Покупка на кола до 9000 лева

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
nedqlkow
Мнения: 66
Регистриран на: Чет 01 дек 2016 18:48
Автомобил:
Двигател:

Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот nedqlkow » Пон 08 фев 2021 14:41


Здравейте колеги,

тъй като моята каляска тази година става пълнолетна по щатските стандарти(21 годишна), смятам, че е повече от дошъл момента да се замисля за нейната замяна, с оглед на това все пак да мога да изкарам и някакви пари от нея, а не да си остане вечно моя. Друг е моментът, че просто ми е неизгодна, що се касае до разход. За да придобиете представа за какво точно иде реч, колата е Опел Зафира, 125 конски сили, бензинова, с автоматична скоростна кутия(каквато и абсолютно задължително ще е следващата каляска).

Въпросът е, че това е първата ми кола и нямам особени наблюдения що се отнася до съвременния пазар на употребени автомобили, а ми се иска да си намеря нещо, което хем да не ми харчи 25 лева на 100 километра, хем пък и да не е 70 коня, защото идеята на закупуването е новата кола да минава средно по 120-130 километра в работните дни, голяма част от тях по магистрала. Вторият момент е, че имам миниван, чийто възможности не използвам, тъй като не карам багажи, а 6-та и 7-ма седалка никога не са изваждани от багажника. С две думи имам тон и половина кола, с всичкото пространство на света, което за жалост не използвам. От тази гледна точка ми се иска да си взема нещо по-практично, което да ми служи, като за целта ми се струва, че бих могъл да отделя 8000-9000 лева. Както стана ясно по-горе, единственото нещо, с което няма да направя компромис е автоматичната скоростна кутия, та няма смисъл да се води дискусия в тази посока, решението е взето отдавна.

Какво ще ми препоръчате?




thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот thanis » Пон 08 фев 2021 15:23


Колега, ако критериите са само ниски разходи за гориво и автоматична кутия. Има предостатъчно Golf 5/6 Renault Megane 3, Honda Accord 8-ца. Също така този бюджет е само за колата и/или включва всичко ? Също така, коли в класа на Поло/Фиеста/Клио и т.н. отпадат ли автоматично, ако отговарят на двата ти критерия ? Искаш/държиш ли да е дизел или може и бенз, със/без газ ? ??? Дай малко повече информация, освен 120км/делнични дни, автомат, нисък разход. Ако само това са критериите наистина, според мен имаш много голям избор :)


nedqlkow
Мнения: 66
Регистриран на: Чет 01 дек 2016 18:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот nedqlkow » Пон 08 фев 2021 17:06


Здрасти колега,
по ред на въпросите. Бюджетът е по-скоро за покупка и последващо първоначално обслужване, а не само за покупката. Тоест реалният бюджет е да речем 1000 лева под споменатата сума.

Относно конкретния модел кола, към момента карам Зафира и нямам никаква идея как ще се чувствам в кола от типа на Поло/Фиеста/Клио/Корса и прочие малки автомобили. Предполагам, че ще се опитам да намеря някой познат, който кара такава и ще си поискам да ми даде да я тествам.

Относно горивото, общо взето нямам предпочитания, заради това не съм споменал нищо конкретно. Бих карал дизел, бих карал чист бензин, ако е икономичен, бих карал и бензин+газ. Нямам абсолютно никакъв проблем. Най-синтезирано, трябва ми кола, която да е икономична, за да ми е рентабилна при ежедневно пътуване и в същото време да не е 70 коня, защото ще се пътува ежедневно по магистрала с нея, тоест иска ми се да има малко повече мощност.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот thanis » Пон 08 фев 2021 17:38


Привет колега,
тегава работа, като цяло. Просто защото в критериите ти има около 1400 коли в мобиле. Иначе погледни за начало C5 / Лагуна 3/ Пежо 407 / Хонда Акорд. Мислил ли си за Астра автомат /късна H или J направо/, щом си в момента със Зафира.


zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот zdravkop64 » Пон 08 фев 2021 17:49


