Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
etto
Мнения: 76
Регистриран на: Чет 12 дек 2013 22:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот etto » Пет 16 окт 2020 15:33


Здравейте, ще купувам кола на стойност 9000лв. с регистрация и т.н. Със собственика сме от различни области. Чета че таксата на нотариуса е 2.5% от договорената сума, т.е. 225лв + още нотариални такси и катаджийски такси. Стъпва на близо 400лв. Един приятел ми каза, че последната кола са я обявили пред нотариуса за 1000лв, така че да избегне част от въпросната такса. Възникна ми въпроса за данъчната оценка, но той каза, че тя е преди нотариуса.

Въпросът: Съществува ли риск за мен или продавача в такъв случай ?




Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 815
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот Asko VW » Пет 16 окт 2020 15:56


По принцип всички такива сделки се изповядват пред нотариуса на минимална застрахователна оценка (по-ниско не може), а не на реалната договорена, даже в повечето офиси на нотариусите си има човек, който издава документ за такава. Изповядване на реална цена е много рядко, ако изобщо се прави. Риска за теб се състои в това, че ако нещо не е наред и решиш да разтрогнеш сделката по съдебен ред, не можеш да търсиш възстановяване на цялата сума, а само на обявеното в договора.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот 777 » Пет 16 окт 2020 15:59


etto написа:Здравейте, ще купувам кола на стойност 9000лв. с регистрация и т.н. Със собственика сме от различни области. Чета че таксата на нотариуса е 2.5% от договорената сума, т.е. 225лв + още нотариални такси и катаджийски такси. Стъпва на близо 400лв. Един приятел ми каза, че последната кола са я обявили пред нотариуса за 1000лв, така че да избегне част от въпросната такса. Възникна ми въпроса за данъчната оценка, но той каза, че тя е преди нотариуса.

Въпросът: Съществува ли риск за мен или продавача в такъв случай ?

Подразбира се, че това ти е първата кола, нали? Щом задаваш такива въпроси.


etto
Мнения: 76
Регистриран на: Чет 12 дек 2013 22:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот etto » Пет 16 окт 2020 16:00


Asko VW написа:По принцип всички такива сделки се изповядват пред нотариуса на минимална застрахователна оценка (по-ниско не може), а не на реалната договорена, даже в повечето офиси на нотариусите си има човек, който издава документ за такава. Изповядване на реална цена е много рядко, ако изобщо се прави. Риска за теб се състои в това, че ако нещо не е наред и решиш да разтрогнеш сделката по съдебен ред, не можеш да търсиш възстановяване на цялата сума, а само на обявеното в договора.


С две думи често срещана практика е да се обявява минималната цена без да има много драма ?


etto
Мнения: 76
Регистриран на: Чет 12 дек 2013 22:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот etto » Пет 16 окт 2020 16:01


777 написа:
etto написа:Здравейте, ще купувам кола на стойност 9000лв. с регистрация и т.н. Със собственика сме от различни области. Чета че таксата на нотариуса е 2.5% от договорената сума, т.е. 225лв + още нотариални такси и катаджийски такси. Стъпва на близо 400лв. Един приятел ми каза, че последната кола са я обявили пред нотариуса за 1000лв, така че да избегне част от въпросната такса. Възникна ми въпроса за данъчната оценка, но той каза, че тя е преди нотариуса.

Въпросът: Съществува ли риск за мен или продавача в такъв случай ?

Подразбира се, че това ти е първата кола, нали? Щом задаваш такива въпроси.

Не, не ми е първа, но е първа, закупена от България, а не нов внос.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот Vlad777 » Пет 16 окт 2020 16:24


etto написа:С две думи често срещана практика е да се обявява минималната цена без да има много драма ?

С една дума - да. Прави се застрахователна оценка на автомобила (прави се в офис на застрахователна компания - брокерите вече не могат да издават оценки) и се обявява сделката на тази цена. общо взето това е минималната цена, на която може да се обяви. По желание на клиента може да се обяви и реалната цена.


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 815
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот Asko VW » Пет 16 окт 2020 16:25


Да, пред нотариуса няма никаква драма, обикновено отивате, казвате, че сте за изповядване на сделка за МПС и самия нотариус те праща за удостоверение за минимална цена (ако вече не сте си извадили), взима удостоверението, вашите документи и тези на колата, прави договора, подписвате и заминавате. Риска вече ти го казах. На времето понякога изкачаха проблеми с наложени тежести/запори над колата, които лъсваха на по късен етап, след сделката, сега мисля, че това го изчистиха чрез проверка от нотариуса при самото изповядване на сделката (но не съм съвсем сигурен). Друг кофти проблем е ако се окаже, че мотора е сменен, НО това не е отразено по законовия ред, чрез пререгистрация и смяна на талона. Това ще лъсне в КАТ ако сменяш номерата и съответно минаваш канал, тогава става един филм .... Ако не се сменят номера може и никога да не се разбере за този проблем. Но в първия скучай ако се наложи разваляне на сделката по съдебен ред не можеш да си върнеш цялата сума.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот 777 » Пет 16 окт 2020 17:06


Asko VW написа:Друг кофти проблем е ако се окаже, че мотора е сменен, НО това не е отразено по законовия ред, чрез пререгистрация и смяна на талона.

Това се решава като си направиш труда да сравниш номера на двг с написаното в талона преди да си дал парите.


CvetomirVelkov
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 28 сеп 2014 18:47
Автомобил: Passat B5.5
Двигател: 2.0 AZM 2001

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот CvetomirVelkov » Пет 16 окт 2020 18:03


Често се случва застрахователна оценка на колата, която я правят по талона на колата (не след оглед) да се окаже по-висока от реалната цена на колата.


Потребителски аватар
santo_trafficante
Мнения: 7159
Регистриран на: Сря 21 дек 2005 11:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот santo_trafficante » Пон 19 окт 2020 8:13


1000лв оценка няма кой да ти издаде вече, в нах добрия случай оценка около 6000лв за този автомобил.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот forski » Пон 19 окт 2020 8:22


Преди две седмици, VW Polo комби 98г. 1.4 бензин брокерите го отцениха на 1300лв. по-надолу не можело!


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот 777 » Пон 19 окт 2020 10:18


Вярно, че минаха няколко години, но при последните 2 прехвърляния на коли през нотариус изобщо не съм правил данъчна оценка. Нотариусът не е искал - пише някаква цена 600-1000лв. Ако един нотариус каже, че не може по-малко, отиваш при друг. Не-моженето се състои главно в това колко пари искат да приберат.


Потребителски аватар
mitko85
Мнения: 753
Регистриран на: Сря 16 яну 2008 23:58
Автомобил: E91
Двигател: M47
Местоположение: София

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот mitko85 » Вто 20 окт 2020 21:28


Тия 2,5% не ги ли прибира държавата. Преди близо година за кола за 5к платих 400 лв при нотариуса. Оценката беше 7000(минимална).


Потребителски аватар
Lonely-Wolf
Мнения: 277
Регистриран на: Чет 29 дек 2011 13:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот Lonely-Wolf » Вто 20 окт 2020 22:15


Преди месец продадох c200 2012 г,който бе оценен на 4400лв. Все пак живеем в България,не забравяйте [emoji2957]


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Има ли риск при обявяване на по-ниска цена пред нотариус ?

Мнениеот cecoa1 » Сря 21 окт 2020 6:19


То май само България остана с нотариуси при покупка на кола.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 56 госта