Покупка на нов внос автомобил

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
justkeepitanonymous
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 17 фев 2021 14:55
Автомобил:
Двигател:

Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот justkeepitanonymous » Сря 17 фев 2021 15:04


Здравейте,

Сигурно се повтарям, но не можах да разбера точно каквото ме интересува от по-старите теми.
Дайте ми съвет как се процедира при покупка на автомобил от автокъща, който е нов внос - т.е. не е имал регистрация в България до момента.
Интересува ме стъпка по стъпка какво точно трябва да направя (обяснено като за идиот, по възможност)
- трябва ли да се изповяда сделката при нотариус?
- трябват ли ми транзитни номера, за да я закарам до КАТ за регистрация? Ако да, откъде да ги взема?
- какво по-точно означава "продажба на фактура" - честно да си кажа, малко ми звучи като съмнителна операция
- в КАТ по-различна ли е процедурата, на кои "опашки" се чака, дължа ли някакви еко такси и тн? (КАТ София)

Жена съм, обяснявайте бавно и с прости думи :wink




zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот zdravkop64 » Сря 17 фев 2021 17:48


1. Не, всички автокъщи продават с фактура и няма нужда от нотариус.
2. Почти всички автокъщи осигуряват транзитни номера и съдействат за отиването на колата до КАТ и за регистрацията й.
3. Няма нищо съмнително. Няколко коли съм купувал с фактура- отивате в КАТ с автоджамбазина и той съдейства. Едва ли някоя автокъща ще се самозастреля и да не съдейства на клиент.
4. В КАТ София не знам как е, но в КАТ Плевен няма нищо по- различно, а и не би трябвало да има, ако си купиш кола от човек. Разликата е, че трябва предварително да платиш задължително екотаксата и ти дават стикер за технически преглед с регистрацията.
5. Всички тези въпроси трябва предварително да ги уточните с автоджамбазина, а ако се притеснявате от нещо, вземете човек със себе си.


justkeepitanonymous
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 17 фев 2021 14:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот justkeepitanonymous » Сря 17 фев 2021 18:10


zdravkop64 написа: Разликата е, че трябва предварително да платиш задължително екотаксата и ти дават стикер за технически преглед с регистрацията.

Благодаря! Добре, че споменахте за техн преглед - не се бях досетила, че и това ще ми трябва - т.е. когато в КАТ платя екотаксата, те ще ми сложат и стикер за техн преглед? Или трябва след като регистрирам колата, отделно да отида в пункт за преглед?


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот toraborat » Сря 17 фев 2021 19:17


Преминах процедурата преди 2 седмици в КАТ София, нов внос от автокъща. Преди процедурата може да се запасите с комплект пожарогасител, аптечка, триъгълник, в метро са на промоция по 40лв. 1. Автокъщата дава договор за продажба, фактура и документ за платено мито и ддс (и взима парите). 2. От там в КАТ, веднага след бариерата на входа и преди портала от ляво се намират множество шарени будки, там си избирате една и плащате еко такса (310лв) и гражданска отговорност. 3. След това в дясно на портала за каналите има вход за регистрации, охраната дава номерче, влизате и плащате регистрация (55лв) 4. От там ще Ви пратят в бялата будка на портала, там катаджията ще ви инструктира на кой канал да застанете с колата (от първи до трети), директно се бутвате на входа да влизате, не гледайте спряли отстрани автомобили, те си ремонтират нещо преди канала. 5. След канала излизате, паркирате някъде и веднага от дясно на сградата с каналите има стая в която чакате да си чуете името, дават Ви талоните и номерата, техн. преглед, и излизате. 6. Намирате чичката дето монтира, слага Ви ги на колата, лепите преглед, ГО на стъклото и си тръгвате. 7. Имате някакъв градисен период да направите анекс към ГО в който да посочите рег. номер на автомобила. При мен нямаше транзитни номера и закарах колата с камионче, но не вярвам да има разлика, просто ще Ви ги вземат в канала или преди това.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот k_garchev » Сря 17 фев 2021 19:22


Ако купувате автомобила от друга област ще трябва да вземете първо транзитни номера.От автокъщата ще ви съдействат за това.При транзитните номера не се плаща екотакса.Когато регистрирате автомобила във вашата област,тогава ще платите екотакса.


Потребителски аватар
Sarafov_03
Мнения: 425
Регистриран на: Съб 17 окт 2015 12:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот Sarafov_03 » Сря 17 фев 2021 22:08


В КАТ не искат аптечка и пожарогасител, и никога не са правили проблем при първичния преглед.
Понякога продавачът плаща (или е платил) екотаксата.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот toraborat » Чет 18 фев 2021 6:21


За най-лесно се вади едно пълномощно и продавачът (ако предлага) минава КАТ и си взимате колата готова.


Volkswangel
Мнения: 612
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот Volkswangel » Чет 18 фев 2021 8:51


На джамбазите мед им капе, че продават коли без номера ( регистрация) и не можеш да направиш тест драйв. Никога не купувайте кола без да сте я тествали. В рамките на две години на два пъти се набутах яко точно по този начин.