Логично е щом ще караш основно по магистрала, малките коли, които си споменал: Поло/Фиеста/Клио/Корса, да не са ти приоритет. Освен това да слезеш от Зафира, макар и А, на по- малка кола, ще ти е некомфортно. Щом не ти трябва пространство вътре в колата, значи може да е неголям седан или хечбег. Както написа един колега по- горе Golf 5 или 6 отговаря на критериите. Също така и Астра J можеш да видиш.


nedqlkow
Мнения: 66
Регистриран на: Чет 01 дек 2016 18:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот nedqlkow » Пон 08 фев 2021 18:52


thanis написа:Привет колега,
тегава работа, като цяло. Просто защото в критериите ти има около 1400 коли в мобиле. Иначе погледни за начало C5 / Лагуна 3/ Пежо 407 / Хонда Акорд. Мислил ли си за Астра автомат /късна H или J направо/, щом си в момента със Зафира.


zdravkop64 написа:Логично е щом ще караш основно по магистрала, малките коли, които си споменал: Поло/Фиеста/Клио/Корса, да не са ти приоритет. Освен това да слезеш от Зафира, макар и А, на по- малка кола, ще ти е некомфортно. Щом не ти трябва пространство вътре в колата, значи може да е неголям седан или хечбег. Както написа един колега по- горе Golf 5 или 6 отговаря на критериите. Също така и Астра J можеш да видиш.


Да, общо взето умишлено не слагам много изисквания, тъй като знам, че всяко следващо изискване, намалява изборът. Факт, че в по-ниска кола ми е страшно неудобно. Баща ми кара Volvo 850 и в пътите, когато се е налагало да го карам, съм се чувствал все едно съм седнал на земята, страшно некомфортно ми е.

Определено ще се огледам към Astra J. Струва ми се приемлив вариант, гледам и по сайтовете излизат доста бройки в кажи речи моя бюджет. Въпросът е дали са си разрешили въпросът с ръждите в по-съвременните им коли?


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот thanis » Пон 08 фев 2021 19:02


Астра J не страда от ръжди, там проблема е основно в теглото. Просто тази генерация е с едни излишни 150-250кг в зависимост от модела килограми, които се отразяват известно на разхода. Там 1.4 турбо върви прилично и става без проблеми на газ. Дизела също е добър и май няма някакви специфични проблеми, освен обичайните за стар дизел.


nedqlkow
Мнения: 66
Регистриран на: Чет 01 дек 2016 18:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот nedqlkow » Пон 08 фев 2021 19:03


thanis написа:Астра J не страда от ръжди, там проблема е основно в теглото. Просто тази генерация е с едни излишни 150-250кг в зависимост от модела килограми, които се отразяват известно на разхода. Там 1.4 турбо върви прилично и става без проблеми на газ. Дизела също е добър и май няма някакви специфични проблеми, освен обичайните за стар дизел.


Тъкмо гледах ревю на модела в YouTube и там казаха точно за 1.4 турбо. Трябва да се поразровя да видя какви са им автоматиците.

Последна промяна от IvanMan на Пон 08 фев 2021 19:14, променено общо 1 път.
Причина: Не е необходимо да цитираш предишното мнение! Използвай бутон "нов отговор"!


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот thanis » Пон 08 фев 2021 19:10


Биследвало да е класически 6 степенен автомат. Но си направи лична проверка, защото аз автоматици не харесвам и няма как да ти дам обективно мнение. Няма изгъзици по техния автомат, но виж как стои въпроса с части/обслужване/ремонт и т.н. Астра J, ако не те дразни интериора с 100000 бутона си е приличен автомобил, които си заслужава парите, когато е намерен читав.


