Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
Adnan
Мнения: 3535
Регистриран на: Чет 08 фев 2007 14:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот Adnan » Сря 10 ное 2021 8:15


Здравейте, необходим ми е съвет отностно избор конкретен двигател. Който, ще бъде на точно определен тип автомобил и той е:
Голф, Сеат Леон, Шкода октавия или Ауди А3.
За какво ще ползва тази кола, основно колата, ще стои в гараж поне 90% от време си в България, за момента има кой да я пали на 2 седмици веднъж, но това може и да се промени. Има и вариянт колата да не се пали дори и до 4 месеца.
Аз възнамерявам да си идвам на всеки 3 или 4 месеца за по 2 седмици. И в това време, ще ми е необходим автомобила, който, ще се ползва най вече да се обикаля междуградско главно по болници с пробег поне по 500 - 600 км. на всяко идване.
Впредвид това ми е много важно надежността на автомобила или да е лесен за поправка поне от страна на окачването.
За сега се оглеждам между 2 двигателя, като се посочвам и причините :
- 1.6 TDI = EA288 Притежавал съм такъв и съм очарован от него, много икономичен и пъргав двигател (аз съм много спокоен шофьор повече от 120 км не превишавам), едиственото, което ме плаши е ЕГР'а и DPF'a. До сега на мен не ми се е налагало да ги сменям и за времето, което го имах съм доста доволен. Разбира се че не изключвам и проблеми с турбина.
- 1.0 TSI (TFSI) = EA211 след 2015 110 или 115 кс., вече карам 2'ри такъв автомобил с този двигател и съм изминал 20К на единият и 10К на другият, до момента не съм имал никакви проблеми. Но поради новоста му още не съм сигурен, кога, ще започне да си показва основният си проблем с натрупването на карбонови сажди.

И за двата двигателя най много ме притеснява факта, ако няма вариянт за палене по дълго време.
Другите му вариянти : 1.2 ТСИ вече почти не се намира тук за продажба или са много км.,
1.5 ТСИ ми е много скъп защото и се намира само на коли след 2018 или 2019 г.,
2.0 ТДИ се слага само на по големите модели Пасат, А4, ... А тях гледам да ги отбягвам за сега.

Ще се радвам много да прочета малко мнения и препоръки.

Пробвах да идвам от тук с кола (лятото) но това не ми е вариянт, само пътя е 2 дена а след Унгария границите ми взеха душата с това чакане по 8-12 часа от всяка страна на границата. Пробвах и вариянта с наемане на автомобил но за момента сметнах, че ми е по изгодно да си закупя такъв.
П.С. Колата, ще се закупи от чужбина с 100% доказани километри и история, поне тук за сега е много сложно манипулирането (Швеция). Знам, че цените са много по високи в сравнение с България но предпочитам да съм сигурен впредвид фактите.




thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот thanis » Сря 10 ное 2021 8:54


Привет колега,

не би трябвало да те плашат чак толкова нагарите, дизела от друга страна можеш по-лесно да го забравиш с гориво. При бензинката, ще изветрее бензина бая за по 2месеца. Реално погледнато в случая, щом ще ти е за кола в БГ, която ще се кара основно малко км докато си тук. Не би трябвало да има значение какъв е мотора, по-скоро кой е по-запазен и за кой имаш повече гаранция, че е минал обслужвания без прескачане или пресрочване.

За в твоя случай и вземайки предвид конкретната ти ситуация, според мен е по-важно да избереш удобна за теб седалка пред това двигателя да е дизел или бензин за твоите нужди.

Има ли опция кой да ти го наглежда докато си в чужбина или ще седи в гараж примерно ?


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот cecoa1 » Сря 10 ное 2021 16:27


Премисли пак колите под наем, за собствена има едни постоянни разходи, които не си заслужават много, ако колата не се кара. Каско, ГО, ГТП, винетка... Или просто си вземи значително по-евтина кола, поне Каско ще отпадне там. И за тоя пробег ти е без значение да е икономична, просто да е надеждна.