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот escrime » Пет 19 фев 2021 11:46


toraborat написа:Преминах процедурата преди 2 седмици в КАТ София, нов внос от автокъща. Преди процедурата може да се запасите с комплект пожарогасител, аптечка, триъгълник, в метро са на промоция по 40лв. 1. Автокъщата дава договор за продажба, фактура и документ за платено мито и ддс (и взима парите). 2. От там в КАТ, веднага след бариерата на входа и преди портала от ляво се намират множество шарени будки, там си избирате една и плащате еко такса (310лв) и гражданска отговорност. 3. След това в дясно на портала за каналите има вход за регистрации, охраната дава номерче, влизате и плащате регистрация (55лв) 4. От там ще Ви пратят в бялата будка на портала, там катаджията ще ви инструктира на кой канал да застанете с колата (от първи до трети), директно се бутвате на входа да влизате, не гледайте спряли отстрани автомобили, те си ремонтират нещо преди канала. 5. След канала излизате, паркирате някъде и веднага от дясно на сградата с каналите има стая в която чакате да си чуете името, дават Ви талоните и номерата, техн. преглед, и излизате. 6. Намирате чичката дето монтира, слага Ви ги на колата, лепите преглед, ГО на стъклото и си тръгвате. 7. Имате някакъв градисен период да направите анекс към ГО в който да посочите рег. номер на автомобила. При мен нямаше транзитни номера и закарах колата с камионче, но не вярвам да има разлика, просто ще Ви ги вземат в канала или преди това.


Доста точно описано. :th_up

Допълвам, че аз не търсих чичката от т.6, а сам си сложих номерата, лепнах си стикерите и отпраших.
Транзитните номера и ГО ми ги подготви автокъщата. Самите транзитни табели си ги свалих и предадох на каналите вътре.

Много добре, че е написан и анекс към ГО в списъка. Не бива да се забравя.


justkeepitanonymous
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 17 фев 2021 14:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот justkeepitanonymous » Пет 19 фев 2021 15:40


Благодаря на всички за помощта и подробното обяснение!


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1933
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот beuchat » Пон 22 фев 2021 12:28


Sarafov_03 написа:В КАТ не искат аптечка и пожарогасител, и никога не са правили проблем при първичния преглед.
Понякога продавачът плаща (или е платил) екотаксата.

В КАТ Ямбол специално искаха да ме връщат,защото бях забравил да ги сложа в багажника,така че е хубаво да си ги има.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот 777 » Съб 17 апр 2021 13:55


Volkswangel написа:На джамбазите мед им капе, че продават коли без номера ( регистрация) и не можеш да направиш тест драйв. Никога не купувайте кола без да сте я тествали. В рамките на две години на два пъти се набутах яко точно по този начин.

Какво им беше?


Volkswangel
Мнения: 612
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот Volkswangel » Сря 21 апр 2021 16:44


На първата Форд Куга дизел - изкормен дпф, манипулиран софтуер да се премахне и в крайна сметка не могат да се прочетат грешките. Чека си свети ли свети, двигателя забива и мъка та мъка. Айде всичко на ново - деинсталирате на съществуващия манипулиран софтуер, инсталиране на оригинален, зачитане на грешките и отстраняване на проблемите. Втората Голф 7 дизел - повредена клапа за връщане на изгорелите газове за повторно изгаряне. Айде и там светещи чекове, айде и там набутвация. Ако имах тази възможност да ги тествам нямаше да ги купя и двете.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот 777 » Чет 22 апр 2021 10:42


Това на Голфа ми звучи като стандартен проблем. Толкова ли драматично скъпо излезе или си очаквал да го купиш и да смениш само масло и крушка на фар? Чека предполагам е светвал още като запалиш, така че не е нужно да го пробваш в движение.


Volkswangel
Мнения: 612
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Покупка на нов внос автомобил

Мнениеот Volkswangel » Чет 22 апр 2021 15:13


Ами не е точно така. Когато стартирах двигателя в автосалона чека не светеше. Нито като правих маневри в КАТ, нито и когато я прибрах след регистрация - едно 10км да кажем.
След първото ми излизане от града чека светна след около 20-30км пробег. Точно това и коментирахме в сервиза - казаха, че грешката е изтрита предварително и трябва пробег от около
няколко десетки километра за да светне чека отново. Първоначално се коментираше цена около 700-800лв но излезе по-малко. Тук не става въпрос за драматизъм. Отиваш в автосалон с едни пари и купуваш кола с презумцията, че на теб се предлага стока, която е читава и освен задължителното обслужване не трябва да вкарваш допълнителни средства. В противен случай за мен това е вид измама. Не купувам кола за 5000лв за да очаквам всякакви неприятни изненади. Ако чека ми беше светнал в автосалона, тази кола нямаше да бъде моя.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 163 госта