Коли от Италия / Швейцария / Холандия

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Коли от Италия / Швейцария / Холандия

Мнениеот 777 » Съб 17 апр 2021 14:04


Преди време се знаеше, че в Италия е задължително колите да имат мигачи отстрани на калниците. По това можеше да се разпознае дадена кола дали не може да е италианска. Т.е. ако има мигачи, може и да не е от Италия, но ако няма - няма как да е оттам. Напоследък виждам доста обяви за италиански коли и все нямат мигачи. Отменено ли е това изискване там?

Другият въпрос е за внос от Швейцария. Предполагам по документите там няма как да се излъже, т.е. да се представя колата за швейцарска, а да е друга (най-вече австрийска). Не ми е ясно положението с митото - възможно ли е да не е платено? На думи всеки търговец твърди, че е платено мито + ддс.

Последна промяна от 777 на Вто 04 май 2021 18:08, променено общо 1 път.




zdravkop64
Мнения: 223
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот zdravkop64 » Съб 17 апр 2021 14:38


Пасатът ми е от Швейцария- проверен е за цялата му сервизна история. Дали може да се излъже- може и да се опитат, но като го провериш по рама ще разбереш. Да, по принцип автоджамбазите плащат митото, едва ли има такъв, който да не го е платил. Аз платих само екотакса.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 567
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот alpinab » Съб 17 апр 2021 20:30


Имаше нещо с мигачите в калниците, но едно 20 и повече години назад. Спомням как на Горубляне всички Мк2 и Б3ки от Италия бяха с мигачи в калниците, а пък Немкините бяха с емблемка - замък. Честно, нямам идея защо така.. може да е било клас на изпълнение или година на производство. Битуваше една теория, че немските коли за Италия са богато нагласени с целта да са по-конкуретни спрямо местното производство.
Това отнесено към днешна не е меродавно. Един B8 за Бг, Италия, Германия или Швейцария и т.н. е Тренд, Комфорт или Хайлайн. И един с един няма същ, освен ако не са поръчани накуп по една поръчка 10 еднакви бройки.

П.с. Имаме в семейството кола от Швейцария. В момента на продажба, човека/автокъща ни даде документи за платени импортни такси. Не сме имали никакви проблеми в КАТ София. И да имате предвид, че от страната на Мармота с шоколада, някои марки коли имат доста добита ръжда отдолу.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот 777 » Съб 17 апр 2021 20:48


Мигачите бяха поради закон в Италия, че колите трябва да имат мигачи (видими) и отстрани освен отпред и отзад. Гледам докъм 2006 май се срещат.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот samo_pechka » Нед 18 апр 2021 17:34


Вероятно при коли с мигачи на огледалата ( има много такива заводски ) , не им трябва доп. монтирани.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот brum » Нед 25 апр 2021 21:42


Гледам става дума за коли от Швейцария, пък мисля да ходя да гледам една дето е в автокъща. Та има ли вариант да се наложи да плащам мито и ДДС или се очаква да са платени щом колата е в автокъща в България?


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот toraborat » Пон 26 апр 2021 5:56


На мен в автокъщата ми обясниха, че няма как да я внесат без да платят мито и ддс. Внос от Швейцария. Само екотакса платих.


Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот Tsankovski » Пон 26 апр 2021 13:59


Колите внос от Швейцария задължително мито и ддс им се плаща, като се пише на фирма нещата са по приемливи от колкото на частно лице


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот group® » Вто 27 апр 2021 11:07


brum написа:Та има ли вариант да се наложи да плащам мито и ДДС или се очаква да са платени щом колата е в автокъща в България?


Има как - ако колата е с швейцарски номера.
Един приятел го гризна така, като капарира солидно една кола. После, когато събра парите и отиде да финализират, се изясни, че не е обмитена и цената не включва тази екстра.
Ни напред, ни назад.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот 777 » Вто 27 апр 2021 13:39


А швейцарските номера не могат ли просто да ги махнат и скрият? Предполагам може да се иска да покажат документ от митницата за колата.

Затова не е добре да се приемат на доверие неща като:
toraborat написа:На мен в автокъщата ми обясниха, че няма как да я внесат без да платят мито и ддс.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот brum » Вто 27 апр 2021 18:15


Благодаря за информацията. Подозирах нещо такова, защото държавата не участва в процеса на докарването на колата до България и реално няма как да ги задължат за тази работа.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот toraborat » Вто 27 апр 2021 19:12


group® написа:
brum написа:Та има ли вариант да се наложи да плащам мито и ДДС или се очаква да са платени щом колата е в автокъща в България?


Има как - ако колата е с швейцарски номера.
Един приятел го гризна така, като капарира солидно една кола. После, когато събра парите и отиде да финализират, се изясни, че не е обмитена и цената не включва тази екстра.
Ни напред, ни назад.

Това скоро ли е било? Май вече не дават, мито или няма EU граница. Не помня как точно се изрази джамбазинът, че не можело.


Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: Коли от Италия и Швейцария

Мнениеот Tsankovski » Вто 27 апр 2021 19:41


Плаща се като поп, аз лично си докараш от Швейцария Пасатора, но пък си заслужава да си платиш тия неща, вместо да купих курник от Италия или Германия


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Коли от Италия / Швейцария / Холандия

Мнениеот 777 » Вто 04 май 2021 18:11


Добавих и Холандия в заглавието да не пускам отделна тема. Попаднах на поне 2 автокъщи, пълни с коли от Холандия с твърдението, че са докарани на ход. Това каране на ход ми се струва, че е нова мода в лъгането подобно на "Купена от представителство на марката", "Един собственик" и други. Съмнява ме да им е по-изгодно да карат всяка кола поотделно.


Потребителски аватар
Sarafov_03
Мнения: 425
Регистриран на: Съб 17 окт 2015 12:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Коли от Италия / Швейцария / Холандия

Мнениеот Sarafov_03 » Вто 04 май 2021 18:38


"Докарана на ход" е може би най-старата джамбазка лъжа, заедно с "карана от бабичка", "непушач", "Северна Италия" и други тъпотии, които са обида за интелекта.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: georgi2140 и 159 госта