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот mukot » Сря 10 ное 2021 20:33


Въпреки, че предпочитам бензина в този случай бих препоръчал дизела. Бензинът, продаван в България не понася дълъг престой. Разслоява се на фракции. Пряк свидетел съм на кола на приятел. За 2 месеца престой се образуваха три слоя. Долният - бял, средния мръсен, а най-горния - бистър с мирис на безир. Този проблем го няма при нафтата. Иначе да, важното колата да е истинска - като пробег и състояние.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 10 ное 2021 20:49


С това палене на две седмици,и клопане на място,дпф-а ще се понапълни. Бензина и той си има проблеми с дългото стоене.


Потребителски аватар
McLane
Мнения: 245
Регистриран на: Чет 04 ное 2021 5:20
Автомобил: SeatToledo
Двигател: AGN
Местоположение: Шумен

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот McLane » Сря 10 ное 2021 20:52


Извода е Шкода Фабия или Голф 4 1.9 SDI :)


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 10 ное 2021 20:54


Които са на път към вторични суровини.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот stefan4o » Сря 10 ное 2021 21:29


Аз бих направил друго. Ще купя колата, която ми харесва и ще я дам на някой роднина да я кара, с уговорката като си дойда от чужбина да ми я предостави, през останалото време от годината - нека си я търкаля.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот cecoa1 » Сря 10 ное 2021 21:42


Какво има да палиш на място, сваляш акумулатора и готово.
Пак казвам, няма смисъл от толкова нови коли за описаните цели.


Потребителски аватар
Adnan
Мнения: 3535
Регистриран на: Чет 08 фев 2007 14:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот Adnan » Чет 11 ное 2021 5:12


thanis написа:...
не би трябвало да те плашат чак толкова нагарите, дизела от друга страна можеш по-лесно да го забравиш с гориво. При бензинката, ще изветрее бензина бая за по 2месеца.
...
За в твоя случай и вземайки предвид конкретната ти ситуация, според мен е по-важно да избереш удобна за теб седалка пред това двигателя да е дизел или бензин за твоите нужди.

За колко време, ще изветрее бензина ако се напълни резервоара? За удобството съм преценил посочените автомобили особенно Голфа си ми е доста удобна кола.

cecoa1 написа:Премисли пак колите под наем, за собствена има едни постоянни разходи, които не си заслужават много, ако колата не се кара. Каско, ГО, ГТП, винетка... Или просто си вземи значително по-евтина кола, поне Каско ще отпадне там. И за тоя пробег ти е без значение да е икономична, просто да е надеждна.
...
Какво има да палиш на място, сваляш акумулатора и готово.

Последните ми 3 идвания правих точно това наемах кола, но точно последният път ме прецакаха с депозита, въпреки платеното пълно покритие. Сумата не беше никак малка и ако трябва да се плаща на всеки 3-4 пъти не ми е при сърце.
Свалянето на акумулатор при новите коли никак не е добра идея, още по голяма беля е.

mukot написа:Въпреки, че предпочитам бензина в този случай бих препоръчал дизела. Бензинът, продаван в България не понася дълъг престой. Разслоява се на фракции. Пряк свидетел съм на кола на приятел. За 2 месеца престой се образуваха три слоя. Долният - бял, средния мръсен, а най-горния - бистър с мирис на безир. Този проблем го няма при нафтата. Иначе да, важното колата да е истинска - като пробег и състояние.

Това е много силен аргумент! В това положение какъв е варианта освен източване на горивото?

Zdravko Zankov написа:С това палене на две седмици,и клопане на място,дпф-а ще се понапълни. Бензина и той си има проблеми с дългото стоене.

Точно затова търся мнения за по малкото зло.
Лично аз съм си фен на дизела, но ми е малко проблемем този ДПФ и ЕГР, неща които могат да те оставят на път.

