5 ръчни скорости

Двигателите носят идеално на газ, но видях само тези, които са 1.4 (105 и 109 кс) и 1.4 CVVT (90 кс).
Не успях да намеря информация за другите двигатели – 1.6 (115/122/126 кс) ‚ 1.6 CVVT (125 кс) и 2.0 (143 кс) как понасят газифицирането?

Другото, което малко ме обърка е : кой двигател е с верига и кой е с ангренажен ремък?


Недостатъци на Kia Cee'd I (поне това на първо четене се сещам от изчетеното) :
- Проблемни фарове : често горят крушките, които отгоре на всичко са и трудни за смяна
- Проблемни рейки : пукане и тракане, но за сметка на това не много скъп ремонт – от 120 до 150 лв за гр.Пловдив (проучено и потвърдено)
- Бързо захабяване на волан и тапицерия, което не е кой знае какъв проблем – срещу малко пари всичко може да бъде освежено, но си е разход
- Честа смяна на биалетки, но това е нормално за нашите пътища – поне са евтини
- Проблемът е кормилото – въпросната „пеперуда“, която не ми се струва скъпа за подмяна
- Регулиране на клапани при бензиновите мотори с хидравлични повдигачи – поне са с пулове, което е по-евтиният вариант (поне такава информация намерих в интернет)
- Липсата на темпомат и евентуалното му трудно и скъпо поставяне
- Раздуването на таблото, за което прочетох, че има лесно и евтино решение
- Проблемен 3-ти стоп, който често се оказва спукан, а смяната му не е много евтина – някъде четох за цена над 200 лв.

Ако трябва да съм честен – тези така наречени „недостатъци“ не са кой знае какъв проблем – няма нещо, което да е чак толкова притеснително… Поне така е моето мнение, разбира се.

Дизеловите двигатели, на които съм се спрял (това е вариант САМО ако не успея да си намеря бензинов двигател, който аз искам) :
- 1.6 CRDi – 115 кс – от 01.2009 до 12.2012 г. – 6 ръчни скорости
- 1.6 CRDi – 128 кс – от 01.2011 до 12.2012 г. – 6 ръчни скорости
При тях отново не успях да разбера кой дизелов двигател е с верига и кой е с ангренажен ремък?

Също така не успях да разбера и с какъв точно съединител са : имат ли демпферен маховик или не?
Някой имал ли е проблем с турбото и евентуално един бъдещ такъв ремонт в какви ценови диапазони варира?
Успях да разбера, че дизеловите двигатели са с Common Rail, но с каква марка дюзи излизат и някой имал ли е проблеми с тях, като се има предвид „уникалният“ български дизел, който се предлага на пазара???

- Пропускам ли нещо ВАЖНО, как мислите?
- Къде мога да проверя евентуално какви са проблемите при ръчните скоростни кутии?
- Също така какво е положението при съединителите на бензиновите двигатели, макар че съм почти сигурен - не е скъп консуматив?!
- От България ли да търся автомобил или да ползвам услуги на приятели, който внасят от Италия, Германия и Швейцария?!

И абсолютно всичко, което мислите, че пропускам ще ми бъде полезно да споделите с мен!

Наистина Ви благодаря предварително за отделеното време и внимание!




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот stefan4o » Пон 20 яну 2020 19:21


Колега, според мен верига или ремък не е критерий за даден мотор. Днешните не са като едновремешните Мерцедеси, дето половин милион карат с една верига.


Потребителски аватар
mihaylovmb
Мнения: 12
Регистриран на: Пон 20 яну 2020 18:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот mihaylovmb » Пон 20 яну 2020 20:02


stefan4o написа:Колега, според мен верига или ремък не е критерий за даден мотор. Днешните не са като едновремешните Мерцедеси, дето половин милион карат с една верига.


Е да, разбира се - така е.
Просто исках да знам кой двигател какъв е, за да си направя сметка какво мога да очаквам като качество и обслужване.

