Мнение за Пасат Б8

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
M.Mitkov
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 27 мар 2020 14:22
Автомобил:
Двигател:

Мнение за Пасат Б8

Мнениеот M.Mitkov » Чет 20 май 2021 21:04


Здравейте,това ми е първият пост в този форум. Чел съм го от години и съм намирал винаги много полезна информация тук. Идвам от форума на Пежо. Накратко с въпросите и проблемите :)
Карам Пежо 407 2.0 ХДИ комби. Супер кола откъм окачване,двигател,скорости,разход и вървеж. Много зле откъм място в купето и багажника. Колата е в перфектно състояние, но е 2005 и идва време за смяна. Проблема ми е , че харесвам много две коли на ВАГ и така и не мога да избера . Живея в Австрия, Виена. Тук няма толко много премиум коли като в България. Масово, но наистина масово, понякога за 1 мин мога да се размина с 5 Пасат 8 или Октавия 3 , в 95% винаги комби. Спрял съм се на тези две коли, правил съм тестово каране и на двете - 2.0 ТДИ 150 кс, ДСГ. Различен клас коли са, като нови има разлика в цената, но при употребявани цената почти е еднаква. Годината която търся е за Октавия Стайл 2016-17,последните преди фейслифта, а на Пасат Комфортлайн 2017-18. И двете коли ми харесват като изработка,поведение,място,комфорт. Почти бях отписал Пасата,защото идва малко голям за ежедневна кола, Октавията е с 10см по-къса, докато един ден не разгледах размерите на моето Пежо и се оказа еднаква големина с Пасат. Визуално моята кола изглежда много по-малка от Пасат 8. Въпросите са ми следните : Като изработка, комфорт, място, размер на резервоара, шумоизолация - това са все + на Пасат. Октавията като място и комфорт е добре, не ми харесва твърдата пластмаса, лошата шумоизолация и отражението в предното стъкло на никелираните елементи по таблото. Макар,че и Пасат не е от тихите, чува се стабилно вятъра на магистрала. Но затова има премиум :) Интересува ме чисто технически здравината и подръжката. Имам познати с Октавия, и всеки казва по-евтина кола,подръжка и разход на гориво. Но за разхода, поне по книга го дават колкото и на Пасат. Това не го разбирам как става, като са с една и съща моторизация, а Октавията е с около 250кг по-лека. Би трябвало да ускорява по-добре и да гори по-малко. Поне да ги има тези + за да я избера нея, при еднаква цена с тази на Пасат. Тук има и от двете много запазени и до 60 000км пробег. Държа да е с по-малко екстри, но да е на възможно по-малко километри. 2.0 ТДИ 150кс при Пасат е 340нм, а при Октавия е 320нм. Това също не го разбирам.Ще съм благодарен на всяко мнение и препоръка. Аз колите не ги сменям често, свиквам с тях и после трудно се разделям :) Та и следващата ще я ползвам дълго, стига да не беше тази дилема между тези две коли. Щеше да е по-лесно. Поздрави




!R1
Мнения: 121
Регистриран на: Нед 07 фев 2021 23:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот !R1 » Чет 20 май 2021 21:58


Не напразно едната е в сегмент C, другата в D. Не виждам дилема, ако двата автомобила са на близки цени, технически параметри и състояние да избера Октавия.


Kolyo B8
Мнения: 119
Регистриран на: Нед 16 окт 2016 21:20
Автомобил: Passat Variant B8FL DSG7
Двигател: DTSB
Местоположение: СВ

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот Kolyo B8 » Чет 20 май 2021 22:11


Двата автомобила не са от един и същ клас. Ако сравняваш Пасата - сравнявай със Супърб.

За 2ТДИ 150 кс DSG6 мога да дам само положителни мнения. Карах го 450 000 км, освен редовните обслужвания почти нищо друго не е правено. Карам предимно извънградско и средния разход е около 6,2- 6,5 л/100. Това по книжки и брошури по-добре не го гледай.
Динамиката добра. Поогледай се и за хайлайн оборудване.