Относно мненията за да се даде колата на роднина или приятел съм ги мислил. Точно затова ще се прибирам рядко (или по спешност) за да водя родителите по болници. За момента има приятел който, се нае да я пали на 2 седмици. Но и това не е на 100% след 1 или 2 месеца.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот joro_kem » Чет 11 ное 2021 5:35


Акумулаторът е най-малкия проблем, в случая. Решава се с умно зарядно.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот cecoa1 » Чет 11 ное 2021 11:03


То проблем въобще няма. За бензин не знам, но дизели лично съм виждал да си палят безгрижно след два месеца без никаква подготовка, просто паркирани на улицата. А в гараж, с умно зарядно и подобни, хептен няма да има проблем. Даже и припалване не му трябва.
За другите проблеми по дизела, точно тоя 1,6 е доста здрав и опростен, според мен ще върши работа безгрижно.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот joromnt » Чет 11 ное 2021 11:47


Аз съм го играл този филм три - четири години.
Разликата беше че колата беше бензинов голф 4. Стоеше в топъл гараж, без влага.
Акумулатора се държеше прилично и без да е с постоянно на заряд, въпреки че колата се ползваше през 3-4 месеца, за по седмица. Понякога беше припалвана на 2-3 седмици, за по час. Няколко пъти беше оставяна с включено радио, или на контакт хахах, но това са рисковете на живия ефир :mhihi
Нещата който се счупиха от седене - хидравличната рейка и бензиновата помпа.
При поредно прибиране, вадя я от гаража и след десет километра остана без хидравлика.
При следващото прибиране, колата измина десетина километра, изгасих я , и след това запали след два дни с нова помпа :icon_lol
Нещо което не бива да се прави, когато колата я прибирате за дълго, в затворен гараж - не я прибирайте мокра върте, щото дисковете стават леш/задните бяха залепили, и беше леко плашещо отлепянето им и звукът който се чу./.
Хубаво е да се подсигуриш против гризачи, доколкото е възможно, щото голяма беля може да ти направят.
Колата никога не е отказвала да запали, въпреки дългото седене на бензина в резервоара. Но, след запалване, вътре в гаража не се седеше от смрад на старо изгоряло гориво въпреки че я карах със 100 октана само... Реално, никога не съм надничал в резервоара преди палене, но аз си смених бензиновата помпа и хич не миришеше добре съдържанието му :h020
Относно разходите - те си вървят, ако искаш да я ползваш. Застраховки, преглед, винетка, данък, все едно си я ползваш всеки ден ...
Масло и филтри сменях на година, въпреки ниския пробег, обичайно под 2000 км.
Вече, въпроса със смяната на ремъците е малко поизместен, щото те също стареят... И без да се ползва мнението ми за миродавно, там вече също трябва да се гледат годините/поне аз така правех/.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот Кайзен » Чет 11 ное 2021 12:16


При тази възможност на избор аз бих направил следното - 1.6 TDI.
Бих го оставял в гаража винаги с пълен резервоар нафта (малко въздух) + добавка в нафтата и включен към умно зарядно (СТЕК 5.0) и не бих го палил на 2 седмици.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Избор на двигател 1.6 TDI или 1.0 TSI (TFSI)

Мнениеот muns61 » Чет 11 ное 2021 12:29


Мой роднина го играе този мач от няколко години. Колата е бензинова Корола, държи се в обикновен селски гараж. Преди да си замине в Англя я оставя с минимум бензин. Акумулаторът е при мен, зареждам го когато се сетя. По-важното е аз да се сетя, като ида на село, да натискам съединителя, за да не залепне диска. И преди зимата да сипя каквото трябва на чистачките. Каско на колата не се прави, само гражданска. Прегледът е малко след датата на застраховката, та не пропускам да я закарам. Вече почти 4 години няма никакъв проблем с бензин, спирачки и прочие. Братовчедът си идва 3-4 пъти в годината, тази по-рядко.



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 136 госта