Потребителски аватар
vaiper 1
Неграмотен
Мнения: 1244
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 12:45
Автомобил: Pasat
Двигател:
Местоположение: Сливен

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот vaiper 1 » Пон 08 фев 2021 19:18


Може би Голф 5 или Голф плюс 6 степенно ДСГ. Кубатура 1.4 ТСИ


Потребителски аватар
piron45
Мнения: 159
Регистриран на: Нед 04 юни 2017 16:18
Автомобил: VW Touran 1_9 TDI DSG
Двигател: BKC 2005
Местоположение: Самоков

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот piron45 » Пон 08 фев 2021 19:18


Колега, след като си свикнал на Зафира, за мен логично е да погледнеш Туран еко фуел. Същия обем като Зафирата, но разхода на метан е 5лв /100км. Карам Туран дизел, автомат, понеже за момента ми е изгодно и не бих седнал вече в малка кола. Правя си сметка да я карам още 3г докато стане на 20г и тогава да я сменя отново с Туран, но на метан. Колата е по комфортна от Зафирата . Като се кача в малка кола имам усещането, че се влача по асфалта, а и трудно се измъквам от такава кола. Така че ти си прецени, но не забравяй че в голямата кола можеш да качиш и много и малко, но в малката само малко.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот thanis » Пон 08 фев 2021 19:25


Turan на метан е малко на кантар. Колегата обяснява, че пътува бая и не навсякъде има метан, пък и там динамиката страда бая. Също така, каза, че не му е необходимо пространството. Иначе дизеловите с DSG са супер !


gogogo79
Мнения: 255
Регистриран на: Пон 02 яну 2017 1:24
Автомобил: Kia Ceed x-ecutive
Двигател: 1600 126 hp 2010 year
Местоположение: Варна

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот gogogo79 » Пон 08 фев 2021 19:54


vaiper 1 написа:Може би Голф 5 или Голф плюс 6 степенно ДСГ. Кубатура 1.4 ТСИ

На 1.4 tsi не слагаха ли само гадното 7 степенно dsg?


nedqlkow
Мнения: 66
Регистриран на: Чет 01 дек 2016 18:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот nedqlkow » Пон 08 фев 2021 20:19


Със сигурност проверката на автоматика е задължителна. Зафирата като я купувах от автокъщата, я изкарахме без номера да я покарам 2-3 километра. Не, че е за хвалба нещо подобно, но нямаше да я пипна преди да разбера как сменят скоростите.

Иначе относно Тураните, съсед си вкара от чужбина. Не съм сигурен от Австрия ли, от Швейцария ли, нещо подобно. Колата изглежда супер, но той има детенце и детското столче е винаги на задната седалка, вози колички и всякакъв друг багажлък постоянно. В моя случай това го няма. Реално погледнато, ако взема такъв тип кола, просто ще заменя Зафирата за 10г. по нов миниван и ще продължа да не му използвам основните предимства(място, 6 и 7 седалка, носене на повече багаж и т.н). Просто няма смисъл.

Неприятно е, че съм свикнал във високия миниван, но не ми се иска да купувам отново миниван, а толкова висок хечбек или седан - трудна работа. Общо взето ще се примиря и с една идея по-ниска кола, но всичко е въпрос на проба, ако не ми е комфортна, просто няма да я взема, в колкото и добро състояние да е. Метанът също не ми е особено желателен, тъй като в радиус от 50 километра от града, в който живея, има една метанстанция, а това може да се яви проблем. Ако трябва да си подредя по желание вариантите, то би било бензин+газ, дизел, чист бензин.


thanis
Мнения: 1334
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Покупка на кола до 9000 лева

Мнениеот thanis » Пон 08 фев 2021 20:33


Колега, наистина върви и седни в някоя Астра J, просто да видиш как е простора за теб. Казвам ти, мотора 1.4 турбо бенз е индиректно впръскване и си върви прилично. Не е състезател и не може да се сравнява с 1.8Т, но и не прави ядове. Ако искаш да ти е широко над главата. Дачия Сандеро с роботизирана кутия.... ама това не бих казал, че е голям upgrade. Golf само ако ще е дизел. Евентуално можеш да помислиш и за Honda Jazz 2 генерация. Там двигателите са леко слабички, но магистрала до 140 и изпреварвания няма ядове, супер икономични са и ако решиш - става газ, от малкия клас нея ти препоръчвам. Може да видиш Киа Оптима 2 генерация фейслифт 2.0 бензин 165к.с. е и върви прилично и е хубава за магистрална.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 170 госта