!R1
Мнения: 121
Регистриран на: Нед 07 фев 2021 23:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот !R1 » Чет 20 май 2021 22:24


Погледни и бензинов, ако не навърташ много километри.


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 924
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот ssssl » Пет 21 май 2021 0:39


+1, заради липсата на ДПФ.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот joro_kem » Пет 21 май 2021 6:23


относно разхода - тук има реални данни: spritmonitor.de


bongoo
Мнения: 153
Регистриран на: Сря 13 юни 2018 15:16
Автомобил: Passat B8-5
Двигател: 150 TDI 7DSG

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот bongoo » Пет 21 май 2021 10:59


Пасата е една класа над Октавията и по простор в купето, и по изработка в интериора,шумоизолация,удобство на седалките, материали в купето и какво ли още не.Октавията е мнооого добър автомобил(не ме разбирайте погрешно), но в сравнение с Пасата отстъпва по всичко.Пасата има много серийни екстри, които Оставия дори не предлага.Серийно в Октавия няма да намериш дистроник, а в Пасата винаги го има.Изключителна благинка, особенно комбинирано с автоматик.Повече кола без дистроник няма да си взема.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот Vlad777 » Пет 21 май 2021 16:49


Брат ми кара Octavia 3 Facelift 2.0 TDI 150 hp 4x4. Аз пък Passat B8 2.0 TDI 190 hp 4motion. И двете са комби. За мен двете коли вървят еднакво при скорости до 150 км/ч. Не сме ги пускали на драг, но доколкото сме се движили заедно - като настъпим няма осезаема разлика едната кола да дърпа повече от другата.

Пасатът обаче е различен автомобил. Много зависи естествено и от оборудването. Аз бих избрал Пасат при еднакви други условия.
joro_kem написа:относно разхода - тук има реални данни: spritmonitor.de
Разходът е едно много, много разтегливо понятие.

Mоят Пасат като дойде в България на борд компа пишеше 5.9 разход за последните 5000+ км. Аз за последните 10 000 км от тогава насам имам разход 9.3. Така че мога спокойно да кажа, че колата харчи средно 5.9, а в същото време мога да кажа, че колата харчи средно 9.3. И и в двата случая няма да излъжа. Зависи кой как кара.

Истината е, че разходът е с половин литър повече от на Passat 5.5 1.9TDI 131 к.с. на предно. 8.8 за B5.5 срещу 9.3 за B8. Това като ги кара един и същ човек по един и същ начин. Нищо е на фона на комфорта, динамиката и удоволствието, което доставя осмицата за сметка на 1 лев повече гориво за 100 км.

Поддръжката на Октавията и Пасата е аналогична. Всъщност Шкодата няма AdBlue та се спестяват едни 30 лв на 7-8000 км. Иначе обслужване двигател, DSG, Haldex ги има и при двете коли. Интересен факт е, че в Шкода цената за час труд е 42 лв, а в Порше 72 лв. Така обслужването в Порше излиза по-скъпо. Отделно и частите в Шкода са по-евтини, въпреки че са съвсем същите. Въпреки това разликата в сумите не е нещо значително.
Октавията е с около 250кг по-лека. Би трябвало да ускорява по-добре и да гори по-малко.
Сигурен съм, че при еднакви двигатели и скоростни кутии, ще е точно така. :th_up


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот joro_kem » Пет 21 май 2021 17:03


Vlad777 написа:
joro_kem написа:относно разхода - тук има реални данни: spritmonitor.de
Разходът е едно много, много разтегливо понятие.