Благодаря все пак за коментара :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Последна промяна от radotom на Пон 20 яну 2020 20:10, променено общо 1 път.
Причина: Моля, избягвайте ненужните цитати. Има бутон Нов Отговор


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4246
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот tdi fen » Пон 20 яну 2020 20:07


не знам,но май бензиновите мотори са консуматив виж този канал https://www.youtube.com/user/KPOWERtuning
п.п дизелите май са читави


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот silent » Пон 20 яну 2020 20:33


Нямам кой знае какви наблюдения върху въпросния модел но когато трябваше да купя още една кола мой приятел който работеше в сервиз на Кия ме навиваше и убеждаваше че това е много добър автомобил...не го послушах и се набих на един фолкс който така и не ми легна на сърце....после когато си търсех нов автомобил пак минах през кия сиид но там ме отказаха бензиновите им двигатели които като характеристики не са особено в крак с времето и са си доста назад от актуалните тенденции...сега ако трябва избирам автомобил втора ръка не бих подминал с лека ръка Кия поне като дизайн е много фешън автомобил .....не съм никак убеден че двигател следд 2000г с верига е по добре от такъв с ремък...аз дори бих предпочел такъв с ремък...не ми се обеснява що.... ако нямаш едни 2,3,4 хил лева които да имаш в готовност да вкараш в рамките на година две в един нов автомобил втора ръка по добре се ориентирай към обществения транспорт времето на евтината подръжка на автомобил отдавна е в миналото....


Потребителски аватар
mihaylovmb
Мнения: 12
Регистриран на: Пон 20 яну 2020 18:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот mihaylovmb » Пон 20 яну 2020 20:39


@tdi fen и @silent - благодаря Ви за мнението и коментарите, които оставихте.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 891
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот MamaMy » Пон 20 яну 2020 22:48


Мой съсед караше служебен форд Фокус. Гледам го по едно време се появява с чисто нова Киа цеед. Честитя му, а той ми отговори, че е искал да му оставят Форда. Това било само красиво. Спрямо Форда вътре било неудобно, некомфортно и дървено. Аз не съм фен на Форд, но явно от Киа са се постарали :mhihi


gogogo79
Мнения: 255
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот gogogo79 » Вто 21 яну 2020 2:02


Аз мога да кажа някои неща за Hyundai i30 от същите години , но то е еднаква кола с въпросната Kia ..че..Не съм имал такава кола , но съм се интересувал от модела.
В youtube има доста видео ревюта на Руснаци. Някои са доста информативни.
Дизелите им са с dpf ,което няма как да е изненада за кола от тези години и определено е нещо лошо..)
И трите бензинови носят на газ.
1.4 бензин го дават слаб за извънградско особенно на комби. Комби се взема за да се пълни с багаж и евентуално с хора.. Няма да е ок извънградско с климатик и по баир. 1.4 е с верига , която обаче май била по тъничка и се сменя на интервала на ремък.
1.6 бензин , мотора е с верига , дават го адекватен за извънградско и като цяло само добри отзиви за този мотор.
2.0 бензин е с ремък.. като изключим това ,че е с ремък не съм срещал отрицателни мнения и за този мотор. Предимство е ,че доста от колите с този мотор са с върховото ниво на оборудване , например кожен салон си е доста добре ако ще се превозват деца , много лесно се почиства..))
Мнението за модела е ,че е кола , която е направена да е здрава и се подържа евтино , даже и в официалното представителство. Даже гумите за тая кола са по- евтини от гумите за Auris , Golf ,a3. За мен лично много ценна екстра ,че има слот за usb подържа mp3 ,мултиволан. Забравяш за това да си сваляш панела на cd-то. Колите от тези години , които го имат това не са много.
На мен лично не ми харесва ,че нямат 6 та скорост няма бензин с турбина и няма 4 по 4 ( нещо характерно за корейците и японците от тези години). Отстъпва , като премиум вложени материали в интериора спрямо а3 , golf и даже отстъпва на Auris.
Голфов клас бензиново комби , може би най-добрия избор.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 570
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот alpinab » Вто 21 яну 2020 8:32


Ние имаме Киа Сийд 1ва генерация 2009. 1.6/127к.с. Колата е ок, като цяло. Ще се опитам да резюмирам накратко моите впечатления:
Плюсове:
-Мотора й е здрав и надежден. Няма драма с дефекти, горене на масло и т.н. С верига е и обслужването с хубави части и работа е смешни пари. Откъм динамика е нито слаб нито мощен.Нормална кола.
-Тук има един огромен плюс за градска кола: Истински автомат било то четирискоростен. Дават го бая дълговечен и безпроблемен. Нашата е такава. 4та е доста дълга и може би извънградско ще е неприятно да се кара след 120к.м. предвид високите обороти. Нашата се кара само градско и е ок.
-Широчка е. Вътрешното пространство е супер. Съизмеримо с Голф от тия години.
-Всичко е евтино и го има. 1:1 с Хюндай и30. Само ламарините са различни.
-Има страхотно парно. Загрява за не-повече от 2-3 мин.
Минуси:
-Материалите на табло,кори, пластмаса евтинеят спрямо Голф 5/6. По-зле са си, според мен.
-Скърца таблотото.
-Вози доста стегнато дори с 195/65/15 гуми.
-Харчи бая. Вярно е нашата се кара само на късо и в задръствания. Предвид, и че е автомат отива към 11.5-6. Пасата ми харчи 9..... на същия режим.