точно затова колкото повече данни има, толкова е по-близо до истината! а в посочения сайт данните са в изобилие, стига човек да потърси :c020


M.Mitkov
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 27 мар 2020 14:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот M.Mitkov » Пет 21 май 2021 22:34


Благодаря на всички които са писали. Наясно съм,че са различен клас коли. Супърб ми идва вече прекалено голяма за ежедневна кола.Фен съм на дизела. Бензин никога не съм карал,а и никога не съм имал проблем с ДПФ, дюзи, ЕГР и тн. Просто дизела си иска своите неща и ако ги правиш и на 500 000км да стане, пак няма да те предаде.Иначе карам около 25-30 000км годишно и дизела ми е ок като разход на гориво. Не че имам против бензина, 6.3 АМГ без да се замисля за Шкода и ФВ :) Интересно сравнение на вървежа на Октавия 150кс и Пасат 190 кс. Октавията като цяло ми харесва за семеен автомобил. Може би ако имаха поне 2-3 000е ралика, нямаше и да пиша тази тема тук. Но да дам едни и същи пари ( ако е хайлайн ще са повече, но там коментара е излишен) за две коли в различни класове, някак няма логика. Октавията има мн лоша шумоизолация, не че не могат да я направят като на Голф, но после няма да има кой да купува Сеат и Голф. В момента не знам как са цените в България, но тук са почти еднакви на Октавия Стайл и Пасат Комфортлайн. Вече при нови разликата е много голяма. Има бройки доста които се продават 2021 година , на по 20-500км с 5 години гаранция. Там вече разликата си заслужава и е около 10-15 000е. Но каско не ми се плаща, паркирам пред блока и да я мисля и да се дразня някои арабин с бус на Амазон,че си удря вратата в нея. А и чисто финансово след 2-3 години са загубени много пари при нова кола. Аз не мога да си го позволя. Тук взимат,карат 4-5 години, връщат и пак взимат нова. Отделно им късат главите в сервизите на тези които са с по-стари коли. Ремонт за 2-3 000е , догодина следващ ремонт. Те си плащат. Тук сервизите са наистина по-зле от България.Ремонт няма. Има само подмяна на части. Аз моята съм я подържал в Пежо на Ботевградско в София, и ще го правя и в бъдеще. С Октавия или Пасат.


!R1
Мнения: 121
Регистриран на: Нед 07 фев 2021 23:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот !R1 » Пет 21 май 2021 23:48


Въобще не го мисли, вземай Пасат. Още повече, че не сменяш често автомобила. Сглобен в Емден.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 23 май 2021 10:31


И в България,и в мобиле.де Октавиа е надценен автомобил. Лично за себе си,обяснение нямам.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот group® » Нед 23 май 2021 16:56


Zdravko Zankov написа:И в България,и в мобиле.де Октавиа е надценен автомобил. Лично за себе си,обяснение нямам.

Аз си мисля, че по-скоро пасата е подценяван.
Основно заради многото екстри и потенциални проблеми с тях.
Но може би и пасата е по-разпространен като флийт кола от октавията. Това би довело до бълване на повече коли с по-ниска цена от оперативните лизинги и сваляне на общата цена.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот silent » Пон 24 май 2021 8:32


Има един основен принцип всичко струва толкова за колкото може да се продаде....и ако човек се замисли явно има причина стара Октавия да е на цената на стар Пасат....и в България а явно и в чужбина....моето мнение е че Фолксваген като цяло си е посредствена силно надценена марка....и далече от премиум автомобил ...ма явно се и купува ...


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Мнение за Пасат Б8

Мнениеот Vlad777 » Пон 24 май 2021 21:22


През последните 6-7 месеца съм купил 2 Пасата и 2 Октавии. Всичките произведени 2016-2018 г. Прегледал съм стотици обяви и съм доста добре запознат кое колко струва. Изобщо не е вярно, че Пасат е на цената на Октавия при еднакви моторизации, еднаква година и километри. Разликата в цената е сериозна. Както и в качеството на материалите и в комфорта и при возията и при възможните опции и екстри.

Днес бях на гости на един приятел, който има две Тойоти от магазина - едната е Приус 2016, а другата Хайлукс 2018. Каза ми, че е питал в Toyota как може да има AppConnect и са му казали, че това се предлага само в новите Ленд Крузери.

Гледам и доста други марки, сравнявам екстри, оборудване, асистенти, комфорт, двигатели, опции. Да, има по-добри от VW, които имат и повече, но това са автомобили с доста различна цена.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bread1978 и 134 госта