Потребителски аватар
mihaylovmb
Мнения: 12
Регистриран на: Пон 20 яну 2020 18:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот mihaylovmb » Вто 21 яну 2020 8:45


@gogogo79 и @alpinab много Ви благодаря за мненията : най-после нещо конкретно за модела и по темата, без нищо излишно.

@alpinab : така като гледам изброените от Вас минуси не са кой знае какъв проблем, освен разхода, който според мен се дължи на автоматичната скоростна кутия.
Колкото до материалите - винаги след захабяване би могло да бъдат освежени или подменени, а скърцането отстранено (поне при други мои автомобили е било възможно).
Колкото до плюсовете : тук вече нещата са добре - всичко, което търся като добър и надежден мотор, здрава ходова част с евтина поддръжка, широк и удобен автомобил.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот stefan4o » Вто 21 яну 2020 8:59


gogogo79 написа: Даже гумите за тая кола са по- евтини от гумите за Auris , Golf ,a3.

Стана ми интересно. Кара с по-евтин размер гуми, сравнено с Голф ли? :gruebel


Потребителски аватар
mihaylovmb
Мнения: 12
Регистриран на: Пон 20 яну 2020 18:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот mihaylovmb » Вто 21 яну 2020 9:05


@stefan40 не това е на-важното и идеята на темата.

VW Golf 5/6 и Kia Ceed са с почти еднакви размери гуми, така че има опции за евтини гуми при автомобилите :)

Благодаря ти все пак за мнението :)


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19142
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот stefan4o » Вто 21 яну 2020 9:23


Колега, темата е информативна. За теб може и да не е важно, за друг може да е. На мен ми стана любопитно, защото съм останал с впечатление, че в този клас всички са със 195-65-15.


Потребителски аватар
mihaylovmb
Мнения: 12
Регистриран на: Пон 20 яну 2020 18:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот mihaylovmb » Вто 21 яну 2020 10:40


Kia.pdf
(256.2 KиБ) Свален 382 пъти
Golf.pdf
(237.78 KиБ) Свален 167 пъти


@stefan40 ето, заповядай - това са размерите на гумите, но пак казвам - не е това толкова важно точно за тази тема ;)


bongoo
Мнения: 153
Регистриран на: Сря 13 юни 2018 15:16
Автомобил: Passat B8-5
Двигател: 150 TDI 7DSG

Re: Kia Cee'd I Комби (ED) - възможно ли е малко помощ, препоръки и мнения?

Мнениеот bongoo » Вто 21 яну 2020 16:48


Аз имам наблюдения спрямо дизела 1.6/115к.с. и 1.4/90к.с.Първата беше лична с 1.6 CRDI от 2007г. и я карах до 2013г.Абсолютно всичко, което описваш като недостатъци се препокрива с първите коли от модела. После нещата се оправиха в фейслифта, а след 2012 дори изчезнаха. Моята 1.6 CRDI я продадох на 85 хил.км. и бях страшно доволен. Сега същата се продава от втория собственик на вече 144 хил. Много динамична и икономична кола, а мотора е с верига.
Виж по-новите от 2012г.са друга работа. Много са търсени. Компанията, в която работя скоро обяви вътрешен търг за такива 1.4 CRDI/90к.с. и Citroen C4 1.6 HDI и CEED заминаха първи като топъл хляб, докато другите останаха непродадени. Всички колеги, които са ги ползвали много ги хвалят. Аз ползвах такава на дълъг път до Словения и обратно и беше супер. Шестата скорост е голям плюс на магистрала. Поддържа 150-160 без проблем и без да се тормози въпреки малкия мотор. Много леко се кара и е тиха. Първите ремонти по ходова част се обадиха след 130хил.км.Волана се износва бързо, както и тапицериите се замазват лесно. И двата двигателя са много икономични. Магистрално до Словения и обратно даде 5.5/100, а до В.Търново 4.2/100.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 54 госта